Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

21/09/2019 – Three Shires





  
Pos Name Category Club Time
1 Garry Greenhow Ambleside 02:00:45
2 Pete Bray Ambleside 02:01:55
3 Jack Wright Ambleside 02:02:53
4 Ben Abdelnoor Ambleside 02:03:57
5 Mark Roberts M50 Borrowdale 02:07:12
6 Paul Tierney Ambleside 02:08:07
7 Tom Brunt M40 Dark Peak 02:09:23
8 Harry Bolton MU23 Keswick 02:10:42
9 James Harris Ambleside 02:12:02
10 Tom Simpson Ambleside 02:12:19
11 Rob Fielding M40 Sedbergh School 02:12:29
12 Andy Laycock Clayton 02:12:44
13 Charlie Lowther M40 Eden 02:12:54
14 Keiran Hodgson M40 Helm Hill 02:14:41
15 Steven Jacques M40 02:14:46
16 David Bagot Clayton 02:16:52
17 Ian Barnes Ambleside 02:17:06
18 Phil Archer Cumberland FR 02:19:51
19 Jon Deegan M50 Ambleside 02:20:27
20 Hugo Hunt Ambleside 02:20:36
21 Tim Grimmond Swaledale Runners 02:20:42
22 Paul Cornforth M50 Ambleside 02:21:01
23 Dave Wood M40 Pennine FR 02:21:34
24 Ian Symington M40 Todmorden Harriers 02:22:06
25 Ed Gamble M50 Cheshire HR 02:22:48
26 Ben Gibbons 02:22:52
27 James Allard Wharfedale 02:23:35
28 Adam Jackson M40 Northern Fells 02:24:01
29 Andrew Holmes M40 Pennine FR 02:24:30
30 Oliver Wade Bowland 02:25:06
31 Chris Lister Ellenborough 02:25:40
32 Chris Huggettt 02:26:00
33 Peter Watson Matlock AC 02:26:09
34 Mark Taylor M40 Calder Valley 02:26:40
35 Dave Nuttall M50 Bowland 02:26:47
36 Scott Morley Eden 02:27:17
37 Sam Downey M40 Keighley & C 02:27:20
38 Rob Harper M50 Ambleside 02:28:36
39 Tim Culshaw Glossopdale H 02:28:53
40 Chris Owens 02:29:05
41 Darren Fishwick M40 Chorley A+T 02:29:06
42 David Williams Ellenborough AC 02:30:33
43 Andrew Wainwright M50 02:30:40
44 Matt Owens M40 Chorlton R 02:30:45
45 Steve Swarbick M40 Bowland FR 02:31:23
46 Gary Thorpe M50 Ambleside 02:31:45
47 Nick Hammond M40 Framlinton Flyers 02:31:59
48 Natalie Beadle WU23 Oxford Uni AC 02:32:06
49 Karl Webster M40 Matlock AC 02:32:13
50 Mark Irving Bowland FR 02:32:15
51 Tom Lynch Otley AC 02:32:16
52 AnnaLupton W40 Black Combe R 02:32:22
53 Philip Pearson M60 Northern Fell RC 02:32:46
54 Mark Whittaker M40 02:33:10
55 Daniel Jones Eden Runners 02:33:42
56 Simon McCarthy Ellenborough AC 02:34:08
57 Mark Chippendale M50 Bowland FR 02:35:11
58 Wayne Croasdell Eden Runners 02:35:33
59 Jon Green M40 Preston H 02:35:40
60 Barry Wilkinson M50 Borrowdale FR 02:35:53
61 Mark Burley Macclesfield H AC 02:38:40
62 Leigh Warburton M60 Bowland FR 02:39:08
63 Stephen Ireland M40 02:39:27
64 Alex Stainforth Helm Hill R 02:39:29
65 David Naughton M50 Clayton-le-Moors H 02:39:46
66 Matt Tomkins 02:39:57
67 Caleb Reid M40 Northern Fells RC 02:39:58
68 Sean Giblin M40 02:40:08
69 Michelle Foxwell W40 Ambleside 02:40:36
70 Joe Parsons 02:40:59
71 Andrew Slattery M50 Keswick 02:41:05
72 Mark Webster M50 Keswick 02:42:05
73 Dave McGuire M50 Wharfedale H 02:42:31
74 Zac Kaye Barlick FR 02:42:35
75 Sam Stell M40 02:42:43
76 Ben Timbers M40 Keighley & C 02:42:52
77 Mick Dobson M40 Trawden AC 02:43:34
78 Michael Hewitt Eden Runners 02:44:44
79 Nick Kirk M50 Steel City Striders AC 02:44:48
80 Marcus Taylor M40 Horwich R M I H 02:45:01
81 John Messenger M40 Norther Fells RC 02:45:12
82 Bryony Halcrow W Sen Harrogate H + AC 02:45:19
83 Sue Richmond W40 Pennine FR 02:45:26
84 Roy Gibston M50 Kendal AAC 02:45:37
85 Sarah Lilleman W Sen Dark Peak 02:46:35
86 Daniel Lane ?? 02:46:36
87 Olivier Gaillemin M40 Sale Harriers Manc 02:46:38
88 Edward Poulter 02:46:44
89 Wayne Collins M40 02:46:51
90 Barry Scott M40 Wharfedale H 02:47:02
91 David Edmundson M50 Clayton-le-Moors H 02:47:08
92 Nicky Spinks W50 Dark Peak 02:47:44
93 Darren Parker M50 Cumberland FR 02:48:14
94 Aaron Warmsley Bowland FR 02:48:42
95 Darren Sheppard M40 Framlington Flyers 02:48:55
96 Tim Lofthouse M50 02:49:20
97 Scott McCredie M40 Barlick FR 02:50:21
98 James Roddis M40 02:50:41
99 Benjamin Hoyle M40 Barlick FR 02:50:49
100 Stephen Bark M40 Lincoln And District R 02:51:03
101 Mike Hitchmough M50 Newburgh Nomads 02:51:35
102 John Gill Dallam RC 02:51:38
103 Rose Singleton W Sen Northern Fells RC 02:51:41
104 Tony Little M40 Bowland FR 02:52:01
105 David McChesney 02:52:18
106 Andrew Sheldbourne M50 Holmfirth H AC 02:53:07
107 Chris Curtis M50 Northern Fells RC 02:53:49
108 Katie Wright W Sen Ambleside 02:53:55
109 Gary Bradley M50 Barlick FR 02:54:00
110 Nina Mason W40 Elvet Striders 02:54:33
111 Helen Wood W Sen Ilkley H AC 02:54:56
112 Helen Price W40 Harrogate H + AC 02:56:33
113 Thomas Gibson Oxford Uni AC 02:56:52
114 Ian Oldham M40 Swaledale Runners 02:57:41
115 Danielle Ledbury W Sen Eden Runners 02:58:08
116 Edward Ingham M50 02:58:25
117 Kate Macfarlane Penny Lane Striders 02:58:52
118 Elton Davies M40 Sale Harriers Manc 02:59:03
119 Richard Smith Ambleside 02:59:30
120 Paul Barret Sale Harriers Manc 02:59:41
121 Maria Cook W40 Skelmersdale B H 03:00:09
122 Will Ross Black Combe R 03:00:25
123 Bill Beckett M50 Chorley A+T 03:01:32
124 Bridget Glaister W40 Skelmersdale B H 03:01:48
125 Alex Braysford M40 Clayton-le-Moors H 03:02:12
126 Henry Gordon 03:02:14
127 Ellis Bland Bowland FR 03:02:16
128 Lucy Burnett W40 Keswick AC 03:02:18
129 Kieran Larkin 03:02:19
130 Ian Hodgson M50 North York Moors AC 03:02:21
131 Rachel Poynter W Sen Eden Runners 03:02:24
132 John Griffiths M50 Preston Harriers 03:02:27
133 Georgia Stevens WU23 Helm Hill 03:02:29
134 Dan Martell Altringham + District AC 03:02:53
135 Charlie Bradshaw Keswick AC 03:03:10
136 Peter Warmsley Cumberland FR 03:03:12
137 Joanne Warboys-Hodgson W40 Denby Dale AC 03:03:31
138 John Evason Black Combe R 03:03:45
139 Mark Richards M60 Goyt Valley 03:04:02
140 Roger Taylor M50 Preston H 03:04:05
141 Alison Weston W50 Ilkley H AC 03:04:22
142 Matt Lovett M40 Poplar RC 03:04:26
143 Dave Baglee M50 Eden 03:04:33
144 Tom Partington Keswick 03:04:34
145 Jon Sharples M60 Clayton 03:04:57
146 Matthew Wilcock M50 Trawden AC 03:05:23
147 Simon Laheney M40 03:05:28
148 Geoff Davies M60 Northumberland 03:05:55
149 Ian Horne M50 Eden 03:06:18
150 Martyn Price M50 Harrogate H + AC 03:06:18
151 Simon Franklin M50 Horsforth Fellandale 03:06:18
152 Rebekah Beadle W50 Lakeland OC 03:06:22
153 Katherine Klunder W Chorley A+T 03:06:49
154 Chris Smallman M50 Mercia 03:06:58
155 Carlos Bedson M50 Cheshire HR 03:07:47
156 Martin Quinn M40 Chorley A+T 03:07:55
157 Chris Clay M40 Dark Peak 03:08:10
158 Tim Dempsey Wharfedale 03:08:11
159 Brian Smith M50 North East Vets 03:08:15
160 Duncan Wardley M50 Reigate Priory 03:08:32
161 Paul Simpson M50 Ambleside 03:08:53
162 Kevin Brennan M50 St Helens Striders 03:09:14
163 Laura McCabe W40 Otley AC 03:09:41
164 Emma Nielson W40 Eden 03:10:26
165 Neil Weightman M50 03:10:59
166 Paul Appleby Northumberland 03:11:29
167 Paul Law 03:12:39
168 Victoria Stainburn W Otley AC 03:12:43
169 Rachel Findlay-Robinson W Keswick 03:13:13
170 Stephen Foster M50 Wharfedale 03:13:42
171 Keenan Longster MU23 03:13:56
172 Roy Parkinson M50 Preston 03:14:28
173 Jenny Lyon W Dallam RC 03:14:38
174 Eddie Lesniak M60 Achille Ratti 03:14:51
175 Richard Green M50 Shelton Striders 03:15:02
176 John Leech M50 Dallam RC 03:15:05
177 Ross Murdoch Chorlton Runners 03:15:07
178 Nick Sebley M50 Black Combe R 03:15:20
179 Kevin Walker M40 Skelmersdale B H 03:15:43
180 Rebecca Wadeson W Skelmersdale B H 03:15:46
181 Natasha Fellowes W50 Chorley A+T 03:16:13
182 Meghan McCarthy W Durham 03:16:58
183 Mark Nutter M50 Clayton 03:17:11
184 Aiden Raftery M60 Sale Harriers Manc 03:17:15
185 David Ahearn Pennine FR 03:17:18
186 Jim Paxman M60 Dark Peak 03:18:03
187 Mark Farrell Valley Striders 03:18:07
188 Dale Foster M40 03:20:17
189 Karen Foster W50 Spectrum Striders 03:20:26
190 Mike Asbitt M40 Skelmersdale B H 03:21:02
191 Sue Ross W Black Combe R 03:21:23
192 Rachel Slattery W Helm Hill 03:21:31
193 Jenny Brindle W Helm Hill 03:26:08
194 Sam Healy M40 N.Y.M 03:26:20
195 Stev Wathall M60 Black Combe R 03:26:45
196 Greg Skelton M40 03:26:57
197 David Richards 03:26:57
198 Rick Ansell M50 Tring R C 03:27:53
199 Andrew Sly M60 Ambleside 03:28:28
200 Richard Kenaugh M50 Altringham + District AC 03:28:33
201 Geoff Hand M60 Spectrum Striders 03:28:36
202 Christophe Menand M50 Burnden R R 03:28:43
203 James Burton M40 03:29:26
204 Teresa DCurtis W40 Clayton 03:30:09
205 Simon Stansfield M40 Clayton 03:30:19
206 Lesley Malarkey W70 Keswick 03:30:27
207 Mike Wharton M40 Sale Harriers Manc 03:30:33
208 Andrew Firth M60 Clayton 03:31:30
209 Richard Campbell M40 Rossendale 03:31:48
210 Michael McLoughlin M60 Preston 03:32:12
211 David Gill M50 Denby Dale AC 03:32:38
212 Michael Keavney M50 Swaledale Runners 03:32:51
213 Jim Doherty M50 Preston 03:33:03
214 Sam Johansen Oxford Uni AC 03:33:18
215 Jonathon Tombs M40 Eden Runners 03:34:07
216 Nicholas Moore M60 Cumberland FR 03:39:28
217 Andrew Duncan M60 Northumberland 03:41:18
218 Katie Poulter W 03:41:39
219 Kathryn Evans W Ambleside 03:42:03
220 Richard Slack M50 Claremont RR 03:42:10
221 Colin Rigby M50 Horwich R M I H 03:42:19
222 Barrie Thomason M50 Macclesfield H AC 03:47:34
223 Stephen Baker M50 Chorley A+T 03:49:11
224 Allan Welsh M50 Northumberland 03:49:43
225 Eddie Dealtry M70 Kendal AAC 03:50:09
226 Allan Sumner M50 Lancs & More 03:50:23
227 Mark Bentele Lancs & More 03:50:24
228 Laura Taylor W Northumberland 03:50:41
229 Paul Brunt M40 Shelton Striders 03:50:47
230 Tanya Shepherd W Horsforth Fellandale 03:51:29
231 Gareth Evans M40 Saddleworth 03:54:47
232 Kim Taylor W50 Northumberland 03:56:08
233 David Armstrong M50 Northumberland 03:56:09
234 Patrick Garland M50 03:56:10
235 Gareth Dixon Skipton 03:56:46
236 Richard Macilwaine M60 Spectrum Striders 04:08:41
237 Kenny Forster M50 Spectrum Striders 04:18:10