Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

15/08/2021 – Lowther Lakeland Fell And Trail Run





  
Pos Name Category Club Time
1 Jonathan Cox MSEN Eden Runners 01:23:28
2 Joe Kenny MSEN Helm Hill Runners 01:25:55
3 Ali Burns M40 Wharfedale Harriers 01:29:43
4 John Mason MSEN Border Harriers & AC 01:29:54
5 Matt Sims MSEN Black Combe Runners 01:31:35
6 Catherine Williamson WSEN Loftus & Whitby AC 01:31:47
7 Paul Neild M40 Bowland Fell Runners 01:35:47
8 Andy F MSEN 01:36:24
9 Stuart Stoddart M50 Eden Runners 01:36:52
10 Jonny Gill MU23 01:38:08
11 Martin Dearden M40 01:38:51
12 Thomas Harkin M40 Liverpool Pembroke & Sefton Harriers 01:39:23
13 Sam Braithwaite MSEN Eden Runners 01:39:43
14 Michael Walters MSEN Eden Runners 01:40:57
15 Richard Purser MSEN York Acorn Running Club 01:42:11
16 Joshua Holloway MSEN 01:42:30
17 Kieran O'Prey MSEN Calder Valley Fell Runners 01:42:32
18 Norman Hayhurst M60 01:42:42
19 Jamie Partridge MSEN Eden Runners 01:43:12
20 Nick Kelly M50 Horwich R M I Harriers 01:43:19
21 Mike Allison M60 Eden Runners 01:43:38
22 Luke Kelly MSEN Chorlton Runners 01:44:24
23 Henry Dodwell M40 01:44:25
24 John Williams M40 Eden Runners 01:44:31
25 Ethan Furness MSEN 01:46:00
26 John Evason MSEN Black Combe Runners 01:46:21
27 Calvin Routledge M50 Ambleside AC 01:46:52
28 Peter German M40 Helm Hill Runners 01:47:39
29 Matt Rowat MSEN Bowland Fell Runners 01:48:11
30 Paul Managh M40 Black Combe Runners 01:48:52
31 Ian Wilson M40 Howgill Harriers 01:49:11
32 Joe McCarthy M50 North Endurance 01:49:33
33 Tony Bolton M50 Northern Fells Running Club 01:50:02
34 Shaun Jackson M50 Altrincham & District Athletic Club Limited 01:50:07
35 Sally Braithwaite WU23 Eden Runners 01:50:08
36 Ben Lund MSEN 01:51:51
37 Dave Baglee M50 Eden Runners 01:52:05
38 Mark Simpson M40 NYP Tri 01:52:14
39 Iain Anderton MSEN 01:52:15
40 Alan Barr M40 Howgill Harriers 01:52:17
41 Greg Simpson M40 Eden Runners 01:52:24
42 Abigail Routledge WU23 Eden Runners 01:53:02
43 John ‘Ozzie’ Osborne M50 Settle Harriers 01:53:03
44 Kirsty Reade W40 Ambleside AC 01:53:39
45 John Anderton M60 01:53:42
46 Nigel Braithwaite M50 Eden Runners 01:54:22
47 Gary Lane M50 Howgill Harriers 01:55:19
48 Sophie Casson WSEN 01:55:46
49 Andrew Pescod M40 DH Runners 01:56:08
50 Jenny Lyon W40 Dallam Running Club 01:56:29
51 Daniel Pritchard MSEN Chorlton Runners 01:56:32
52 Alex Heron M60 Eden Runners 01:56:55
53 Sean Robinson M40 Howgill Harriers 01:57:16
54 Andrew Graham M40 DH Runners 01:57:38
55 David Burton M60 Keswick AC 01:57:54
56 Neil Sloan M50 01:58:05
57 Mark Osborne M50 Eden Runners 01:58:21
58 Jean Dodwell W40 01:58:27
59 Neil Weightman M50 01:58:45
60 Mark Liptrot M50 01:59:20
61 John Paul Smith M50 West 4 Harriers 01:59:38
62 Pip Conlon WSEN Cumberland Fell Runners 02:00:27
63 Suzanne Budgett W50 Horwich R M I Harriers 02:00:32
64 Jane Verity W50 Howgill Harriers 02:00:39
65 Christopher Hall M50 Chorley Athletic And Triathlon Club 02:00:42
66 Carl Deane M50 DH Runners 02:01:08
67 Sandra Kelly W50 Horwich R M I Harriers 02:01:29
68 James Jardine MSEN Eden Runners 02:01:31
69 Joseph Webb MSEN Eden Runners 02:01:49
70 Kerry Cornforth W50 Keswick AC 02:01:59
71 John Myatt M60 Eden Runners 02:02:43
72 Ian Cumpstey M40 02:02:54
73 Helen Taylor W40 Holcombe Harriers 02:03:05
74 Kay McDonald WSEN Howgill Harriers 02:03:56
75 Matthew Buck MSEN 02:04:04
76 Patricia Gill W50 Skipton AC 02:04:07
77 Craig Partridge M50 Altrincham & District Athletic Club Limited 02:04:28
78 Nick Lyons M60 Lincoln & District Runners 02:04:38
79 Victoria Wright WSEN Cumberland Fell Runners 02:05:04
80 Mark Wallwork M60 02:05:34
81 Martin Brady M50 Clayton-le-Moors Harriers 02:05:50
82 Andrew Turner M60 Ambleside AC 02:07:10
83 Richard Clague MSEN 02:07:22
84 Philip Pearson M50 02:07:49
85 Lucas Ratajczak MSEN 02:08:12
86 Shaun Hardisty M50 Eden Runners 02:08:56
87 Joseph Riley MSEN 02:09:01
88 Simon Hawkyard M60 02:09:39
89 Lynne Kenyon W50 Red Rose Road Runners 02:10:23
90 Matthew Appleby M50 02:10:34
91 Ged Turner M60 Burnden Road Runners 02:11:48
92 Terry Lynch M50 Penny Lane Striders 02:11:59
93 Tony Man M50 Penny Lane Striders 02:11:59
94 Catherine Musetti W50 Ambleside AC 02:13:06
95 Kev Kendal M40 Howgill Harriers 02:13:08
96 Richard Longlands M40 02:13:10
97 Philip Relph M60 02:13:15
98 Julie Gardner W60 02:13:51
99 James Parkinson MSEN 02:14:00
100 Nigel Hierons M50 Eden Runners 02:14:00
101 Isabel Berry W40 Border Liners Orienteering Club 02:14:02
102 Peter Cox M40 02:14:28
103 Fran Connolly W40 Blackpool Wyre & Fylde AC 02:14:58
104 Tony Mills M50 DH Runners 02:15:23
105 Gary Binns M40 02:15:25
106 Neild Waring M50 02:15:40
107 Gary Daniels M40 Chorlton Runners 02:16:46
108 Sarah Daniels W40 Chorlton Runners 02:16:46
109 Tom Horrocks MSEN 02:16:53
110 Joshua Turton MSEN 02:17:22
111 Emma Haugh WSEN 02:17:22
112 Emma David W40 Nidd Valley Road Runners 02:18:00
113 Cal Pannone W50 Eden Runners 02:18:27
114 Cliff Etherden M70 Lakeland Orienteering Club 02:18:50
115 Jonathan Dunham M50 02:18:56
116 Zoe Robinson W40 Howgill Harriers 02:19:47
117 Peter Bolton M60 Red Rose Road Runners 02:20:11
118 Debbie Wilson W40 Mersey Tri 02:20:33
119 Adrian Potts M60 02:21:39
120 Jacqui Foster W50 Craven Energy Triathlon Club 02:23:02
121 William Pritchard MSEN 02:23:10
122 Jon Stafford M50 Eden Runners 02:23:25
123 Paul Gardiner M50 02:24:51
124 Jen Gardiner W50 02:24:52
125 Philippa Wilkinson W40 Nidd Valley Road Runners 02:25:50
126 Dorcas Doolan W60 Dallam Running Club 02:27:14
127 Jenny Burtonwood W50 Blackpool Wyre & Fylde AC 02:28:51
128 Hannah Capstick WSEN 02:29:25
129 Gareth Cozens M50 Howgill Harriers 02:29:41
130 Elaine Malyn W50 Eden Runners 02:30:23
131 Julie Gate W50 Eden Runners 02:30:23
132 Isobel Williamson W70 Lakeland Orienteering Club 02:34:35
133 Richard Knowles M40 Totley AC 02:37:26
134 Rebecca Hylton WSEN Lonely Goat RC 02:41:27
135 Joshua Rawlins-Williams MSEN Mossley Hill 02:41:27
136 Robert Massey M70 Blackpool Wyre & Fylde AC 02:41:47
137 Kim Skelton W40 02:42:34
138 Sarah Chalmers W50 Nidd Valley Road Runners 02:50:45
139 Abigail Jardine WSEN Eden Runners 02:51:47
140 Sarah Wright W40 Eden Runners 02:52:14
141 Jane Hunter W60 02:52:50