Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

19/07/2015 – Kentmere Horseshoe





  
Pos Name Category Club Time
1 Robert Jebb MV40 Bingley Harriers & AC 01:31:23
2 Garry Greenhow M Ambleside AC 01:32:28
3 Phil Davies MV40 Borrowdale Fell Runners 01:34:43
4 George Foster M Ambleside AC 01:38:26
5 Matt Reedy M Ambleside AC 01:38:46
6 Paul Aitken M Helm Hill Runners 01:38:55
7 Mark Purkis MU23 Edinburgh University Hare & Hounds 01:40:03
8 Steve Swarbrick MV40 Bowland Fell Runners 01:40:25
9 Nigel Wood MV40 Helm Hill Runners 01:40:52
10 Chris Lightburn MU23 Ambleside AC 01:41:33
11 Mark Chippendale MV40 Bowland Fell Runners 01:42:13
12 Paul Graham M Derwent AC Cockermouth 01:42:30
13 Sean Bolland MV40 Bowland Fell Runners 01:42:34
14 Michael Barron M Ambleside AC 01:42:35
15 Quentin Harding MV50 Bowland Fell Runners 01:42:36
16 Oliver Barnes M 01:42:44
17 Harvey Lord M Black Combe Runners 01:43:15
18 Mark Irving M Bowland Fell Runners 01:43:45
19 Richard Talbot M Ambleside AC 01:43:54
20 Shaun Wilkinson MV50 Keighley & Craven AC 01:43:56
21 Andrew Robertshaw MV40 Otley AC 01:44:54
22 Mario Yeomans M Cumberland Fell Runners 01:46:13
23 Matt Driver M Holcombe Harriers 01:46:15
24 Michael Ainsworth M Helm Hill Runners 01:46:24
25 Andrew Jackson MV40 Bowland Fell Runners 01:46:28
26 Samuel Harrison M Bowland Fell Runners 01:46:44
27 Pete Winterbottom MV40 Borrowdale Fell Runners 01:47:33
28 John Sutton MV40 Blackburn Harriers & AC 01:47:57
29 Lee Knight M Helm Hill Runners 01:47:57
30 James Smith M Leeds City AC 01:48:57
31 Craig Burrow MV40 Helm Hill Runners 01:49:31
32 Josh Hubbard M Ambleside AC 01:50:09
33 Sam Moon MV40 Helm Hill Runners 01:50:21
34 Darren Fishwick MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 01:50:44
35 Jacob Snochowski M 01:51:06
36 Ian Willis MV40 Keighley & Craven AC 01:51:06
37 Jonathan Marchant MV40 Helm Hill Runners 01:51:07
38 Mark Walsh MV40 Darwen Dashers RC 01:51:11
39 Simon Rowley M Clapham Chasers 01:51:34
40 Dominic Raby MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 01:51:50
41 Jack Wood M Ilkley Harriers AC 01:52:07
42 Charlotte Watson FU23 Edinburgh University Hare & Hounds 01:52:08
43 Tony Livesey M Preston Harriers 01:52:30
44 Jim O'Hara M Helsby (BICC) RC 01:52:50
45 James Christmas M Keswick AC 01:53:40
46 Douglas Love M Bowland Fell Runners 01:53:53
47 Al Smithson M Mersey-Tri 01:55:07
48 David Walsh MV40 Dunoon Hill Runners 01:55:21
49 Leigh Warburton MV50 Bowland Fell Runners 01:55:34
50 David Armstrong MV50 Northumberland Fell Runners 01:56:09
51 Grant Mackellar M Dunoon Hill Runners 01:56:11
52 Adam Holloway MV40 01:56:17
53 Mark Ellithorn MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 01:56:35
54 Matt Dunn. MV40 Holcombe Harriers 01:56:42
55 Graham Briffett MV40 Highland Hill Runners 01:56:44
56 Mike Harrison MV40 Cumberland Fell Runners 01:56:49
57 Mark Pearson MV40 01:56:58
58 Tracey Greenway FV50 Derby AC 01:57:03
59 Jim Turner M Bowland Fell Runners 01:57:10
60 Yewan Bennison MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 01:58:28
61 David Spence MV40 FRA 01:58:34
62 Ryan Parker M Cumberland Fell Runners 01:58:40
63 Shaun Jackson MV40 Altrincham & District AC 01:58:40
64 Francis Shillitoe MV40 Northumberland Fell Runners 01:59:03
65 Nick Lancaster MV60 Derwent AC Cockermouth 01:59:08
66 Steven Bamber MV50 Preston Harriers 01:59:10
67 Ian Warhurst MV50 Pennine Fell Runners 01:59:10
68 Dan Walmsley M 01:59:11
69 James Baron MV40 01:59:30
70 Tom Simpson MU23 Ambleside AC 01:59:30
71 Malcolm McMillan M 01:59:45
72 Kevin Brennan MV40 St. Helens Striders 02:00:09
73 John Duff MV40 Northumberland Fell Runners 02:00:14
74 Tim Boland MV40 Holcombe Harriers 02:00:22
75 David Whitfield MV50 02:00:31
76 Simon Fox MV40 Wirral AC 02:00:33
77 Andy Poole MV50 Achille Ratti 02:00:55
78 Jim Francis MV40 Cumberland Fell Runners 02:01:07
79 David White MV40 Helm Hill Runners 02:01:19
80 Ivan Whigham MV50 Clayton-le-Moors Harriers 02:01:29
81 David Mccabe MV40 Trawden AC 02:01:42
82 David Parkington MV50 Preston Harriers 02:02:09
83 Neil Sidaway MV50 Cumberland Fell Runners 02:02:43
84 Russell Owen MV50 Eryri Harriers 02:03:24
85 Thomas Harkin MV40 02:03:31
86 Gary Ward MV40 Keighley & Craven AC 02:03:31
87 Charmaine Horsfall F 02:03:33
88 David Myers MV40 South Shields Harriers & AC 02:03:45
89 Dave Kershaw MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:04:02
90 Jim Tyson MV40 Ambleside AC 02:04:14
91 Damian Kimmins MV40 Keswick AC 02:04:19
92 Martyn Pollitt MV50 Burnden Road Runners 02:04:24
93 Simon Taylor M Darwen Dashers RC 02:04:32
94 Edward Ralph M 02:04:38
95 Doug Hayes MV50 02:04:38
96 Peter Eccleston M Dark Peak Fell Runners Club 02:04:42
97 Will Christiansen M 02:04:54
98 Rigby Jerram MV50 Kendal AAC 02:05:26
99 Simon Reed MV50 Dark Peak Fell Runners Club 02:05:54
100 Rowena Browne FV50 Bowland Fell Runners 02:06:04
101 Stuart Smith M Darwen Dashers RC 02:06:08
102 Alun Williams M Pennine Fell Runners 02:06:16
103 Kenneth Murphy MV50 Lonsdale Fell Runners 02:06:42
104 Fraser Hardie MV50 Keighley & Craven AC 02:06:46
105 Alison Richards FV40 Helm Hill Runners 02:07:00
106 John Minta MV40 Calder Valley Fell Runners 02:07:01
107 Steve White MV40 FRA 02:07:23
108 Mark Walker MV40 Rochdale Harriers & AC 02:07:25
109 Dennis Nelson MV50 Dallam Running Club 02:07:38
110 Crispin Halsall MV40 Bowland Fell Runners 02:07:40
111 Jenny Rice F Helm Hill Runners 02:07:52
112 Col Rhodes MV40 Cumberland Fell Runners 02:07:52
113 Dave Turner MV40 Lomond Hill Runners AAC 02:07:56
114 Scott Baistow MU23 Wharfedale Harriers 02:08:04
115 Sophie Noon F Derwent AC Cockermouth 02:08:14
116 Russell Fairhurst MV50 Keighley & Craven AC 02:08:25
117 Tony Jackson MV50 Newburgh Nomads RC 02:08:37
118 Peter Buchanan MV50 Ochil Hill Runners 02:08:40
119 Carl Byrne MV40 Holcombe Harriers 02:08:41
120 Paul Simpson MV50 Kendal AAC 02:08:54
121 Claire Russell FV40 Cumberland Fell Runners 02:08:58
122 Rowan Wood M Lonsdale Fell Runners 02:08:58
123 Tim Dempsey M 02:09:05
124 Karl Mason M Helm Hill Runners 02:09:06
125 Paul Wright MV50 Ambleside AC 02:09:07
126 Peter German M Helm Hill Runners 02:09:41
127 Mark Ruston M Goyt Valley Striders 02:10:02
128 Ben Houghton M 02:10:17
129 Neil Scruton MV60 Scarborough AC 02:10:42
130 James Williamson M Trawden AC 02:10:47
131 John Rodgers MV60 Bowland Fell Runners 02:10:56
132 Anthony Cooper M Helm Hill Runners 02:11:12
133 Simon Milligan MV50 Helm Hill Runners 02:11:16
134 Andrew Conner MV40 Helm Hill Runners 02:11:18
135 Steve Curtis MV50 Keighley & Craven AC 02:11:30
136 Adrian West-Samuel MV50 Cheshire Tally Ho Hare & Hounds Club 02:11:35
137 Antony Scott MV40 02:11:48
138 Damien Brockie MV40 FRA 02:12:03
139 Steve Rhodes MV50 02:12:23
140 Caroline Muhamad FV40 Borrowdale Fell Runners 02:12:29
141 Troy Wilson MV40 FRA 02:12:31
142 Cliff Wyatt MV50 Cheshire Hash House Harriers 02:12:35
143 Calvin Ferguson M Darwen Dashers RC 02:12:36
144 Danny Walls MV40 Scarborough AC 02:12:36
145 Chris Gibbs MV50 Wirral AC 02:12:42
146 Douglas Fleming MV50 Horwich RMI Harriers 02:12:59
147 William Coupe MV50 Helm Hill Runners 02:13:12
148 Lucas Jones MV40 Goyt Valley Striders 02:13:19
149 Ian Grimshaw MV50 Derwent AC Cockermouth 02:13:25
150 Phil Gillard MV50 Helsby (BICC) RC 02:13:30
151 Paul Mason MV50 Cumberland Fell Runners 02:13:36
152 Lindsay Walker F Keswick AC 02:13:39
153 Chris Schofield MV50 Helm Hill Runners 02:13:46
154 Lorna Mahoney FV40 Milburn Harriers 02:13:52
155 Steve Riley MV50 Helsby (BICC) RC 02:13:53
156 Helen Rennard F Lochaber AC 02:13:56
157 Ian Landucci MV50 Helsby (BICC) RC 02:14:08
158 Peter Ivens MV50 FRA 02:14:13
159 David James MV40 02:14:49
160 Keith Martin MV50 Harmeny AC 02:14:55
161 Ian Marshall MV40 Dunoon Hill Runners 02:14:59
162 Kevin Walker M Newburgh Nomads RC 02:15:13
163 David Mellor MV50 Leeds & Bradford TC 02:15:19
164 Paul Leary MV50 Rochdale Harriers & AC 02:15:24
165 Angela Wakefield F Keswick AC 02:15:25
166 Jo Wilcox FV40 Helm Hill Runners 02:15:29
167 James Osborne M Trawden AC 02:15:47
168 Michael Black MV50 Wharfedale Harriers 02:16:12
169 Norman Eames MV60 Rochdale Harriers & AC 02:16:13
170 Grace Rowley F Tynedale Harriers & AC 02:16:20
171 Ben Rowley M Tynedale Harriers & AC 02:16:21
172 Zeke Dixon M 02:16:35
173 Neil Birchall MV40 Manx Fell Runners 02:17:01
174 Josh Smith M 02:17:28
175 Bill Beckett MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:17:35
176 Paul Scully M Helm Hill Runners 02:17:39
177 Marie Robson FV40 Helm Hill Runners 02:17:43
178 Peter Hampshire MV40 Pensby Runners 02:18:06
179 Derek Rigmand MV40 Bellahouston Road Runners 02:18:22
180 Richard Mavin MV50 02:18:26
181 Isaline Kneale FV40 Burnden Road Runners 02:18:32
182 Andy Ross MV40 Northern Fells Running Club 02:18:41
183 Andrew Callcott MV50 Northumberland Fell Runners 02:18:44
184 John Mayall MV50 Rochdale Harriers & AC 02:18:45
185 Nick Sebley MV50 Black Combe Runners 02:18:51
186 Nick Wadd MV40 Quakers RC 02:19:15
187 Mark Baron MV50 Bidduph RC 02:19:31
188 Andy Robinson MV60 Helsby (BICC) RC 02:19:41
189 Kristina Jackson F Allithwaite Running Club 02:19:48
190 Tom Eagle M Darwen Dashers RC 02:19:49
191 Rowan Ranner F Helm Hill Runners 02:19:51
192 Paul Whittle MV40 Newburgh Nomads RC 02:20:03
193 Richard Butter MV40 Keighley & Craven AC 02:20:03
194 Adrian Chewter M Mersey-Tri 02:20:05
195 David Appleyard MV50 Helm Hill Runners 02:20:08
196 Mark Braithwaite MV40 Lancs MC 02:20:13
197 John Byrne MV50 02:20:14
198 Jennie Chatterley FV40 Cumberland Fell Runners 02:20:21
199 Nikola Carr F Scarborough AC 02:20:27
200 Charlotte Milligan FU23 Helm Hill Runners 02:20:27
201 Amanda Burrow FV40 Helm Hill Runners 02:20:30
202 Richard Wheeler MV40 02:20:40
203 Sue Haslam FV60 Scarborough AC 02:20:42
204 Andrew Verden MV50 Bowland Fell Runners 02:20:45
205 Jim Clapp MV50 Durham Fell Runners 02:20:46
206 Lorna Hubbard F Keighley & Craven AC 02:20:53
207 Anne Ferguson FV50 Burnden Road Runners 02:20:57
208 Jane Ashbrook F Helsby (BICC) RC 02:20:57
209 Craig Partridge MV40 Altrincham & District AC 02:21:10
210 Wendy Dodds FV60 Clayton-le-Moors Harriers 02:21:14
211 Martin Smillie MV50 FRA 02:21:15
212 Peter Shakespeare MV40 FRA 02:21:45
213 Mark Whelan MV40 Goyt Valley Striders 02:22:34
214 David Stakes MV50 Bellahouston Road Runners 02:22:59
215 Tim Palmer MV50 Helsby (BICC) RC 02:23:07
216 Claire Wightman FV40 Saddleworth Runners 02:23:08
217 Peter Cobley MV40 Saddleworth Runners 02:23:09
218 Aidan Grant M Goyt Valley Striders 02:23:19
219 Matthew Cocker M FRA 02:23:21
220 Gary Mason MV40 Northumberland Fell Runners 02:23:52
221 Gregg Avery MV40 Goyt Valley Striders 02:24:06
222 Ben Fletcher MV40 Delamere Spartans 02:24:16
223 Kirsten Ogden FV40 Keswick AC 02:24:17
224 Jimmy Rhodes MV50 Bowland Fell Runners 02:24:40
225 Amanda Graham FV40 Cumberland Fell Runners 02:24:47
226 Liz Whitfield F Spectrum Striders RC 02:25:09
227 Steve Cartmell MV40 Bowland Fell Runners 02:25:55
228 Anthony Howells MV40 FRA 02:25:56
229 Graham Watson MV50 Cumberland Fell Runners 02:26:15
230 Anita Barker FV40 Cumberland Fell Runners 02:26:21
231 Steph Scott FV40 Northumberland Fell Runners 02:27:01
232 Peter Mcavoy MV40 FRA 02:27:16
233 Drew Savage MV40 Chorlton Runners 02:27:33
234 Paul Burchell MV50 Long Eaton RC 02:27:33
235 Jo Simpson FU23 Ambleside AC 02:27:36
236 Dave Bowen MV50 Pennine Fell Runners 02:28:05
237 Michael Hendry M Chorley Athletic & Triathlon Club 02:28:06
238 John Crotty MV40 02:28:25
239 Denise Tunstall FV50 Durham Fell Runners 02:28:29
240 Ben Jay MV40 Goyt Valley Striders 02:28:55
241 Andy Houghton MV60 Tavistock AC 02:28:55
242 Paul Johnston MV40 Ellenborough AC 02:29:02
243 Trevor Harden MV60 02:29:13
244 John Poole MV40 02:29:20
245 Paul Jackson MV50 Cheshire Hash House Harriers 02:29:34
246 Ian Marshall MV40 Saddleworth Runners 02:29:38
247 Tracy Park FV40 Cumberland Fell Runners 02:29:52
248 Adam Wallwork M Trawden AC 02:29:59
249 Andrew Graham MV40 Trawden AC 02:30:00
250 Jennifer Hutton FV40 Bowland Fell Runners 02:30:10
251 Simon Fisher MV40 Calder Valley Fell Runners 02:30:11
252 Dermot Garvey MV50 02:30:14
253 Andrew McIntyre M 02:30:16
254 Simon Wheeler MV40 Keighley & Craven AC 02:30:18
255 Peter Bardsley MV40 Bowland Fell Runners 02:30:34
256 Gary Cattermole MV50 02:30:45
257 Peter Bellis MV50 Bolton United Harriers & AC 02:30:59
258 Jenny Discombe FV40 Chorlton Runners 02:31:11
259 Simon Parker MV50 Cheshire Hash House Harriers 02:32:34
260 Lorna Ascroft F Carnethy Hill RC 02:32:37
261 Jacqueline Redmayne FV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:32:49
262 Katy Thornhill FV40 Goyt Valley Striders 02:33:34
263 Eddie Dealtry MV60 Kendal AAC 02:33:42
264 Philip Lincoln Jones MV50 Bingley Harriers & AC 02:33:49
265 Justine Delroy FV40 02:33:50
266 Kevin McGilvray MV60 Rochdale Harriers & AC 02:34:19
267 Paul Hunt MV50 Goyt Valley Striders 02:34:43
268 Andy Dines MV40 02:35:51
269 Jack King MV60 Cumberland Fell Runners 02:35:57
270 Michael Dixon M Pudsey Pacers RC 02:36:00
271 Siobhan Brewer FV40 Keswick AC 02:36:05
272 Lindsay Harrod FV40 Helm Hill Runners 02:36:08
273 Adam Jackson M 02:36:15
274 Paul Cheetham MV40 Skelmersdale Boundary Harriers 02:36:19
275 Ann Cummings FV50 Cumberland Fell Runners 02:36:30
276 Andrew Hewitson MV40 Lonsdale Fell Runners 02:36:42
277 Richard Horner MV50 Mercia Fell RC 02:36:57
278 Jo Taylor FV50 Bowland Fell Runners 02:36:57
279 Nathan Davies MV40 02:37:09
280 Hilary Tucker FV50 Abbey Runners Leeds 02:37:23
281 Kim Taylor FV50 Northumberland Fell Runners 02:37:27
282 Nicholas Moore MV50 Cumberland Fell Runners 02:37:40
283 Amelia Hunt F Goyt Valley Striders 02:38:15
284 James Walsh M 02:38:18
285 Peter Reed MV60 Northumberland Fell Runners 02:38:36
286 Peter Murray MV40 York Acorn RC 02:38:41
287 Tim Taylor MV50 Burnden Road Runners 02:39:18
288 Sandra Mason FV50 Cumberland Fell Runners 02:40:27
289 Jenny Lyon F Dallam Running Club 02:41:15
290 Matt Wynne M 02:41:18
291 Matthew Simon MV60 Goyt Valley Striders 02:41:20
292 Wayne McIntosh M Trawden AC 02:41:22
293 Andrew Sly MV60 Ambleside AC 02:42:21
294 John Harpham MV40 02:42:23
295 Jill Butterworth FV40 Rochdale Harriers & AC 02:42:32
296 Philip Devine MV50 Kendal AAC 02:42:41
297 Jane Proctor FV40 02:43:17
298 John Cox MV60 Middleton Harriers AC 02:43:22
299 Grant Bezuidenhout M South Shields Harriers & AC 02:44:16
300 Andy Joynson MV50 Wharfedale Harriers 02:44:24
301 Paul Jackson MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:44:43
302 Ange Jackson FV40 Cumberland Fell Runners 02:45:05
303 David Sandford MV50 02:45:06
304 Andrew Essex MV50 Saddleworth Runners 02:46:38
305 Sandrine Fraisse FV40 Saddleworth Runners 02:46:38
306 John Heathcote MV60 Saddleworth Runners 02:46:38
307 David Carruthers MV40 Cumberland Fell Runners 02:46:52
308 Nigel Forster MV40 02:47:27
309 Graham Schofield MV60 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:50:16
310 Dennis Lucas MV70 Rochdale Harriers & AC 02:51:19
311 Richard Cavner MV60 Northumberland Fell Runners 02:52:38
312 Philip Jones MV50 Calder Valley Fell Runners 02:53:12
313 Nicola Myers F South Shields Harriers & AC 02:53:40
314 Graham Wilkinson MV40 Northumberland Fell Runners 02:54:58
315 Dean Copley MV50 02:55:22
316 Carolyn Whittle FV40 Goyt Valley Striders 02:57:21
317 Shona Moore F Mersey-Tri 02:58:23
318 George James MV70 Blackpool & Fylde AC 03:01:26
319 Linette Ruston FV40 Goyt Valley Striders 03:03:58
320 Tracy Vernon FV50 Goyt Valley Striders 03:03:58
321 Ian Blakebrough MV60 Cheshire Hash House Harriers 03:05:33
322 Allan Buckley MV70 Keswick AC 03:05:41
323 Joanne Percival FV40 Cumberland AC 03:07:29
324 Diane Macdonald FV40 Keighley & Craven AC 03:08:03
325 Angela Paxton FV40 Keighley & Craven AC 03:08:04
326 Clare Smurthwaite FV40 Keighley & Craven AC 03:08:04
327 Diane Whiteoak FV40 Keighley & Craven AC 03:08:07
328 Katy Parker FV50 Cheshire Hash House Harriers 03:08:33
329 Phil Corris MV60 Lancs Constabulary Sports & Social Club 03:08:45
330 Monica Boland FV40 Saddleworth Runners 03:09:43
331 Timothy May MV50 Harmeny AC 03:11:29
332 Christine Bowen FV50 Goyt Valley Striders 03:11:36
333 Katy Hall FV50 Craven Energy Tri Club 03:11:57
334 Alison Bell F Craven Energy Tri Club 03:11:57
335 Catherine Hill F Wharfedale Harriers 03:11:57
336 Nicky Owen FV50 Cheshire Hash House Harriers 03:12:48
337 Philip Sellars M Derwent AC Cockermouth 03:13:57
338 David Parke MV60 Scarborough AC 03:14:12
339 William Humphrey MV40 South Shields Harriers & AC 03:14:40
340 Catherine Elliott FV40 Chorlton Runners 03:19:53
341 Tom Marler M Chorlton Runners 03:19:54
342 Elizabeth Hough F Disq
343 Brian Willis MV50 Royston Runners Dnf
344 Michael Crook MV60 Horwich RMI Harriers Dnf
345 Penny Dickinson FV60 Dnf
346 Andy Ford M Horwich RMI Harriers Dnf
347 Kenny Forster MV50 Spectrum Striders RC Dnf
348 Jonathan Deegan MV40 Ambleside AC Dnf
349 Karon Forster FV50 Calder Valley Fell Runners Dnf
350 Freya Reynolds F Craven Energy Tri Club Dnf
351 Lawrence Rowland MV40 FRA Dnf
352 Mary Jones FV40 Goyt Valley Striders Dnf
353 Claire Elsworth FV40 Goyt Valley Striders Dnf
354 Jane Maloney FV50 Easingwold RC Dnf