Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

28/04/2019 – Kinder Downfall





  
Pos Name Category Club Time
1 Ben Light M Buxton & District AC 01:12:54
2 Ben Cartwright M Matlock AC 01:13:12
3 Jason Burgess M40 Buxton & District AC 01:13:38
4 Ian Mills M40 Pennine FR 01:14:43
5 Bertie Houghton M 01:14:59
6 Joe Oldfield M Matlock AC 01:15:28
7 Jacob Winfield MU23 Buxton & District AC 01:15:54
8 Robert Donald M Shelton Striders 01:16:20
9 Lee Ashwood M40 Disley Runners 01:17:38
10 Steven Knowles M40 Pennine FR 01:17:39
11 Luke Cook M Pennine FR 01:19:18
12 Dan Gilbert M40 Horwich RMI Harriers & AC 01:20:39
13 Rob James M Royton Road Runners 01:20:50
14 Joe Elliott M Beeston AC 01:20:54
15 Tom Vernon M 01:20:58
16 Julian Warman M50 Hunters Bog Trotters 01:21:03
17 Caitlin Rice F Ribble Valley Harriers 01:21:39
18 Paul Middlemas M Steel City Striders RC 01:21:54
19 Malcolm Johnson M40 Stockport Harriers & AC 01:22:05
20 Peter Watson M Matlock AC 01:22:11
21 James Stubbs MU23 Pennine FR 01:22:16
22 Tom Mitchell M Marsden Racers 01:22:28
23 Jonathan Jackson M Dark Peak FR 01:22:33
24 Austin Frost M40 Dark Peak FR 01:23:08
25 Paul Walwyn M Dark Peak FR 01:23:17
26 Jason Bennett M40 Buxton & District AC 01:23:21
27 Matt Lewis M50 Macclesfield Harriers & AC 01:23:43
28 Mark Pursell M40 Pennine FR 01:23:55
29 Chris Wilshaw M Shelton Striders 01:23:59
30 Simon Pickard M40 Stockport Harriers & AC 01:24:02
31 Bradley Stone M40 Matlock AC 01:24:40
32 Sally Fawcett F Dark Peak FR 01:24:48
33 Paul Freeman M 01:25:09
34 David Heenan M Vegan Runners 01:26:00
35 Ian Fraser M50 East Cheshire Harriers And Tameside AC 01:26:59
36 Samuel Robinson M 01:27:23
37 Tom Stoddart M40 01:27:43
38 Matt Lovett M40 Poplar RC 01:28:05
39 Paul Skuse M40 Glossopdale Harriers 01:28:13
40 Ben Allen M40 Handsworth Roadhogs 01:28:22
41 Nick Kirk M50 Steel City Striders RC 01:28:44
42 James Wood M40 Macclesfield Harriers & AC 01:29:09
43 Jorden Burke M Middleton Harriers AC 01:29:12
44 Des Thorpe M50 Saddleworth RC 01:29:27
45 Daniel Limb M Penistone Footpath Runners & AC 01:29:38
46 Ben West M 01:29:49
47 Carlos Bedson M50 Cheshire Hill Racers 01:29:54
48 Ian Winterburn M50 Dark Peak FR 01:29:59
49 James Hobson M Goyt Valley Striders 01:30:06
50 Josh Smith MU23 Poplar RC 01:30:10
51 Colin Haughton M40 Pennine FR 01:30:12
52 Mathew Street M Pennine FR 01:30:16
53 Thornton Taylor M60 Rossendale Harriers & AC 01:30:25
54 Matthew Pink M40 Pennine FR 01:30:35
55 Richard Gee M40 Saddleworth RC 01:30:45
56 David Edmunds M40 Fatboys RC 01:30:47
57 Richard Bolton M40 Pennine FR 01:31:02
58 Carl Murray M Astley & Tyldesley Road Runners 01:31:08
59 Gary Chadderton M50 Horwich RMI Harriers & AC 01:31:15
60 Ronnie Turner M50 Rossendale Harriers & AC 01:31:19
61 Nigel Barnes M40 Steel City Striders RC 01:31:24
62 Andrew Hunter M40 Beeston AC 01:31:31
63 Peter Cobley M40 Saddleworth RC 01:31:51
64 Phil Greenough M 01:31:53
65 Sarah Lilleman F Dark Peak FR 01:31:53
66 Oliver Cook M50 Long Eaton RC 01:32:11
67 Jake Smith M40 Shepshed RC 01:32:24
68 Peter Daly M50 Pennine FR 01:32:26
69 Chris Williamson M South Yorkshire Orienteers 01:32:37
70 Bryan McKenna M40 01:32:46
71 Nick White M40 Charnwood AC 01:32:54
72 Andy Buck M60 Steel City Striders RC 01:33:08
73 Martin Lundy M50 Marple Runners 01:33:17
74 Gary McMahon M60 FRA 01:33:26
75 Robin Winfield M 01:33:39
76 Nicholas Bassett M50 Staffordshire Moorlands 01:33:47
77 Jason Ball M40 Sinfin RC 01:33:49
78 Tyrrell Basson M40 Dark Peak FR 01:33:57
79 Andy Haines M Radcliffe AC 01:34:02
80 Rosie Walwyn F Dark Peak FR 01:34:09
81 Bridget Lancashire F Saddleworth RC 01:34:17
82 Mike Taylor M40 Fatboys RC 01:34:32
83 Haydn Williams M Bowline Climbing Club 01:34:37
84 Saul Gallagher M50 East Cheshire Harriers And Tameside AC 01:34:41
85 Ian Lambert M Long Eaton RC 01:34:42
86 Chris Lightburn M Pennine FR 01:34:54
87 Lucas Jones M40 Goyt Valley Striders 01:34:57
88 David Ahearn M Pennine FR 01:35:03
89 William Mather M Glossopdale Harriers 01:35:08
90 Lars Bevanger M40 Marple Runners 01:35:16
91 Lukasz Patyk M 01:35:37
92 Stephen Ellison M40 Mounts Bay Harriers 01:35:40
93 Andy Barnett M50 Dark Peak FR 01:36:16
94 Marcus Nilsson M50 Goyt Valley Striders 01:36:22
95 Rob Cutting M40 Fatboys RC 01:36:33
96 Joanna Adamson F40 Middleton Harriers AC 01:36:58
97 Marc Sinclair M Macclesfield Harriers & AC 01:37:09
98 Lee Turner M50 Radcliffe AC 01:37:28
99 Richard Green M50 Shelton Striders 01:37:31
100 Jim Paxman M60 Dark Peak FR 01:37:32
101 John Burt M60 01:37:43
102 Julie Darigala F40 Penistone Footpath Runners & AC 01:37:52
103 Richard Morgan M 01:38:27
104 Kathleen O'Donnell F40 Macclesfield Harriers & AC 01:38:31
105 Simon Allen M40 Dark Peak FR 01:38:32
106 Carl Barton M40 Disley Runners 01:38:46
107 Richard Goff M Buxton & District AC 01:38:50
108 David Parkinson M Pennine FR 01:39:02
109 Tim Ruck M40 Pennine FR 01:39:09
110 Frank Fielding M60 Pennine FR 01:39:24
111 Graham Jordan M40 Middleton Harriers AC 01:39:32
112 Nick Baillie M40 01:39:38
113 Alison Barrett F40 Steel City Striders RC 01:39:41
114 Jo Bednall F50 Buxton & District AC 01:39:49
115 Luke Holme M Glossopdale Harriers 01:39:53
116 Janko Krzyzosiak M High Lane Hurricanes 01:39:58
117 Imogen Jones F Pennine FR 01:40:10
118 Mark A Platton M50 Steel City Striders RC 01:40:11
119 Stuart Moore M40 Beeston AC 01:40:13
120 Andrew Oldham M 01:40:29
121 Tom Flint M Pennine FR 01:40:32
122 Shaun Coram M50 Buxton & District AC 01:40:34
123 Stuart Johnson M40 01:40:34
124 Richard Bassett M Pennine FR 01:40:35
125 Ann-Marie Jones F60 Macclesfield Harriers & AC 01:40:38
126 Sarah Fanthorpe-Smith F40 Goyt Valley Striders 01:40:50
127 Tangwyn McCormick M Styal RC 01:40:52
128 Kevin Jones M50 Saddleworth RC 01:41:01
129 Ian Ashenden M40 Pennine FR 01:41:05
130 Jane Crowson F50 Dark Peak FR 01:41:09
131 John Peel M Pennine FR 01:41:17
132 Paul Steel M50 Congleton Harriers & AC 01:41:29
133 Rich Bayliss M40 Hatton Darts RC 01:41:44
134 Samantha Willis F40 Buxton & District AC 01:41:52
135 Chris Shearlock M40 01:42:02
136 Bob Wellings M50 Disley Runners 01:42:46
137 John Mackintosh M50 Macclesfield Harriers & AC 01:42:50
138 Julia Nolan F50 Dark Peak FR 01:42:54
139 Paul Swyers M50 Radcliffe AC 01:42:57
140 Alan Bocking M60 Cheshire Hill Racers 01:43:00
141 Jonathan Prager M50 01:43:02
142 Lesley Parker F40 Penistone Footpath Runners & AC 01:43:13
143 Robert Kos M 01:43:54
144 Paul Stuart M50 Steel City Striders RC 01:44:09
145 Ian Oates M50 Glossopdale Harriers 01:44:11
146 Alex Fielden M 01:44:40
147 Hannah Warrener F 01:44:44
148 Daniel Cook MU23 01:44:47
149 Michelle Needham F40 Clowne Road Runners 01:44:47
150 Emma Ball F40 Middleton Harriers AC 01:44:48
151 William Chang M40 Long Eaton RC 01:44:52
152 Clint Southern-Warburton M40 Beeston AC 01:44:58
153 Matt Biglin M50 Goyt Valley Striders 01:45:03
154 Andrea Frost F50 Macclesfield Harriers & AC 01:45:11
155 Graham Barnes M60 01:45:16
156 Peter Ormrod M 01:45:30
157 Rachel Thorley F 01:45:41
158 Jenny Stockton F 01:45:47
159 Paul Barnes M50 01:45:48
160 Andy Titley M50 Stockport Harriers & AC 01:45:56
161 Nick Budd M50 Congleton Harriers & AC 01:45:59
162 Pascale Holden F40 Shelton Striders 01:46:03
163 Connor Lomax M40 Goyt Valley Striders 01:46:28
164 Elanor Swan F40 Glossopdale Harriers 01:46:29
165 Donald O'Brien M60 Buxton & District AC 01:46:36
166 Gary Fox M50 Beeston AC 01:46:44
167 James Sheard M50 Saddleworth RC 01:46:46
168 Paul Brunt M40 Shelton Striders 01:47:32
169 Paul Burchell M50 Long Eaton RC 01:47:46
170 Peter Bailey M50 Buxton & District AC 01:47:50
171 Sarah Walch F Penistone Footpath Runners & AC 01:47:52
172 Darren Wallis M50 Pennine FR 01:48:12
173 Richard Hind M50 Clowne Road Runners 01:48:14
174 Alex Waddington M40 Marple Runners 01:48:15
175 Trevor Matty M50 Dark Peak FR 01:48:26
176 Salome Maybanks F Beeston AC 01:48:35
177 Alistair Stevenson M50 Pennine FR 01:48:40
178 Caroline Burrell F40 01:48:41
179 Brian Bennett M40 01:49:02
180 Steve Temple M60 KFR 01:49:10
181 Dennis Kentrop M50 Macclesfield Harriers & AC 01:49:31
182 David Clarke M60 01:49:38
183 Chris Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:49:43
184 Heather Jansevska F Glossopdale Harriers 01:49:48
185 Helen Calder F40 Steel City Striders RC 01:49:51
186 Stephen Shaw M40 Dark Peak FR 01:50:40
187 Mike Duffy M40 The Fell Devils 01:50:43
188 Fliss Milner F50 Dark Peak FR 01:50:46
189 Paul Filby M40 Pennine FR 01:50:49
190 Peter Richardson M Cheadle RC 01:50:52
191 Diane Clarke F50 01:50:55
192 James Holland M 01:50:56
193 John Levesconte M40 01:51:00
194 Rob Hawksley M50 Pennine FR 01:51:03
195 Chris Duro M50 Derwent Runners (Derby) 01:51:06
196 Jason Brunnock M Buxton & District AC 01:51:17
197 Angela Leonard F50 Macclesfield Harriers & AC 01:51:24
198 Carol Basu F 01:51:27
199 Katy Thornhill F40 01:51:33
200 David Walker M50 01:51:47
201 Micheal Richardson M50 Handsworth Roadhogs 01:52:02
202 Oscar Trevena M Macclesfield Harriers & AC 01:52:05
203 Ken Jones M70 Dark Peak FR 01:52:12
204 Nadine Muller F Marple Runners 01:52:23
205 Heather Wallis F Steel City Striders RC 01:52:30
206 Daniel Salthouse M40 01:52:44
207 Brent Lindsay M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:53:08
208 Timothy Horrocks M50 Pennine FR 01:53:54
209 Richard Scottney M60 Pennine FR 01:54:08
210 Steve Dempsey M50 Fatboys RC 01:54:12
211 Rebecca Massey F40 Tattenhall Runners 01:54:43
212 Jason Hart M40 Glossopdale Harriers 01:55:13
213 Ian Wolfendale M50 Pennine FR 01:55:18
214 Joanne Brack F50 Glossopdale Harriers 01:55:27
215 Catherine Tombs F40 Marple Runners 01:55:30
216 Elaine Stone F50 Wirksworth RC 01:55:40
217 Alison Ridyard F50 Hunters Bog Trotters 01:56:42
218 Julie Smith F50 The Fell Devils 01:56:46
219 Lisa Bloor F50 Pennine FR 01:57:15
220 Paul Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:57:21
221 Paul Stevenson M60 Sinfin RC 01:57:27
222 Bob Grocutt M50 Steel City Striders RC 01:57:35
223 Michael Thorley M50 Macclesfield Harriers & AC 01:58:09
224 Sharon Bartlett F40 01:58:49
225 David Horsfield M50 Bollington Harriers 01:59:41
226 Gordon Sharp M60 01:59:44
227 Holly McCain F Beeston AC 01:59:48
228 Lee Betts M40 01:59:56
229 Helen Jeffery F Congleton Harriers & AC 02:00:00
230 Ian Fisk M Barrow Runners 02:00:36
231 Catherine Barber F Nidd Valley Road Runners 02:00:43
232 Charlotte Nelson F Little Baddow Ridge Runners 02:00:52
233 Andrew Ritchings M50 Little Baddow Ridge Runners 02:00:54
234 Dan Watley M40 Little Baddow Ridge Runners 02:00:56
235 Mary Jeal F50 Glossopdale Harriers 02:01:03
236 Michael Stubbs M40 02:01:27
237 Kate Saville F40 Saddleworth RC 02:01:43
238 Fiona Hawkins F Sinfin RC 02:01:45
239 Matt Harris M40 Sinfin RC 02:01:47
240 Tracy Hamilton F50 Worksop Harriers 02:01:57
241 Mark Whelan M50 Goyt Valley Striders 02:03:09
242 Johanna Lundeberg F40 Goyt Valley Striders 02:03:57
243 Alison Brentnall F60 Pennine FR 02:04:40
244 Richard Knowles M40 Totley AC 02:04:53
245 Chris Tetley M60 Goyt Valley Striders 02:05:05
246 Eleanor Duckworth F 02:05:12
247 Philip Hitchings M70 Staffordshire Moorlands 02:05:24
248 Darren Burns M50 02:05:44
249 Sarah Miles F40 Macclesfield Harriers & AC 02:06:16
250 Chris Bagley M60 Fatboys RC 02:07:24
251 San Buckley F40 02:07:41
252 Helen Smith F Ripley RC 02:07:50
253 Rachel McCurrie F 02:07:58
254 Karen Hallett F40 Middleton Harriers AC 02:09:31
255 Carolyn Hopkinson F50 Shelton Striders 02:09:48
256 Elizabeth Lakin F40 Long Eaton RC 02:10:50
257 Andy Horsfall M Handsworth Roadhogs 02:11:07
258 Helen Gray F50 Goyt Valley Striders 02:11:11
259 Colin Ardron M70 Macclesfield Harriers & AC 02:11:57
260 Laura Ahearn F Marple Runners 02:12:31
261 Monica Boland F40 Saddleworth RC 02:14:41
262 Jane Adlard F50 Goyt Valley Striders 02:14:46
263 Catherine Murphy F50 Middleton Harriers AC 02:16:16
264 Samantha Hardman F Goyt Valley Striders 02:21:04
265 Sue Jeff F50 Buxton & District AC 02:23:05
266 Barbara Hills F50 02:33:27
267 Joanna McKendrick F50 Goyt Valley Striders 02:34:03
268 Janine Jordan F Middleton Harriers AC 02:36:05
269 Jo Gregory F40 Shelton Striders 02:36:22
270 Julie Corby F50 Shelton Striders 02:36:25
271 Christine Donald F50 Shelton Striders 02:36:26
272 Nicola Walker F40 02:41:09
273 Natalie Peters F 02:41:15
274 Michael Raynor M40 Glossopdale Harriers DNF
275 Naomi Rabin F Steel City Striders RC DNF