Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

13/01/2019 – Trigger





  
Pos Name Category Club Time
1 Tom Saville M Dark Peak Fell Runners 03:31:50
2 Joshua Williams M Dark Peak Fell Runners 03:45:28
3 Nicola Jackson F Ribble Valley Harriers 04:09:41
4 Lova Chechik M Dark Peak Fell Runners 04:13:58
5 Ralph Simpson M Dark Peak Fell Runners 04:19:23
6 Damian Thacker M40 04:25:36
7 Ralph Skrimshire M40 Dark Peak Fell Runners 04:30:15
8 Martyn James M Porter Valley Plodders 04:35:49
9 Alex McVey M Carnethy 04:38:32
10 Tim Rutter M Dark Peak Fell Runners 04:39:28
11 Daniel Latham M Buxton 04:39:47
12 Tom Pape M40 Dark Peak Fell Runners 04:41:45
13 Pez Holda M40 Dark Peak Fell Runners 04:42:05
14 Kevin Saville M50 Dark Peak Fell Runners 04:42:28
15 Colin James Brearley M 04:42:48
16 Sarah Lilleman F Dark Peak Fell Runners 04:43:43
17 Nicky Spinks F50 Dark Peak Fell Runners 04:44:48
18 Konrad Rawlik M Carnethy 04:51:09
19 John Ryan M Carnethy 04:52:58
20 Steve Knight M40 Glossopdale Harriers 04:53:08
21 Graham Walton M40 Fat Boys RC 04:54:42
22 Damian Kilpin M40 Penistone Footpath Runners & AC 04:55:21
23 Ed Gamble M50 Cheshire Hillbillies 04:55:32
24 Majka Kunicka F Dark Peak Fell Runners 04:55:45
25 Joshua Ring M 05:01:15
26 Ed Richardson M40 Dark Peak Fell Runners 05:01:43
27 Douglas Zinis M Calder Valley Fell Runners 05:02:01
28 Ian Ferguson M50 Bingley 05:02:29
29 Stephen Kenworthy M50 Dark Peak Fell Runners 05:02:36
30 Matthew Burden M Totley AC 05:02:46
31 James Halse M40 Dark Peak Fell Runners 05:04:42
32 Simon Bayliss M50 Steel City Striders 05:06:14
33 Tim Rippon M50 Dark Peak Fell Runners 05:07:11
34 Louis Wood M40 Steel City Striders 05:07:21
35 Jim Paxman M60 Dark Peak Fell Runners 05:08:05
36 Bevan Adams M40 Retford AC 05:09:09
37 Ben Harris M40 Retford AC 05:09:15
38 Eleanor Johnstone F Pennine Fell Runners 05:10:11
39 Nick Jones Buxton 05:10:33
40 Daniel Cade MU23 05:10:53
41 Chris Lawson M40 Dark Peak Fell Runners 05:10:59
42 Lee Shimwell M 05:11:02
43 Richard Baldwin M Holme Pierrepont 05:11:33
44 Craig Freshwater M Hunters Bog Trotters 05:11:46
45 Jill Stephen F Hunters Bog Trotters 05:11:46
46 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 05:11:48
47 Richard Needham M50 Dark Peak Fell Runners 05:13:32
48 Mark Burley M Macclesfield Harriers 05:13:41
49 Mark Pursell M40 Pennine Fell Runners 05:13:46
50 Paul Calverley M50 Achille Ratti 05:15:29
51 Barnaby Crawshaw M Pennine Fell Runners 05:16:59
52 Andrew Campbell M Pennine Fell Runners 05:16:59
53 Colin Allott M Goyt Valley Striders 05:17:24
54 Simon Barnett M40 Tring Running Club 05:18:23
55 Jerome McAllister M40 Tring Running Club 05:18:23
56 Mark Doyle M 05:19:24
57 Matt Fawthrop M Rossendale Harriers 05:19:39
58 Dan Box M 05:19:40
59 Hugh Pelc M40 05:19:56
60 Robert Cutting M40 Fat Boys RC 05:19:59
61 Iain Smith M40 Buffalo Whippet AC 05:20:55
62 James Roddis M40 05:21:27
63 Branden Davison M50 Fat Boys RC 05:22:13
64 James Southworth M 05:23:16
65 Richard Andrews M50 Southwell RC 05:28:59
66 Scott Collier M 05:30:13
67 Paul Walwyn M Dark Peak Fell Runners 05:34:45
68 Ben Clithero M40 Steel City Striders 05:34:55
69 Elliot Skorupa M Rossendale Harriers 05:35:18
70 Joanna Taylor  F Steel City Striders 05:35:19
71 Gillian Lindsey F50 Macclesfield Harriers 05:35:25
72 Iain Illstone M Calder Valley Fell Runners 05:35:46
73 Dominic Watts M40 Dark Peak Fell Runners 05:36:55
74 NIGEL JEFF M50 Buxton 05:37:04
75 Steve Adams M50 Dark Peak Fell Runners 05:37:05
76 Sarah Jones-Morris F40 Dark Peak Fell Runners 05:37:29
77 David Edmunds M40 Fat Boys RC 05:39:13
78 Fiona Lynch F40 Radcliffe Ac 05:39:32
79 Stuart Russell M40 Calder Valley Fell Runners 05:39:44
80 Joanne Worboys-Hodgson F40 Denby Dale Athletics Club 05:43:03
81 Richard Mead M40 Dark Peak Fell Runners 05:43:44
82 James McMurtry M50 Ashbourne Running Club 05:43:46
83 Mick Cochrane M70 Dark Peak Fell Runners 05:43:58
84 James Penson M40 Stainland Lions 05:44:25
85 Samuel Birch-Machin MU23 University Of Sheffield Athletics Club 05:44:32
86 Adam Daktera M 05:44:44
87 Ian Crutchley M Glossopdale Harriers 05:44:48
88 Lukasz Patyk M 05:44:55
89 Alistaire MacGregor M Achille Ratti 05:45:33
90 Andrew Mansfield M 05:45:38
91 Jake Lodge M Pudsey & Bramley AC 05:46:17
92 Richard Mackie M40 Penistone Footpath Runners & AC 05:46:34
93 David Mackie M50 CORSHAM RUNNING CLUB / FRA 05:46:34
94 Martyn Jones M40 Dark Peak Fell Runners 05:48:26
95 Matt Heason M40 Grindleford Goats 05:48:36
96 Stuart Campbell M 05:48:37
97 Andrew Hallam M 05:48:39
98 Tom Briggs M40 Totley AC 05:49:31
99 Anthony McCarthy M50 Meltham AC 05:49:38
100 Matt Dawson M40 05:50:34
101 Jason Broadley M40 Wakefield Triathlon Club 05:51:35
102 Rik Ansell M50 Tring Running Club 05:52:42
103 Peter Cobley M40 Saddleworth Runners 05:53:22
104 Gareth Evans M40 Saddleworth Runners 05:53:23
105 Simon Allen M40 Dark Peak Fell Runners 05:58:09
106 Chris Duffy M Dark Peak Fell Runners 05:59:35
107 Chris Bennett M Dark Peak Fell Runners 05:59:35
108 Ishmael Burdeau M50 Vegan Runners 06:00:56
109 Matthew Crompton M40 Glossopdale Harriers 06:00:57
110 Elanor Swan F40 Glossopdale Harriers 06:00:58
111 Sarah Andrew F 06:00:59
112 Zoe Barton F40 Glossopdale Harriers 06:01:08
113 Ian Oates M40 Glossopdale Harriers 06:01:08
114 Richard Campbell M40 Rossendale Harriers 06:01:35
115 Kevin Good M40 Macclesfield Harriers 06:01:52
116 Michael Bourne M50 Dark Peak Fell Runners 06:02:04
117 David Parkinson M Pennine Fell Runners 06:02:29
118 Patrick Barry M50 Pennine Fell Runners 06:02:53
119 Richard Green M50 Shelton Striders 06:03:04
120 Matthew Chenery M40 06:03:55
121 Ste Pilkington M50 Rossendale Harriers 06:04:24
122 Alison Barrett F40 Steel City Striders 06:05:08
123 Helena Davis F Steel City Striders 06:05:08
124 Alison Wainwright F50 Dark Peak Fell Runners 06:05:28
125 Eleanor Wainwright FU23 Dark Peak Fell Runners 06:05:29
126 Neil Swan M40 Prestwich AC 06:07:14
127 Alison Campbell F Valley Striders AC 06:09:18
128 Susan Hird F40 Totley AC 06:09:20
129 Luke Holme M 06:09:24
130 Amy Freeman F Darwen Dashers 06:13:29
131 Gareth Davies M Darwen Dashers 06:13:30
132 Andrew Gray M40 06:14:24
133 Brent Lindsay M50 Penistone Footpath Runners & AC 06:16:02
134 John Tomlinson M40 Penistone Footpath Runners & AC 06:16:03
135 Rebecca Avanessian F40 Manchester Ymca Harriers 06:17:42
136 Lawrence Day M40 Ambleside 06:17:43
137 Simon Gardner M40 Red Rose Runners 06:17:44
138 Leon Severn M Stainland Lions 06:18:58
139 Jim Harris M40 Stainland Lions 06:18:59
140 Darren Earnshaw M40 Calder Valley Fell Runners 06:19:00
141 David Ahearn M 06:19:01
142 Nick Whittingham M60 Penistone Footpath Runners & AC 06:27:50
143 Adam Wall M 06:33:19
144 James Owen M 06:33:19
145 Mark Chimley M40 Matlock 06:36:47
146 James Fulson M Grindleford Goats 06:38:14
147 Franciss Wooff M50 Chorlton Runners 06:38:33
148 Barrie Thomason M50 Macclesfield Harriers 06:38:36
149 Andy Watts M60 Cheshire Hill Racers 06:39:48
150 Paul Hunt M50 Goyt Valley Striders 06:39:50
151 Chris Duro M50 Derwent Runners 06:50:06
152 Adrian Howlett M40 FRA 06:50:12
153 Jonathan Coles M50 06:52:00
154 Kat Love F Fat Boys RC 07:05:05
155 Madeleine Rogers F40 Fat Boys RC 07:05:05
156 Emma Roe F40 Shelton Striders 07:05:50
157 Rebecca Emerton F40 Shelton Striders 07:05:50
158 Rebecca Boston F Totley AC 07:13:09
159 Duncan Rance M40 Dark Peak Fell Runners 07:20:04
160 Paul Bridge M40 07:20:07
161 Iain Asher M50 Darwen Dashers 07:29:19
162 David Walker M50 07:29:50
163 Samual Healy M40 NORTH YOURK MOORS AC 07:45:41
164 Dan Price M Valley Striders AC 07:58:00
165 Trevor Matty M50 Dark Peak Fell Runners Dnf
166 Peter Eccleston M Coventry Godiva Harriers Dnf
167 Matt Williams M40 Steel City Striders Dnf
168 Darren Graham M50 Todmorden Harriers Dnf
169 Marvin-Dean Palmer M Dnf
170 Neil Hill M50 Stadium Runners Dnf
171 Rupert Pearson M40 Fat Boys RC Dnf
172 Simon Caldwell M50 FRA Dnf
173 Carmen Elphick F40 Dnf
174 Sarah Smith F50 Leeds Valley Striders AC Dnf
175 James Belton M Dnf
176 Russel Jones M Dnf
177 Aimery De Malet Roquefort M40 Dnf
178 Lisa Carter F40 Radcliffe AC Dnf
179 Wesley Evans M Chorlton Runners Dnf
180 Mathew Foulds M Dnf
181 Simon Richardson M Dnf
182 Tom Bamber M Roundhay Runners Dnf