Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

03/07/2021 – Blencathra





  
Pos Name Category Club Time
1 Jacob Adkin MSEN Keswick AC 00:56:15
2 Chris Richards MSEN Helm Hill Runners 00:57:44
3 Billy Cartwright MSEN Matlock Athletic Club 00:57:49
4 Joseph Dugdale MU23 Cumberland Fell Runners 00:58:09
5 Daniel Haworth MSEN Matlock Athletic Club 00:58:29
6 Andrew Worster MSEN Calder Valley Fell Runners 00:59:19
7 Felix McGrath MSEN Bristol And West AC 00:59:23
8 Matthew Elkington MSEN Ambleside AC 00:59:31
9 Hannah Horsburgh WSEN Keswick AC 00:59:56
10 John Battrick MSEN Keswick AC 01:00:07
11 Joe Baxter MSEN Pudsey & Bramley AC 01:00:18
12 Samuel Tosh MSEN Carnethy Hill Racing Club 01:00:23
13 Andrew Heyes MSEN Dark Peak Fell Runners 01:00:43
14 Chris Holdsworth MSEN Calder Valley Fell Runners 01:01:12
15 Robert Jebb M45 Helm Hill Runners 01:01:31
16 Sam Fisher MSEN Howgill Harriers 01:01:39
17 James Kevan MSEN Horwich R M I Harriers 01:01:46
18 Alistair Thornton MSEN Howgill Harriers 01:02:01
19 Jack Agnew MSEN Mercia Fell Runners 01:02:04
20 Matthew Atkinson MSEN Keswick AC 01:02:09
21 Max Wainwright MSEN Matlock Athletic Club 01:02:38
22 Steven Hebblethwaite MSEN Keswick AC 01:02:52
23 Matthew Roberts M40 Calder Valley Fell Runners 01:02:57
24 Jonathan Cox MSEN Eden Runners 01:03:00
25 Darren Kay M50 Calder Valley Fell Runners 01:03:03
26 Harry Bolton MU23 Keswick AC 01:03:04
27 Garry Greenhow M40 Ambleside AC 01:03:07
28 Ben Mounsey MSEN Calder Valley Fell Runners 01:03:11
29 Martin Howard MU23 Calder Valley Fell Runners 01:03:21
30 Dan Dry MSEN Ilkley Harriers AC 01:03:29
31 Karl Gray M50 Calder Valley Fell Runners 01:03:40
32 Tom Day MSEN Keswick AC 01:03:44
33 Edward Corden MU23 Stockport Harriers & AC 01:03:49
34 Orran Smith M40 Manx Fell Runners 01:03:54
35 Adam Perry MSEN Helm Hill Runners 01:03:57
36 Samuel Soles MU23 Buxton AC 01:04:03
37 Finn Lydon MU23 Carnethy Hill Racing Club 01:04:12
38 Mark McGoldrick M40 Wharfedale Harriers 01:04:17
39 Harry Stainton MSEN Black Combe Runners 01:04:20
40 Gavin Mulholland M50 Calder Valley Fell Runners 01:04:25
41 Josh Williams MSEN Dark Peak Fell Runners 01:04:42
42 Scout Adkin WSEN Ambleside AC 01:04:57
43 Sam Stead MSEN Keswick AC 01:05:15
44 Adam Osborne M40 Calder Valley Fell Runners 01:05:17
45 Ian Holmes M55 Bingley Harriers & AC 01:05:20
46 Alistair Palmer MSEN Preston Harriers 01:05:22
47 Tom Humphries MU23 Lancaster & Morecambe AC 01:05:26
48 Joseph Oldfield MSEN Matlock Athletic Club 01:05:51
49 Andy Laycock MSEN Clayton-le-Moors Harriers 01:05:53
50 Oliver Dawson MU23 01:05:58
51 Henry Webb MU23 Mercia Fell Runners 01:05:59
52 Oli Murphy MSEN Ilkley Harriers AC 01:06:01
53 Rob Fielding M45 01:06:03
54 Joe Woodley MSEN Dark Peak Fell Runners 01:06:06
55 Christian Garvey MSEN York Knavesmire Harriers 01:06:16
56 Harry Holmes MSEN Matlock Athletic Club 01:06:20
57 Rob Brown M40 Keswick AC 01:06:27
58 Aidan Smith MSEN Dark Peak Fell Runners 01:06:41
59 Danny Hope M40 Horwich R M I Harriers 01:06:43
60 Kieran Hodgson M45 Helm Hill Runners 01:06:48
61 Matthew Battley MSEN Coventry Godiva Harriers 01:07:08
62 Bill Stewart M45 Borrowdale Fell Runners 01:07:09
63 Michael Ainsworth MSEN Helm Hill Runners 01:07:21
64 David Birch M50 Keswick AC 01:07:23
65 Will Acland M45 Helm Hill Runners 01:07:53
66 Peter Davies M40 Dark Peak Fell Runners 01:08:04
67 Neil Northrop MSEN Dark Peak Fell Runners 01:08:11
68 Harry Cooling MSEN Howgill Harriers 01:08:16
69 Hannah Russell WSEN Helm Hill Runners 01:08:32
70 Jim Davies M55 Borrowdale Fell Runners 01:08:42
71 Nichola Jackson WSEN Keswick AC 01:09:10
72 Lloyd Taggart M50 Manx Fell Runners 01:10:06
73 Mark Burton M45 Calder Valley Fell Runners 01:10:12
74 Dan Gilbert M45 Horwich R M I Harriers 01:10:19
75 Emma Clayton WSEN 01:10:21
76 Daniel Jones MSEN Eden Runners 01:10:26
77 Alex Mason MU23 Dark Peak Fell Runners 01:10:29
78 James Logue M50 Calder Valley Fell Runners 01:10:43
79 Toby Antcliff MU23 Ripon Runners 01:10:48
80 Ethan Hassell MSEN Wharfedale Harriers 01:10:51
81 Charlie Mcintosh M50 Pudsey & Bramley AC 01:10:55
82 Sharon Taylor W40 Helm Hill Runners 01:10:57
83 Graeme Brown M45 Todmorden Harriers 01:11:00
84 Jack Eyre MSEN Eden Runners 01:11:10
85 Caroline Lambert WSEN Middlesbrough Ac (Mandale) 01:11:30
86 Andy Watkins MSEN Mercia Fell Runners 01:11:30
87 Dominic Raby M45 Chorley Athletic And Triathlon Club 01:11:32
88 Sam Jones MSEN Manx Fell Runners 01:11:39
89 Liam Taylor MSEN 01:11:43
90 Matt Clark MSEN Ambleside AC 01:11:47
91 Sam Green MSEN Wharfedale Harriers 01:11:49
92 Matthew Cardus MSEN Settle Harriers 01:11:56
93 Joe Law MSEN Dark Peak Fell Runners 01:12:00
94 Sarah McCormack WSEN Ambleside AC 01:12:02
95 Michael Parkin MSEN Eden Runners 01:12:04
96 Paul Reilly M40 Helm Hill Runners 01:12:19
97 John Hunt M55 Dark Peak Fell Runners 01:12:22
98 Evan Bowers MU23 Sheffield University Orienteering And Fell Running 01:12:28
99 Ross Bibby MSEN Helm Hill Runners 01:12:31
100 Seb Sillito M40 Helm Hill Runners 01:12:36
101 John Horrocks MSEN Blackburn Harriers 01:12:38
102 Jack Foxall M40 Dark Peak Fell Runners 01:12:46
103 James Baron M50 Helm Hill Runners 01:12:48
104 Mark Baddeley M45 Lincoln Wellington Athletic Club 01:12:50
105 Paul Crabtree M50 Bingley Harriers & AC 01:13:18
106 Craig Burrow M45 Helm Hill Runners 01:13:20
107 Wayne Croasdell MSEN Eden Runners 01:13:22
108 Scott Morley MSEN Eden Runners 01:13:25
109 Nick Barber M45 Todmorden Harriers 01:13:39
110 Arran Horne MU23 Northern Fells Running Club 01:13:43
111 Andrew Broadbent MSEN Helm Hill Runners 01:13:51
112 Jamie Lawler M40 Keswick AC 01:13:53
113 Jon Wright M50 Todmorden Harriers 01:14:00
114 Antonia Fan WSEN Ambleside AC 01:14:07
115 Adam Jackson M50 Northern Fells Running Club 01:14:45
116 William Procter M60 Helm Hill Runners 01:14:49
117 Peter Dear MSEN Halesowen ACC 01:14:57
118 William Fish MSEN Dallam Running Club 01:15:09
119 Mark Yoxon MSEN Helm Hill Runners 01:15:13
120 Ed Gamble M55 Cheshire Hill Racers 01:15:24
121 James Haworth M50 Keswick AC 01:15:26
122 Sophie Likeman WSEN Cumberland Fell Runners 01:15:32
123 David Milliken M55 Salford Harriers & AC 01:15:34
124 Charlie Parkinson MU23 Calder Valley Fell Runners 01:16:00
125 Justin Tancrel M45 Helm Hill Runners 01:16:02
126 Stuart Heaviside MSEN Barlick Fell Runners 01:16:12
127 Hal Roberts MSEN Dark Peak Fell Runners 01:16:16
128 Dave Nuttall M55 Bowland Fell Runners 01:16:19
129 Matthew Fretwell MSEN Settle Harriers 01:16:25
130 Andy Davies M50 Mercia Fell Runners 01:16:27
131 Darren Fishwick M50 Chorley Athletic And Triathlon Club 01:16:30
132 Ross Coles MSEN 01:16:53
133 Eve Pannone WU23 Eden Runners 01:17:04
134 Paul Cornock MSEN Shettleston Harriers 01:17:09
135 Richard Wilson M40 Kendal Amateur Athletic Club 01:17:28
136 Simon Whittaker M40 Helm Hill Runners 01:17:31
137 Tom Ratcliffe MSEN York Knavesmire Harriers 01:17:41
138 Ian Ferguson M60 Bingley Harriers 01:18:03
139 Claire Duck WSEN Leeds City Athletic Club 01:18:23
140 James Corden M45 Stockport Harriers & AC 01:18:24
141 Muir Morton M45 Pennine Fell Runners 01:18:26
142 Robert Tansey M45 Clapham Chasers 01:18:38
143 Marcus Taylor M50 Horwich R M I Harriers 01:18:44
144 Thomas Entwistle MSEN Dark Peak Fell Runners 01:18:56
145 Elliot Graham MSEN Eden Runners 01:19:06
146 Neil McGoun M40 Orion Harriers 01:19:08
147 Rachel Pilling WSEN Pudsey & Bramley AC 01:19:22
148 Jon Green M45 Preston Harriers 01:19:47
149 Stephen Wilkes M45 Bishops Stortford RC 01:19:56
150 Chris Neil MSEN 01:19:58
151 Finty Royle WU23 Chorley Athletic And Triathlon Club 01:20:10
152 Annie Hassell WSEN Todmorden Harriers 01:20:19
153 Majka Kunicka W40 Dark Peak Fell Runners 01:20:27
154 Ben Fidrmuc MSEN 01:20:40
155 Jared Forte MU23 Mercia Fell Runners 01:20:43
156 Tom Smith M55 Bowland Fell Runners 01:20:47
157 Sam Braithwaite MSEN Eden Runners 01:20:50
158 Matt Wilson M45 Kendal Amateur Athletic Club 01:21:17
159 Neil Walker M40 Altrincham & District Athletic Club Limited 01:21:23
160 Colin Haughton M45 Pennine Fell Runners 01:21:26
161 Daniel Latham MSEN Buxton AC 01:21:29
162 Joe Blackett M55 Dark Peak Fell Runners 01:21:44
163 James Robinson MSEN 01:21:58
164 Chris Rowe M45 North Shields Polytechnic Club 01:22:13
165 David Fort M45 Clayton-le-Moors Harriers 01:22:15
166 Scott White M45 Keswick AC 01:22:23
167 Matthew Theobald MSEN 01:22:25
168 Natalie Beadle WSEN Ambleside AC 01:22:54
169 Lily Higgins WU23 Halesowen ACC 01:22:55
170 Daniel Worsell MSEN 01:22:58
171 Paul Jeggo M60 Springfield Striders RC 01:23:01
172 Sean Robinson M40 Howgill Harriers 01:23:04
173 Victor Belshaw M60 Denbigh Harriers Running Club 01:23:07
174 David Whitfield M55 01:23:10
175 Matthew Bourne M50 Bowland Fell Runners 01:23:16
176 Peter German M40 Helm Hill Runners 01:23:18
177 Kate Archer W40 Ilkley Harriers AC 01:23:24
178 Jonathan Emberton M60 Calder Valley Fell Runners 01:23:27
179 Toby Wallis MSEN Macclesfield Harriers & AC 01:23:46
180 Julie Darigala W50 Penistone Footpath Runners & Athletic Club 01:23:48
181 Tom Treasure MSEN Mercia Fell Runners 01:23:54
182 Juliet Downs WU23 Sale Harriers Manchester 01:23:56
183 Paul Jennings M55 Cumberland Fell Runners 01:23:57
184 Katherine Downie WSEN Keswick AC 01:23:58
185 Mark Agnew M50 Mercia Fell Runners 01:24:02
186 Nick Sebley M60 Black Combe Runners 01:24:06
187 Ken Maynard M60 Sunderland Strollers 01:24:10
188 Jim Andrews M55 Helm Hill Runners 01:24:15
189 Jean Brown W50 Clayton-le-Moors Harriers 01:24:22
190 Stephen Morran M65 Calder Valley Fell Runners 01:24:26
191 Brian Hickey M55 FRA 01:24:47
192 Ben Huntington MSEN Mercia Fell Runners 01:24:51
193 Peter Tayler M55 Black Combe Runners 01:24:53
194 Leigh Warburton M60 Bowland Fell Runners 01:24:55
195 Neil Swan M45 Holcombe Harriers 01:24:57
196 Carlos Bedson M50 Cheshire Hill Racers 01:25:03
197 Patrick McIver M55 Black Combe Runners 01:25:13
198 Richard Purser MSEN York Acorn Running Club 01:25:32
199 Phil Scarf M55 Calder Valley Fell Runners 01:25:50
200 Simon Entwisle M65 Pennine Fell Runners 01:25:56
201 Ian Fraser M55 East Cheshire Harriers & Tameside AC 01:26:20
202 Sean Warburton M40 Salford Harriers & AC 01:26:23
203 Tony Bolton M55 Northern Fells Running Club 01:26:25
204 Steve Wathall M60 Black Combe Runners 01:26:35
205 Rowena Browne W55 Bowland Fell Runners 01:26:39
206 Anne Edwards WSEN Black Combe Runners 01:26:56
207 Jean Powell W50 Wharfedale Harriers 01:27:19
208 Bob Foreman M60 Matlock Athletic Club 01:27:21
209 Jackie Murdy W55 South Shields Harriers & AC 01:27:22
210 Alan Barr M45 Howgill Harriers 01:27:24
211 Melanie Blackhurst W55 Todmorden Harriers 01:27:28
212 Rebecca Patrick W50 Todmorden Harriers 01:27:44
213 Anna Jane Meeks W60 Borrowdale Fell Runners 01:27:51
214 Brian Thompson M65 Helm Hill Runners 01:28:00
215 David Parkington M55 Preston Harriers 01:28:02
216 John Garnett M55 Settle Harriers 01:28:09
217 Robert Halstead M60 Todmorden Harriers 01:28:44
218 Heidi Dyson WSEN Keswick AC 01:28:54
219 Jennie Chatterley W50 Cumberland Fell Runners 01:28:57
220 Laurence Martin M40 Pudsey & Bramley AC 01:29:03
221 Rachel Findlay-Robinson WSEN Keswick AC 01:29:09
222 Deborah Gowans W55 Accrington Road Runners 01:29:19
223 Alice Gamble WU23 Sheffield University Orienteering And Fell Running 01:29:34
224 Lyn Thompson W65 Keswick AC 01:29:37
225 Bethan Nadin WSEN Dark Peak Fell Runners 01:29:53
226 Trudy Beetham W45 Keswick AC 01:30:05
227 Geoffrey Gough M60 Clayton-le-Moors Harriers 01:30:29
228 Jenny Rice WSEN Helm Hill Runners 01:30:29
229 Ellie Crownshaw WSEN Dark Peak Fell Runners 01:31:59
230 Fiona Lynch W45 Calder Valley Fell Runners 01:32:01
231 Natalie Greaves WSEN York Knavesmire Harriers 01:32:15
232 Marie Robson W50 Helm Hill Runners 01:32:33
233 Heather Corden WU23 Stockport Harriers & AC 01:32:50
234 Pat Goodall W65 Totley AC 01:32:57
235 Dawn Hosking W45 Durham Fell Runners 01:33:08
236 Graeme English MSEN We Are Daybreak 01:33:37
237 Rebecca Wren WSEN 01:34:15
238 Alison Weston W55 Ilkley Harriers AC 01:34:21
239 Becky Weight W60 Bingley Harriers & AC 01:34:48
240 Richard Briscoe M40 Clayton-le-Moors Harriers 01:34:59
241 Donna Cartwright W40 Radcliffe AC 01:36:03
242 Jon Royle M50 Red Rose Road Runners 01:36:16
243 Catherine Musetti W55 Ambleside AC 01:36:22
244 Kate Mansell W50 Todmorden Harriers 01:36:24
245 Caroline Glover W60 Wharfedale Harriers 01:36:44
246 Wendy Dodds W70 Dallam Running Club 01:36:58
247 Wayne McIntosh MSEN Clayton-le-Moors Harriers 01:37:11
248 Tania Wilson W55 Buxton AC 01:37:28
249 Ann-Marie Jones W65 Macclesfield Harriers & AC 01:37:36
250 David Gould M65 Mercia Fell Runners 01:37:41
251 Jim Downie M70 Keswick AC 01:37:45
252 Kerry Cornforth W50 Keswick AC 01:38:06
253 Martin Brady M55 Clayton-le-Moors Harriers 01:38:25
254 Geoff Cooper M50 Matlock Athletic Club 01:38:58
255 Daniel Gibson MU23 Sheffield University Orienteering And Fell Running 01:39:12
256 Lisa Carter W50 Holcombe Harriers 01:39:16
257 Allison Skillicorn W40 01:39:41
258 Jack Baker MU23 Sheffield University Orienteering And Fell Running 01:40:19
259 Jane Verity W50 Howgill Harriers 01:40:42
260 David Appleyard M55 Helm Hill Runners 01:40:57
261 Grace Kelleher WSEN York Knavesmire Harriers 01:41:14
262 Nicky Butler W55 Keswick AC 01:41:28
263 Louise Brown W50 Keswick AC 01:42:42
264 Ronald Rees M65 Pennine Fell Runners 01:42:48
265 Ian Johnson M60 Lochaber Athletic Club 01:43:00
266 Andrew Johnson M60 York Knavesmire Harriers 01:43:12
267 James Goffe M60 Black Combe Runners 01:43:52
268 Debbie Charlton W45 Keswick AC 01:44:13
269 David Tait M70 Dark Peak Fell Runners 01:44:18
270 Andrew Turner M55 Ambleside AC 01:45:41
271 Denise Tunstall W55 Durham Fell Runners 01:47:11
272 Chris Horsfall M65 Handsworth Roadhogs 01:47:13
273 Ian Smith M65 Bolton United Harriers & AC 01:47:38
274 Linda Lord W70 Clayton-le-Moors Harriers 01:48:22
275 Charlotte Wetton WSEN Calder Valley Fell Runners 01:48:33
276 Morgane Artacho W40 Highland Hill Runners 01:49:05
277 David Kelly M65 Springfield Striders RC 01:50:00
278 Simon Theobald M50 Helm Hill Runners 01:50:30
279 May Crawford W40 Helm Hill Runners 01:50:54
280 Raymond Gill M60 Helm Hill Runners 01:51:05
281 Adrian Dixon M70 01:52:00
282 Zoltan Fodor M40 Orion Harriers 01:52:04
283 Nicola Heaton W40 Black Combe Runners 01:52:16
284 Graham McAra M65 Cheshire Hill Racers 01:52:40
285 Jeff Belt M50 North York Moors AC 01:54:14
286 Mike Hind M70 Borrowdale Fell Runners 01:55:09
287 Ken Jones M70 Dark Peak Fell Runners 01:55:37
288 Lesley Malarkey W70 Keswick AC 01:55:48
289 Fiona English WSEN We Are Daybreak 01:55:54
290 David Brock M60 Orion Harriers 01:55:59
291 William Coupe M55 Helm Hill Runners 01:56:11
292 Bob Salter M60 01:56:19
293 John Singh MSEN Saltaire Striders 01:56:24
294 Vincent Booth M55 Cheshire Hill Racers 01:56:32
295 Dave Keeling M55 Cheshire Hill Racers 01:57:35
296 Ollie Hulbert M45 Skelmersdale Boundary Harriers 01:58:13
297 Hugh Balfour M65 Dulwich Runners AC 01:59:04
298 Stephen Forster M50 Wharfedale Harriers 01:59:34
299 Martin Quinn M45 Chorley Athletic And Triathlon Club 01:59:37
300 Chris Jordan M45 01:59:39
301 Adam Nodwell MSEN North Leeds Fell Runners 02:00:19
302 Keith G Holmes M65 Dark Peak Fell Runners 02:00:54
303 Toby Sydes M50 Calder Valley Fell Runners 02:02:48
304 Robert Taylor M70 Pennine Fell Runners 02:02:53
305 Michael Crook M70 Horwich R M I Harriers 02:03:00
306 Paul Goodhew M50 Orion Harriers 02:03:06
307 Les Thurston M70 Matlock Athletic Club 02:05:54
308 Andy Brighouse MSEN Howgill Harriers 02:05:57
309 Andy Ginty M50 Lostock AC 02:08:51
310 Rachel Read W55 Millom Striders 02:08:58
311 Steve Jackson M65 Horwich R M I Harriers 02:17:02
312 Michael Brooke M70 02:20:04
313 Helen Harrison WSEN Barlick Fell Runners 02:35:50
314 Sarah Chalmers W55 Nidd Valley Road Runners 02:46:15