Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

03/08/2019 – Borrowdale





  
Pos Name Category Club Time
1 Ricky Lightfoot MSEN Ellenborough AC 03:03:57
2 Brennan Townshend MSEN Keswick AC 03:10:09
3 Ian Holmes M50 Bingley Harriers & AC 03:18:11
4 Dan Mills MSEN Keswick AC 03:20:37
5 Mario Yeomans MSEN Cumberland Fell Runners 03:21:20
6 Matthew Roberts MSEN Calder Valley Fell Runners 03:26:48
7 Steve Halsall MSEN Keswick AC 03:26:57
8 Sam Watson MSEN Wharfedale Harriers 03:29:23
9 James Harris MSEN Ambleside AC 03:30:30
10 Garry Greenhow M40 Ambleside AC 03:31:06
11 Andy Laycock MSEN Clayton-le-Moors Harriers 03:32:02
12 Ellis Bland MSEN Bowland Fell Runners 03:32:28
13 Sam Dixon MSEN Dark Peak Fell Runners 03:32:33
14 Neal Crampton MSEN Pudsey & Bramley AC 03:39:16
15 Joel Gomes MSEN Wrexham Amateur Athletic Club 03:42:24
16 Matthew Richardson MSEN Saltaire Striders 03:43:20
17 Tom Day MSEN Keswick AC 03:43:42
18 Arthur Raffle MU23 Altrincham & District Athletic Club Limited 03:44:43
19 Laurence Piercy MSEN Dark Peak Fell Runners 03:45:56
20 Christopher Armit MSEN Dark Peak Fell Runners 03:46:30
21 Steve Jones M40 Keswick AC 03:46:45
22 Alex Luetchford MSEN Hunters Bog Trotters 03:47:25
23 Tom Simpson MSEN Ambleside AC 03:47:57
24 Philip Pearson M60 Northern Fells Running Club 03:48:28
25 Paul Neild M40 Bowland Fell Runners 03:50:25
26 Tobias Barthelmes MU23 Keswick AC 03:51:38
27 James Haworth M40 Keswick AC 03:52:08
28 Julian Hood M40 Barlick Fell Runners 03:52:50
29 Dave Ward M40 Pennine Fell Runners 03:53:58
30 David Bagot MSEN Clayton-le-Moors Harriers 03:57:19
31 Chris Newman MSEN Wharfedale Harriers 03:57:22
32 Barry Wilkinson M50 Borrowdale Fell Runners 03:58:33
33 Vivian Scott MSEN 03:59:22
34 Rob Fielding M40 Sedbergh School 03:59:31
35 Majka Kunicka WSEN Dark Peak Fell Runners 04:00:05
36 Ben Grayson MSEN Eden Runners 04:00:52
37 Konrad Rawlik MSEN Carnethy Hill Racing Club 04:01:05
38 David Ashby M50 04:02:06
39 Nicholas Hopley MSEN 04:02:12
40 Neil McKenzie M40 Ambleside AC 04:02:29
41 Bobby Gard-Storry MSEN 04:02:43
42 Lisa Watson WSEN Dark Peak Fell Runners 04:03:17
43 Ben Simmonds MU23 South Molton Strugglers 04:03:22
44 David Williams MSEN Ellenborough AC 04:04:15
45 Jim Turner MSEN Bowland Fell Runners 04:04:43
46 Paul Johnson M40 Cumberland Fell Runners 04:05:56
47 Martin Holroyd M50 Settle Harriers 04:06:17
48 David Kirkham M40 Wharfedale Harriers 04:06:28
49 Martin Cliffe M40 South Cheshire Harriers 04:06:40
50 Joe Rigby MSEN 04:07:10
51 Matt Owens MSEN Chorlton Runners 04:07:53
52 Chris Jackson MSEN Pennine Fell Runners 04:08:26
53 Will Herman M40 Clayton-le-Moors Harriers 04:09:01
54 Karl Steinegger MSEN Ambleside AC 04:09:27
55 Jonny Kent MSEN Eden Runners 04:10:23
56 Brian Mullins MSEN St Finbarrs AC 04:10:35
57 Stephen Shorrock M40 Barlick Fell Runners 04:10:42
58 Douglas Love MSEN Bowland Fell Runners 04:10:55
59 Tom Pape M40 Dark Peak Fell Runners 04:10:57
60 Richard Bolton M40 Pennine Fell Runners 04:11:22
61 Ross Bibby MSEN Valley Striders AC 04:12:50
62 Peter Watson MSEN Matlock Athletic Club 04:13:57
63 Ross Cowie M40 Perth Road Runners 04:15:36
64 James Halse M40 Dark Peak Fell Runners 04:15:51
65 Rick Solman M40 04:16:28
66 Hayley Evans WSEN Buckley Runners 04:16:34
67 Andrew Britton M40 Wharfedale Harriers 04:16:36
68 Matt Dunn. M40 Holcombe Harriers 04:16:39
69 John Duff M50 Northumberland Fell Runners 04:16:48
70 Rob Furness MSEN Wharfedale Harriers 04:17:50
71 David Middlemas M40 Valley Striders AC 04:17:55
72 Jon Pemberton MSEN Dark Peak Fell Runners 04:18:37
73 Emlyn Owen M40 Eryri Harriers 04:18:42
74 Sam Steele MSEN Mountain Fuel 04:18:50
75 Colin Jennings M40 Garstang Running Club 04:19:40
76 Janie Oates WSEN Helm Hill Runners 04:20:04
77 Dan Walmsley M40 Highland Hill Runners 04:20:07
78 Matt Brindle M40 Helm Hill Runners 04:20:24
79 Robert Mortimore MSEN Helm Hill Runners 04:20:35
80 Sam Pole MSEN West End Runners 04:20:53
81 Tarbo Fukazawa MSEN Cambridge Harriers 04:21:01
82 Andy Preston MSEN Rossendale Harriers & AC 04:21:25
83 Dave Sykes M40 Dark Peak Fell Runners 04:21:53
84 Nicky Spinks W50 Dark Peak Fell Runners 04:22:36
85 John Bell M40 IMRA 04:22:57
86 Matt Rowat MSEN 04:23:34
87 James Mountain MSEN 04:24:01
88 Matthew Curry MSEN Carnethy Hill Racing Club 04:24:46
89 Annie Roberts WSEN Todmorden Harriers 04:24:53
90 Oliver Wade MSEN 04:26:41
91 Clark Hind MSEN Holmfirth Harriers AC 04:26:49
92 Colin Moses M50 Wharfedale Harriers 04:27:01
93 Leigh Warburton M60 Bowland Fell Runners 04:27:08
94 David White M50 Kilmarnock Harrier & Athletic Club 04:27:20
95 Al Smithson MSEN Mersey Tri 04:27:37
96 Mark Burley MSEN Macclesfield Harriers & AC 04:27:43
97 Bryony Halcrow WSEN Harrogate Harriers & AC 04:28:02
98 Eoin Brady MSEN Herne Hill Harriers 04:28:25
99 Simon Garside M50 Pudsey & Bramley AC 04:29:17
100 Matthew Heywood M40 Derwent Runners (Derby) 04:29:47
101 Dan Marsden MSEN Calder Valley Fell Runners 04:30:48
102 Caleb Reid M40 Northern Fells Running Club 04:31:02
103 Mark Chippendale M50 Bowland Fell Runners 04:31:14
104 Alex Fawcett M50 Ripon Runners 04:31:17
105 Hinda Hardaker W40 Keighley & Craven AC 04:32:37
106 Darren Parker M50 Cumberland Fell Runners 04:33:02
107 Anthony Hemmings MSEN Carnethy Hill Racing Club 04:33:58
108 Matt Tomkins MSEN 04:34:02
109 Declan Bulmer MSEN Wharfedale Harriers 04:34:11
110 Mick Dobson M40 Trawden Athletic Club 04:34:29
111 Sam Downey M40 Keighley & Craven AC 04:35:47
112 Nigel Shekleton MSEN Carnethy Hill Racing Club 04:36:18
113 Matthew Farrer MSEN 04:36:19
114 Carl Helliwell M40 Clayton-le-Moors Harriers 04:36:47
115 Lucy Burnett W40 Keswick AC 04:37:01
116 James Roddis M40 04:37:09
117 Steve Haswell M50 Northumberland Fell Runners 04:37:56
118 Ian Jones M50 Eryri Orienteers 04:38:38
119 Jonathan Moore M50 Eryri Harriers 04:38:41
120 Steve Adams M50 Dark Peak Fell Runners 04:38:42
121 Rob Brooks M40 Saltwell Harriers 04:38:53
122 Matthew Hetherington MSEN Northumberland Fell Runners 04:39:03
123 Stephen Pugh M50 Esk Valley Fell Club 04:39:13
124 Craig Smith M50 Keswick AC 04:40:15
125 Wayne Collins M40 04:41:42
126 Adam Moger M40 Kirkstall Harriers 04:41:56
127 Ethan Hassell MSEN Wharfedale Harriers 04:42:03
128 Dave Garner M50 Todmorden Harriers 04:42:05
129 John Smith M50 Perth United CC 04:43:30
130 John Gill MSEN Dallam Running Club 04:43:58
131 Tom Heath MSEN 04:44:40
132 Graham McLellan M40 Hartfell Hill Running Club 04:44:48
133 James Mellor MSEN Darwen Dashers RC 04:45:00
134 Alice Swift WSEN Chorlton Runners 04:45:02
135 Peter Agnew M50 Buckley Runners 04:45:27
136 Michael Procter M50 Clayton-le-Moors Harriers 04:46:13
137 Rosie Walwyn WSEN Dark Peak Fell Runners 04:46:22
138 Charlie Mcintosh M50 Pudsey & Bramley AC 04:46:26
139 Paul Jennings M50 Cumberland Fell Runners 04:48:07
140 Adam Malloy MSEN Northumberland Fell Runners 04:51:55
141 Paul Woolhouse M40 Southwell Running Club 04:52:08
142 Bill Beckett M50 Chorley Athletic And Triathlon Club 04:52:28
143 Richard Smith MSEN 04:52:38
144 Shaun Atkinson MSEN Ellenborough AC 04:52:48
145 Pete Lloyd MSEN Keighley & Craven AC 04:53:21
146 Rose Singleton WSEN Northern Fells Running Club 04:53:42
147 David Riding M40 Achille Ratti 04:53:57
148 Richard Tunnicliffe MSEN 04:54:50
149 Matt Searson M40 04:56:54
150 Paul Calverley M50 Achille Ratti 04:57:17
151 Gary Tompsett M50 Strathaven Striders 04:57:55
152 Mark Fussell MSEN Cumberland Fell Runners 04:57:58
153 Barry Scott M40 Wharfedale Harriers 04:58:42
154 Matthew Nuttall M50 Blackburn Harriers & AC 04:58:47
155 Rachel Findlay-Robinson WSEN Keswick AC 04:59:19
156 Mark Davinson M40 Derwentside AC 04:59:21
157 Glen Borrell M40 Dark Peak Fell Runners 04:59:54
158 Matthew Seddon MSEN Pudsey & Bramley AC 05:00:11
159 Iain Armstrong M40 Saltwell Harriers 05:00:14
160 Jonny Cartwright M40 Stadium Runners 05:00:47
161 Peter Walmsley MSEN Cumberland Fell Runners 05:00:58
162 Daniel Hurd MSEN Wharfedale Harriers 05:02:11
163 David Allen M60 Dark Peak Fell Runners 05:02:42
164 Bevan Adams M40 Retford AC 05:03:07
165 Alison Wainwright W50 Dark Peak Fell Runners 05:03:17
166 Dominic Watts M50 Dark Peak Fell Runners 05:03:51
167 Dave Nuttall M50 Bowland Fell Runners 05:04:11
168 Gary Mason M40 Northumberland Fell Runners 05:05:54
169 Guy Heath M50 05:07:23
170 Jo Simpson WU23 Ambleside AC 05:08:41
171 Neil Glendinning M40 Hartfell Hill Running Club 05:08:52
172 Andrew Shipley MSEN Highgate Harriers 05:09:18
173 Ian Grimshaw M50 Cumberland Fell Runners 05:09:38
174 Eleanor Wainwright WSEN Dark Peak Fell Runners 05:09:59
175 Paul Appleby M50 Northumberland Fell Runners 05:10:03
176 Adam Nodwell MSEN North Leeds Fell Runners 05:10:51
177 Seb Bufton MSEN Saltwell Harriers 05:11:14
178 Rosie Watson WSEN Cumberland Fell Runners 05:11:40
179 Philip Metcalf M40 Borrowdale Fell Runners 05:12:00
180 Ian Sutcliffe M40 Stadium Runners 05:12:18
181 Clem Dixon M50 Cambridge Harriers 05:12:25
182 Christian Poulton M50 Cambridge Harriers 05:12:25
183 Philip Montgomery MSEN Penistone Footpath Runners & Athletic Club 05:13:13
184 Zoltan Fodor M40 Orion Harriers 05:13:42
185 Tyrrell Basson M40 Dark Peak Fell Runners 05:13:51
186 Graeme Shaw M40 05:13:59
187 Rachel Poynter WSEN Eden Runners 05:15:24
188 Kate Ayres W60 Ambleside AC 05:16:06
189 Keith G Holmes M60 Dark Peak Fell Runners 05:16:28
190 Emma Watson WSEN Wharfedale Harriers 05:16:57
191 Andrew Webster M40 Solway 05:17:19
192 Andrew Campbell MSEN Pennine Fell Runners 05:18:56
193 Andrew Smallwood M50 Leeds & Bradford Triathlon Club 05:19:02
194 Kent Bailey M50 Wharfedale Harriers 05:19:23
195 Paul Simpson M50 Ambleside AC 05:19:55
196 Steven Whitehurst M50 05:19:55
197 Rachel Slattery W50 Helm Hill Runners 05:20:01
198 Craig Malcolmson M50 Hartfell Hill Running Club 05:20:17
199 Will Buckton MSEN Ilkley Harriers AC 05:20:52
200 Neil Wilkes M40 Mercia Fell Runners 05:22:03
201 Eddie Lesniak M60 Achille Ratti 05:22:09
202 Peter Gilbert M60 Retford AC 05:22:33
203 Tim Cook M40 Cumberland Fell Runners 05:22:52
204 Chris Little M50 Keswick AC 05:24:11
205 Randolph Haggerty M50 Kirkstall Harriers 05:24:58
206 Lesley Malarkey W70 Keswick AC 05:25:27
207 Jim Clapp M60 Durham Fell Runners 05:25:40
208 David Parkington M50 Preston Harriers 05:25:44
209 David Gibson M40 Esk Valley Fell Club 05:27:31
210 Timothy Kliphuis M40 Clwydian Range Runners 05:28:55
211 Rowena Browne W50 Bowland Fell Runners 05:29:05
212 Dave Brock M50 Orion Harriers 05:32:00
213 Martin Farrar M50 Wharfedale Harriers 05:32:52
214 Sam Healy M40 North York Moors AC 05:34:05
215 Fiona Buchan WSEN 05:34:40
216 David Parkinson MSEN Pennine Fell Runners 05:34:56
217 Gavin Peach MSEN 05:36:25
218 Lorna Ascroft W40 Carnethy Hill Racing Club 05:38:57
219 Amanda Graham W50 Cumberland Fell Runners 05:39:55
220 Karl Robb MSEN Barlick Fell Runners 05:42:38
221 Stephen Priestnall M50 Myndd Du 05:43:49
222 Ricky Parrish MSEN Todmorden Harriers 05:44:14
223 Jessica Husbands WSEN Hunters Bog Trotters 05:45:20
224 Richard Bembridge M40 Dark Peak Fell Runners 05:45:34
225 Matt Bullen M50 Blackheath & Bromley Harriers 05:46:11
226 Ed Matthews MSEN Kent AC 05:46:50
227 Ian Haigh M40 Southwell Running Club 05:49:07
228 Andrew Hindson M50 Cirencester AC 05:49:42
229 Graham Porter M60 05:50:09
230 Charles Mason M50 Cumberland Fell Runners 05:50:14
231 Leon Severn MSEN Stainland Lions Running Club 05:51:24
232 Richard Campbell M40 Rossendale Harriers & AC 05:51:40
233 Les Barker M50 Cumberland Fell Runners 05:52:13
234 John Thompson M50 Newburgh Nomads RC 05:52:35
235 Dan Oldfield M40 FRA 05:54:19
236 Stephen Forster M50 Wharfedale Harriers 05:54:26
237 Jenny Lee W40 Northern Fells Running Club 05:54:49
238 Nazir Bashir M40 Derwent Valley Trail Runners Rtd
239 Sebastian Pflanz M50 Dumfries Running Club Rtd
240 Nick Harris M70 Rossendale Harriers & AC Rtd
241 Barrie Thomason M50 Macclesfield Harriers & AC Rtd
242 Nick Ray M40 Ellenborough AC Rtd
243 Kerry Varden W40 Lostock AC Rtd
244 Paul Nickells M50 Eden Runners Rtd
245 Steve Milner M50 Wharfedale Harriers Rtd
246 Andrew Meiklejohn M40 Rtd
247 Mick Fowler M60 Rtd
248 Martin Hancock M50 Skipton AC Rtd
249 Steve Swallow M50 Macclesfield Harriers & AC Rtd
250 Jacob Tonkin MSEN Keswick AC Rtd
251 Phil Archer MSEN Cumberland Fell Runners Rtd
252 Philip James M60 Saltwell Harriers Rtd
253 Jack Smith MSEN Wharfedale Harriers Rtd
254 Andrew Duncan M60 Northumberland Fell Runners Rtd
255 Paul Doxford M50 South Shields Harriers & AC Rtd
256 Darren Earnshaw M40 Calder Valley Fell Runners Rtd
257 Tom Middleton MSEN Eden Runners Rtd
258 David Clark M40 Cosmic Hillbashers Rtd
259 Richard Slack M50 Claremont Road Runners Rtd
260 Caroline Knox W40 Northern Fells Running Club Rtd
261 Belinda Baquero WSEN Pudsey & Bramley AC Rtd
262 Bill Williamson M50 Cumberland Fell Runners Rtd
263 Sarah Bowen W40 Claremont Road Runners Rtd
264 Daniel Shaw MSEN Holmfirth Harriers AC Rtd
265 Murray Bishop M50 Dark Peak Fell Runners Rtd
266 Matthew Hirst M40 Bowland Fell Runners Rtd
267 Kim Collison MSEN Borrowdale Fell Runners Rtd
268 Frederick Smith MSEN Clwydian Range Runners Rtd
269 Anne Milner W50 Wharfedale Harriers Rtd
270 Mike Ernill M50 Lostock AC Rtd
271 Libby Jones WSEN Rtd
272 Lesley Clark W40 Cosmic Hillbashers Rtd
273 Deborah Mahoney W50 Settle Harriers Rtd
274 Chris Steele M50 Rtd
275 Lesley Watson W40 Bingley Harriers & AC Rtd
276 Darren Burns M50 Rtd
277 Mark Wise M50 Cumberland Fell Runners Rtd
278 Mark Sammon M40 SELOC Rtd
279 Dawn Metcalfe W40 Durham Fell Runners Rtd
280 Colin WalkerLinked In M40 Pudsey & Bramley AC Rtd
281 Stephen Baker M50 Chorley Athletic And Triathlon Club Rtd
282 Stephen Dixon M60 Valley Striders AC Rtd