Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

18/07/2018 – Bamford Carnival





  
Pos Name Category Club Time
1 Aidan Smith MSEN Hallamshire Harriers 00:30:29
2 Josh Williams MSEN Dark Peak FR 00:30:32
3 Ben Cartwright MSEN Matlock AC 00:30:47
4 Bart Shaw MSEN Totley AC 00:31:07
5 Peter Davies MSEN Dark Peak FR 00:31:14
6 Ben Tetler M40 Glossopdale Harriers 00:31:42
7 Austin Frost M40 Dark Peak FR 00:32:01
8 Phil Holwell MSEN Peak Racing 00:32:05
9 Stevie Knowles M40 Pennine FR 00:32:15
10 Paul Butcher M50 00:32:54
11 Richard Bradbury M40 Matlock AC 00:33:06
12 Malcolm Johnson M40 Stockport Harriers 00:33:11
13 Mike Nolan M50 Dark Peak FR 00:33:15
14 Philip Morris MSEN Handsworth Roadhogs 00:33:17
15 Tim Perry MSEN 00:33:28
16 Paul Skuse M40 Glossopdale Harriers 00:33:47
17 Adam Hayden MSEN Dark Peak FR 00:33:57
18 Brendan  Moore MSEN Ilkeston RC 00:34:03
19 Jason Bennett M40 Buxton AC 00:34:11
20 Tim Rutter MSEN Dark Peak FR 00:34:15
21 Andrew Lake M40 Esk Valley Fell Club 00:34:19
22 Mark Jones MSEN 00:34:23
23 Louis  Wood M40 Steel City Striders 00:34:27
24 Luke Desforges M40 Steel City Striders 00:34:29
25 Chris Jackson MSEN Pennine FR 00:34:30
26 Samuel Hughes MSEN Sheffield Tri Club 00:34:36
27 Stephen Rawson MSEN 00:34:53
28 Alasdair Menmuir MSEN Steel City Striders 00:35:02
29 Phil Moore MSEN 00:35:20
30 Dan Cook M40 Steel City Striders 00:35:24
31 John Brannock MSEN Porter Valley Plodders 00:35:40
32 Chloe Haines WSEN Dark Peak FR 00:35:47
33 James Hobson MSEN Goyt Valley Striders 00:35:56
34 Bryan Lomas M40 Congleton Harriers 00:36:06
35 Ben Allen M40 Handsworth Roadhogs 00:36:32
36 Ian Shaw M50 Fat Boys RC 00:36:37
37 Mike Taylor M40 Fat Boys RC 00:37:02
38 Michael Slater M50 Steel City Striders 00:37:05
39 Oliver Brocklehurst MU23 Matlock AC 00:37:12
40 Simon Conroy M40 Dark Peak FR 00:37:21
41 Dan Lounds M40 00:37:22
42 Al Cook M40 Steel City Striders 00:37:23
43 Andrew Fry MSEN Steel City Striders 00:37:28
44 Nick Jones M40 Buxton AC 00:37:29
45 John Hallam M40 00:37:31
46 Jake Cordery MSEN 00:37:37
47 Gareth Humber M40 00:37:38
48 Megan King WU23 Goyt Valley Striders 00:37:40
49 Ian Warhurst M50 Pennine FR 00:37:51
50 James Eaton MU23 Matlock AC 00:37:56
51 Colin Smith M50 South Yorkshire Orienteers 00:38:02
52 Jack Nuttgens MSEN 00:38:08
53 Mark Riordan M40 Penistone FR 00:38:10
54 Andrew Case MSEN 00:38:11
55 Ben Friend MSEN Guildford Godalming AC 00:38:13
56 Nick Brimacombe MSEN Totley AC 00:38:18
57 David Riley M50 Hope Valley Hurricanes 00:38:33
58 Ben Clitheroe M40 Steel City Striders 00:38:34
59 Fran Cummins WSEN Steel City Striders 00:38:36
60 Steve Sanders M40 Penistone FR 00:38:56
61 Roy Hobson M40 00:38:57
62 Rob Davies M50 Steel City Striders 00:39:01
63 Mark Platton M50 Steel City Striders 00:39:10
64 Phillipa Rose W40 00:39:12
65 David Idenden M50 00:39:27
66 Aron Spall M40 North Derbyshire 00:39:40
67 Ellie Sparke WSEN 00:39:45
68 Wayne Grant M40 Goyt Valley Striders 00:40:00
69 Keith Morgan M50 Ashbourne RC 00:40:05
70 David Veryard M50 Bakewell 00:40:10
71 Jo Rednall W50 Buxton AC 00:40:15
72 David Wass M50 Worksop Harries 00:40:17
73 Julie Darigala W40 Penistone FR 00:40:24
74 Helen  Smith W40 00:40:34
75 Richard Chisen MSEN 00:40:40
76 David Maloney M50 Steel City Striders 00:40:44
77 Andrew Shiel M40 Penistone FR 00:40:45
78 Kirsty Bryan-Jones W40 Dark Peak FR 00:40:52
79 Richard Jeof MSEN Buxton AC 00:40:54
80 Will Day M50 Dark Peak FR 00:41:03
81 Alan Jack   M40 00:41:05
82 John Stubbs M60 00:41:20
83 Ann Wallace WSEN 00:41:23
84 Phil Howson M50 Steel City Striders 00:41:37
85 Mark Annett M50 00:41:40
86 Trevor Hindle M50 Goyt Valley Striders 00:41:41
87 Jordan Moat MSEN Steel City Striders 00:41:45
88 Andy Pritchard M50 Porter Valley Plodders 00:41:51
89 Dan Bell M40 Steel City Striders 00:41:54
90 Kevin Mottram M40 Buxton AC 00:41:57
91 Jane Crowson W50 Dark Peak FR 00:41:58
92 David Patrick M50 Ashbourne RC 00:42:00
93 Heather Jansevska WSEN Glossopdale Harriers 00:42:03
94 David Stanley MSEN 00:42:09
95 Pat Goodall W60 Totley AC 00:42:15
96 Johanna Jewell W40 00:42:24
97 Tim Gould M50 00:42:32
98 James Bennett MSEN Warton Chasers 00:42:33
99 Simon Allen M40 Dark Peak FR 00:42:38
100 Peter Bailey M50 Buxton AC 00:42:43
101 Robert Plants MSEN Tideswell RC 00:42:46
102 Rob  Kos MSEN 00:42:47
103 Peter Mackey M50 00:43:05
104 Kevin Rowles M50 Killamarsh Kestrals 00:43:16
105 Mark Wood M50 00:43:20
106 Cal Lloyd W40 Porter Valley Plodders 00:43:21
107 John Brierley M40 00:43:22
108 Simon Wiles M50 Steel City Striders 00:43:28
109 Helen  Wright WSEN Penistone FR 00:43:34
110 Bob Grocutt M50 Steel City Striders 00:43:43
111 Julia Johnson W50 Penistone FR 00:44:23
112 Dot Kesterton W60 Steel City Striders 00:44:29
113 Heather Wallis WSEN Steel City Striders 00:44:32
114 Katie Rolfe W40 Buxton AC 00:44:40
115 Helen  Bates WSEN Smiley Pacers 00:44:53
116 Tom Nuttgens M50 Steel City Striders 00:44:54
117 Clare Howarth WSEN Totley AC 00:44:59
118 Melvyn Mccart M50 00:45:24
119 Bob Gardner M50 North Derbyshire 00:45:31
120 Peter Stanley M60 Penistone FR 00:45:31
121 Peter Dawson MSEN 00:45:33
122 Glynn Leaming M50 00:45:34
123 Paul Sanderson M50 Dark Peak FR 00:45:38
124 Nick Woffenden M40 00:45:39
125 Matthew Jackson MSEN Heanor FC 00:45:59
126 Alan Read M60 00:46:07
127 Anna Aspinall WSEN Goyt Valley Striders 00:46:10
128 Jo Yeoman W40 Dark Peak FR 00:46:13
129 Mary Jeal W50 Glossopdale Harriers 00:46:22
130 Phil Hughes-Narborough M50 North York Moors 00:46:25
131 John Heathfield M50 Dark Peak FR 00:46:27
132 Shaun Chadwick MSEN Worksop Harries 00:46:28
133 Rachel Charles W40 00:46:28
134 David  Arundale M60 Dark Peak FR 00:46:34
135 Sarah Walch WSEN Penistone FR 00:46:37
136 Paul Stevenson M60 Long Eaton RC 00:46:50
137 Rachel May WSEN Steel City Striders 00:47:07
138 Helen  Smith WSEN 00:47:08
139 Ben Pedler M40 00:47:09
140 Kate Scott W50 Steel City Striders 00:47:12
141 Robert Greensmith M40 00:47:20
142 Victoria Fell WSEN Tideswell RC 00:47:44
143 Paul Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 00:48:17
144 Fee Hulley W40 Smiley Pacers 00:48:17
145 Lynda Bramham W40 00:48:18
146 Anna James WSEN Porter Valley Plodders 00:48:22
147 Mike Fowler M60 00:48:23
148 Jan Forrester W60 Matlock AC 00:48:29
149 Victoria Hawkins W40 Steel City Striders 00:48:39
150 Kevin Bird MSEN 00:49:05
151 Geoff Andrews M60 00:49:23
152 Helen  Cameron WSEN Sheffield Rc 00:49:29
153 Adele Thornton WSEN Buxton AC 00:49:40
154 Steve Brandreth M40 Porter Valley Plodders 00:49:45
155 Heather Marsden W50 Tideswell RC 00:49:51
156 Janet Barron W40 00:49:59
157 Neil Mcgraw M40 Glossopdale Harriers 00:50:31
158 Jill Davies W50 Steel City Striders 00:50:41
159 Julie Ellison W40 Hope Valley Hurricanes 00:50:49
160 Roger Woods M50 Dark Peak FR 00:51:30
161 Dean Hammer M40 00:52:32
162 Neville Mcgraw M70+ Glossopdale Harriers 00:52:35
163 Anne Morley W40 00:52:36
164 Katie Mantle WSEN 00:52:42
165 Louise Houghtiton W40 Stilton Striders 00:52:43
166 Joan Waller W50 Dark Peak FR 00:52:45
167 Michelle Bird WSEN 00:52:50
168 Beatrice Taylor WSEN 00:52:51
169 Stewart Benfield M50 Rear Gunners 00:52:56
170 Jane Cockerton W50 Penistone FR 00:53:23
171 Rose Leivers WSEN Heanor FC 00:55:33
172 David Henton M40 Heanor FC 00:55:34
173 Julia  Carter W40 Goyt Valley Striders 00:55:41
174 Lauren Bamford WSEN 00:56:41
175 Rachel Woollen W40 Steel City Striders 00:56:45
176 Mark Knight M40 00:56:54
177 Steven Thorpe  M50 00:58:30
178 Silvana Thorpe  W50 00:58:33
179 Sophie Barraclough W50 Holmfirth Harriers 00:59:05
180 Steve Andrews M40 Barnsley Harriers 00:59:34
181 Demelza Whitbread WSEN 00:59:36
182 Jane Mccart WSEN 01:00:05
183 Zoe Riordan W40 Strideout 01:01:36
184 Steve Hand M50 Derwent Runners 01:01:51
185 Harriett Drouin WSEN Pennine FR 01:02:24
186 Tim Staniforth M40 Shelton Striders 01:02:29
187 Debbie Whyte WSEN 01:02:32
188 Beverley Golden W40 Buxton AC 01:02:45
189 Myfanwy Cross WSEN Pennine FR 01:02:46
190 Katherine  Rodgers W40 01:02:48
191 James Richardson M40 01:02:56
192 Austin Todd W40 01:02:57
193 Malcolm Reed M50 01:03:00
194 Debbie Mccart W50 01:03:38
195 Sarah Owens W50 Tideswell RC 01:06:17
196 Mary Mooney W50 Tideswell RC 01:06:19
197 Ej Eaton W40 01:08:34
198 Julie Ryan W50 01:08:35
199 Sasha Brimacombe W40 01:08:42
200 Kate Ashe W40 01:17:20
201 Ben Ashe M40 01:17:22
202 Lesley Parker W40 Penistone FR DNF