Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

14/07/2021 – Bamford Carnival





  
Pos Name Category Club Time
1 Jonathan Crickmore MSEN Dark Peak Fell Runners 00:28:59
2 Thomas Milton MU23 Dark Peak Fell Runners 00:32:39
3 Lewis Banton MV40 Clowne Road Runners 00:32:47
4 Paul Middlemas MV40 Steel City Striders RC 00:33:25
5 Alex Day MSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:33:45
6 Sam Tierney MU23 Fat Boys RC 00:33:54
7 Philip Morris MSEN Clowne Road Runners 00:33:56
8 Eammon Clowes MU23 Newcastle (Staffs) Triathlon Club 00:34:06
9 Christopher Rushworth MSEN Buxton AC 00:34:13
10 Joseph Wade MSEN Dark Peak Fell Runners 00:34:19
11 Jordan Street MV40 Clowne Road Runners 00:34:22
12 Richard Bradbury MV40 Matlock AC 00:34:26
13 Caroline Brock FSEN Steel City Striders RC 00:34:27
14 Luke Watson MV40 Chorlton Runners 00:34:41
15 James Halse MV40 Dark Peak Fell Runners 00:34:46
16 Mike Nolan MV50 Dark Peak Fell Runners 00:34:49
17 Ben Burrell MSEN Porter Valley Plodders 00:34:49
18 Bob Templeman MV40 Vegan Runners UK 00:35:04
19 James Thompson MV40 Sheffield RC 00:35:25
20 Bryan Lomas MV50 Congleton Harriers 00:35:26
21 Damian Kilpin MV40 Penistone Footpath RC 00:35:30
22 Thomas Clifford MSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:35:46
23 Kieran Shanahan MSEN Fat Boys RC 00:35:48
24 Rachael Lundgren FSEN Totley AC 00:36:01
25 Andrew Davies MV50 Hillsborough & Rivelin RC 00:36:01
26 Paul Skuse MV40 Glossopdale Harriers 00:36:02
27 Luke Kelly MSEN Chorlton Runners 00:36:08
28 Darren King MV50 Clowne Road Runners 00:36:10
29 Nicola Bowen FSEN 00:36:28
30 Ian Shaw MV50 Fat Boys RC 00:36:30
31 Kevin Doyle MV40 Kimberworth Striders 00:36:40
32 Chris Brown MV40 Killamarsh Kestrels 00:36:40
33 Amy Earnshaw FSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:36:58
34 Jon Lewis MSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:37:02
35 Colin Earl MV50 Kimberworth Striders 00:37:06
36 Jack Swindells MV40 Hillsborough & Rivelin RC 00:37:12
37 Brent Carlin MSEN Kingstone Runners 00:37:17
38 Jacob Chappell MSEN 00:37:19
39 Aaron Francis MSEN Sheffield RC 00:37:19
40 Laura Robertson FSEN 00:37:21
41 Jennifer Cartmell FSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:37:26
42 Christopher Moss MSEN Sheffield RC 00:37:36
43 Al Cook MV50 Steel City Striders RC 00:37:39
44 Rachel Thorley FSEN Steel City Striders RC 00:37:39
45 Tim Slack MSEN Dark Peak Fell Runners 00:37:46
46 David Hakes MSEN Dark Peak Fell Runners 00:37:47
47 Dan Pearson MSEN 00:37:55
48 Amir Nanpazi MV40 Sheffield RC 00:37:57
49 Anthony Whitehouse MV60 Totley AC 00:38:04
50 Mike Taylor MV50 Fat Boys RC 00:38:08
51 Rachel Rose FSEN Sheffield RC 00:38:10
52 Daniel Mortensen MSEN Sheffield RC 00:38:17
53 Dave Riley MV50 00:38:18
54 Aritri Mandal FSEN Dark Peak Fell Runners 00:38:29
55 Calum Covell MSEN 00:38:30
56 Paul Stuart MV50 Steel City Striders RC 00:38:35
57 Thomas Smith MSEN South Yorkshire Police AC 00:38:51
58 Samuel Wattret MSEN 00:38:58
59 Matt Hawtin MV40 Buxton AC 00:39:05
60 Chris Williamson MSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:39:07
61 Paul Griffiths MV40 Formula One Circuit Crew 00:39:12
62 Mark Platton MV50 Steel City Striders RC 00:39:23
63 John Gaffney MV40 Glossopdale Harriers 00:39:31
64 Violette Pepper FSEN Dark Peak Fell Runners 00:39:49
65 Gemma Cox FSEN 00:39:50
66 Rob Sheldon MV40 Glossopdale Harriers 00:39:55
67 Emma Clossick FSEN Hillsborough & Rivelin RC 00:40:03
68 Matt Worthington MSEN Sheffield RC 00:40:03
69 Phil Swan MV40 Glossopdale Harriers 00:40:19
70 Andrew Simpson MV50 Retford AC 00:40:24
71 Sebastian Lunt MSEN 00:40:26
72 Christopher Jarratt MSEN 00:40:28
73 Lee Barratt MV50 Stockport Harriers & AC 00:40:36
74 Ben Allen MV40 Handsworth Roadhogs 00:40:38
75 Sam Bellamy MV50 Clowne Road Runners 00:40:50
76 Michael Timm MV50 Steel City Striders RC 00:40:50
77 Arron Jackson MV50 Worksop Harriers 00:40:53
78 Craig Baird MV50 Hillsborough & Rivelin RC 00:41:03
79 Jonathan Wilmshurst MV40 00:41:20
80 Keith Morgan MV50 Ashbourne Running Club 00:41:20
81 Glynn Graham MV40 Hillsborough & Rivelin RC 00:41:23
82 Jonathan Burrows MSEN 00:41:26
83 Tristan Britland MSEN 00:41:31
84 Stephen Clarke MV50 Dark Peak Fell Runners 00:41:43
85 James Ward MV50 Rolls Royce Harriers 00:41:56
86 Simon Goodison MV40 00:42:02
87 Rick Long MV50 Fat Boys RC 00:42:08
88 Darren Horobin MV40 Ackworth Road Runners 00:42:10
89 Dominic Taylor MV50 Fat Boys RC 00:42:15
90 David Lovatt MSEN Kingstone Runners 00:42:15
91 Rose Paxman FSEN Dark Peak Fell Runners 00:42:17
92 Colin Price MV40 Totley AC 00:42:21
93 Christopher Lilleyman MV40 Clowne Road Runners 00:42:27
94 Nick Woffenden MV40 00:42:31
95 Dean Bradley MV50 Kingstone Runners 00:42:32
96 Malc Stapleton MV50 Clowne Road Runners 00:42:35
97 Robbie Lowe MSEN Clowne Road Runners 00:42:37
98 Edward Bradbury MV40 00:42:40
99 Ant Harris MV50 Fat Boys RC 00:42:41
100 David Waggott MV40 00:42:46
101 Sally White FSEN Clowne Road Runners 00:42:48
102 Mark Gamsu MV60 Dark Peak Fell Runners 00:42:50
103 Cal Lloyd FV40 Porter Valley Plodders 00:43:02
104 Alan Jack MV40 00:43:03
105 Peter Adams MV40 Chorlton Runners 00:43:09
106 Nick Russell MV40 Clowne Road Runners 00:43:09
107 Clare Gardiner FV40 00:43:23
108 Colin Smith MV50 SYO 00:43:29
109 Kevin Rowles MV50 Killamarsh Kestrels 00:43:36
110 James Ellwood MV40 Porter Valley Plodders 00:43:37
111 Stuart Rook MV40 Tideswell Running Club 00:43:38
112 James Mason MV40 Hillsborough & Rivelin RC 00:43:40
113 Ian Brookes MV50 Clowne Road Runners 00:43:42
114 Andrew Foster MV50 Clowne Road Runners 00:43:43
115 Sarah Walch FV40 Penistone Footpath RC 00:43:43
116 Sarah Vernau FV40 Formula One Circuit Crew 00:43:50
117 Ross Drayton MV40 Hillsborough & Rivelin RC 00:43:56
118 Nick Hails MV40 Hillsborough & Rivelin RC 00:43:56
119 Mark Wood MV50 00:44:00
120 Sarah Burrell FSEN Porter Valley Plodders 00:44:03
121 James Brailsford MV40 Clowne Road Runners 00:44:07
122 Sarah Ward FV40 Dronfield Running Club 00:44:08
123 Neil Yewman MV40 Clowne Road Runners 00:44:12
124 Phil Howson MV50 Dronfield Running Club 00:44:13
125 Beth Cole FSEN Smiley Paces 00:44:13
126 Tara Burkill FSEN Danum Harriers 00:44:19
127 Charlotte Nowill FV40 00:44:20
128 Sarah Bates FV40 00:44:24
129 Jocelyn Granger FV50 Staffs Moorlands AC 00:44:29
130 Paul Taylor MV50 Clowne Road Runners 00:44:33
131 Michael Vernon MV50 Glossopdale Harriers 00:44:41
132 Emily Sanders FV50 Ashbourne Running Club 00:44:49
133 Dave Raby MSEN 00:44:54
134 Mark Thorogood MV50 Buxton AC 00:44:55
135 David Wakefield MV50 Serpentine RC 00:44:55
136 Matt Broadhead MV40 Steel City Striders RC 00:44:57
137 Jonathan Jones MV40 Danum Harriers 00:44:59
138 Richard Hickling MV50 Belper Harriers 00:45:01
139 Jenny Johnson FV40 Dark Peak Fell Runners 00:45:09
140 Laura Pathe FSEN 00:45:11
141 Liz Rowe FV40 Porter Valley Plodders 00:45:18
142 Adrian Watson MV40 Fat Boys RC 00:45:25
143 Rob Kos MSEN 00:45:28
144 Julie Gardner FV60 FRA 00:45:39
145 Claire Chapman FV40 Kimberworth Striders 00:45:40
146 Francis Cram MV40 Fat Boys RC 00:45:41
147 Steve Dempsey MV50 Fat Boys RC 00:45:47
148 Naomi Coverley FV50 Tideswell Running Club 00:46:03
149 Deborah Phelps FSEN Holme Pierrepont RC 00:46:05
150 Steve Atkinson MV50 Fat Boys RC 00:46:09
151 Jane Mellor FV50 Pennine Fell Runners 00:46:15
152 David Simpson MV50 Retford AC 00:46:17
153 Sally Twigg FSEN Steel City Striders RC 00:46:22
154 Caroline Burrell FV40 Wirksworth Running Club 00:46:26
155 Andrew Woffindin MV50 Hillsborough & Rivelin RC 00:46:27
156 Nick Ham MV50 Glossopdale Harriers 00:46:32
157 Mel Driver FU23 Killamarsh Kestrels 00:46:33
158 Jane Langham FV50 Smiley Paces 00:46:37
159 Caroline Batty FV40 Barnsley Harriers 00:47:03
160 Anne Hegarty FV50 Totley AC 00:47:07
161 Philip Kelly MV40 Steel City Striders RC 00:47:11
162 Matt Taylor MSEN Clowne Road Runners 00:47:12
163 Joanne Rooney FV50 Kimberworth Striders 00:47:12
164 Paul Gray MV50 Dark Peak Fell Runners 00:47:14
165 Paul Adams MV50 Chorlton Runners 00:47:16
166 Ruth Gowers FV40 Buxton AC 00:47:16
167 Robert Heminway MSEN 00:47:22
168 Heather Wallis FV40 Steel City Striders RC 00:47:27
169 Kevin Bird MSEN Clowne Road Runners 00:47:33
170 Lucy Woodward FV40 Steel City Striders RC 00:47:33
171 Tim Mackey MV60 Dark Peak Fell Runners 00:47:47
172 Alicia Parkes FSEN Killamarsh Kestrels 00:47:48
173 Peter Bailey MV50 Buxton AC 00:47:58
174 John Ostrovskis MV50 Fat Boys RC 00:48:03
175 Rebecca Marshall FSEN Clowne Road Runners 00:48:06
176 Joseph Allan Wall MV60 Handsworth Roadhogs 00:48:24
177 Matthew Gallagher MV50 00:48:25
178 John Armitage MV50 Steel City Striders RC 00:48:26
179 James Richardson MV40 00:48:28
180 Richard Durkin MV50 Totley AC 00:48:28
181 Noel Irwin MV50 Sale Harriers Manchester 00:48:33
182 Helen Anayiotos FSEN Sheffield RC 00:48:45
183 Patrick Rooney MV60 Kimberworth Striders 00:48:45
184 Debbie Hall FV40 Holmfirth Harriers AC 00:48:50
185 Jill Davies FV60 Steel City Striders RC 00:48:57
186 Patrick Abbott MV40 Clowne Road Runners 00:49:33
187 Iain Barnett MSEN 00:49:35
188 Darren Watkin MV50 Newark Striders Running Club 00:49:37
189 Karen Clark FV50 Steel City Striders RC 00:49:41
190 Samantha Wilson FSEN Killamarsh Kestrels 00:49:46
191 Margaret Huyton FV70 Macclesfield Harriers 00:49:49
192 Bob Grocutt MV50 Steel City Striders RC 00:49:50
193 Tony Dent MV60 Tideswell Running Club 00:50:10
194 Anna James FSEN Porter Valley Plodders 00:50:14
195 Sarah Stables FV40 Clowne Road Runners 00:50:16
196 Katie Bonner FSEN Vegan Runners UK 00:50:19
197 Clive Downing MV50 Steel City Striders RC 00:50:28
198 Rachael Clegg FV50 Chorlton Runners 00:50:34
199 Harriet Drouin FSEN Penistone Footpath RC 00:50:39
200 Julie King FV40 Clowne Road Runners 00:50:43
201 Neill Birchenall MSEN 00:51:00
202 David Arundale MV60 Dark Peak Fell Runners 00:51:23
203 Kev Hewitt MV40 Steel City Striders RC 00:51:25
204 Mollie Milton FSEN 00:51:26
205 Dean Vincent MSEN 00:51:28
206 Annie Morton FSEN Clowne Road Runners 00:51:49
207 Sara Hammett-Ridsdale FV40 Killamarsh Kestrels 00:51:57
208 Rachel Cadey FV40 Killamarsh Kestrels 00:51:59
209 Max Arguile MV50 Reemsborko Runners 00:52:31
210 Fee Hulley FV50 Smiley Paces 00:52:35
211 Andrew Waind MV40 Vegan Runners UK 00:52:36
212 Michelle Bird FSEN Clowne Road Runners 00:52:55
213 Clare Eardley FV40 Wirksworth Running Club 00:53:04
214 Loz Harvey MV40 Hillsborough & Rivelin RC 00:53:06
215 Hannah Greenlee FSEN Chorlton Runners 00:53:14
216 Helen Drew FSEN 00:53:55
217 Simon Muchan MV60 Tideswell Running Club 00:54:04
218 Suzanne Leusby FV40 Clowne Road Runners 00:54:10
219 Ian Rookes MV40 Clowne Road Runners 00:54:12
220 Liz Greenwood FSEN Chorlton Runners 00:54:17
221 Rachel Barnes FV40 Smiley Paces 00:54:31
222 Rose Ward FV40 Smiley Paces 00:54:31
223 Rachel Suddrick FV50 Smiley Paces 00:54:31
224 Liz Meekings FV40 Smiley Paces 00:54:31
225 Helen Elleker FV60 Derbyshire And South Yorkshire Harriers 00:54:36
226 Mary Mooney FV50 Tideswell Running Club 00:55:26
227 Ann Carney FV60 Chorlton Runners 00:55:29
228 Dawn Cooper FV40 00:55:42
229 Andrew Ward MV60 Rolls Royce Harriers 00:55:44
230 Katy Taylor FSEN Clowne Road Runners 00:56:04
231 Amanda Holden FSEN 00:56:11
232 Jim Mcintosh MV50 Clowne Road Runners 00:56:49
233 Jackie Rookes FV50 Clowne Road Runners 00:59:09
234 Andrew Hammett-Ridsdale MSEN Killamarsh Kestrels 00:59:16
235 Graham Sheen MV70 Clowne Road Runners 01:01:01
236 Sarah Street-Rose FV40 Clowne Road Runners 01:03:52
237 Neil Hindle MV60 01:05:04
238 Demelza Whitbread FV40 Chapel En Le Frith Runners 01:05:27
239 Sally Cocking FV40 Clowne Road Runners 01:11:05
240 Liz Close FV40 Clowne Road Runners 01:11:05