Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

18/09/2016 – Stanage Struggle





  
Pos Name Category Club Time
1 Steve Franklin Open Totley Ac 00:40:36
2 Adam Perry Open Helm Hill 00:40:45
3 Simon Goldrick Open Pennine 00:41:07
4 Martin Dawson 40 North Derbyshire Rc 00:42:01
5 Luke Beresford Open Ripley Rc 00:42:14
6 Harry Poole Open Alehouse 00:42:29
7 Jordan Street Open Clowne Road Runners 00:42:32
8 Jake Lane Open   00:42:38
9 Gareth Briggs 40 Dark Peak 00:42:45
10 Andrew Lake 40 Esk Valley Fell Club 00:43:58
11 Joseph Howe Open Alehouse 00:44:10
12 Edward James Open Belper Harriers 00:44:14
13 Joel Paisley Open Belper Harriers 00:44:17
14 Kevin Mahon 40 Handsworth Road Hogs 00:44:21
15 Craig Horsburgh Open Orion Harriers 00:44:26
16 Gareth Phoenix 40 Hallamshire Harriers 00:44:59
17 Paul Butcher 50 Mansfield Harriers 00:45:23
18 Austin Frost 40 Dark Peak 00:45:29
19 Robert Vallance Open Alehouse 00:45:35
20 Simon Oimeara Open Manchester University Xc 00:45:39
21 Richard James 40 Cgcc 00:45:51
22 Simon Choppin Open Cgcc 00:46:03
23 Jack Gilbert Open   00:46:09
24 Philip Morris Open Handsworth Road Hogs 00:46:11
25 Ross Hold Open   00:46:24
26 Rachael Lundgren Open Gosforth Harriers Ac 00:46:43
27 Mathew Sedgewick 40 Totley Ac 00:46:55
28 John Perry Open Wharfedale Harriers 00:46:59
29 Hazel Tant Open Totley Ac 00:47:17
30 Andy Wright Open   00:47:34
31 Rob Pilling 40 Porter Valley Plodders 00:47:37
32 Jack Smissaert Open Manchester University Xc 00:47:38
33 Lewis Holmes Open   00:47:45
34 Dan Cook 40 Steel City Striders 00:48:04
35 Brendan Moore Open Ilkeston Rc 00:48:20
36 John Webber 50 Dark Peak 00:48:25
37 Ben Crane 40 Dvo 00:48:27
38 Christopher Leach Open North Derbyshire Rc 00:48:35
39 Caroline Brock Open Steel City Striders 00:48:39
40 Kieran Davis Open Erewash Valley 00:48:53
41 Arthur Raffle Open Altringham Ac 00:48:55
42 Adam Brooks Open Harborough Ac 00:48:56
43 Joel Siddall Open   00:49:03
44 Patrick Wright Open Eley Fitness 00:49:06
45 Vicki Cronin Open Alehouse 00:49:08
46 Andy Paisley 40 Belper Harriers 00:49:16
47 Neil Weightman 50 Erewash Valley 00:49:25
48 Tim Raffle 50 Altringham Ac 00:49:43
49 Andy Parkin 40 Dark Peak 00:49:49
50 Mark Elwis 50   00:49:59
51 Steve Larkin 40   00:50:06
52 Dave Halford 40   00:50:14
53 Tyrrell Basson 40 Dark Peak 00:50:20
54 Tom Gelder Open Lincoln Tri 00:50:21
55 Alice Duncan Open Clapham Chasers 00:50:29
56 Alice Rigby Open Shuoc 00:50:35
57 J B Rae-Smith 50   00:50:36
58 Richard West Open Ripley Rc 00:50:36
59 Steph Curtis 40 Pennine Fell Runners 00:50:38
60 Tim Gleeson 40 Handsworth Road Hogs 00:50:39
61 Benjamin Wolstenholme Open Shoreworth Runners 00:50:45
62 Alister Barnett Open   00:50:47
63 Rob Skelton 40   00:50:51
64 Ruth Keeley Open Belper Harriers 00:50:57
65 Georgia Baynes Open Alehouse 00:50:58
66 Michael Summer 50   00:51:02
67 David Horton 40 Belper Harriers 00:51:06
68 Anna Mackenzie Open Alehouse 00:51:07
69 David Wass 40 Worksop Harriers 00:51:10
70 Andrew Fox 60 Glossopdale Harriers 00:51:38
71 Allen Williams 50   00:51:45
72 James Boardwell 40 Dark Peak 00:52:38
73 Steve Blackford 60 Denby Dale Travellers 00:52:43
74 Neil Clarke 50 Macclesfield Harriers 00:52:51
75 Graham Brown 40 Macclesfield Harriers 00:52:52
76 Alexander McKarl Open Alehouse 00:52:54
77 Gareth Launt Open North Derbyshire Rc 00:52:56
78 David Athur Hobson 50   00:53:00
79 Andy Burgess 50   00:53:06
80 Deborah Lock 40 North Derbyshire Rc 00:53:07
81 Richard Applewhite 40 Macclesfield Harriers 00:53:08
82 David Madden 40   00:53:11
83 Rosie Walwyn Open Dpfr 00:53:16
84 Colin Taylor 50 Porter Valley Plodders 00:53:22
85 Kate Reed Open Wellhead Old Boys 00:53:27
86 Carla Gibbons Open Totley Ac 00:53:42
87 Malcolm Busfield 40 Ashbourne Rc 00:53:58
88 Adi Baker 50 Dark Peak 00:54:02
89 Roland Allatt Open North Derbyshire Rc 00:54:03
90 Chris Dawson 40   00:54:08
91 Andy Williams 50 Ashbourne Rc 00:54:12
92 Emma Gerrard Open Pennine 00:54:13
93 Barry Blyth 60 Macclesfield Harriers 00:54:14
94 Alannah Birtwistle Open Macclesfield Harriers 00:54:15
95 Matthew Jackson Open Heanor Running Club 00:54:22
96 Pippa Dakin Open Syo 00:54:26
97 Gillian Lindsey 40 Macclesfield Harriers 00:54:32
98 Reg Cooper 60   00:54:33
99 Alison Wainright 40 Dark Peak 00:54:41
100 Howard Window 50 Ashbourne Rc 00:54:42
101 Rory Reed 50 Wellhead Old Boys 00:54:43
102 Thomas Oconnor Open   00:54:46
103 Nick Ratcliffe Open Belper Harriers 00:54:47
104 Andy Virgin 40 Handsworth Road Hogs 00:54:48
105 Nick Bates 50 Belper Harriers 00:54:55
106 Robert Lennox 40   00:55:04
107 Willy Kitchen 40 Dark Peak 00:55:13
108 Paul Eames 40   00:55:15
109 Keith Holmes 60 Dark Peak 00:55:25
110 Rob McNeil Open   00:55:27
111 Tom Feehally Open Alehouse 00:55:34
112 Mark Bacon 40   00:55:36
113 Dave Brook 50 Orion Harriers 00:55:39
114 Peter Bailey 50 Buxton Ac 00:55:48
115 Ross Huskisson Open Alehouse 00:55:58
116 Richard Green 40 Shelton Striders 00:56:10
117 Jane Crowson 50 Dark Peak 00:56:16
118 John Williams Open Milltown Milers 00:56:23
119 James Crossland 40   00:56:33
120 Chris Clay 40   00:56:57
121 Robert Scriven 40 North Derbyshire Rc 00:56:59
122 Mike Annett 50   00:57:04
123 Joseph Allan Wall 50   00:57:09
124 Tony Blakeway 50 Long Eaton Rc 00:57:10
125 Will Day 40 Dark Peak 00:57:12
126 Colin Price Open   00:57:13
127 Paul Brunt 40 Shelton Striders 00:57:14
128 Aron Spall 40 Norc 00:57:15
129 Sophie Gibbens Open Marshall Milton Keynes Ac 00:57:16
130 Chris Horsfall 60 Handsworth Road Hogs 00:57:17
131 Alan Jack 40   00:57:20
132 Chris Day 40 Totley Ac 00:57:22
133 Chris Duro 50 Derwent Ac 00:57:26
134 Phil Howson 40 Steel City Striders 00:57:43
135 Mark Stanbridge 50 Macclesfield Harriers 00:57:52
136 Paul Robinson 40   00:58:01
137 Gabrielle Day Open Alehouse 00:58:07
138 Kevin Tomlinson 50 Milltown Milers 00:58:07
139 Barry Warwick 60 Derwent Runners 00:58:08
140 Ian Weeks 40 Monday Night Football 00:58:20
141 Ian Macnamee 40 Erewash Valley 00:58:30
142 Fran Cummins Open Steel City Striders 00:58:37
143 Andrew Bragg 40 Totley Ac 00:58:41
144 Bob Stones Open Bedford Harriers 00:58:42
145 Arron Jackson 40 Worksop Harriers 00:58:43
146 John Murray 50 North Derbyshire Rc 00:58:47
147 Clare Glazebrook 40 North Derbyshire Rc 00:58:49
148 Ian Mellors 40 Heanor Running Club 00:58:51
149 Stephen Burt 40 Dark Peak 00:58:57
150 Rob Willis 40 Totley Ac 00:58:59
151 Anne Middleton 50 Denby Dale Travellers 00:59:02
152 Darren Maher 50 Steel City Striders 00:59:05
153 Keith Allen-Shirtcliffe 50   00:59:08
154 Kevin Rowles 50 Killamarsh Kestrels 00:59:23
155 Tim Hill Open   00:59:27
156 Reece Horsfall Open Handsworth 00:59:32
157 Joanne Hackett 40 Staffordshire Moorlands 00:59:34
158 James Chadburn Open   00:59:38
159 Dave Watson 50 North Derbyshire Rc 00:59:45
160 Mark Platton 50 Steel City Striders 00:59:49
161 Jimmy Sharman Open Steel City Striders 00:59:59
162 Bob Grocutt 50 Steel City Striders 01:00:00
163 Robert Adam Kneeshaw Open   01:00:09
164 Thomas Middleton Open   01:00:10
165 Geraint Davies Open   01:00:15
166 George Monk Open Shelton Striders 01:00:20
167 Joanne Grant 40 Milltown Milers 01:00:22
168 Daniel Baugh Open Barnsley Harriers 01:00:27
169 Ruth Grivell Mellor Open   01:00:50
170 Richard Bowles Open   01:00:51
171 Richard Humpherson 40   01:00:54
172 Nicola Rafferty 50 Smiley Paces 01:00:56
173 Simon Hutchinson 50   01:01:01
174 John Malcolm 50 North Derbyshire Rc 01:01:12
175 Eleanor Wainwright Open Durham Uni 01:01:19
176 David Patrick 50 Ashbourne Rc 01:01:30
177 Damian Cowlishaw 50 Long Eaton Rc 01:01:34
178 Robert Adie Open   01:01:36
179 John Franklin 60 Porter Valley Plodders 01:01:38
180 Rebecca Shutt Open   01:01:41
181 Richard Whitehead 40   01:01:45
182 Jade Rogers 40 Uosac 01:01:50
183 Hazel Winder 60 Macclesfield Harriers 01:01:54
184 Julia Chatterton Open Team Milton Keynes 01:01:58
185 Jill Stewart 40   01:02:15
186 Jamie Glazebrook 40 North Derbyshire Rc 01:02:26
187 Amy Thacker Open Totley Ac 01:02:31
188 Sam Booth Open   01:03:03
189 Daniel Clark 40 Belper Harriers 01:03:08
190 Christopher Martin Open   01:03:15
191 James Elllwood 40 Porter Valley Plodders 01:03:25
192 Simon Berry 50   01:03:31
193 Susan Gillie Open   01:03:32
194 David Walker 50   01:03:41
195 Steffan Sanders 50   01:03:44
196 Jude Stansfield 40 Glossopdale Harriers 01:04:02
197 Phil Halstead 40   01:04:04
198 Caroline Lloyd 40 Porter Valley Plodders 01:04:06
199 David Arundale 60 Dark Peak 01:04:07
200 Richard Smith Open   01:04:31
201 Amy Wilson Open   01:04:32
202 Phil Lucas 40   01:04:37
203 Ashley Argle 40 Mansfield Tri 01:04:41
204 Suzanne Howard-Best 40   01:04:55
205 Darran Burns 50 Fell Ponies 01:04:58
206 Rob Bailey 40 Macclesfield Harriers 01:05:01
207 Geoff Nichols 60 Dark Peak 01:05:03
208 Chris Peters Open   01:05:08
209 David Richards 50 Formula One 01:05:13
210 Lucy Stephenson Open Buxton Ac 01:05:15
211 Kate Scott 50 Smiley Paces 01:05:24
212 Michael Stubbs 40   01:05:26
213 Paul Horsfall 60 Handsworth Road Hogs 01:05:29
214 Simon Bray 40 Sinfin Rc 01:05:31
215 Alexandra Hold Open   01:05:32
216 Melanie Bermingham 50 Chase Harriers 01:05:35
217 Sarah Jackson Open Belper Harriers 01:05:38
218 Paul Barnett 40   01:05:39
219 Daniel Smithson Open North Derbyshire Rc 01:05:40
220 David Battey 40 Handsworth Road Hogs 01:05:41
221 Jo Ray Open   01:05:43
222 Paul Stevenson 50 Sinfin Rc 01:05:44
223 Andrew Blackford 60 Denby Dale Travellers 01:05:49
224 Bob Baker 60 Otley Ac 01:05:59
225 Julie White 40 Steel City Striders 01:06:05
226 Martin Hughes 50 Harborough Ac 01:06:25
227 Fee Hulley 40   01:06:30
228 Tim Mackey 60 Dark Peak 01:06:53
229 Barry Clarke 50   01:06:58
230 Emma Wells Open   01:07:01
231 Calvin Giles Open   01:07:02
232 Richard Knowles 40 Totley Ac 01:07:07
233 Ann Fooks 40 Totley Ac 01:07:12
234 Steve Lomas 40 Macclesfield Harriers 01:07:14
235 Gary Jones Open   01:07:20
236 Elizabeth Casey 50 North Leeds Fell Runners 01:07:22
237 Anthony Horsfall 50 Handsworth Road Hogs 01:07:27
238 Claire Carter Open Golden Girls 01:07:31
239 Francesca Olivadoti Open Lincoln And District 01:07:35
240 Ceris Arfon Jones 40   01:07:36
241 Colin Bostock 60 Long Eaton Rc 01:07:42
242 Lucy Allen-Shirtcliffe 40   01:07:43
243 Rachael Edgar Open   01:07:44
244 John Brierley 40 Dark Peak 01:07:45
245 Stephanie Hartle Open   01:07:47
246 Alan Ashforth 60 Handsworth Road Hogs 01:08:01
247 John Nunn 50 Calder Valley Fr 01:08:09
248 Lilian Louisa Woolcock Open Alehouse 01:08:13
249 Ruth Lindley Open Alehouse 01:08:13
250 Rosalind Bedford 50 Denby Dale Travellers 01:08:31
251 Cat Taylor Open   01:08:43
252 Mairi Wake 40   01:08:43
253 Peter Brookes 50   01:08:44
254 Ellie Fuller Open   01:08:46
255 Eleanor Butterfield Open   01:08:47
256 Elizabeth Lakin Open Long Eaton Rc 01:09:13
257 Kathleen Turner 60 Macclesfield Harriers 01:09:40
258 Catherine Newlen Open   01:10:03
259 Lotty Bradford Open Smiley Paces 01:10:26
260 Nava Coulwell 40   01:10:28
261 Joan Waller 50 Dark Peak 01:10:43
262 Mike Arundale 60 Dark Peak 01:11:21
263 Kirsten Graton 40 North Derbyshire Rc 01:11:29
264 Suzanne Greenhaugh 40 North Derbyshire Rc 01:11:30
265 Justine Pedler 50 Smiley Paces 01:11:31
266 Donald Buffham 50 Otley Ac 01:11:45
267 Blaine Quigloy 40   01:11:49
268 Ben Pedler 40   01:12:02
269 Steve Dewick 50 Dark Peak 01:12:20
270 Susie Hanley Open Milltown Milers 01:12:48
271 James Lodge Open   01:12:50
272 Graham Collin 60 Milltown Milers 01:13:20
273 Lesley Booth 50 West End Runners 01:13:29
274 Amanda Hobson Open   01:13:31
275 Jim Aram 40 Lincoln Wellington 01:14:14
276 David Bedford 50   01:14:54
277 Robert Terry 40 Belper Harriers 01:15:18
278 Laura Heath 40   01:15:26
279 Jeanette Augry 40   01:15:27
280 Stewart Benfield 50 Rear Gunners 01:15:53
281 Linda Ross 40 Buxton Ac 01:16:12
282 Sue Jeff 50 Buxton Ac 01:16:13
283 Islay Sellar Open   01:16:22
284 Hannah Richards Open   01:17:25
285 Lucy Beck 50 Derwent Runners 01:17:53
286 Richard Garton 50 Steel City Striders 01:18:53
287 Lorraine Varney 50 Formula One 01:19:09
288 Jean Sellar Open   01:19:18
289 Bronwen Ray 40   01:19:22
290 Tracy Darlington 50   01:19:33
291 Rachel Booth Open   01:19:34
292 Helen Smith Open Team Derby Runner 01:20:35
293 Adam Gillett Open   01:20:58
294 Clare Louise Labram 40 Jog Derbyshire 01:24:07
295 Alison Dorward 50 Jog Derbyshire 01:25:22
296 John Newton Open   01:26:46
297 Katherine Garvey Open   01:27:30
298 Lucy Marris 50 Smiley Paces 01:29:27
299 Sophie Barraclough 50 Holmfirth Harriers 01:29:28
300 Adrian Barraclough 40   01:29:32
301 Alan John Browne 60 North Derbyshire Rc 01:38:37
302 Tom Waldman Open Jump Runners Team  
303 Terri-Louise Horne Open    
304 Ian Wallis 50 Long Eaton Rc  
305 Jamie Joseph Dodds 40