Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

27/02/2016 – High Cup Nick





  
Pos Name Category Club Time
1 Ricky Lightfoot MS Ellenborough 01:00:01
2 Tom Addison MS Helm Hill 01:00:07
3 Rob Hope M40 Pudsey & Bramley 01:01:04
4 Carl Bell MS Keswick 01:03:02
5 Karl Gray M40 Calder Valley 01:03:08
6 Ted Mason MS Wharfedale 01:03:21
7 Chris Arthur MS Bowland 01:03:29
8 Tom Brunt M40 Dark Peak 01:04:25
9 Adam Perry MS Helm Hill 01:04:49
10 Jim Davies M40 Borrowdale 01:05:27
11 Sam Watson MS Wharfedale 01:07:07
12 Phil Winskill MS Keswick 01:07:10
13 Nick Charlesworth M40 Wharfedale 01:07:27
14 Jim Mann MS Dfr 01:07:37
15 Lee Amor MS Ellenborough 01:07:43
16 Spencer Ryley M40 Wharfedale 01:07:48
17 Victoria Wilkinson F S Bingley 01:07:52
18 Marc Sennett MS Wharfedale 01:07:57
19 Paul Crabtree M40 Wharfedale 01:07:58
20 Callum Tinnion MS Ellenborough 01:08:20
21 Andy Berry MS Dfr 01:08:27
22 Dave Lund MS Dark Peak 01:08:31
23 Dave Birch M40 01:08:42
24 Chris Newman MS Wharfedale 01:09:00
25 Dave Cope MU23 Howgill Harriers 01:09:01
26 Dave Kirkham MS Wharfedale 01:09:09
27 Anthony Meanwell M40 Borrowdale 01:09:15
28 Andy Blackett MS Dfr 01:09:33
29 Peter George MS Keswick 01:09:42
30 Charlie Lowther MS Eden Runners 01:10:05
31 James Byrne M40 Ambleside 01:10:11
32 Sam Steere MU23 Newcastle Fell Runners 01:10:17
33 Andrew Shaw MU23 Newcastle Uni 01:11:24
34 Peter Toag M40 Borrowdale 01:11:31
35 Jack Eyre MS Eden Runners 01:11:44
36 Ralph Scrimshire MS Dark Peak 01:11:50
37 Noah Hurton MU23 Eden Runners 01:12:02
38 Dom Nurse M40 North Leeds Fell Runners 01:12:26
39 Stuart Stoddart M40 Eden Runners 01:12:33
40 Charlie Macintosh M40 Pudsey & Bramley 01:12:37
41 Dave Prosser M50 Keswick 01:12:48
42 Kieran Davis MS 01:13:02
43 Neil Stabbs MS York Knavesmire 01:13:05
44 James Osborn MS Dfr 01:13:35
45 Derek Hurton M40 Eden Runners 01:14:00
46 Matt Beresford M40 Kendal Ac 01:14:00
47 Matthew Sedder MS Pudsey & Bramley 01:14:11
48 James Christmas MS Keswick 01:14:18
49 Richie Hughes MS Newcastle Uni 01:14:31
50 Luke Walsh M40 01:14:40
51 Richard Suddaby M50 01:14:42
52 Julian Simpson M40 Richmond & Zetland 01:15:00
53 Mick Allen MS Cfr 01:15:05
54 Philip Pearson M50 Northern Fells 01:15:06
55 Fergus Melligon MS Dfr 01:15:07
56 Lou Roberts F40 Ambleside 01:15:14
57 James Broom MS Borrowdale 01:15:17
58 Martin Spooner MS Howgill Harriers 01:15:18
59 Darren Fishwick M40 01:15:30
60 Chris Swanepoel MS Borrowdale 01:16:00
61 Alex Roberts MS Cumberland Ac 01:16:08
62 Phil Archer MS Cfr 01:16:10
63 Johny Kendall MS York Knavesmire 01:16:31
64 David Banks M50 01:16:43
65 Tom Oliphant MS Heaton Harriers 01:16:46
66 Shaun Atkinson MS Ellenborough 01:16:55
67 Peter Kemp MS Ellenborough 01:17:04
68 James Baron M40 Helm Hill 01:17:09
69 Ryan Parker MS Cfr 01:17:29
70 Chris Rowe M40 North Sheilds Poly 01:17:34
71 Katy Moone FS Keswick 01:17:38
72 Thomas Harkin M40 01:17:49
73 Sean Robinson MS Howgill Harriers 01:18:06
74 Rob Jones MS Keswick 01:18:22
75 Sean Ruane M40 Eden Runners 01:18:35
76 Simon Thompson MS Keswick 01:19:08
77 Yewan Bennison M40 Chorley 01:19:11
78 Tim Bonham MU23 Newcastle Uni 01:19:51
79 Andrew Bradley M50 Cfr 01:19:53
80 Ben Grayson MS Newcastle Uni 01:19:58
81 Graham Lewis-Dale MS North Sheilds Poly 01:20:02
82 Karren Robertson F40 Northumberland 01:20:08
83 Tim Corimwood MS Swaledale 01:20:18
84 Nina Walkingshaw FS Howgill Harriers 01:20:20
85 Jonathan Stubbs M50 Darwen Dashers 01:20:27
86 Steve Jones MS Keswick 01:20:37
87 Chris Alder M40 01:20:42
88 Robert Sharkey MS Lostock Ac 01:20:50
89 Neil Weightman M50 Erewash 01:20:52
90 Ian Winterburn M50 Dark Peak 01:20:59
91 Dave Clark MS Congleton 01:21:03
92 Neil Sidaway M50 Cfr 01:21:08
93 Adam Oliver MS Helm Hill 01:21:16
94 Robert Allison MS Durham Fr 01:21:21
95 Mark Ellithorn M50 Chorley 01:21:34
96 David Whitfield M40 01:21:37
97 Andy Turner MS Ellenborough 01:21:44
98 Andy Pritchard M40 Buckley 01:21:54
99 Ian Sumler Hutchinson M50 Crook 01:21:56
100 Jackie Winn M60 Ellenborough 01:22:03
101 David Chandler MS Ilkley 01:22:04
102 Mike Harrison MS Cfr 01:22:10
103 Nick Sharp M40 01:22:37
104 Andrew Martindale M40 Northern Fells 01:22:43
105 Simon Taylor MS Darwen Dashers 01:22:44
106 Ian Oldham M40 Swaledale 01:22:53
107 David White M40 Helm Hill 01:23:02
108 Mark Smith M40 North Sheilds Poly 01:23:06
109 Simon Dixon M40 Dark Peak 01:23:14
110 John Fletcher M50 Cfr 01:23:59
111 Steve Schofield M50 01:24:04
112 Steph Jones FS Ambleside 01:24:12
113 Nick Andraloux M50 Harrogate 01:24:17
114 Hannah Bradley FU23 Cfr 01:24:26
115 Dan Rhodes M40 Dfr 01:24:49
116 Bill Beckett M50 Chorley 01:24:50
117 Natalie Hawkrigg F40 Northern Fells 01:24:54
118 Jo Gillyon F40 Keswick 01:24:56
119 Lucy Stobbart FS Cfr 01:24:59
120 Lucy Spain FS Helm Hill 01:25:22
121 Gary Jackson MS Eden Runners 01:25:38
122 Chris Eggett M40 Northumberland 01:25:43
123 Garry Hodgkinson M40 Calder Valley 01:25:48
124 Adam Malloy MS Derwent Valley 01:25:50
125 Mike Ernill M40 Lostock Ac 01:25:53
126 Camilla Lauren-Maatla F50 Elvet Striders 01:26:04
127 John Adair M60 Holmfirth Harriers 01:26:05
128 Katherien Davies F40 Northumberland 01:26:07
129 Annabel Holmes F40 Keswick 01:26:11
130 Angela Donlan F40 Barlick Fell 01:26:14
131 Dominic Arnd MS 01:26:22
132 Gary Thoms M50 Nmdc 01:26:30
133 Rachel Findlay-Robinson FS Keswick 01:26:38
134 Calvin Ferguson MS Darwen Dashers 01:26:42
135 Mark Shuttleworth M40 Lostock Ac 01:26:45
136 Stephen Moffat M50 Howgill Harriers 01:26:49
137 Matt Davies MS Howgill Harriers 01:26:57
138 Claire Russell F40 Cfr 01:27:06
139 Willy Kitchen M40 Dark Peak 01:27:10
140 Bisanth Batuwitage MS Winchester 01:27:20
141 Adrian Davis MS Dark Peak 01:27:22
142 Paul Mason M50 Cfr 01:27:35
143 Martin Farrar M50 Wharfedale 01:27:36
144 Alan Miller M50 Kendal Ac 01:27:44
145 B Kiulehan M50 Northumberland 01:27:47
146 Ben Houghton MS Howgill Harriers 01:27:53
147 Michael Askwith M40 Dfr 01:27:59
148 Simon Fox M50 Darwen Dashers 01:28:01
149 Ross Jenkin MS Haca? 01:28:02
150 Sally Houghton F50 Ripon R 01:28:14
151 Will Spain MS Dark Peak 01:28:22
152 Eddie Close M40 Howgill Harriers 01:28:26
153 Ian Ralpson M40 Derwent Valley 01:28:27
154 Helen Buchan FS Calder Valley 01:28:32
155 Jim Coldwell M40 Swaledale 01:28:38
156 Michael Keavney M50 Swaledale 01:28:50
157 Tim Clapp M50 Dfr 01:28:55
158 John Mcintosh M40 01:28:57
159 John Minta M40 Calder Valley 01:28:59
160 Phil Cooper M40 Howgill Harriers 01:29:03
161 Graham Thomas MS Dfr 01:29:13
162 Jennie Chatterley F40 Cfr 01:30:08
163 David Wilson MS 01:30:09
164 Kevin May M50 Howgill Harriers 01:30:13
165 Simon Davis M40 Yha 01:30:20
166 Greg Key MS 01:30:46
167 Emma Dodd FS Wharfedale 01:30:56
168 John Fortescue M50 North Leeds Fell Runners 01:31:01
169 Jonathan Walkingshaw MS Howgill Harriers 01:31:11
170 Simon Fisher M40 Cvfr 01:31:37
171 Chris Curtis M50 Northern Fells 01:31:38
172 Eddie Beat M50 Dfr 01:31:54
173 Bernie Gibson F40 Derwent Valley 01:32:05
174 David Burton M50 Keswick 01:32:39
175 Giles Dean MU23 Newcastle Fell Runners 01:32:45
176 Adrian Leigh M50 Bentham Brc 01:33:08
177 Martin Gabriel M50 Ripon R 01:33:20
178 Jane Davies F40 Borrowdale 01:33:25
179 Neil Wallace M40 Pudsey Pacers 01:33:37
180 Mo Kelly FS Howgill Harriers 01:33:38
181 Rebecca Simpson FS Swaledale 01:33:39
182 Belinda Baqueru FS Pudsey & Bramley 01:33:41
183 George Wathenson MU23 Newcastle Fell Runners 01:34:26
184 Colin Valentine M50 Keswick 01:35:08
185 Nim Philbrick MS 01:35:25
186 Peter Wilcox M50 Teesdale 01:35:34
187 Georgia Houghton FS Howgill Harriers 01:35:36
188 Andrew Callcott M50 Derwent Valley 01:35:53
189 Mark Glaister M50 Skelmersdale Bh 01:35:59
190 Ann Cummings F50 Cfr 01:36:02
191 Ruth Hetherington F40 Arragon's Tri Club 01:36:07
192 James Walsh MS Howgill Harriers 01:36:19
193 Paul Stephenson M40 Dvrc 01:36:54
194 Caroline Pollard F50 Swaledale 01:37:04
195 Danny Walls M40 Scarborough Ac 01:37:11
196 Rose Paxman FS Dark Peak 01:37:11
197 Mel Bradley F50 Cfr 01:37:18
198 Paul Jackson M40 Chorley 01:37:23
199 Nigel Heppell M60 Elvet Striders 01:37:30
200 Steve Wahall M50 Millhouse 01:37:38
201 Tracy Hunter F40 Swaledale 01:37:39
202 Edwin Sherstone M50 South Park Waterloo Ac 01:37:42
203 Anita Barker F40 Cfr 01:37:45
204 Nikola Carr FS Scarborough Ac 01:37:48
205 Diane Jobson F40 North York Morrs Ac 01:38:01
206 Marcus Taylor M40 Burden Road Runners 01:38:13
207 Mark Cheddy M60 Lostock Ac 01:38:19
208 Simon Cummings M50 01:38:26
209 John Armstrong M60 Rochdale Harriers 01:38:35
210 Alasdair Morgan M40 01:38:42
211 Jim Paxman MS Dark Peak 01:38:44
212 Robert Smith MS Lostock Ac 01:38:54
213 Martin Brady M50 Clayton Le Moors 01:38:59
214 Harry Harrison M40 Howgill Harriers 01:39:06
215 Robert Johnson MS Yha 01:39:08
216 Jacqueline Ellithorn F40 Chorley 01:39:24
217 Graham Watson M50 Cfr 01:39:35
218 Alistair Jackson M40 01:39:50
219 Steven Breeze M40 Cfr 01:40:02
220 Ange Jackson F40 Cfr 01:40:10
221 Claire Stewart F50 Swaledale 01:40:23
222 K Taylor F50 Nfr 01:40:25
223 David Armstrong M50 Nfr 01:40:33
224 Martin Wilkinson M40 Red Kite Runners 01:40:36
225 Anne Milner F40 Wharfedale 01:40:38
226 Steve Milner M50 Wharfedale 01:40:41
227 Adele Roche F50 Howgill Harriers 01:40:42
228 Darren Burns M50 Fell Ponies 01:40:43
229 John Orrell M50 Blackburn Harriers 01:41:31
230 Rachel Stoney FS Radcliffe 01:41:31
231 Francis Wooff M50 Charleton Runners 01:41:58
232 Nick Moore M50 Cfr 01:42:44
233 Mike Rosher M40 Swaledale 01:42:54
234 Liz Wilson FS Northern Fells 01:43:30
235 Annabelle Innerdale F40 01:43:30
236 Jane Ascrofe F40 Teesdale 01:43:34
237 Rose George F40 Kirkstall Harriers 01:43:57
238 Billy Harris M50 Quakers Rc 01:45:10
239 Andrew Lambe M40 Quakers Rc 01:45:27
240 Jonathan Simpson M40 01:45:51
241 Chris Oliphant M60 North Sheilds Poly 01:46:01
242 John Robson M60 Annan & District 01:46:18
243 Debbie Chambers F40 01:46:41
244 Trevor Simonds M50 Nfr 01:46:50
245 Nicky Butler F50 Keswick 01:47:38
246 Sam Starmer MS Wigton Road R 01:47:56
247 Angela Watson FS 01:48:40
248 Mike Hind M60 Borrowdale 01:49:46
249 Zoe Ringer FS Howgill Harriers 01:50:26
250 Lindsay Buck F50 Cfr 01:51:39
251 John Crotty M40 01:51:41
252 Keith Stoker M40 Derwent Valley 01:52:32
253 Sue Roberts F50 Todmorden Harriers 01:52:38
254 Dot Patton F60 Cfr 01:54:35
255 Lesley Malarky F60 Keswick 01:55:10
256 Andrea Clarke F50 Derwent Valley 01:57:34
257 Ian Jolly MS 01:58:07
258 Graham Bartlett M40 Gordon R 01:58:07
259 Mike Gill M70 Blackhill Bounders 01:58:07
260 Cliff Gosden M60 Northern Fells 02:01:12
261 Martin Stone M50 02:01:51
262 Debs Goddard F40 Elvet Striders 02:02:08
263 Rich Hill M40 Eden Runners 02:04:05
264 Graham Bingham M50 02:06:14
265 Gavin Elliott MS 02:06:16
266 Jean Robson F50 Annan & District 02:07:48
267 Sarah Haynes FS Rolls Royce Harriers 02:08:01
268 Anita Clementson F4 Elvet Striders 02:08:19
269 Nicola Johnson FS Parbold Pink Panthas 02:08:38
270 Diane Watson F50 Elvet Striders 02:09:50
271 Catherine Smith F40 Elvet Striders 02:09:50
272 Jane Mottram F60 Cfr 02:19:03
273 Graham Schofield M60 Chorley Dnf