Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

23/04/2017 – Kinder Downfall





  
Pos Name Category Club Time
1 Alasdair Campbell M Buxton AC 01:08:18
2 Robert Little M Dark Peak Fell Runners 01:12:21
3 Jason Burgess MV40 Dark Peak Fell Runners 01:12:39
4 Robert Donald M Shelton Striders 01:12:43
5 Christopher Leigh MV45 Trafford AC 01:13:27
6 Bryan McKenna M Buxton AC 01:14:04
7 Mark Burton MV40 Pennine Fell Runners 01:14:35
8 Kenny Malton M Shelton Striders 01:16:26
9 Chris Jones M Mynyddwyr De Cymru (MDC) 01:17:03
10 Richard Stirzaker M Rochdale Harriers 01:17:14
11 Ian Ridgeway M 01:18:38
12 Philip Morris M Handsworth Roadhogs 01:18:53
13 Lee Ashwood MV40 Disley Runners 01:18:59
14 Austin Frost MV40 Dark Peak Fell Runners 01:19:40
15 Joseph Wade M Dark Peak Fell Runners 01:19:42
16 Steven Knight MV40 Glossopdale Harriers 01:19:46
17 James Corden MV45 Stockport Harriers & AC 01:20:45
18 Matty Brennan M Erewash Valley RC 01:21:13
19 Peter Davies M Dark Peak Fell Runners 01:21:26
20 Jason Bennett MV45 Buxton AC 01:21:28
21 Megan Wilson W Dark Peak Fell Runners 01:22:09
22 Ed Gamble MV50 Cheshire Hill Racers 01:22:57
23 Karl Webster MV45 Matlock AC 01:23:36
24 Robin Winfield M 01:23:40
25 Ben Light M Buxton AC 01:24:27
26 Chris Jackson M Pennine Fell Runners 01:25:22
27 Daniel Rawson M Beeston AC 01:25:23
28 Paul Cates MV50 Orion Harriers 01:25:24
29 Richard Bolton MV40 Pennine Fell Runners 01:25:36
30 Paul Stuart MV50 Steel City Striders RC 01:25:49
31 Simon Entwisle MV60 Pennine Fell Runners 01:25:57
32 Ed Murden MV50 Long Eaton RC 01:26:21
33 Thomas Smith M Dark Peak Fell Runners 01:26:30
34 Jonathan Sewell MV40 Buxton AC 01:27:49
35 Paul Skuse MV40 Glossopdale Harriers 01:27:52
36 Ian Fraser MV50 East Cheshire Harriers & Tameside AC 01:28:59
37 Joe Elliott MU23 Beeston AC 01:29:08
38 Rick Aldred MV40 Buxton AC 01:29:19
39 Robert Murphy MV55 Glossopdale Harriers 01:29:23
40 Carl Bedson MV45 Cheshire Hill Racers 01:29:28
41 Andrew Hunter MV40 Beeston AC 01:29:33
42 Tom Stoddart M 01:29:34
43 Greg Rimmer MV50 Dark Peak Fell Runners 01:29:36
44 Paul Freeman M Rucksack Club 01:29:48
45 Peter Watson M Erewash Valley RC 01:29:55
46 Holly Martin W Pennine Fell Runners 01:29:57
47 Matthew Dean MV50 01:30:07
48 Shaun Wilde MV50 Macclesfield Harriers & AC 01:30:19
49 Glenn Baird MV50 Sutton Harriers 01:30:20
50 Andrew Mothershaw M Beeston AC 01:30:32
51 Joe Howie M N/A 01:30:42
52 Wayne Smithurst MV40 Ripley Rc 01:30:44
53 Alex Gounelas W Eton Manor AC 01:30:47
54 Duncan Irving MV40 Pennine Fell Runners 01:30:56
55 Matthew Pink MV45 01:31:08
56 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 01:31:14
57 Simon Fear M 01:31:28
58 Alun Williams M Pennine Fell Runners 01:31:41
59 David Wass MV50 Worksop Harriers 01:32:02
60 Richard Lock MV40 White Nancy Boys 01:32:17
61 Martin Thomson MV40 Buxton AC 01:32:27
62 Gavin Poynton MV40 Wreake Runners 01:32:30
63 Lucas Jones MV40 Goyt Valley Striders 01:32:34
64 Joe Buckman M Steel City Striders RC 01:32:50
65 Chris Hodgson MV45 Penistone Footpath Runners & AC 01:33:11
66 Geoff Cooper MV45 Ripley RC 01:33:38
67 John Tomlinson MV45 PFRAC 01:33:54
68 Rob Davies MV50 Steel City Striders RC 01:33:56
69 Catherine Wilson W Beeston AC 01:34:30
70 Hannah Moulton W Sheffield Hash House Harriers 01:34:33
71 Ian Charlesworth MV50 Penistone Footpath Runners & AC 01:34:49
72 Richard Green MV45 Shelton Striders 01:34:54
73 Aidan Grant MV40 Goyt Valley Striders 01:34:58
74 Kevin Good MV40 Macclesfield Harriers & AC 01:35:01
75 David Perkins MV40 Steel City Striders RC 01:35:03
76 Mark Cliff MV45 Pennine Fell Runners 01:35:04
77 James Norton M Steel City Striders RC 01:35:09
78 Saul Gallagher MV50 East Cheshire Harriers & Tameside AC 01:35:18
79 Leo Harvey M 01:35:45
80 Bruce Humphrey MV40 Altrincham & District AC 01:35:51
81 Stephen Kenworthy MV45 Dark Peak Fell Runners 01:35:56
82 Ron Rees MV60 Pennine Fell Runners 01:36:19
83 Mark Yoxon M N/A 01:36:40
84 Christine Howard WV45 Matlock AC 01:36:51
85 Paul Rowland MV55 Pennine Fell Runners 01:37:00
86 Glen Irving MV40 01:37:05
87 Ann-Marie Jones WV60 01:37:10
88 Alan Bocking MV60 Cheshire Hill Racers 01:37:15
89 Richard Suttle MV45 Pennine Fell Runners 01:37:16
90 Andy Titley MV55 Stockport Harriers & AC 01:37:48
91 Jason Hart MV40 Glossopdale Harriers 01:37:49
92 Alice Willson W Glossopdale Harriers 01:37:50
93 Philip Roper M Pennine Fell Runners 01:37:51
94 Jo Bednall WV50 Buxton AC 01:37:58
95 Peter Bailey MV55 Buxton AC 01:37:58
96 Zoltan Fodor MV40 Orion Harriers 01:38:07
97 Shaun Coram MV50 Goyt Valley Striders 01:38:07
98 Matthew Crompton M Glossopdale Harriers 01:38:09
99 Robert Abushal M Tiger Tiling 01:38:14
100 Andy Virgin MV40 Handsworth Roadhogs 01:38:26
101 Barry Blyth MV70 Macclesfield Harriers & AC 01:38:29
102 Ian Patheyjohns MV45 Shelton Striders 01:38:36
103 David Ahearn M 01:38:49
104 Rob Turner MV45 Derwent Runners 01:38:58
105 Sam Stephenson MV40 01:38:59
106 David Brock MV55 Orion Harriers 01:39:00
107 Jane Crowson WV50 Dark Peak Fell Runners 01:39:03
108 Richard Bassett M Pennine Fell Runners 01:39:04
109 Graham Barnes MV60 01:39:17
110 Richard Beeden MV40 Pennine Fell Runners 01:39:27
111 Richard Dixson MV40 Pennine Fell Runners 01:39:28
112 Chris Horsfall MV60 Handsworth Roadhogs 01:39:30
113 Marcin Kozienski M Above2000 01:39:39
114 Zoe Woodward WV50 Orion Harriers 01:39:41
115 Debbie Hope WV45 Staffordshire Moorlands AC 01:39:46
116 John Mackintosh MV50 01:39:47
117 Neil Gunn MV55 Macclesfield Harriers & AC 01:40:05
118 Darren Wallis MV45 Pennine Fell Runners 01:40:20
119 Jane Mellor WV50 Pennine Fell Runners 01:40:31
120 Matthew Hadden M 01:40:42
121 Sally Gilliver WV55 Wilmslow RC 01:40:47
122 Patrick Garland MV50 01:40:50
123 Philip Howson MV45 Steel City Striders RC 01:41:08
124 Geraint Davies M 01:41:14
125 Gregg Avery MV45 Goyt Valley Striders 01:41:20
126 Bob Wellings MV45 01:41:33
127 Kieran Cummings MV40 CHORLTON RUNNERS 01:41:42
128 Zoe Barton WV40 Glossopdale Harriers 01:41:55
129 John Richardson MV50 Handsworth Roadhogs 01:42:11
130 Stephanie Wood WV45 Macclesfield Harriers & AC 01:42:25
131 Chris Burgess MV45 RunFit Essex 01:42:26
132 Sarah Fanthorpe-Smith W Goyt Valley Striders 01:42:50
133 Richard Scottney MV65 Pennine Fell Runners 01:42:52
134 Mathieu Batut M 01:43:09
135 Paul Baxendale MV50 01:43:11
136 John Armitage MV45 Steel City Striders RC 01:43:14
137 Paul Wardman M Buxton AC 01:43:17
138 James Isherwood MV45 Beeston AC 01:43:20
139 Arron Jackson MV45 Worksop Harriers 01:43:25
140 Joe Chambers MV40 Stockport Harriers & AC 01:43:27
141 Paul Filby MV40 Pennine Fell Runners 01:43:30
142 Damon Freeston MV45 01:43:37
143 Amy Duck W Steel City Striders RC 01:43:48
144 Michael Richardson MV55 Handsworth Roadhogs 01:43:51
145 Richard Mellor MV50 01:43:53
146 Steve Wickham MV60 Erewash Valley RC 01:43:57
147 Alan Brentnall MV65 Pennine Fell Runners 01:44:18
148 Mark Davenport M Glossopdale Harriers 01:44:33
149 Lisa Bloor WV50 Pennine Fell Runners 01:44:37
150 Richard Goff M Buxton AC 01:44:42
151 Ian MacName MV45 Erewash Valley RC 01:44:44
152 Fiona Johnson W Stockport Harriers & AC 01:44:49
153 Stephen Shaw MV45 Dark Peak Fell Runners 01:45:01
154 Nick Ham MV50 Glossopdale Harriers 01:45:14
155 Trevor Matty MV50 Dark Peak Fell Runners 01:45:17
156 Richard Eadsforth MV40 Beeston AC 01:45:22
157 Dennis Kentrop MV50 Macclesfield Harriers & AC 01:45:28
158 Danielle Watson W Erewash Valley RC 01:45:37
159 Anne Middleton WV55 Denby Dale AC 01:45:40
160 Caroline Burrell WV40 FRA 01:45:52
161 Sophie Eadsforth WV40 Beeston AC 01:45:57
162 Ross Martland MV40 Buxton AC 01:46:26
163 Paul Brunt MV45 Shelton Striders 01:46:48
164 John Hewitt MV50 Glossopdale Harriers 01:47:00
165 Pete Davis MV45 Glossopdale Harriers 01:47:03
166 Anna Hanna W Manchester Triathlon Club 01:47:04
167 Andy Green MV50 Steel City Striders RC 01:47:09
168 Connor Lomax MV40 Goyt Valley Striders 01:47:25
169 David Parkinson M 01:47:25
170 Paul Lorigan MV50 01:47:37
171 Peter Calladine MV65 Saddleworth Runners Club 01:48:12
172 Yvonne Peake W Derwent Runners 01:48:18
173 Rebecca Lineker W 01:48:22
174 Jeremy Woodham MV40 Marple Runners 01:48:23
175 Mary Jeal WV55 Glossopdale Harriers 01:48:25
176 Simon Elliott MV60 Beeston AC 01:48:28
177 Mark Hanna MV40 Manchester Triathlon Club 01:48:46
178 Anthony Horsfall MV50 Handsworth Roadhogs 01:48:56
179 Emma Gerrard W Pennine Fell Runners 01:48:57
180 Ian Smith MV65 Bolton United Harriers & AC 01:49:21
181 Elaine Fleuriot WV50 Pennine Fell Runners 01:49:50
182 Andrew Bragg MV45 Totley AC 01:50:03
183 Mark Whelan MV50 Goyt Valley Striders 01:50:13
184 Tim Mackey MV60 Dark Peak Fell Runners 01:50:40
185 Tim Walshaw MV50 Pennine Fell Runners 01:51:05
186 Jonathan Gregson M Hatton Darts 01:51:07
187 Becky Lomas WV45 Pennine Fell Runners 01:51:27
188 Katy Thornhill WV40 01:51:44
189 Mike Eastwood MV60 Cheshire Tally Ho! Hare & Hounds Club 01:51:50
190 Clint Southern-Warburton MV45 Beeston AC 01:52:03
191 Polly Kennerley WV45 Congleton Harriers 01:52:06
192 Fliss Milner WV50 Dark Peak Fell Runners 01:52:10
193 Paul Horsfall MV60 Handsworth Roadhogs 01:52:31
194 Clive Smith MV45 Glossopdale Harriers 01:52:36
195 Christopher O'Donnell MV45 Ripley RC 01:52:51
196 Simon Jones MV45 N/A 01:52:51
197 Rich Bayliss MV45 01:52:54
198 Nicola Freeman WV40 01:53:11
199 Andy Wilkins MV60 Glossopdale Harriers 01:53:14
200 Helen Rawson W Beeston Ac 01:53:31
201 Rebecca Glen WV40 Goyt Valley Striders 01:53:40
202 Chris Duro MV50 Derwent Runners 01:53:45
203 Ian Wolfendale MV55 Pennine Fell Runners 01:54:00
204 Lucinda Stone WV40 SMAC 01:54:11
205 Catherine Tombs WV45 Marple Runners 01:54:13
206 Glenn Ellis MV40 Pennine Fell Runners 01:54:15
207 Tracy Hamilton WV50 Worksop Harriers 01:54:19
208 Wendy Groom WV40 Strideout 01:54:37
209 Simon Wiles MV50 Steel City Striders RC 01:54:55
210 Richard Lowe MV50 Pennine Fell Runners 01:55:14
211 Estelle McGuire WV50 Stockport Harriers & AC 01:55:26
212 Colin Allott M Goyt Valley Striders 01:55:33
213 Darren Burns MV50 Fell Ponies 01:56:31
214 Hannah Turner WU23 Chorlton Runners 01:56:52
215 Brian Jackson MV70 Macclesfield Harriers & AC 01:57:01
216 Carolyn Whittle WV40 Goyt Valley Striders 01:57:44
217 Emma Roe WV45 Shelton Striders 01:58:52
218 Eleanor Duckworth W Glossopdale Harriers 01:59:03
219 Mary Jones WV45 Goyt Valley Striders 01:59:08
220 Jenny Law WV40 Goyt Valley Striders 02:00:13
221 Paul Hartshorne MV45 Beeston AC 02:00:33
222 Melanie Bermingham WV55 Chase Harriers 02:00:36
223 Graham Breeze MV70 Wharfedale Harriers 02:00:47
224 Hannah Cottam WV40 02:00:49
225 Marie Collins WV40 02:01:12
226 Victoria Hawkins WV45 Steel City Striders RC 02:01:32
227 Mark James M Steel City Striders RC 02:01:42
228 Christine Bowen WV55 Goyt Valley Striders 02:02:19
229 Jane Cockerton WV50 Penistone Footpath Runners & AC 02:03:10
230 Lorraine Salkild WV50 Holme Pierrepont RC 02:03:21
231 Tracy Vernon WV55 Goyt Valley Striders 02:03:22
232 Barbara Haigh WV70 Penistone Footpath Runners & AC 02:03:58
233 Chris Tetley MV55 Goyt Valley Striders 02:05:20
234 Samantha Hardman W Goyt Valley Striders 02:05:21
235 Jackie Welburn W Beeston AC 02:05:44
236 Paul Gray MV50 Dark Peak Fell Runners 02:06:59
237 Naomi Rabin W Steel City Striders RC 02:07:56
238 Gayle Hutchinson WV40 Sutton Harriers 02:08:38
239 Don Bullough MV60 Cheshire Hill Racers 02:09:19
240 Guy Barwell M Beeston AC 02:10:33
241 Colin Bourne MV45 Michelin AC 02:11:23
242 Kevin McCourt MV50 Michelin AC 02:11:28
243 Vicki Laycock W 02:11:53
244 Rachel McCurrie W 02:12:11
245 Mark Shaw M 02:12:55
246 Helen Gray WV50 Goyt Valley Striders 02:13:29
247 Clare Higgins WV40 Glossopdale Harriers 02:14:00
248 Carolyn Hopkinson WV50 Shelton Striders 02:14:05
249 Julie Corby WV45 Shelton Striders 02:14:05
250 Roger Ashby MV70 Pennine Fell Runners 02:16:22
251 Yan Cain WV40 Shelton Striders 02:16:29
252 Barbara Hills WV50 Goyt Valley Striders 02:16:44
253 Grace Arthur WV40 Goyt Valley Striders 02:18:16
254 Caroline Wickham WV55 Erewash Valley RC 02:19:35
255 Helen Fensome W Erewash Valley RC 02:20:06
256 Sarah Deeming W 02:20:07
257 Hywel Thomas MV70 KFR 02:22:07
258 Martin Medforth MV55 St Albans Striders 02:23:04
259 John Dean M 02:24:16
260 Trevor Faulkner MV70 Wilmslow RC 02:28:40
261 Peter Hardman MV70 Goyt Valley Striders 02:34:34
262 Lucy Grant W Beeston AC 02:37:22
263 Christine Bexton WV55 Beeston AC 02:37:22
264 Alabama Butler WV40 Glossopdale Harriers 02:58:20
265 Simon Corbett MV45 DNF
266 Christopher Dawson M Salford Harriers & AC DNF