Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

09/09/2018 – Lake District Mountain Trial Classic course





  
Pos Name Category Club Time
1 Nicholas Barber M Pennine Fell Runners 04:21:02
2 Jack Wood M Ilkley Harriers AC 04:33:07
3 Mark Purkis M Hunters Bog Trotters 04:34:13
4 Andrew Schofield MV50 Borrowdale Fell Runners 04:44:22
5 Andrew Fallas M Carnethy Hill Racing Club 04:53:06
6 Jack Eyre M Eden Runners 04:57:20
7 Tom Simpson M Ambleside AC 05:00:47
8 Jack Kosky M Southdowns Orienteers 05:08:19
9 Steve Birkinshaw MV50 Borrowdale Fell Runners 05:11:43
10 Matt Reedy MV40 Ambleside AC 05:13:21
11 James Lowe M Dark Peak Fell Runners 05:16:23
12 Sam Dixon M Helm Hill Runners 05:18:25
13 Iain Embrey M Bowland Fell Runners 05:20:39
14 Paul Neild MV40 Bowland Fell Runners 05:24:14
15 James Harris M Black Combe Runners 05:33:10
16 Matt Beresford MV50 Ambleside AC 05:42:50
17 Matt Driver M Holcombe Harriers 05:47:14
18 David Alcock MV40 Pudsey & Bramley AC 05:50:20
19 Daniel Jones M East Hull Harriers & AC 05:51:05
20 Helen Bonsor F Carnethy Hill Racing Club 05:51:09
21 Alex Kendall M Howgill Harriers 05:52:12
22 Jonathon Davies M 05:53:56
23 Tom Bush M Pennine Fell Runners 05:55:17
24 Calvin Routledge MV40 Ambleside AC 05:55:30
25 Simon Barnett MV40 Tring RC 05:59:28
26 Mike Harrison MV40 West Cumberland Orienteering Club 06:01:51
27 Scott Collier M 06:03:03
28 Mark Clarkson M Northumberland Fell Runners 06:05:04
29 Andy Hobson M Pudsey & Bramley AC 06:08:47
30 Jim Turner M Bowland Fell Runners 06:08:57
31 Jonathan Whitaker MV50 Harrogate Harriers & AC 06:10:05
32 Katie Mckay F 06:12:24
33 David Spence MV50 Ambleside AC 06:16:50
34 Mick Loftus MV50 Valley Striders AC 06:17:08
35 Darren Parker MV50 Cumberland Fell Runners 06:19:28
36 Anthony Fryer MV40 Valley Striders AC 06:20:55
37 Phil Scarf MV50 Calder Valley Fell Runners 06:21:47
38 Geoff Clarke M 06:24:43
39 Rick Stuart MV50 Helm Hill Runners 06:24:52
40 Dan Gilbert MV40 Horwich R M I Harriers 06:26:01
41 Sue Richmond FV40 Pennine Fell Runners 06:26:12
42 Mark Seddon MV50 Horwich R M I Harriers 06:32:52
43 Francis Shillitoe MV40 Northumberland Fell Runners 06:34:47
44 Mike Ferguson M FRA 06:36:51
45 Dave Sykes MV40 Dark Peak Fell Runners 06:37:17
46 Nick Leigh M 06:40:11
47 Garry Beardwood MV40 Helm Hill Runners 06:40:48
48 Mary Gillie FV40 Clwydian Range Runners 06:44:02
49 Peter Eccleston M Coventry Godiva Harriers 06:45:14
50 Matt Dunn. MV40 Holcombe Harriers 06:46:04
51 Bill Johnson MV50 Calder Valley Fell Runners 06:46:28
52 Joe Dobson M Garstang Running Club 06:51:43
53 Wendy Dodds FV60 Clayton-le-Moors Harriers 07:03:56
54 Rob Harper MV40 Ambleside AC 07:05:16
55 Fred Boardman MV40 West Cumberland Orienteering Club 07:10:58
56 Jake Lodge M Meltham AC 07:12:22
57 Sam Gibbs MV40 Helm Hill Runners 07:16:51
58 Darren Fishwick MV40 Chorley Athletic And Triathlon Club 07:20:21
59 Mike Berners-Lee MV50 07:28:05
60 Rob Neal M 07:33:02
61 Robert Gatenby MV40 Airienteers 07:33:29
62 Graham Watson MV50 West Cumberland Orienteering Club 07:39:46
63 David Gibson MV40 Esk Valley Fell Club 07:40:23
64 Allan Miller MV60 Kendal Amateur Athletic Club 07:40:57
65 Edwin Sherstone MV50 Deeside Orienteering Club 07:51:25
66 Pete Nelson MV60 West Cumberland Orienteering Club 08:02:42
67 Stephen Smithies MV50 Calder Valley Fell Runners 08:23:22
68 Leigh Warburton MV60 Bowland Fell Runners M1-11
69 Jonathan Tombs MV40 Eden Runners M10-11
70 Graham Collins MV40 Derwent Valley Trail Runners M10-11
71 Michael Buckenham MV40 M6-11
72 Ben Turner M EnduranceLife M7-11
73 Tom Fellbaum M Pennine Fell Runners M7-9
74 Rick Ansell MV50 Tring RC MS-11
75 Michael Quinn MV40 Esk Valley Fell Club Rtd
76 Will Buckton M Ilkley Harriers AC Rtd
77 Graham Lewis-Dale M North Shields Polytechnic Club Rtd