Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

15/09/2019 – Lake District Mountain Trial - Short





  
Pos Name Category Club Time
1 Ben Kent MU21 Helm Hill Runners 02:28:08
2 Joe Todd MV40 Kendal Amateur Athletic Club 02:28:12
3 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 02:46:28
4 Mark Burley M Macclesfield Harriers & AC 02:50:05
5 Mark Bryant M 02:51:52
6 Peter Haines MV60 Airienteers 02:52:08
7 Nathanael Booker M Macclesfield Harriers & AC 02:56:17
8 Kirsty Bryan-Jones/Euan Patton PAIR Dark Peak Fell Runners 02:58:10
9 Derek Ratcliffe MV60 Rossendale Harriers & AC 03:09:22
10 Nick Evans MV50 West Cumberland Orienteering Club 03:10:45
11 Joe Leadley M Loftus & Whitby AC 03:15:35
12 Peter Shakespeare MV50 03:18:16
13 Simon Webb/Henry Webb PAIR Mercia Fell Runners 03:20:42
14 Helene Whitaker/Eve Whitaker PAIR Harrogate Harriers & AC 03:22:14
15 Lesley Gomersall/Sam Gomersall PAIR Grampian Orienteers 03:22:44
16 Jeremy Wilkinson MV50 Keighley & Craven AC 03:27:09
17 Howard Leslie MV50 West Cumberland Orienteering Club 03:33:56
18 Andy Clough MV60 Wrekin Orienteers 03:35:09
19 Andy Dickenson/Stan Dickenson PAIR Dark Peak Fell Runners/AVEAC 03:38:19
20 Alice Willson F Glossopdale Harriers 03:40:01
21 Mark Simmonds/Ellie Simmonds PAIR Lakeland Orienteering Club 03:40:32
22 Martyn Hodgson MV50 Saddleworth Runners Club 03:43:32
23 Adam Scott/Rod Scott PAIR Helm Hill Runners 03:45:56
24 Matthew Foxwell/James Foxwell PAIR 03:47:18
25 Craig Marsden MV50 KMC 03:49:30
26 Jane Morgan FV50 Southampton Orienteering Club 03:51:53
27 Dick Palmer MV60 CONISTON Mountain Rescue Team 03:52:43
28 Ella Dorrington/Alan Dorrington PAIR Clayton-le-Moors Harriers 03:53:06
29 Ben Fletcher MV40 Helsby Running Club 03:56:31
30 Kate Donovan F 03:57:45
31 Pete Nelson MV60 West Cumberland Orienteering Club 04:01:02
32 Chris Lates MV70 Border Liners Orienteering Club 04:02:23
33 Berin Jones/Steve White PAIR Holcombe Harriers 04:03:33
34 Maria Dixon F FRA 04:04:06
35 Simon Filmore MV60 Lakeland Orienteering Club 04:08:53
36 Calvin Ferguson/Helen Buchan PAIR Blackburn Harriers & AC/Calder Valley Fell Runners 04:09:36
37 Sam Rhodes-Dawber/Daniel Rhodes PAIR Durham Fell Runners 04:09:41
38 John Williams MV60 Pennine Fell Runners 04:12:54
39 David Anderson MV40 Pudsey & Bramley AC 04:13:55
40 Jane Hodgson FV50 Saddleworth Runners Club 04:14:45
41 David Powell-Thompson/Jimmy Walsh PAIR 04:17:16
42 Raymond Wren MV70 Borderliners OC 04:18:52
43 Adam Speed MV40 Pudsey & Bramley AC 04:22:53
44 Jim Trueman/Amy Trueman PAIR Pennine Fell Runners 04:23:00
45 Denise Tunstall FV50 Durham Fell Runners 04:23:36
46 Richard Bartlett MV60 Lakeland Orienteering Club 04:30:28
47 Brian Rycroft/Stephen Ross PAIR 04:33:09
48 Scott Hartop MV40 04:33:44
49 Jill Davies FV60 Saddleworth Runners Club 04:35:26
50 Patrick Bonnett MV50 Durham Fell Runners 04:38:31
51 Erin Fuller/Sarah Fuller PAIR /Otley AC 04:43:49
52 Emily Barnett/Andy Barnett PAIR Dark Peak Fell Runners 04:52:05
53 Katy Thompson FV60 Clayton-le-Moors Harriers 04:52:09
54 Helen Barnett FV50 04:52:28
55 Carol McNeill FV70 Lakeland Orienteering Club 04:53:19
56 Alex Chesters MU21 04:54:23
57 George Critchley/Carole Critchley PAIR Holcombe Harriers 04:57:49
58 Sian Calow FV50 Dee Orienteering Club 04:58:44
59 Robert Marsden MV70 Dark Peak Fell Runners 04:59:53
60 Darren Baker/Michelle Spencer PAIR Deeside Orienteering Club/Southport Waterloo AC 05:06:10
61 Kevan Latham MV60 SELOC 05:07:52
62 Janet Hill FV60 Springfield Striders RC 05:17:48
63 Fran Blackett F Durham Fell Runners 05:19:10
64 Dave Walton MV60 Lakeland Orienteering Club 05:19:49
65 Carol Emmons FV50 05:27:38
66 Anna Lister/Sue Lomas PAIR Lakeland Orienteering Club/Black Combe Runners 05:28:10
67 Les Thurston MV70 Matlock Athletic Club 05:28:56
68 Robert Brandon MV70 Octavian Droobers 05:32:29
69 John Page MV60 05:44:49
70 Adam Malloy/Megan Williams PAIR Northumberland Fell Runners/Derwent Valley Running 05:45:20
71 Nigel Walker MV60 Kendal Amateur Athletic Club 05:46:47
72 Andrew Nicoll MV70 Newcastle And Tyneside Orienteers 05:53:18
73 Mike Walford/Kir Jones PAIR Kendal Amateur Athletic Club 05:57:56
74 Jenny Graham/John Graham PAIR TriScience / NRG M1-3
75 Iain Stemp MV50 West Anglian Orienteering Club Rtd
76 Dave Lockwood MV70 Dark Peak Fell Runners Rtd