Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

27/05/2019 – Bamford Sheepdog Trials





  
Pos Name Category Club Time
1 Harry Holmes M Matlock AC 31:18:00
2 Ralph Simpson M DPFR 32:02:00
3 Josh William M DPFR 32:42:00
4 Guillaume Courias M SHUOC 32:57:00
5 Joe Oldfield M Matlock AC 33:00:00
6 Ben Cartwright M Matlock AC 33:02:00
7 Mark Anderson M Totley AC 33:49:00
8 Harry Scott M SHUOC 34:51:00
9 Paul Middlemass M Steel City Striders 35:01:00
10 Colin Brearley M Holme Pierrepoint 35:04:00
11 Paul Sorrell M Ripley 35:18:00
12 Bart Shaw M Totley AC 35:19:00
13 Louis Wood M Steel City Striders 35:22:00
14 Simon Mills M DPFR 35:32:00
15 Joseph Wade M DPFR 35:41:00
16 Mark Whitworth M DPFR 35:55:00
17 James Harkin M Uni Of Nottingham Tri Club 36:28:00
18 Kieran Shanahan M Fat Boys 36:29:00
19 Chris Jones M Steel City Striders 36:37:00
20 Richard Cottam M DPFR 37:59:00
21 Dan Main 38:15:00
22 David Hulley M Stockport Harrier AC 38:18:00
23 Stuart Reid M DPFR 38:28:00
24 Dave Masser M Hinkley RC 38:38:00
25 Daniel Hartmann M DPFR 38:56:00
26 Jason Brannan M Steel City Striders 38:58:00
27 Jacob Sherlock M SHUOC 38:59:00
28 Joseph Mallinhaw M Steel City Striders 39:03:00
29 Philiip Montgomery M 39:22:00
30 Rossa Keating M 39:28:00
31 Stuart McPherson 39:31:00
32 Rob Pilling M Steel City Striders 39:39:00
33 Ben Allen M Handsworth Roadhogs 39:42:00
34 James Pierce M DPFR 39:44:00
35 Nigel Barnes M Steel City Striders 39:47:00
36 Mike Taylor M Fat Boys 39:52:00
37 Simon Conroy M DPFR 39:55:00
38 Tony Hall M DPFR 39:57:00
39 Simon Hartley M 40:00:00
40 Paul Skuse M Glossopdale Harriers 40:01:00
41 Mark Jones M DPFR 40:04:00
42 Sam Needham M Steel City Striders 40:07:00
43 Jordan Street M Clowne Road Runners 40:10:00
44 Sally Fawcett F DPFR 40:13:00
45 Christopher Leigh M Trafford AC 40:17:00
46 Ellen Downs F SHUOC 40:18:00
47 Tim Slack M DPFR 40:19:00
48 Roland Allott M N. Derbyshire RC 40:23:00
49 Jack Clod M 40:25:00
50 Damian Kilpin M Penistone FR & AC 40:27:00
51 Kan Webster M Matlock AC 40:28:00
52 Jose Dias M Danum Harriers 40:32:00
53 Andy Buck M Steel City Striders 40:43:00
54 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 40:47:00
55 Richard White M Glossopdale Harriers 40:48:00
56 Russell Stevenson M Steel City Striders 41:09:00
57 Ben Naylor M Glossopdale Harriers 41:10:00
58 Mark Crawshaw M Wirksworth Running Club 41:11:00
59 Ben Barfords M 41:12:00
60 Michael Squires M Steel City Striders 41:13:00
61 Mark Platton M STeel City Striders 41:17:00
62 James Broadwell M DPFR 41:18:00
63 Leigh Stubbs M Redhill Road Runners 41:28:00
64 Bradley Stone M Matlock AC 41:36:00
65 Ashley Flint M Belper Harriers 41:37:00
66 Mike Pullman M Fat Boys 41:41:00
67 Jon Southall M 41:42:00
68 Richard Chisem M Rowlands Road Hoggs 41:47:00
69 Jim Paxman M DPFR 41:48:00
70 Jon Sanderson M Totley AC 41:49:00
71 Simon Allen M DPFR 41:51:00
72 Helen Dale F Vegan Runners 41:53:00
73 Steven Larkin M 41:59:00
74 Paul Humbert M Fat Boys 42:00:00
75 Julie Darigala F Penistone FR & AC 42:06:00
76 Ian Beckingham M Redhill Road Runners 42:08:00
77 David James M 42:13:00
78 Andrew Shiel M Penistone FR & AC 42:16:00
79 Lucy Broom F Steel City Striders 42:29:00
80 Edward Godber M Belper Harriers 42:30:00
81 Andy Hartley M Fat Boys 42:33:00
82 Richard Hind M Clowne Road Runners 42:34:00
83 Ben Smith M 42:50:00
84 Sam Tierney M Hallamshire Harriers 42:53:00
85 Samuel Heap M 42:55:00
86 James Isherwood M Beeston AC 42:56:00
87 Colin Price M Totley AC 43:00:00
88 Sarah Christian F Totley AC 43:05:00
89 Paul Lewis M Long Eaton RC 43:06:00
90 Rebecca Timms F Penistone FR & AC 43:12:00
91 Helen Ashfield F Vegan Runners 43:16:00
92 Simon Gregory M Handsworth Roadhogs 43:25:00
93 Mike Annett M DPFR 43:29:00
94 Julie Wilson F Hallamshire Harriers 43:33:00
95 Micah Wilson M Hallamshire Harriers 43:37:00
96 Jane Mellor F Pennine FR 43:39:00
97 Darren Bristow M Hallamshire Harriers 43:53:00
98 Fiona Johnson F Stockport 43:56:00
99 Simon Webster M Striders Of Croydon 44:05:00
100 William Chang M Long Eaton RC 44:06:00
101 Aaron Jackson M Worksop Harriers 44:22:00
102 Nicola Rafferty F Steel City Striders 44:26:00
103 Rachel Steen F Totley AC 44:28:00
104 Liam Shells M Bishops Stortford 44:34:00
105 M Day M Marple Runners 44:37:00
106 Tania Wilson F Buxton AC 44:40:00
107 Simon Bray M Sinein RC 44:49:00
108 George Carmen M Porter Valley Plodders 44:50:00
109 Pat Goodall F Totley AC 44:51:00
110 Dean Young M Steel City Striders 44:52:00
111 Joseph Allan Wall M Handsworth Roadhogs 45:00:00
112 David Madden M 45:05:00
113 Michael Wu M Steel City Striders 45:10:00
114 Rob Moore M DPFR 45:18:00
115 Stephens Dicks M Olney Runners AC 45:28:00
116 Mel Mc Cart M 46:00:00
117 Claire Haycock F Smiley Paces 46:05:00
118 Joseph Cottrill M 46:12:00
119 Nick Bates M Derwent Runners 46:23:00
120 Martin Blundell M 46:37:00
121 Jennifer Hulley F Stockport Harrier AC 46:55:00
122 Helen Wright F Penistone FR & AC 46:58:00
123 Clare Gardiner F 47:01:00
124 Clare Howarth F Totley AC 47:10:00
125 Kevin Rowles M Killamarsh Kestrels 47:13:00
126 Daniel Gaunt M St Theresas Ac 47:39:00
127 Peter Henley M Redhill Road Runners 47:46:00
128 Matt Long M South Derbyshire RR 48:03:00
129 Ian Brookes M Clowne Road Runners 48:08:00
130 Alexandra Guerrero M Uni Of Nottingham Tri Club 48:12:00
131 Valentina Wright F Penistone FR & AC 48:16:00
132 David Walker M 48:49:00
133 Anna Beckett F 48:56:00
134 Stephanie Solomon F Wirksworth Running Club 49:05:00
135 Brent Lindsay M Penistone FR & AC 49:23:00
136 Nicky Owen F Belper Harriers 49:30:00
137 Bob Frake M 49:37:00
138 David Mellor M St Theresas Ac 49:41:00
139 Joseph Tabberer M 50:25:00
140 Steven James Andrews M Barnsley Harriers 50:26:00
141 David Arundale M DPFR 50:29:00
142 Ken Jones M DPFR 50:33:00
143 Paul Horsfall M Handsworth Roadhogs 50:45:00
144 Michael Stubbs M 51:23:00
145 Peter Stanley M Penistone FR & AC 51:31:00
146 Mark Yallop M 51:37:00
147 Max Howard M Retford AC 51:40:00
148 Jackie Welburn F Beeston AC 51:51:00
149 Martin Brown M N. Derbyshire RC 51:53:00
150 Jan Forrester F Matlock AC 52:02:00
151 John Heatthfield M DPFR 52:09:00
152 Bob Hartley M 52:17:00
153 Evojeniya Mihaylov F Beeston AC 52:30:00
154 Hannah Polak F Redhill Road Runners 52:33:00
155 Harriet Drovin F Penistone FR & AC 52:34:00
156 Emma Longfellow F St Theresas Ac 52:37:00
157 Rachael Barnes F Smiley Paces 52:44:00
158 Maeve Larggy F Smiley Paces 52:51:00
159 Roz Massey F Totley AC 53:12:00
160 Edward Byard M Totley AC 53:20:00
161 Andy Smith M Mercia Fellrunners 53:39:00
162 Alison Barry F Headington Road Runners 53:44:00
163 Paul Beckett M DPFR 53:49:00
164 Gabriele Thomas-Neher F Beeston AC 53:58:00
165 Elizabeth Larkin F Long Eaton RC 54:12:00
166 Michael Bates M Rowlands Road Hoggs 54:28:00
167 Myfanwy CROSS F Penistone FR & AC 54:34:00
168 Jane Candlish F 54:46:00
169 Keith Lindley M 55:01:00
170 Helen Wright F DPFR 55:05:00
171 Jack Mooney M 55:08:00
172 Alan Ashworth M Handsworth Roadhogs 55:21:00
173 Karen Cleminson F Maltby RC 55:38:00
174 Gail Barber F Maltby RC 55:52:00
175 Philip Lister M Headington Road Runners 55:52:00
176 Clare Eardley F Wirksworth Running Club 55:59:00
177 Gary Price M SDRR 56:00:00
178 Regan Paul Hanson M Steel City Striders 56:02:00
179 Carol Hanson F Steel City Striders 56:40:00
180 Grace Kelleher F DPFR 56:41:00
181 Michael Kellener M 56:43:00
182 Joan Waller F DPFR 56:45:00
183 Helen Smith F Ripley AC 58:27:00
184 Lindsay Evans F Totley AC 58:43:00
185 David Bentley M Derwent Runners 58:58:00
186 Jackie Duvall F Headington Road Runners 59:12:00
187 Alexandra Bates F 59:43:00
188 Debbie McCart F 60:00:00
189 Matt Hennell M 61:07:00
190 Laura Peate F 62:02:00
191 Sandi Carman F Smiley Paces 62:09:00
192 Linda Ross F Maltby RC 63:00:00
193 Mark Winter M HRR 63:32:00
194 Steve Hand M Derwent Runners 63:49:00
195 Rosemary Cameron F Headington Road Runners 64:39:00
196 Lucy Bates F Derwent Runners 65:05:00
197 Demelza Whitbread F 65:15:00
198 Jane Mc Cart F 65:40:00
199 Sasha BrimacoMbe F 67:44:00