Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

25/05/2019 – Isle of Jura





  
Pos Name Category Club Time
1 Tim Morgan M Edinburgh University Hare And Hounds 03:20:27
2 Kim Collison M Borrowdale Fell Runners 03:22:45
3 John Yells M Lochaber Athletic Club 03:26:21
4 Andrew Fallas M Carnethy Hill Racing Club 03:26:35
5 Esmond Tresidder M Lochaber Athletic Club 03:27:47
6 Alexander Chepelin M Edinburgh University Hare And Hounds 03:28:29
7 Alasdair McLeod M Shettleston Harriers 03:28:45
8 Calum Tinnion M Keswick AC 03:32:30
9 Joe Symonds M Shettleston Harriers 03:34:27
10 Ian Holmes MV50 Bingley Harriers & AC 03:35:45
11 Jack Wright M Ambleside AC 03:36:40
12 Sam Alexander M Westerlands Cross Country Club 03:39:04
13 Tom Simpson M Ambleside AC 03:39:50
14 Neal Crampton M Pudsey & Bramley AC 03:40:10
15 Tom Saville M Dark Peak Fell Runners 03:40:11
16 Alexander Beaven M Highland Hill Runners 03:40:29
17 Douglas Tullie M Hunters Bog Trotters 03:43:06
18 Ewan Brown M Corstorphine AAC 03:44:15
19 Alasdair Anthony MV40 Ochil Hill Runners 03:45:16
20 Ross Spalding M Ochil Hill Runners 03:45:45
21 Huw Davies M Mercia Fell Runners 03:46:40
22 Ted Ferguson M 03:47:57
23 Sam Watson M Wharfedale Harriers 03:47:58
24 Andy Laycock M Clayton-le-Moors Harriers 03:49:20
25 Mark Harris MV50 Fife Athletic Club 03:51:41
26 Robin Howie M Wharfedale Harriers 03:53:18
27 Andrew Jebb MV40 Bingley Harriers & AC 03:53:24
28 Sam Dixon M Dark Peak Fell Runners 03:53:27
29 Tom Harris M Fife Athletic Club 03:53:59
30 Brian Mullins M St. Finbarrs AC 03:56:35
31 Steve Halsall M Keswick AC 03:58:06
32 Francisco Javier Cabrera Valdes M Highland Hill Runners 03:58:12
33 Tim Ripper M Black Combe Runners 03:58:19
34 Josh Hartley M Black Combe Runners 03:58:43
35 Alistair Masson M Edinburgh University Hare And Hounds 03:59:48
36 David Kerr MV40 Highland Hill Runners 04:00:26
37 Ben Abdelnoor M Ambleside AC 04:01:09
38 Douglas Bartholomew M 04:01:28
39 Colm Moran M Edinburgh University Hare And Hounds 04:05:17
40 Stephen Pyke MV50 Dark Peak Fell Runners 04:05:19
41 Jill Stephen F Hunters Bog Trotters 04:06:22
42 Ayron Comber MV40 Deeside Runners 04:06:42
43 Matt Huxford M Glossopdale Harriers 04:07:05
44 Helen Fallas F Carnethy Hill Racing Club 04:07:37
45 Rob Fletcher M Jura AC 04:08:04
46 Ralph Skrimshire MV40 Dark Peak Fell Runners 04:09:04
47 Gregor Malcolm M Edinburgh University Hare And Hounds 04:09:35
48 Jack Redvers Harris M Pennine Fell Runners 04:10:09
49 Stewart Bellamy MV40 Mercia Fell Runners 04:11:28
50 Donald McPartlin M Garscube Harriers 04:11:33
51 Jake Willis MV40 Lochaber Athletic Club 04:13:45
52 Martin Holroyd MV50 Settle Harriers 04:13:54
53 Stefan Wagner MV40 Cosmic Hillbashers 04:14:07
54 Maxwell Cole MV50 Rossendale Harriers & AC 04:14:11
55 Alan Smith MV50 Deeside Runners 04:15:03
56 Ian Ferguson MV50 Bingley Harriers & AC 04:15:30
57 Simon Patton MV50 Dark Peak Fell Runners 04:18:46
58 Callum Fraser M Lochaber Athletic Club 04:19:43
59 Dave Sykes MV40 Dark Peak Fell Runners 04:21:21
60 Eleanor Johnstone F Pennine Fell Runners 04:21:27
61 Alasdair MacInnes M Jura AC 04:21:31
62 John Ryan M Carnethy Hill Racing Club 04:21:47
63 Chris Near MV40 Eryri Harriers 04:21:47
64 Grant Rozga M Jura AC 04:22:14
65 Steven Knowles MV40 Pennine Fell Runners 04:22:14
66 Ian Symington M 04:22:16
67 Julian Warman MV50 Hunters Bog Trotters 04:24:03
68 Pez (Przem) Holda MV40 Dark Peak Fell Runners 04:25:51
69 Charlie Mcintosh MV50 Pudsey & Bramley AC 04:25:55
70 James Callender M Westerlands Cross Country Club 04:26:17
71 Roddy Cunningham M Westerlands Cross Country Club 04:26:31
72 Rosie Watson F Cumberland Fell Runners 04:27:03
73 Alex McVey M Carnethy Hill Racing Club 04:27:08
74 Jon Tinman MV50 Rossendale Harriers & AC 04:27:15
75 Dave Ward MV40 Pennine Fell Runners 04:27:30
76 Sam Green M Wharfedale Harriers 04:28:07
77 Craig Freshwater M Hunters Bog Trotters 04:28:39
78 Robert Green M Achille Ratti 04:29:11
79 Judith Jepson FV50 Dark Peak Fell Runners 04:29:13
80 Joe Parsons M 04:30:54
81 Patrick Brien M 04:33:21
82 Colin Moses MV50 Wharfedale Harriers 04:33:30
83 Adrian Davis MV50 Lomond Hill Runners & AAC 04:34:11
84 Matthew Hulley MV40 Pennine Fell Runners 04:34:37
85 Ross Cruickshanks M Shettleston Harriers 04:35:12
86 Paul Jones MV40 Eryri Harriers 04:37:58
87 Adam Oliver MV40 Helm Hill Runners 04:38:47
88 Bryony Halcrow F Harrogate Harriers & AC 04:39:40
89 Adrian Williams MV40 Eryri Harriers 04:40:14
90 David Jackson M Achille Ratti 04:41:07
91 Jenny Rice F Helm Hill Runners 04:41:10
92 Ed Richardson MV40 Dark Peak Fell Runners 04:41:12
93 Dave Nuttall MV50 Bowland Fell Runners 04:42:43
94 Chris Walsh M Hunters Bog Trotters 04:43:06
95 Peter German M Helm Hill Runners 04:43:14
96 Neil Sidaway MV50 Cumberland Fell Runners 04:45:43
97 Majka Kunicka F Dark Peak Fell Runners 04:46:35
98 Mark Pursell MV40 Pennine Fell Runners 04:47:18
99 Andrew Fleet M 04:47:31
100 Dave Saunders MV50 Dunbar Running Club 04:47:41
101 Kevin Stephen MV40 Garioch Roadrunners 04:47:55
102 Christopher Butler M Westerlands Cross Country Club 04:48:08
103 Stuart Armour M 04:48:12
104 Caitlin Rice F Glossopdale Harriers 04:50:15
105 Gordon Pryde MV60 Lomond Hill Runners & AAC 04:52:06
106 Jonny Knox MV50 Anster Haddies Running Club 04:54:48
107 Mark Midgley MV50 Bowland Fell Runners 04:55:07
108 Duncan Ball MV50 Penicuik Harriers 04:55:16
109 Paul Scully MV40 Helm Hill Runners 04:55:32
110 Graham Briffett MV40 Highland Hill Runners 04:57:04
111 Sue Richmond FV40 Pennine Fell Runners 04:59:12
112 Declan McGrellis MV40 Belfast Assoc RC FR 04:59:36
113 Walter Henderson MV50 Shettleston Harriers 05:00:07
114 Michelle Hetherington FV50 Carnethy Hill Running Club 05:00:20
115 Jonathan Moore MV50 Eryri Harriers 05:00:56
116 Stephen Jones MV60 Eryri Harriers 05:00:58
117 Alex Berry F Westerlands Cross Country Club 05:01:52
118 Tyrrell Basson MV40 Dark Peak Fell Runners 05:02:57
119 Dave McGuire MV50 Wharfedale Harriers 05:03:47
120 Hazel Farnell F Totley AC 05:03:59
121 Phil Scarf MV50 Calder Valley Fell Runners 05:05:04
122 Kev Saville MV50 Dark Peak Fell Runners 05:06:26
123 David Soles MV50 Pennine Fell Runners 05:09:00
124 Tim Ray MV40 Dark Peak Fell Runners 05:10:47
125 Ben Murphy M Hunters Bog Trotters 05:11:00
126 Alan Bradley M Campbeltown Running Club 05:11:14
127 Bethan Nadin F Highland Hill Runners 05:12:49
128 Martin Farrar MV50 Wharfedale Harriers 05:12:52
129 Clive Coffey MV50 NI Mountain Running Association 05:13:37
130 Craig Rozga MV40 Jura AC 05:13:38
131 Peter Tayler MV50 Black Combe Runners 05:14:24
132 Rachel Findlay-Robinson F Keswick AC 05:14:40
133 Gordon Kennovin MV50 05:16:02
134 Eck Anderson MV40 Anster Haddies Running Club 05:16:03
135 Pete Lloyd M Keighley & Craven AC 05:16:54
136 Albert Sunter MV50 Lostock AC 05:18:52
137 David Ryder MV40 Fell Runners Association. 05:19:11
138 Greg Rimmer MV50 Dark Peak Fell Runners 05:19:18
139 David White MV50 Kilmarnock Harrier & Athletic Club 05:19:27
140 Paul Simpson MV50 Ambleside AC 05:19:44
141 Jo Simpson F Ambleside AC 05:19:45
142 Kirsty Bryan-Jones FV40 Dark Peak Fell Runners 05:19:50
143 Jenny Caddick FV40 Dark Peak Fell Runners 05:19:52
144 Dan Taylor MV40 Todmorden Harriers 05:19:53
145 Andy Dickenson MV50 Dark Peak Fell Runners 05:20:14
146 Adam Mitchell MV40 05:20:41
147 Rhian Evans F Strathearn Harriers 05:20:51
148 Ian Thurlbeck MV50 Westerlands Cross Country Club 05:21:19
149 Alasdair McCallum MV50 Norham Running Club 05:21:58
150 Tony Marlow MV50 Lostock AC 05:23:00
151 Andy Watson MV40 Manx Harriers 05:23:41
152 Stephen Cassidy MV40 NI Mountain Running Association 05:23:46
153 Lorna Ascroft FV40 Carnethy Hill Racing Club 05:24:16
154 Zoltan Fodor MV40 Orion Harriers 05:24:40
155 Alison Wainwright FV50 Dark Peak Fell Runners 05:24:40
156 Alison Wilson FV50 Horsforth Fellandale Club 05:24:49
157 Mathew Heason MV40 Grindleford Goats 05:24:55
158 Tom Westgate MV50 Dark Peak Fell Runners 05:25:51
159 Graham Kirby MV50 Fife Athletic Club 05:26:56
160 Andrew Hallam M Holcombe Harriers 05:27:24
161 Kerry Cunningham F Westerlands Cross Country Club 05:28:02
162 Glen Davies MV60 Mercia Fell Runners 05:28:09
163 John Boyle MV40 Dark Peak Fell Runners 05:28:21
164 Geoff Pettengell MV60 Mow Cop Runners 05:28:43
165 Stuart Campbell MV40 Grindleford Goats 05:30:40
166 Oliver Cook MV50 Long Eaton Running Club 05:30:44
167 Sophie Philbrick F Westerlands Cross Country Club 05:30:46
168 Alison Weston FV50 Ilkley Harriers AC 05:31:11
169 John Moffat MV50 Highland Hill Runners 05:32:45
170 Eric Hildrew MV40 05:33:46
171 Ian McGrann M 05:34:14
172 Matthew Hirst MV40 Bowland Fell Runners 05:34:19
173 Les Barker MV50 Cumberland Fell Runners 05:35:27
174 Robert Holdsworth M Todmorden Harriers 05:38:12
175 Alison Ridyard FV50 Hunters Bog Trotters 05:39:14
176 Michael Walton M Jura AC 05:40:46
177 Michael O Mullain MV40 St Finbarrs AC Cork Ireland 05:42:14
178 Robert Halstead MV50 Todmorden Harriers 05:45:03
179 Michael Green MV50 Horwich R M I Harriers 05:46:26
180 Dave Makin MV50 Achille Ratti 05:46:27
181 Rob Jeffries MV50 Mow Cop Runners 05:48:23
182 Josie Greenhalgh FV40 Lostock AC 05:52:56
183 David Mackie MV50 Corsham Running Club 05:54:39
184 Laurie Anderson MV50 Lomond Hill Runners & AAC 05:55:42
185 David Warr M 05:56:44
186 Wendy Dodds FV60 Clayton-le-Moors Harriers 05:58:56
187 Stuart Hayton MV50 Trawden Athletic Club 06:01:02
188 Richard Mead MV40 Dark Peak Fell Runners 06:03:11
189 Joan Wilson FV50 Lomond Hill Runners & AAC 06:03:30
190 Sebastian Pflanz MV50 Dumfries Running Club 06:05:53
191 Euan Mackinnon MV40 Carnethy Hill Racing Club 06:08:29
192 Trevor Wilson MV50 Belfast Assoc RC FR 06:12:04
193 Colin Wilson MV50 Lomond Hill Runners & AAC 06:15:05
194 Phil Hodgson MV60 Todmorden Harriers 06:15:27
195 Chris Kirk MV50 Manx Fell Runners 06:15:43
196 John Knight MV50 06:15:45
197 Stephen Johnston MV50 Milburn Harriers 06:16:59
198 Gini Dickinson F Jura AC 06:17:15
199 Neil Bowmer MV50 Swaledale Runners 06:18:18
200 Campbell Lindsay M Jura AC 06:20:58
201 Andrew Mitchell M Westerlands Cross Country Club 06:21:05
202 Lisa Ferrero F Harmeny AC 06:22:18
203 Lindsay Palmer FV50 Glossopdale Harriers 06:23:05
204 Tim Dempsey M Wharfedale Harriers 06:24:27
205 Graham Arthur MV70 Highland Hill Runners 06:25:15
206 Craig MacAlpine MV40 Erme Valley Harriers 06:25:45
207 Brian Horn MV60 Borrowdale Fell Runners 06:26:12
208 Emma Watson F Wharfedale Harriers 06:26:45
209 Jackie Scarf FV50 Calder Valley Fell Runners 06:30:14
210 Sarah Warren FV40 Carnethy Hill Racing Club 06:30:54
211 Stephen Magee MV40 Carnethy Hill Racing Club 06:31:00
212 Fiona Glen FV40 Clayton-le-Moors Harriers 06:32:17
213 Mick Fowler MV60 06:33:20
214 Sarah Sherratt FV40 Wesham Road Runners & AC 06:33:35
215 Tim Smith MV40 06:33:46
216 Kevin Smith MV50 Lomond Hill Runners & AAC 06:34:12
217 Pete Davis MV50 06:34:16
218 Fionna Mackinnon FV40 Carnethy Hill Racing Club 06:36:35
219 Mark Graham MV60 Cumberland Fell Runners 06:38:02
220 Kate Ludley FV40 Lonsdale Fell Runners 06:38:10
221 Cathy Tilbrook FV50 Strathearn Harriers 06:38:44
222 Julie Spenceley FV40 Forth Valley Orienteers 06:38:44
223 Jim Stevenson MV60 Irvine Running Club 06:43:41
224 Gordie Taylor MV50 Highland Hill Runners 06:44:16
225 Simon Smart MV50 06:48:15
226 Jonathan Pye M Jura AC 06:48:28
227 Andrew Fullwood MV50 Westerlands Cross Country Club 06:59:32
228 Steve Milner MV50 Wharfedale Harriers 06:59:52
229 Simon Anderton MV50 Todmorden Harriers 07:05:07
230 Jo Bowen FV40 Pennine Fell Runners 07:05:15
231 Richard Scottney MV60 Pennine Fell Runners 07:05:17
232 Jim Topliss M Pennine Fell Runners 07:05:53
233 Richard Topliss MV50 Pennine Fell Runners 07:05:55
234 Ben Thomson M Jura AC 07:06:23
235 Anne Milner FV50 Wharfedale Harriers 07:06:55
236 Mandy Goth FV50 Todmorden Harriers 07:06:57
237 Ros Blackmore FV50 Swaledale Runners 07:06:59
238 Mary Edgerton FV50 Pennine Fell Runners 07:27:19
239 John Stephenson MV60 Glossopdale Harriers 07:27:21
240 Virginia Bird FV50 Garden City Runners 07:27:24
241 Mick Robinson MV60 Notts AC 08:15:10
242 William Ross MV40 Black Combe Runners M5-7
243 Harmen Jan Van Garderen MV50 Dutch Runners M5-7
244 Katharine Sims F Dunoon Hill Runners M7
245 Annie Roberts F Todmorden Harriers Rtd
246 Ruth Crewe F Westerlands Cross Country Club Rtd
247 Philip Devine MV50 Kendal Amateur Athletic Club Rtd
248 Sarah Smith FV50 Valley Striders AC Rtd
249 Rebecca Harding F Hunters Bog Trotters Rtd
250 Iain Thomson MV70 Strathearn Harriers Rtd
251 Dave Till MV60 Skye & Lochalsh Running Club Rtd
252 Thomas Street MV40 Ayrshire Hill And Trail Runners Rtd
253 Thomas Knox M Anster Haddies Running Club Rtd
254 Stuart Crutchfield M Lochaber Athletic Club Rtd