Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

31/08/2019 – Longshaw Sheepdog Trials





  
Pos Name Category Club Time
1 Nathan Lawson MU23 Dark Peak FR 00:36:38
2 Ben Rothery MSEN Dark Peak FR 00:36:39
3 Stuart Bond M40 Matlock AC 00:37:41
4 Dan Kelsey MSEN Dark Peak FR 00:38:16
5 Oliver Mathaid MSEN Holme Pierrepont 00:38:46
6 James Edgerton MU23 Cambridge University Hare & Hounds 00:39:02
7 Will Gratton MSEN 00:41:35
8 Colin Brearley M40 Holme Pierrepont 00:42:01
9 Luke Beresford MSEN Ripley RC 00:42:20
10 David Bethell MSEN Staffs Moorlands 00:42:24
11 Jon Osborne MSEN 00:42:53
12 Sam Birch-Machin MSEN University Of Sheffield AC 00:42:54
13 Anthony Squire M40 Holme Pierrepont 00:42:58
14 Kieran Davis M40 00:43:09
15 Gareth Briggs M40 Dark Peak FR 00:43:12
16 Bob Templeman MSEN Vegan Runners 00:43:21
17 Sam Appleton MSEN University Of Sheffield AC 00:43:23
18 Calum Wadsworth MSEN Dark Peak FR 00:43:29
19 Jordan Street MSEN Clowne Road Runners Club 00:43:31
20 Tom Valentine MU18 00:43:41
21 John Thorpe M40 Matlock AC 00:43:50
22 Daniel Sleath MSEN Wirksworth 00:43:53
23 James Hartley M40 Hallamshire Harriers 00:44:04
24 Sam Williams-Duncan MSEN Dark Peak FR 00:44:14
25 James Lowe MSEN Dark Peak FR 00:44:31
26 Graham Moffatt M50 Dark Peak FR 00:44:34
27 Bevan Adams M40 Retford AC 00:44:42
28 Paddy Wright MSEN Matlock AC 00:44:52
29 Michael Bland MSEN Long Eaton RC 00:44:52
30 Damian Kilpin M40 Penistone Footpath Runners 00:45:14
31 Brendan Moore MSEN Ilkeston 00:45:23
32 Chris Wilshaw MSEN Shelton Striders 00:45:53
33 Ellen Downs WU23 Dark Peak FR 00:46:08
34 Sally Fawcett WSEN Dark Peak FR 00:46:19
35 Mario Rocchelli M40 Long Eaton RC 00:46:31
36 Colin Lynch M50 Totley AC 00:46:31
37 Daniel Bent M40 00:46:52
38 Ian Drage M40 Stilton Striders 00:46:57
39 Bill Edwards M50 Trentham Harriers 00:47:08
40 Darren Graham M50 Todmorden Harriers 00:47:15
41 Steven Gascoyne M40 North Derbyshire RC 00:47:16
42 Jason Buckley M40 Kimberley & District Striders 00:47:19
43 Daniel Stanley MSEN 00:47:31
44 Chris Pembroke MSEN 00:47:39
45 Chris Rhodes MSEN Holme Pierrepont 00:47:48
46 Matthew Jones M40 Ripley RC 00:47:52
47 Adam Brooks MSEN Harborough Ac 00:47:55
48 Richard Kelsey MSEN Holme Pierrepont 00:48:19
49 James Burton M40 Dark Peak FR 00:48:42
50 Alastair Low-Macrae MSEN Clapham Chasers 00:48:44
51 Simon Foster M40 Retford AC 00:48:51
52 Joe Buckman MSEN Steel City Striders 00:48:53
53 Poppy Cooke WU18 00:49:06
54 Dave Allen M60 Dark Peak FR 00:49:22
55 Mark Crawshaw M50 Wirksworth 00:49:33
56 Judith Jepson W50 Dark Peak FR 00:49:39
57 Jason Ball M40 Sin Fin RC 00:49:49
58 Alex Loach M40 Holme Pierrepont 00:49:57
59 Rob Nason MSEN Holme Pierrepont 00:50:03
60 Elizabeth Dobson WSEN Massey Ferguson RC 00:50:09
61 Marcel Darling M40 Shelton Striders 00:50:13
62 Paul Bennett MSEN Lost Cause 00:50:14
63 Andrew Fox M60 Glossopdale Harriers 00:50:18
64 Leo Hawthorne MSEN 00:50:48
65 Dave Sykes M40 Dark Peak FR 00:50:50
66 Afif El Amrani M50 Sheffield RC 00:50:53
67 Mark Clayton M40 Long Eaton RC 00:50:59
68 Nathan Hughes M40 00:51:15
69 Rachel Rose WSEN Sheffield RC 00:51:16
70 Steve Sanders M40 Penistone Footpath Runners 00:51:19
71 Vicky Bridges WSEN Strideout 00:51:23
72 Ian Charlesworth M50 Penistone Footpath Runners 00:51:25
73 Scott Watson M40 Hyde Park Harriers 00:51:31
74 Mark Salkild M60 Vegan Runners 00:51:35
75 Shaun Clarkson M50 Barnsley Harriers 00:52:05
76 Nicola Parkin W50 Dark Peak FR 00:52:08
77 Jack Nuttgens MSEN Sheffield RC 00:52:09
78 Tom Fryers MU18 Penistone Footpath Runners 00:52:10
79 Paul Fryers M50 Penistone Footpath Runners 00:52:13
80 Gary Cragg M40 Holme Pierrepont 00:52:19
81 Steven Beckitt MSEN Kimberworth Striders 00:52:23
82 Helen Dale WSEN Vegan Runners 00:52:23
83 Richard Howe MSEN Long Eaton RC 00:52:24
84 George Yates M40 Dark Peak FR 00:52:26
85 Harriet Jackson WSEN 00:52:30
86 Andrew Chalkley M50 Kingstone Barnsley Runners 00:52:32
87 Jenny Caddick W40 Dark Peak FR 00:52:44
88 Richard Green M50 Shelton Striders 00:52:52
89 Jon Moulding M40 Dark Peak FR 00:52:55
90 James Ward M50 Rolls Royce Harriers 00:52:57
91 Chris Page MSEN GoodGym 00:52:57
92 David Bish M40 Beeston AC 00:52:59
93 David Miller M40 Dark Peak FR 00:53:03
94 Kirsty Bryan-Jones W40 Dark Peak FR 00:53:26
95 Stacey Sangster W40 Long Eaton RC 00:53:30
96 Colin Price M40 Totley AC 00:53:52
97 Dominic Taylor M40 Fat Boys Running Club 00:54:06
98 Hannah Sampson WSEN Holme Pierrepont 00:54:21
99 Trevor Hibbert M40 Sinfin Running Club 00:54:23
100 Emily Berg W40 South Leeds Lakers 00:54:29
101 Alison Barrett W40 Steel City Striders 00:54:39
102 Ant Harris M40 Fat Boys RC 00:54:40
103 Steven Woods M60 Northern Masters Ac 00:54:43
104 George Kataria M50 Sinfin 00:54:55
105 Matthew Broadhead M40 Steel City Striders 00:55:01
106 Polly Warrack WSEN 00:55:08
107 Jane Crowson W50 Dark Peak FR 00:55:10
108 Andrew Battye M60 Woodstock Harriers 00:55:10
109 Richard Hind M50 Clowne Road Runners Club 00:55:15
110 Brendan Devlin M40 Sinfin RC 00:55:16
111 Alexander Lewis M50 Southwell RC 00:55:22
112 Ruth Brandon W40 Holme Pierrepont RC 00:55:24
113 Claire Lewis WSEN Holme Pierrepont RC 00:55:25
114 Cathy Ayton WSEN Ilkeston 00:55:26
115 Stuart Johnson M40 00:55:30
116 David Owens MSEN 00:55:34
117 Paul Orton M50 Southwell RC 00:55:44
118 Editha Van Loon W40 Holme Pierrepont 00:55:48
119 Daniel Fox MSEN 00:56:04
120 William Chang M40 Long Eaton Running Club 00:56:05
121 Richard Haigh M50 South Leeds Lakers 00:56:15
122 Mark Halsey M40 Buxton AC 00:56:16
123 Anton Newell M50 Sutton In Ashfield Harriers 00:56:19
124 Hannah Warrener WSEN 00:56:22
125 Jonathan Gregson MSEN Hatton Darts RC 00:56:29
126 Alex Fielden MSEN 00:56:36
127 Nick Burns M40 Steel City Striders RC 00:56:53
128 Sally Hempsell W50 Ambleside AC 00:56:54
129 Rob Harper M40 Manchester Tri 00:56:56
130 Julie Cuff W40 Strideout 00:57:00
131 Will Jacobs MSEN 00:57:05
132 Ian Mason M50 Kingstone Barnsley Runners 00:57:09
133 Mark Wood M50 00:57:22
134 Sarah Walch W40 Penistone Footpath Runners 00:57:26
135 Earl Hopkinson M50 Ripley RC 00:57:29
136 Edward Higgins M40 00:57:33
137 Andrew Kirby MSEN 00:57:41
138 Kevin Taylor M50 Ryston Runners 00:57:44
139 Melvyn Mccart M50 00:57:49
140 Kevin Rowles M50 Killamarsh Kestrels 00:57:52
141 Joanne Hackett W50 Wolverhampton And Bilston 00:57:57
142 Niall Akers MSEN 00:58:06
143 Keith Holmes M60 Dark Peak FR 00:58:13
144 Nicholas Wright M40 Penistone Footpath Runners 00:58:18
145 Joseph Wall M50 Handsworth Roadhogs 00:58:22
146 Philip Harries M50 Derby AC 00:58:36
147 Samantha Patrick WSEN Strideout 00:58:37
148 Lewis Hubbard MSEN Fc Dad Athletics 00:58:52
149 Richard Hickling M50 Belper Harriers 00:58:57
150 Caroline Scott W40 Sinfin Running Club 00:58:57
151 Chris Shaw M50 Dark Peak FR 00:59:10
152 Ian Wolfendale M50 Pennine FR 00:59:22
153 Sally Dewhirst WSEN 00:59:28
154 Helen Wright WSEN Penistone Footpath Runners 00:59:31
155 Geoffrey Hunt MSEN 00:59:33
156 Christopher Allen M50 Holme Pierrepont RC 00:59:36
157 James Osman MSEN Club Of Life 00:59:47
158 Tom Westgate M50 Dark Peak FR 00:59:54
159 Samantha Ward WSEN Southwell RC 00:59:56
160 Chris Morris MSEN 01:00:03
161 Jon Hulme M70 01:00:06
162 Abigail Rothery WSEN Stratford Upon Avon Ac 01:00:15
163 Nick Ham M50 Glossopdale Harriers 01:00:25
164 Ryan Howles MSEN 01:00:32
165 Michael Stubbs M40 01:01:09
166 Steve Garner M50 Vegan Runners 01:01:23
167 Gareth Burdell MSEN Vegan Runners 01:01:29
168 Jim Staveley M50 Worksop Harriers 01:01:36
169 Neil Hindle M60 FRA 01:01:43
170 Duncan Rance M40 Dark Peak FR 01:02:15
171 Stuart Chapman M50 01:02:19
172 Dan Nightingale M40 Kimberley & District Striders 01:02:44
173 Philip Swirles M40 Steel City Striders RC 01:02:49
174 Louise Reynolds W40 South Yorkshire Orienteers 01:03:09
175 Marc Kinch M40 Long Eaton RC 01:03:20
176 Brian Sherras M60 Ripley RC 01:03:22
177 Steve Gelderd M50 Redhill Road Runners 01:03:24
178 Paul Brunt M40 Shelton Striders 01:03:25
179 Paul Neal M50 Fylde Coast Runners 01:03:26
180 Kenny Turner M50 Dark Peak FR 01:03:44
181 Rachel Hesketh WSEN Fulham Running Club 01:03:45
182 Pete Briggs MSEN 01:03:50
183 Elaine Fleuriot W50 Pennine 01:03:52
184 Sue Barker W50 Unattached 01:03:54
185 Graham Berry M70 Dark Peak FR 01:03:56
186 Laura Holdsworth WSEN 01:04:05
187 Emily Beth Roscoe WU23 01:04:07
188 Sarah Roscoe WSEN Dark Peak FR 01:04:08
189 Holly McCain WSEN Beeston AC 01:04:11
190 John Heathfield M50 Dark Peak FR 01:04:15
191 Martin Sleath M60 White Peak 01:04:16
192 Philip Sellars MSEN Massey Ferguson RC 01:04:18
193 Margaret . W50 Smiley Paces 01:04:20
194 Ray Poynter M60 Redhill Road Runners 01:04:22
195 Simon Bray M40 Sinfin Running Club 01:04:32
196 Joe Waller MSEN 01:04:38
197 Ricky Martin MSEN Unattached 01:05:01
198 Allie Hesketh WSEN 01:05:21
199 Heather Cameron-Whytock WSEN Southwell RC 01:05:22
200 Karen Cleminson W50 Maltby AC 01:05:32
201 Alison Butlin W40 Ripley RC 01:05:35
202 Richard Taylor MSEN Steel City Striders 01:05:37
203 Mike Turner M50 Fleckney And Kibworth 01:05:55
204 Heather Lindley W50 Penistone Footpath Runners 01:06:11
205 Nicholas Crehan M40 Kimberley & District Striders 01:06:18
206 Erwin Van Vroenhoven M50 01:06:22
207 Tracy Hamilton W50 Worksop Harriers 01:06:31
208 Richard Martin M50 01:06:36
209 Michael Horn M70 Redhill Road Runners 01:06:56
210 Barry Mercer MSEN Worksop Harriers 01:07:14
211 Tom Morris MSEN 01:07:34
212 Colin Bostock M60 Long Eaton Running Club 01:07:49
213 Tim Mackey M60 Dark Peak FR 01:07:53
214 Richard Horner M50 Mercia Fell Runners 01:08:13
215 Jim Rangeley MSEN 01:08:14
216 Nicola Penninston W40 Daddies Escape 01:08:54
217 Nicola Blatherwick WSEN Southwell RC 01:08:55
218 Shaun Chambers M50 Daddies Escape 01:08:55
219 Jane Matthews W60 Southwell RC 01:08:56
220 Katie Banner WSEN Vegan Runners 01:09:00
221 Colette White WSEN 01:09:01
222 David Ward M60 Mansfield Harriers 01:09:17
223 Clare Eardley W40 Wirksworth Running Club 01:09:25
224 Martin Knight M60 Maltby AC 01:09:34
225 Julie Heithus W50 Sinfin 01:09:35
226 Debbie McCart W50 01:09:43
227 Mark Wood MSEN 01:10:01
228 Rebecca Hesketh WSEN 01:10:34
229 Earl Lever M40 Kimberworth Striders 01:11:08
230 Claire Chapman W40 Kimberworth Striders 01:11:11
231 Helen Doyle WSEN Kimberworth Striders 01:11:13
232 Camilla Merer WSEN Worksop Harriers 01:11:18
233 Joan Waller W60 Dark Peak FR 01:11:42
234 Alan Pickard M60 Sheffield RC 01:12:15
235 Sarah Taylor W50 Ryston Runners 01:12:58
236 Lindsay Evans W50 Totley AC 01:13:13
237 Fiona Macsweeney WSEN 01:13:18
238 Donna Wood W40 Milltown Millers 01:13:33
239 Liz Harris W40 01:14:08
240 Joanna Wilson W40 01:14:08
241 Fiona Corden W50 Shelton Striders 01:14:50
242 Helen Smith WSEN Ripley Running Club 01:14:57
243 Diane Clewes W50 Totley AC 01:15:09
244 Gayle Hutchinson W40 Wirksworth 01:16:08
245 Angela Bent W60 Notts Women Runners 01:16:25
246 Angela Burley W60 Notts Women Runners 01:17:23
247 Michelle Hall W40 Southwell RC 01:17:31
248 Neal Matthews M50 Sheffield RC 01:17:31
249 Sally Staveley W50 Worksop Harriers 01:18:49
250 Robin Hutchinson M70 Shelton Striders 01:19:43
251 Matthew Lancaster Hunt MSEN 01:20:40
252 Maurice West M70 Dark Peak FR 01:21:08
253 Charlotte Allen WSEN 01:21:32
254 Laura Rangeley WSEN Steel City Striders 01:21:51
255 Caroline Wickham W60 Erewash Valley 01:22:19
256 Derek Brailsford M70 Saints & Sinners 01:23:30
257 Emmalee Bish W40 Beeston AC 01:30:23
258 Rosemary Horn W60 Redhill Road Runners 01:43:08
259 Peter Henley M40 Redhill Road Runners 01:43:09