Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

15/06/2019 – Great Lakes Run





  
Pos Name Category Club Time
1 Carl Bell MSEN Keswick AC 02:37:58
2 Brennan Townshend MSEN Keswick AC 02:40:24
3 Gareth Hughes MSEN Mercia Fell Runners 02:42:42
4 Jack Wood MSEN Ilkley Harriers AC 02:43:41
5 Rob Jebb M40 Helm Hill Runners 02:43:55
6 Joshua Jardine MSEN Helm Hill Runners 02:44:47
7 Calum Tinnion MSEN Keswick AC 02:44:49
8 Robert Hope M45 Pudsey & Bramley AC 02:44:51
9 Andrew Fallas MSEN Carnethy Hill Racing Club 02:44:53
10 Simon Bailey MSEN Mercia Fell Runners 02:45:00
11 John Helme M40 Ambleside AC 02:45:03
12 Mark Lamb MSEN Keswick AC 02:45:08
13 Rhys Findlay-Robinson MSEN Dark Peak Fell Runners 02:47:18
14 James Espie MSEN Deeside Runners 02:49:33
15 Jack Wright MSEN Ambleside AC 02:49:56
16 Alasdair Campbell MSEN Matlock Athletic Club 02:50:01
17 Matthew Elkington MSEN Ambleside AC 02:52:16
18 Tom Simpson MSEN Ambleside AC 02:52:56
19 Ted Mason M40 Wharfedale Harriers 02:53:39
20 Huw Davies MSEN Mercia Fell Runners 02:54:21
21 Oli Johnson M40 Dark Peak Fell Runners 02:55:36
22 Max Wainwright MU23 Dark Peak Fell Runners 02:55:50
23 Peter Davies MSEN Dark Peak Fell Runners 02:56:35
24 Josh Williams MSEN Dark Peak Fell Runners 02:56:42
25 Joe Kenny MSEN Helm Hill Runners 02:56:50
26 Michael Ainsworth MSEN Helm Hill Runners 02:57:18
27 Pete Rigby MSEN Helm Hill Runners 02:57:30
28 Lova Chechik MSEN Dark Peak Fell Runners 02:59:08
29 Andrew Worster MSEN Todmorden Harriers 02:59:35
30 Kenny Richmond M50 Shettleston Harriers 03:00:00
31 Sam Watson MSEN Wharfedale Harriers 03:00:15
32 Tom Saville MSEN Dark Peak Fell Runners 03:00:41
33 Karl Gray M45 Calder Valley Fell Runners 03:00:45
34 Steven Hebblethwaite MSEN Keswick AC 03:00:54
35 Nick Leigh M40 Horwich R M I Harriers 03:01:21
36 Mark Roberts M55 Borrowdale Fell Runners 03:01:30
37 Andy Laycock MSEN Clayton-le-Moors Harriers 03:02:09
38 Matt Reedy M40 Ambleside AC 03:02:17
39 Pete Vale M45 Mercia Fell Runners 03:02:31
40 Alistair Thornton MSEN Horwich R M I Harriers 03:02:36
41 Sam Dixon MSEN Dark Peak Fell Runners 03:02:41
42 Paul Aitken MSEN Helm Hill Runners 03:02:47
43 Mark McGoldrick M40 Wharfedale Harriers 03:02:53
44 Charlie Lowther M40 Eden Runners 03:03:10
45 Simon Coldrick M40 Pennine Fell Runners 03:03:26
46 Jim Davies M50 Borrowdale Fell Runners 03:03:30
47 Kelli Roberts WSEN Helm Hill Runners 03:03:45
48 Sam Stead MSEN Keswick AC 03:03:57
49 Jonathan Rylance M45 Ambleside AC 03:04:41
50 Gavin Mulholland M45 Calder Valley Fell Runners 03:04:55
51 Adam Osborne M40 Calder Valley Fell Runners 03:05:15
52 Josh Hartley MSEN Black Combe Runners 03:07:26
53 Philip Rutter MSEN 03:08:20
54 Danny Hope M40 Horwich R M I Harriers 03:08:26
55 Paul Cornforth M55 Ambleside AC 03:08:32
56 Graeme Brown M40 Todmorden Harriers 03:08:50
57 Steve Halsall MSEN Keswick AC 03:11:33
58 Stephen Pyke M50 Dark Peak Fell Runners 03:11:41
59 Andrew Schofield M50 Borrowdale Fell Runners 03:12:13
60 Will Boothman M40 Dark Peak Fell Runners 03:12:29
61 Jack Eyre MSEN Eden Runners 03:13:21
62 Matthew Roberts MSEN Calder Valley Fell Runners 03:13:23
63 Matthew Fortes M40 Eryri Harriers 03:13:26
64 David Birch M50 Keswick AC 03:13:35
65 Nichola Jackson WSEN Ribble Valley Harriers 03:13:57
66 Jon Morgan M50 Dark Peak Fell Runners 03:18:11
67 Sharon Taylor WSEN Helm Hill Runners 03:18:40
68 James Haworth M45 Keswick AC 03:20:00
69 Jon Wright M45 Todmorden Harriers 03:20:22
70 Neal Crampton MSEN Pudsey & Bramley AC 03:20:33
71 Sara Willhoit WSEN Mercia Fell Runners 03:21:00
72 Christopher Goddard M40 Todmorden Harriers 03:22:03
73 Peter Mackie M40 Shettleston Harriers 03:24:20
74 William Procter M60 Helm Hill Runners 03:24:25
75 Nigel Wood M40 Helm Hill Runners 03:24:48
76 Dan Duxbury M45 Ambleside AC 03:25:28
77 David Taylor M50 Dark Peak Fell Runners 03:25:33
78 Andrew Collins MSEN Barlick Fell Runners 03:25:45
79 Michael Fanning M50 Borrowdale Fell Runners 03:26:14
80 Richard Roberts M40 Eryri Harriers 03:26:20
81 John Battrick MSEN Keswick AC 03:26:55
82 Rod Scott M40 Helm Hill Runners 03:27:24
83 Tim Ripper MSEN Black Combe Runners 03:27:40
84 John Connaghan M45 Shettleston Harriers 03:27:46
85 Rachel Parker WSEN Mercia Fell Runners 03:28:21
86 Nick Barraclough M50 03:29:33
87 Tom Gomersall MSEN Bingley Harriers & AC 03:29:37
88 Dan Gilbert M40 Horwich R M I Harriers 03:31:12
89 Ralph Simpson MSEN Dark Peak Fell Runners 03:31:36
90 Ralph Skrimshire M40 Dark Peak Fell Runners 03:31:42
91 Barry Wilkinson M50 Borrowdale Fell Runners 03:32:16
92 Michael Malyon MSEN Baildon Runners 03:32:26
93 Jack Foxall M40 Dark Peak Fell Runners 03:32:29
94 Helen Berry W45 Holmfirth Harriers AC 03:33:34
95 Jonathan Whitaker M55 Harrogate Harriers & AC 03:33:54
96 Ian Barnes MSEN Ambleside AC 03:35:32
97 Paul Fauset M45 Dark Peak Fell Runners 03:35:44
98 Philip Pearson M55 Northern Fells Running Club 03:35:57
99 Dave Sykes M45 Dark Peak Fell Runners 03:36:47
100 Craig Smith M50 Keswick AC 03:36:55
101 Mark Taylor M45 Calder Valley Fell Runners 03:37:17
102 Annie Roberts WSEN Todmorden Harriers 03:37:18
103 Emlyn Owen M45 Eryri Harriers 03:37:34
104 Miranda Grant WSEN Eryri Harriers 03:37:58
105 Steve Angus M50 Keswick AC 03:38:14
106 Bobby Gard-Storry MSEN 03:38:24
107 Jack Redvers Harris MSEN Pennine Fell Runners 03:38:39
108 Steve Adams M50 Dark Peak Fell Runners 03:38:44
109 Craig Stansfield M50 Clayton-le-Moors Harriers 03:38:50
110 Richard Bradbury M45 Matlock Athletic Club 03:38:54
111 Andrew Slattery M50 Keswick AC 03:38:57
112 Matt Owens MSEN Chorlton Runners 03:39:14
113 Steve Jones M40 Keswick AC 03:39:21
114 Mel Price W45 Mercia Fell Runners 03:40:00
115 Calvin Routledge M50 Ambleside AC 03:40:14
116 Matthew Rooke MSEN Black Combe Runners 03:40:19
117 Shaun Livesey M45 Ribble Valley Harriers 03:40:26
118 Niall Bourke MSEN Pudsey & Bramley AC 03:40:29
119 John Busby MSEN Carnethy Hill Racing Club 03:41:38
120 Sam Moon M40 Helm Hill Runners 03:41:41
121 Zac Kaye MSEN Barlick Fell Runners 03:41:45
122 Scott Morley MSEN Eden Runners 03:41:59
123 Kenny Short M50 Teviotdale Harriers 03:42:49
124 Adam Cresswell MSEN Cumberland Fell Runners 03:42:53
125 Charlie Baker MSEN Totley AC 03:43:29
126 John Tullie M60 Teviotdale Harriers 03:43:42
127 Kieran Hodgson M40 Helm Hill Runners 03:43:56
128 Tim Pickering MSEN Helm Hill Runners 03:44:04
129 Matthew Allen MSEN Black Combe Runners 03:44:48
130 Simon Mills MSEN Dark Peak Fell Runners 03:44:59
131 Glen Borrell M40 Dark Peak Fell Runners 03:45:12
132 Noel Curtis M45 Pennine Fell Runners 03:45:25
133 Judith Jepson W50 Dark Peak Fell Runners 03:45:31
134 James Baron M50 Helm Hill Runners 03:46:03
135 Sophie Noon WSEN Cumberland Fell Runners 03:46:22
136 Leigh Warburton M60 Bowland Fell Runners 03:46:28
137 Tim Oliver M50 Pennine Fell Runners 03:46:44
138 Rick Stuart M55 Helm Hill Runners 03:46:52
139 Alan Armstrong M45 Blaydon Harriers & AC 03:46:59
140 Sarah Lilleman WSEN Dark Peak Fell Runners 03:47:02
141 Ken Maynard M60 Sunderland Strollers 03:47:16
142 Peter German MSEN Helm Hill Runners 03:47:25
143 Sally Fawcett WSEN Dark Peak Fell Runners 03:47:33
144 Roger Laycock M60 Settle Harriers 03:47:39
145 Neil McLure M50 Carnegie Harriers 03:48:00
146 Janie Oates WSEN Helm Hill Runners 03:48:26
147 Michael Reynolds M50 Mercia Fell Runners 03:49:03
148 Mark Pursell M40 Pennine Fell Runners 03:49:19
149 Hannah Russell WU23 Helm Hill Runners 03:50:17
150 Rachel Pilling WSEN Pudsey & Bramley AC 03:50:59
151 Craig Burrow M45 Helm Hill Runners 03:51:15
152 Helen Elmore W45 Dark Peak Fell Runners 03:51:19
153 Nicky Spinks W50 Dark Peak Fell Runners 03:51:21
154 Jenn Mattinson WSEN Keswick AC 03:51:40
155 Rob Downs M55 Cheshire Hill Racers 03:52:02
156 Kristian Groom M40 Dark Peak Fell Runners 03:52:39
157 Tim Chadwick MSEN Barlick Fell Runners 03:53:42
158 Jean Brown W50 Clayton-le-Moors Harriers 03:53:46
159 Alastair Murray M40 Horwich R M I Harriers 03:54:42
160 Michael Procter M50 Clayton-le-Moors Harriers 03:55:00
161 Roy Ruddle M55 Ilkley Harriers AC 03:55:31
162 Bianca Dyer W45 Helm Hill Runners 03:55:45
163 Nick Barber M40 Todmorden Harriers 03:56:15
164 Michael Hewitt MSEN Eden Runners 03:56:20
165 Paul Tucker M50 Mynydd Du 03:56:31
166 Matthew Nichols MSEN Matlock Athletic Club 03:56:34
167 Dave Prosser M55 Keswick AC 03:57:27
168 Kate Archer W40 Ilkley Harriers AC 03:57:34
169 David Soles M55 Pennine Fell Runners 03:58:34
170 Michael Mallen M60 Keswick AC 03:58:51
171 Leah Williams WU23 LUOC 03:58:54
172 Karl Hutchinson M45 03:59:02
173 Garry Beardwood M45 Helm Hill Runners 03:59:12
174 Paul Jennings M50 Cumberland Fell Runners 03:59:15
175 Aaron Walmsley MSEN Bowland Fell Runners 03:59:16
176 Kate Apps W40 Keswick AC 03:59:21
177 Lucy Burnett W40 Keswick AC 03:59:34
178 Jenny Caddick W45 Dark Peak Fell Runners 04:00:15
179 Michael Irving M40 DH Runners 04:00:33
180 James Titmuss M40 Horwich R M I Harriers 04:01:46
181 Leigh Hinchliffe M45 Pudsey Pacers RC 04:03:57
182 Darren Tweed M40 Todmorden Harriers 04:04:18
183 Phil Scarf M55 Calder Valley Fell Runners 04:04:30
184 Darren Parker M50 Cumberland Fell Runners 04:05:13
185 Karl Steinegger MSEN Ambleside AC 04:05:25
186 Matt Machouki M50 Scarborough Athletic Club 04:05:47
187 Sue Richmond W40 Pennine Fell Runners 04:06:08
188 Rob Harper M45 Ambleside AC 04:07:25
189 Chris Green M40 Ambleside AC 04:08:13
190 Ashley Kay M55 Dark Peak Fell Runners 04:08:50
191 Carlos Bedson M50 Cheshire Hill Racers 04:09:45
192 Neil Burnett M50 Carnethy Hill Racing Club 04:09:46
193 David Allen M60 Dark Peak Fell Runners 04:09:47
194 David Griffin M55 Helm Hill Runners 04:10:22
195 Lee Murphy M45 Carnethy Hill Racing Club 04:10:44
196 Russell Owen M60 Eryri Harriers 04:11:22
197 James Williamson MSEN Clayton-le-Moors Harriers 04:12:34
198 John Millen M45 Black Combe Runners 04:14:05
199 Greg Rimmer M55 Dark Peak Fell Runners 04:14:42
200 Bryan McKenna M40 Carnethy Hill Racing Club 04:15:02
201 Kate Simpson W40 Helm Hill Runners 04:15:51
202 Jack Holt M70 Clayton-le-Moors Harriers 04:16:02
203 Zoe Webber WSEN Keswick AC 04:16:15
204 Paul Haigh M40 Calder Valley Fell Runners 04:16:17
205 Nicola Parkin W50 Dark Peak Fell Runners 04:16:31
206 Matt Dumenil M40 Pennine Fell Runners 04:16:55
207 Adam Stirk MSEN Wharfedale Harriers 04:16:59
208 Andy Dickenson M55 Dark Peak Fell Runners 04:16:59
209 Dylan Griffiths MSEN Rhedwyr Hebog Runners 04:17:06
210 Paul Scully M40 Helm Hill Runners 04:17:18
211 Deborah Gowans W55 Accrington Road Runners 04:17:46
212 Peter Stobbs M55 Trawden Athletic Club 04:18:56
213 Molly Ralphson W45 Barlick Fell Runners 04:18:58
214 Dick Waddington M45 Ilkley Harriers AC 04:20:09
215 Thomas Foster M45 Mercia Fell Runners 04:20:12
216 James Martin MU23 04:21:19
217 Simeon Ashworth M40 Seattle Mountain Running Club (USA) 04:21:24
218 Chris Owens MSEN Spectrum Striders 04:21:38
219 Bill Beckett M50 Chorley Athletic And Triathlon Club 04:21:43
220 Jake Lodge MSEN Pudsey & Bramley AC 04:23:13
221 Sian Williams W40 Rhedwyr Hebog Runners 04:23:33
222 Rowena Browne W55 Bowland Fell Runners 04:24:02
223 Peter Tayler M55 Black Combe Runners 04:24:24
224 Rebecca-Jane Law WSEN Eryri Harriers 04:25:48
225 Jean Powell W50 Wharfedale Harriers 04:26:00
226 Duncan Ritchie M45 Todmorden Harriers 04:26:49
227 Nia Albiston W40 Eryri Harriers 04:27:04
228 John Bagge M55 Helm Hill Runners 04:28:19
229 Dave Bottomley MSEN Helm Hill Runners 04:28:37
230 Becky Weight W60 Bingley Harriers & AC 04:29:20
231 John Evason MSEN Black Combe Runners 04:32:08
232 Rachel Findlay-Robinson WSEN Keswick AC 04:32:21
233 Georgia Stevens WU23 Helm Hill Runners 04:32:27
234 Phil Clayton M50 Black Combe Runners 04:32:39
235 Alison Weston W50 Ilkley Harriers AC 04:32:43
236 Alison Wainwright W50 Dark Peak Fell Runners 04:33:06
237 Harry Watler MSEN Ambleside AC 04:34:19
238 Nick Brooke M65 Dorset Doddlers RC 04:34:32
239 Tim Murray M55 Helm Hill Runners 04:34:42
240 Claire Aspinall W40 Pennine Fell Runners 04:34:54
241 Rachel Slattery W50 Helm Hill Runners 04:35:08
242 Carrie Gibson W45 Helm Hill Runners 04:35:10
243 Kent Bailey M50 Wharfedale Harriers 04:35:21
244 Dan Taylor M40 Todmorden Harriers 04:35:30
245 Marie Robson W50 Helm Hill Runners 04:36:17
246 Jo Appleby W45 Helm Hill Runners 04:37:13
247 Gary Mason M45 Northumberland Fell Runners 04:37:50
248 Natasha Fellowes W50 Chorley Athletic And Triathlon Club 04:42:32
249 Steve Wathall M60 Black Combe Runners 04:42:40
250 Keith G Holmes M65 Dark Peak Fell Runners 04:44:12
251 David White M45 Helm Hill Runners 04:44:52
252 Kathleen Aubrey W55 Helm Hill Runners 04:44:52
253 James Purves M60 Gala Harriers 04:45:55
254 Chris Curtis M50 Northern Fells Running Club 04:45:56
255 Claire Green WSEN Pudsey & Bramley AC 04:46:32
256 Wendy Dodds W65 Clayton-le-Moors Harriers 04:48:12
257 Jim Andrews M50 Helm Hill Runners 04:48:34
258 Josie Lloyd WU23 Mercia Fell Runners 04:48:43
259 Lesley Malarkey W70 Keswick AC 04:49:32
260 Stewart Kemp M65 Dark Peak Fell Runners 04:51:26
261 Rachael Lawrance W40 Macclesfield Harriers & AC 04:51:51
262 Richard Dixson M40 Pennine Fell Runners 04:52:32
263 Kate Worthington W40 Eryri Harriers 04:52:32
264 Geoff Cooper M50 Matlock Athletic Club 04:53:28
265 Robert Halstead M55 Todmorden Harriers 04:54:41
266 Mark Story M50 DH Runners 04:55:03
267 John Singh MSEN Saltaire Striders 04:55:50
268 Marcus Taylor M45 Horwich R M I Harriers 04:56:09
269 Jane Leonard W60 Todmorden Harriers 04:56:37
270 Mike Cooper M55 Cheshire Hill Racers 04:58:53
271 Chris Wilcox M60 Buckley Runners 05:01:40
272 Beverley Tucker W50 Mynydd Du 05:03:11
273 Hannah Bradley WSEN Cumberland Fell Runners 05:05:15
274 Jim Paxman M60 Dark Peak Fell Runners 05:05:30
275 Andy Watts M65 Cheshire Hill Racers 05:05:37
276 Brian Rycroft M55 Helm Hill Runners 05:05:56
277 Katy Thompson W65 Clayton-le-Moors Harriers 05:06:22
278 Ronald Rees M60 Pennine Fell Runners 05:06:41
279 Kate Mansell W45 Todmorden Harriers 05:06:54
280 Rebecca Patrick W45 Todmorden Harriers 05:06:56
281 Melanie Blackhurst W50 Todmorden Harriers 05:06:57
282 Denise Wright W45 Bingley Harriers & AC 05:07:15
283 Tom Mcgaff M60 Cheshire Hill Racers 05:09:33
284 David Appleyard M55 Helm Hill Runners 05:10:08
285 David Gould M65 Mercia Fell Runners 05:10:48
286 Kate Whitfield W45 Mercia Fell Runners 05:11:12
287 Caroline Harding W45 Pudsey & Bramley AC 05:13:25
288 Joanne Schreiber W50 Pudsey & Bramley AC 05:13:26
289 Jackie Scarf W55 Calder Valley Fell Runners 05:15:17
290 Graham McAra M65 Cheshire Hill Racers 05:16:17
291 Gary Forrester M50 East Hull Harriers & AC 05:18:02
292 Michael McLoughlin M65 Preston Harriers 05:20:22
293 Nick Helm M40 Holmfirth Harriers AC 05:20:30
294 Judith Howells W45 Wharfedale Harriers 05:28:24
295 Mike Troup M60 Ambleside AC 05:29:06
296 Lucie Kelly W40 05:30:19
297 Nick Andralojc M55 Harrogate Harriers & AC 05:31:04
298 Andy Smith M55 Mercia Fell Runners 05:33:05
299 Anne Milner W50 Wharfedale Harriers 05:35:51
300 Steve Milner M55 Wharfedale Harriers 05:35:52
301 Jonathan Bailey M40 Black Combe Runners 05:41:30
302 Nathan Simpson MSEN DH Runners 05:41:34
303 Andrew Russell M50 Helm Hill Runners 05:42:10
304 Timothy Horrocks M50 Pennine Fell Runners 05:45:35
305 Stephen Clough M70 Norham Running Club 05:51:10
306 Robert Taylor M65 Pennine Fell Runners 05:51:53
307 Lindsay Harrod W50 Helm Hill Runners 05:51:54
308 David Gillen M45 05:51:54
309 Gavin Peach MSEN 05:59:37
310 Alan Archer M60 Clayton-le-Moors Harriers Rtd
311 Ben Kent MU23 Helm Hill Runners Rtd
312 James Logue M50 Calder Valley Fell Runners Rtd
313 Kevin Saville M50 Dark Peak Fell Runners Rtd
314 Chloe Lumsdon WSEN Helm Hill Runners Rtd
315 Steve Bell M55 Dark Peak Fell Runners Rtd
316 Harvey Lord MSEN Black Combe Runners Rtd
317 Tim Cowin M45 Helm Hill Runners Rtd