Results: Fri 24 Jun 2016 — Tideswell
Competitor | Category | Club | Time | |
---|---|---|---|---|
1 | Billy Cartwright | M | Matlock AC | 27:06:00 |
2 | Paul Butcher | M50 | Mansfield Harriers | 28:10:00 |
3 | Paul Sorrell | M40 | North Derbyshire RC | 29:12:00 |
4 | Jason Bennett | M40 | Buxton AC | 29:22:00 |
5 | Joseph Wade | M | Dark Peak Fell Runners | 29:44:00 |
6 | Ed Gamble | M50 | Cheshire Hills Racers | 29:55:00 |
7 | John Millen | M40 | Black Combe Runners | 30:15:00 |
8 | Jonathan Hardman | M | Cheshire Hills Racers | 30:31:00 |
9 | Simon Green | M | Team Accelerate | 30:32:00 |
10 | Richard Hunt | M40 | Dark Peak Fell Runners | 30:48:00 |
11 | Alan Billington | M40 | Belper Harriers | 31:09:00 |
12 | Brendon Moore | M | Ilkeston RC | 31:27:00 |
13 | Paul Stuart | M40 | Steel City Striders | 31:41:00 |
14 | Mick Archer | M50 | Dark Peak Fell Runners | 32:11:00 |
15 | Daniel Stephenson | M40 | Sheffield Tri Club | 32:21:00 |
16 | Simon Conroy | M40 | Dark Peak Fell Runners | 32:32:00 |
17 | Dan Cook | M40 | Steel City Striders | 32:33:00 |
18 | David Keeling | M50 | Cheshire Hills Racers | 32:45:00 |
19 | Dan Loundes | M40 | 32:50:00 | |
19 | Richard Bouglas | M | Buxton RC | 32:50:00 |
21 | Peter Fraser-Smith | M40 | Dark Peak Fell Runners | 33:22:00 |
22 | Barnaby Crawshaw | M | Pennine Fellrunners | 33:42:00 |
23 | Andrew Critchlow | M50 | 33:47:00 | |
24 | Dave Ansell | M50 | Steel City | 33:51:00 |
25 | Arron Worwood | M | 33:55:00 | |
26 | Julian Grant | M40 | 33:56:00 | |
27 | Mark Quince | M40 | Buxton RC | 34:13:00 |
28 | Patrick Wright | M | Eley Fitness | 34:19:00 |
29 | Robert Taylor | M50 | Pennine Fellrunners | 34:25:00 |
30 | Bernard Lewis | M50 | Southwell | 34:32:00 |
30 | Neil Maltby | M | 34:32:00 | |
32 | Gordon Conway | M | Knutsford Triathalon Club | 34:49:00 |
33 | Caroline Brock | F | Steel City Striders | 34:56:00 |
34 | Jo Bednall | F50 | Buxton AC | 35:02:00 |
35 | Alison Wainwright | F40 | Dark Peak Fell Runners | 35:18:00 |
36 | Stephen Hughes | M50 | 35:19:00 | |
37 | Damien Herbert | M40 | Steel City Striders | 35:33:00 |
38 | Neil Oxley | M50 | 35:55:00 | |
39 | Glen Cropper | M | Tideswell Running Club | 36:29:00 |
40 | Joanne Mosley | F | 36:31:00 | |
41 | Tom David | M | 36:34:00 | |
42 | Peter Wallis | M50 | Tideswell Running Club | 36:44:00 |
43 | Mark Furguson | M | 36:49:00 | |
44 | Pat Goodall | F50 | Totley AC | 36:59:00 |
45 | Dave Watson | M50 | North Derbyshire RC | 37:05:00 |
46 | Steve Bennett | M50 | 37:11:00 | |
47 | Jeremy Windsor | M40 | 37:21:00 | |
48 | Geoff Cooper | M40 | Ripley RC | 37:40:00 |
49 | David Pickering | M40 | Retford | 38:05:00 |
50 | Stephen Moss | M40 | 38:15:00 | |
51 | Tim Morris | M40 | Handsworth Roadhogs | 38:22:00 |
52 | Sue Charter | F50 | 39:54:00 | |
53 | Nick Johnson | M | 40:10:00 | |
54 | Mary Edgerton | F50 | Pennine Fellrunners | 40:21:00 |
55 | Jeff Taylor | M50 | Handsworth Roadhogs | 40:32:00 |
56 | Helen Charter | F | 40:42:00 | |
57 | Tammy Conner | F | Retford AC | 41:15:00 |
58 | Andrew Goodall | M40 | 41:28:00 | |
59 | Louise Handley | F40 | Tideswell Running Club | 41:40:00 |
60 | Paul Gray | M50 | Dark Peak Fell Runners | 41:54:00 |
61 | Fliss Milner | F50 | Dark Peak Fell Runners | 42:05:00 |
62 | Stuart Whittaker | M50 | Freshwater Valley RC | 42:06:00 |
63 | Les Thurston | M50 | Matlock AC | 42:15:00 |
64 | Jonathan Fletcher | M40 | 43:15:00 | |
65 | Joanna Shimwell | F | 43:45:00 | |
66 | Dan Baker | M40 | 44:07:00 | |
67 | Simon Bray | M40 | Sinfin RC | 44:17:00 |
68 | Colin Bostock | M50 | Long Eaton RC | 44:28:00 |
69 | Geoff Nichols | M50 | Dark Peak Fell Runners | 44:58:00 |
70 | Emma Fox | F40 | 45:08:00 | |
71 | Ian Wallace | M50 | Long Eaton RC | 46:02:00 |
72 | Joan Waller | F50 | Dark Peak Fell Runners | 46:25:00 |
73 | Amy Baron-Hall | F | 46:51:00 | |
74 | William Brindley | M | Tideswell Running Club | 48:36:00 |
75 | Paul Weir | M40 | Tideswell Running Club | 48:58:00 |
76 | Bronwen Kwame | F | 49:20:00 | |
76 | Kai East | M | 49:20:00 | |
78 | Richard Garton | M50 | Steel City Striders | 50:04:00 |
79 | Andy Tidmarsh | M | Derwent Runners | 50:07:00 |
80 | Tamsin Whittaker-Axon | F | 50:23:00 | |
81 | Collette Holden | F40 | Tideswell Running Club | 53:41:00 |
82 | Phil Gregory | M40 | Tideswell Running Club | 54:08:00 |
83 | Sally Baker | F40 | 58:30:00 | |
84 | Olivia Gratton | F | 60:44:00 | |
Andy Barnett | M50 | Dark Peak Fell Runners | DNR |
Please report any errors in these results to the Race Contact for this race - see the race listing for contact details.