Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

24/04/2016 – Kinder Downfall





  
Pos Name Category Club Time
1 Robert Little M Dark Peak Fell Runners 01:08:43
2 Nicholas Barber M Pennine Fellrunners 01:08:50
3 Steve Franklin M Totley AC 01:11:11
4 Nat Winfield M Pennine Fellrunners 01:12:31
5 Mark Burton V40 Pennine Fellrunners 01:12:38
6 Nathan Martin M Wharfedale Harriers 01:13:06
7 Sol Clark M Buxton And District AC 01:13:09
8 Andrew Stuart M Beeston AC 01:13:13
9 Christopher Leigh V40 Unattached 01:14:02
10 Alasdair Campbell M Unattached 01:14:55
11 Ben Light M Buxton And District AC 01:15:01
12 Robert Donald M Shelton Striders 01:15:13
13 Rick Houghton V50 Pennine Fellrunners 01:15:14
14 Simon Pymm M Horwich RMI Harriers 01:15:29
15 Andy Virgin V40 Handsworth Roadhogs 01:15:46
16 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 01:15:53
17 Austin Frost V40 Dark Peak Fell Runners 01:15:58
18 Kieran Davis M Erewash Valley RC 01:16:01
19 Gareth Briggs V40 Dark Peak Fell Runners 01:16:16
20 Malcolm Johnson V40 Stockport Harriers 01:16:29
21 Will Griffiths M Pennine Fellrunners 01:17:16
22 Kenneth Malton M Shelton Striders 01:17:42
23 Dave Ward V40 Pennine Fellrunners 01:17:50
24 Mark Pursell V40 Pennine Fellrunners 01:17:52
25 Jim O'Hara M Helsby Running Club 01:17:56
26 Stewart Gregory V50 Holme Pierrepoint RC 01:18:19
27 Matty Brennan M Erewash Valley RC 01:20:07
28 James Lurati M Achille Ratti 01:20:16
29 Nicholas Dennis M Long Eaton RC 01:20:24
30 Steve Knight M Glossopdale Harriers 01:20:42
31 Tom Bush M Pennine Fellrunners 01:20:44
32 Andrew Morley V40 Swinton RC 01:20:49
33 Richard Snowden V45 Totley AC 01:20:56
34 Kyya Mayo-Morroll M Unattached 01:21:03
35 Andy McMurdo M Pennine Fellrunners 01:21:14
36 Neil Pettie V40 Goyt Valley Striders 01:21:16
37 Matthew Huxford M Glossopdale Harriers 01:21:18
38 Douglas Wilders M Dark Peak Fell Runners 01:21:42
39 Marcel Darling V45 Shelton Striders 01:21:46
40 John Hewitt V50 Glossopdale Harriers 01:21:54
41 Philip Morris M Handsworth Roadhogs 01:22:18
42 Peter Davies M Unattached 01:22:21
43 Emma Gould F Mercia 01:22:23
44 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 01:22:30
45 Bryan McKenna M Buxton And District AC 01:22:46
46 Christopher Dawson M Salford Harriers 01:22:53
47 Kristian Groom M Dark Peak Fell Runners 01:23:20
48 Colin Allott M Goyt Valley Striders 01:23:20
49 Matthew Hulley V40 Pennine Fellrunners 01:23:28
50 Stephen Smithies V45 Calder Valley FR 01:23:39
51 Neil McGraw V45 Glossopdale Harriers 01:23:44
52 Ian Fraser V50 East Cheshire Harriers And TAC 01:24:16
53 Anna Hoogkamer FU23 Ambleside AC 01:24:29
54 Seamus White V40 Staffordshire Moorlands 01:24:58
55 David Brockbank V40 Unattached 01:25:04
56 Thomas Smith M Dark Peak Fell Runners 01:25:10
57 Richard Bouglas M Buxton And District AC 01:25:14
58 Jonathan Rourke M Unattached 01:25:40
59 Alun Williams M Pennine Fellrunners 01:25:42
60 Jonathan Sewell V40 Buxton And District AC 01:25:49
61 James Halse M Dark Peak Fell Runners 01:26:27
62 Matt Jackson M North Derbyshire RC 01:26:28
63 Craig Hewitt M Congleton Harriers 01:26:31
64 Jim Trueman V50 Pennine Fellrunners 01:27:00
65 Carl Bedson V45 Glossopdale Harriers 01:27:11
66 Mario Rocchelli M Long Eaton RC 01:27:15
67 Tim Oliver V45 Pennine Fellrunners 01:27:23
68 Gavin Poynton V40 Wreak Runners 01:27:29
69 Jim Freeth V45 Pennine Fellrunners 01:27:32
70 David Whitfield V45 Unattached 01:27:47
71 Zoe Proctor F Pennine Fellrunners 01:27:52
72 Matthew Dean V45 Unattached 01:28:00
73 Joe Elliott U23 Beeston AC 01:30:18
74 Andy Barnett V50 Dark Peak Fell Runners 01:30:50
75 Mark Halsey V40 Buxton And District AC 01:30:53
76 Matt Crompton M Glossopdale Harriers 01:30:57
77 Claire Aspinall F Pennine Fellrunners 01:30:58
78 Stephen Bark V40 Skegness & District RC 01:31:04
79 Alan Bocking V60 Cheshire Hill Racers 01:31:10
80 Steve Clarke M Steel City Striders 01:31:12
81 Richard Bolton V40 Pennine Fellrunners 01:31:23
82 Andrew Hunter V40 Beeston AC 01:31:25
83 Roger Dent V50 OMRT 01:31:34
84 Russell Lewin V40 Glossopdale Harriers 01:31:40
85 Rob Skelton V40 Unattached 01:31:41
86 Glen Irving V40 Unattached 01:31:44
87 David Heenan M FRA 01:31:46
88 George Russell U23 Beeston AC 01:32:21
89 Gary McMahon V60 Redhill Road Runners 01:32:23
90 Sue Richmond F Pennine Fellrunners 01:32:34
91 David Wass V45 Worksop Harriers 01:32:42
92 Stephen Kenworthy V45 Unattached 01:32:42
93 Nick Jones V40 Buxton And District AC 01:33:16
94 Bruce Humphrey V40 Altrincham 01:33:22
95 Keith Holmes V60 Dark Peak Fell Runners 01:33:27
96 John Mooney V55 Macclesfield Harriers 01:33:28
97 Rachel Lawrance F Macclesfield Harriers 01:33:32
98 Rick Aldred V40 Buxton And District AC 01:33:38
99 Steven Hole M Unattached 01:33:42
100 Richard Beeden V40 Pennine Fellrunners 01:33:53
101 Richard Gee M Saddleworth Running Club 01:33:59
102 Jane Mellor FV50 Pennine Fellrunners 01:34:06
103 David Haire M Heathens 01:34:30
104 Dave Rose M Wreak Runners 01:34:31
105 Chris Charlesworth V40 Penistone Footpath Runners 01:34:34
106 Rob Turner V40 Derwent Runners 01:34:46
107 Peter Bailey V50 Buxton And District AC 01:34:50
108 Paul Taylor V50 Saddleworth Running Club 01:35:05
109 James Norton M Steel City Striders 01:35:10
110 Frank Fielding V60 Pennine Fellrunners 01:35:24
111 Matt Yardley V45 Unattached 01:35:36
112 Sam Bellamy V45 Heathens 01:35:38
113 Alice Willson F Glossopdale Harriers 01:35:48
114 Peter Bedwell V40 Unattached 01:36:04
115 Paul Rowland V55 FRA 01:36:12
116 Alice Swift F Unattached 01:36:24
117 Barry Blyth V65 Macclesfield Harriers 01:36:34
118 Rowen Ratcliffe F Saddleworth Running Club 01:36:53
119 Timothy Wilbraham M Unattached 01:37:08
120 Dave Brock V55 Orion Harriers 01:37:09
121 Ian Ashenden V40 Pennine Fellrunners 01:37:11
122 Nicholas Galpin M Chorlton Runners 01:37:17
123 Sophie Kirk F Macclesfield Harriers 01:37:20
124 Darren Wallis V45 Pennine Fellrunners 01:38:01
125 Dave Hill M Unattached 01:38:10
126 Ann-Marie Jones FV60 Altrincham & District AC 01:38:13
127 Dave Bowen V60 Pennine Fellrunners 01:38:23
128 Kirsty-Jane Birch F Macclesfield Harriers 01:38:28
129 Robert Gittins V50 Macclesfield Harriers 01:38:29
130 Jane Crowson FV50 Dark Peak Fell Runners 01:38:44
131 Rob Willis V45 Totley AC 01:38:48
132 Andrew Bragg V45 Totley AC 01:38:59
133 Anthony Horsfall V50 Handsworth Roadhogs 01:39:11
134 Stephanie Wood FV45 Macclesfield Harriers 01:39:13
135 Sam Stephenson V40 Unattached 01:39:18
136 Michael Griffiths V50 North Derbyshire RC 01:39:31
137 David Whipp M Unattached 01:39:39
138 John Mackintosh V45 Unattached 01:39:42
139 Paula Gould FV40 Dark Peak Fell Runners 01:39:50
140 Gary Fox V45 Beeston AC 01:39:51
141 Andy Titley V50 Stockport Harriers 01:39:58
142 Sally Gillever FV55 Unattached 01:40:02
143 Richard Scottney V65 Pennine Fellrunners 01:40:04
144 Pat Goodall FV60 Totley AC 01:40:13
145 Dean Moynihan V40 Saddleworth Running Club 01:40:15
146 Mark Checkley V50 Lostock AC 01:40:22
147 Anna Yeadon F Pennine Fellrunners 01:40:23
148 Paul Burchell V55 Long Eaton RC 01:40:30
149 Barry Warwick V70 Derwent Runners 01:40:50
150 Caroline Harding FV40 Pudsey And Bramley AC 01:41:04
151 Donald O'Brien V55 Buxton And District AC 01:41:11
152 Gaz Launt M North Derbyshire RC 01:41:12
153 Andrea Frost FV45 Macclesfield Harriers 01:41:28
154 Yvonne Peake F Derwent Runners 01:41:37
155 Richard Green V45 Shelton Striders 01:41:39
156 Phillip Wilson V50 Wreake Runners 01:42:02
157 Samuel Payne M Unattached 01:42:02
158 Tim Horrocks V50 Pennine Fellrunners 01:42:30
159 Philip Barnes V55 Pennine Fellrunners 01:42:31
160 Simon Wiles V45 Steel City Striders 01:42:34
161 Matthew Hack V55 Unattached 01:42:58
162 Nick Ham V50 Glossopdale Harriers 01:43:13
163 Chris Horsfall V60 Handsworth Roadhogs 01:43:15
164 Alan Brentnall V65 Pennine Fellrunners 01:43:18
165 Chris Linney V40 Bedford Harriers AC 01:43:23
166 Paul Brunt V45 Shelton Striders 01:43:26
167 Alison Howell F Liverpool Braveheart BC 01:43:30
168 Ross David Martland V40 Buxton And District AC 01:43:42
169 Kenny Forster V55 Spectrum Striders 01:43:46
170 Steve Wickham V60 Erewash Valley RC 01:43:58
171 Steve Temple V55 KFR 01:44:11
172 Katy Thornhill FV40 Goyt Valley Striders 01:44:19
173 Paul Hills V55 Pennine Fellrunners 01:44:24
174 Lis Bloor FV50 Pennine Fellrunners 01:44:30
175 John Stephenson V55 Glossopdale Harriers 01:44:32
176 Jane Mayes F Wreak Runners 01:44:39
177 David Gould V60 Mercia 01:44:55
178 Simon Elliott V60 Beeston AC 01:45:17
179 Arron Jackson V45 Worksop Harriers 01:45:23
180 Steven Pepper M Glossopdale Harriers 01:45:45
181 Graham Barnes V60 Unattached 01:45:55
182 Peter Calladine V60 Saddleworth Running Club 01:46:13
183 Stephen Shaw V45 Dark Peak Fell Runners 01:46:15
184 Nick Whittingham V60 Penistone Footpath Runners 01:46:49
185 Sian Mead FV50 Matlock AC 01:46:58
186 Katie Rockcliffe F Goyt Valley Striders 01:47:12
187 Tim Walshaw V50 Pennine Fellrunners 01:47:35
188 Joanne Halkett FV45 Staffordshire Moorlands 01:47:40
189 Trish Justin FV55 Pennine Fellrunners 01:47:58
190 Paul Lorigan V50 Unattached 01:47:59
191 Mary Edgerton FV55 Pennine Fellrunners 01:48:30
192 Elizabeth Nocton F Buxton And District AC 01:48:40
193 Lindsay Palmer FV50 Glossopdale Harriers 01:48:41
194 Andy Burnett V50 Glossopdale Harriers 01:48:46
195 Heather Wallis F Steel City Striders 01:49:40
196 Graham Moore V50 Unattached 01:49:42
197 Richard Goff M Buxton And District AC 01:49:48
198 John Malcolm V50 North Derbyshire RC 01:49:53
199 Clive Smith V45 Glossopdale Harriers 01:51:25
200 Andy Wilkins V55 Glossopdale Harriers 01:52:09
201 Paul Horsfall V55 Handsworth Roadhogs 01:52:22
202 Simon Jones V45 Unattached 01:52:24
203 Danielle Watson F Erewash Valley RC 01:52:49
204 Alison Brentnall FV65 Pennine Fellrunners 01:52:55
205 Graham Breeze V70 Wharfedale Harriers 01:53:00
206 Fliss Milner FV50 Dark Peak Fell Runners 01:53:11
207 Steve Mead V55 Matlock AC 01:53:17
208 Marie Collins FV40 Wreak Runners 01:53:19
209 Carl Whitworth V50 Unattached 01:53:40
210 Trevor Matty V50 Dark Peak Fell Runners 01:53:44
211 Colin Griffiths V60 Littledown Harriers 01:53:45
212 Gayle Gamble FV40 Long Eaton 01:53:49
213 Glenn Baird V45 Sutton Harriers 01:53:51
214 Christopher O'Donnell V45 Ilkeston 01:53:54
215 Francis Wooff V50 Chorlton Runners 01:55:09
216 Mick Fowler V55 Unattached 01:56:33
217 Steven Jackson V45 Unattached 01:57:18
218 Mark Wheelton V55 Macclesfield Harriers 01:57:24
219 Jeremy Brayshaw V65 Totley AC 01:57:47
220 John Armistead V70 Dark Peak Fell Runners 01:58:04
221 Carolyn Hopkinson FV50 Shelton Striders 01:58:31
222 Mark Babington V50 Buxton And District AC 01:58:34
223 Brian Jackson V65 Macclesfield Harriers 01:58:35
224 Peter Brookes V55 Unattached 01:58:47
225 Naomi Dawn Rabin F Steel City Striders 01:58:48
226 Andy Slater M Unattached 01:58:53
227 Lee Paul Collins M Unattached 01:59:05
228 Virginia Bird FV55 St Albans 01:59:57
229 Monica Boland FV45 Saddleworth Running Club 01:59:58
230 Christopher Pimblott V60 Macclesfield Harriers 02:00:20
231 Neville McGraw V70 Glossopdale Harriers 02:02:00
232 John Dean M Unattached 02:02:21
233 Andrew Willan M Unattached 02:02:25
234 Mary Jeal FV55 Glossopdale Harriers 02:04:23
235 Chris Tetley V55 Goyt Valley Striders 02:04:35
236 Linette Ruston FV40 Goyt Valley Striders 02:04:51
237 Sue Heywood FV65 Saddleworth Running Club 02:05:46
238 Christine Bowen FV55 Goyt Valley Striders 02:07:07
239 Jo Bowen FV40 Pennine Fellrunners 02:08:10
240 Claire Steele FV40 Derwent Runners 02:08:22
241 Helen Davis F Goyt Valley Striders 02:08:46
242 Andy Horsfall M Handsworth Roadhogs 02:10:55
243 Grace Arthur FV40 Goyt Valley Striders 02:11:00
244 Don Bullough V55 Cheshire Hill Racers 02:11:43
245 Yan Cain FV40 Shelton Striders 02:12:36
246 Cath Williams FV40 Unattached 02:13:20
247 Martin Griffiths V40 Dark Peak Fell Runners 02:13:51
248 Roger Ashby V70 Pennine Fellrunners 02:14:01
249 Beryl Buckley FV65 Glossopdale Harriers 02:14:25
250 Caroline Wickham FV55 Erewash Valley RC 02:15:05
251 Trevor Faulkner V70 Wilmslow RC 02:15:33
252 Paul Page V45 Beeston AC 02:16:02
253 Helen Gray FV50 Goyt Valley Striders 02:16:11
254 Ursula Ghaleb FV60 Marshall Milton Keynes AC 02:16:36
255 William Scott V65 Holme Pierrepoint RC 02:17:10
256 Carol Parsons FV50 Totley AC 02:17:10
257 Hywel Thomas V65 KFR 02:27:30
258 Sonya Vietoris FV55 Unattached 02:31:29
259 Mir Jansen FV50 Steel City Striders Rtd
260 Peter Fotheringham V55 Goyt Valley Striders Rtd