Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

18/07/2010 – Holme Moss





  
Pos Name Category Club Time
1 Karl Gray MV40 Calder Valley 02:24:18
2 Darren Kay M Pudsey & Bramley 02:25:01
3 Rob Hope M Pudsey & Bramley 02:25:29
4 Ben Abdelnoor M Ambleside 02:25:45
5 Pete Vale M Mercia 02:26:04
6 Graham Pearce M Pudsey & Bramley 02:26:37
7 Lloyd Taggart MV40 Dark Peak 02:27:32
8 Mark Palmer MV45 Mynydd Du 02:31:59
9 Danny Hope M Pudsey & Bramley 02:32:07
10 Mark Roberts MV45 Borrowdale 02:32:14
11 Chris Birchall M Leeds City 02:32:50
12 Jon Morgan MV40 Dark Peak 02:34:48
13 Stuart Bond M Dark Peak 02:34:49
14 Richard Pattinson MV45 Pudsey & Bramley 02:35:22
15 Shaun Godsman M Calder Valley 02:36:56
16 Gavin Mulholland M Calder Valley 02:38:08
17 John Hunt MV40 Dark Peak 02:38:33
18 Philip Sanderson MV40 Northumberland 02:38:46
19 Jonathan Deegan MV40 Ambleside 02:39:00
20 Matt Reedy M Ambleside 02:39:05
21 Adam Breaks M Calder Valley 02:39:59
22 Rick Stuart MV45 Helm Hill 02:42:13
23 John Boyle MV40 Dark Peak 02:42:54
24 Michael Fanning MV40 Borrowdale 02:43:30
25 Alex Whittem M Calder Valley 02:43:58
26 John Helme M Ambleside 02:45:36
27 Andrew Jebb M Bingley 02:46:04
28 Tom Addison M Helm Hill 02:46:44
29 Julian Rank MV45 Holmfirth 02:46:47
30 Alastair Rhodes-Dawson MV40 Todmorden 02:47:17
31 Steven Oldfield MV50 Calder Valley 02:48:09
32 Ian Barnes M Ambleside 02:49:20
33 Lauren Jeska F Todmorden 02:49:31
34 Ed Gamble MV40 Cheshire 02:49:33
35 David Naughton MV50 Clayton 02:50:09
36 Mike Johnson MV50 Bowland 02:50:34
37 Brian Stevenson MV45 Pudsey & Bramley 02:50:54
38 Jackie Lee F Eryri 02:51:05
39 Mark Ollerenshaw M Glossopdale 02:51:29
40 Simon Patton MV40 Dark Peak 02:51:43
41 Steve Storey MV50 Dark Peak 02:51:47
42 James Titmuss M Pudsey & Bramley 02:52:06
43 Dave Ward M Borrowdale 02:52:22
44 Dominic Raby M Chorley 02:52:27
45 Mike Wallis MV50 Clayton 02:53:02
46 Tom Bush M Altringham 02:53:13
47 Steve Turland MV40 Ilkley 02:53:18
48 Helen Fines F Calder Valley 02:53:32
49 Steven Bell MV45 Dark Peak 02:53:35
50 Richard Snowden MV40 Totley 02:53:47
51 Ken Maynard MV50 Durham 02:55:16
52 Tom McGaff MV55 Cheshire 02:55:26
53 Geoffrey Gough MV50 Clayton 02:55:48
54 Julien Minshull MV45 Glossopdale 02:56:12
55 Brian Horrocks MV50 Clayton 02:56:31
56 Nicholas Charlesworth MV40 Wharfedale 02:56:48
57 Dave Collins MV50 Todmorden 02:56:55
58 John Ewart MV50 Holmfirth 02:58:13
59 Olivia Walwyn F Altringham 02:58:21
60 Hodge Grayson M Ambleside 02:58:40
61 Mark Messenger MV40 Macclesfield 03:00:44
62 Mark Goldie MV40 Calder Valley 03:01:19
63 David Soles MV45 Pennine Fell Runners 03:01:57
64 Martyn Pollitt MV45 Burnden 03:02:15
65 Paul Shackleton MV45 Clayton 03:02:42
66 Andrew Horsfall MV45 Todmorden 03:02:59
67 Kenneth Taylor MV60 Rossendale 03:03:17
68 Muir Morton M Pennine 03:03:41
69 Mike Nolan MV40 Dark Peak 03:04:18
70 Vincent Booth MV45 Cheshire 03:05:00
71 Philip Taylor MV50 Rossendale 03:05:42
72 Paul Payne MV40 Stockport 03:05:57
73 Aly Raw FV45 Bingley 03:06:15
74 Kieran Horrigan MV50 U/A 03:06:24
75 Tim Whittaker MV40 U/A 03:06:27
76 Simon Deakin M N York Moors 03:06:30
77 Keith Holmes MV55 Dark Peak 03:06:33
78 Paul Brannigan MV45 Todmorden 03:06:37
79 Brian Goodison MV55 Abbey Runners 03:07:07
80 Jonathan Emberton MV45 Calder Valley 03:07:07
81 Bryan Lomas MV40 Congleton 03:07:11
82 Alan Life MV45 Clayton 03:07:21
83 John Hewitt MV45 Glossopdale 03:07:43
84 Steve Knowles M Pennine Fell Runners 03:08:02
85 Andrew McDermott MV40 Totley 03:08:07
86 Mike Walsh MV60 Kendal 03:08:10
87 Helen Berry F Holmfirth 03:08:17
88 Ashley Kay MV50 Dark Peak 03:08:21
89 Paul Hobbs M Todmorden 03:08:47
90 Ged Callan M Bingley 03:08:50
91 Paul Biddulph MV40 Calder Valley 03:09:24
92 Leigh Warburton MV50 Bowland 03:09:32
93 Pippa Wilkie FV40 Dark Peak 03:09:52
94 Nicky Spinks FV40 Dark Peak 03:10:39
95 Martin Stocks MV45 Dark Peak 03:10:47
96 Nick Pearce MV55 Ilkley 03:10:51
97 Noel Curtis M Pennine Fell Runners 03:11:34
98 Chris Ward M Wakefield 03:12:29
99 Brian Walton MV55 Horwich 03:12:44
100 Richard Bellaries MV55 Clayton 03:13:11
101 Wayne Byram MV40 Holmfirth 03:13:23
102 Ozzie Kershaw MV50 Todmorden 03:13:26
103 Robert Taylor MV60 Pennine Fell Runners 03:13:33
104 Hazel Robinson F Ambleside 03:14:07
105 David Horrocks MV45 Clayton 03:14:24
106 Jon Sharples MV55 Clayton 03:14:57
107 Kevin Holmes MV45 FRA 03:15:37
108 Roy Gibson MV50 Dark Peak 03:16:05
109 Bill Johnson MV40 Calder Valley 03:16:15
110 Jan Danilo-Garbacki MV40 Dark Peak 03:16:25
111 Stephen Booth MV45 U/A 03:16:29
112 Sarah May F Todmorden 03:16:35
113 Dicky Wilkinson MV50 Dark Peak 03:16:40
114 Julie Carter FV45 Keswick 03:16:58
115 David Safranauskas MV40 Cheshire 03:17:05
116 Garry Traviss MV45 Calder Valley 03:17:07
117 Lynne Clough FV40 Chorley 03:17:28
118 Tony Hall MV45 Dark Peak 03:17:52
119 Phil Clayton MV40 FRA 03:18:15
120 Tamara Hird F Wharfedale 03:19:00
121 Simon Rippon MV45 Penistone 03:19:23
122 Rob Kersey MV55 Holmfirth 03:19:30
123 Andrew Anastasi MV45 Glossopdale 03:19:38
124 Greg Rimmer MV45 Dark Peak 03:19:41
125 Ben Gudger M Chorton 03:19:53
126 Laura Gibson F Totley 03:19:58
127 Lee Shimwell M Calder Valley 03:20:18
128 Andrew Waddington MV40 FRA 03:21:09
129 Chris Swallow M U/A 03:21:33
130 Mike Wardle MV50 Calder Valley 03:22:03
131 Mark Smith MV50 Pennine 03:22:12
132 David Rogers MV45 Westerlands CCC 03:22:29
133 Elizabeth Batt FV45 Dark Peak 03:23:06
134 Mike Noble MV60 Pennine Fell Runners 03:23:50
135 Gill Myers FV50 Wharfedale 03:24:38
136 Heather Marshall F Angels 03:24:38
137 Nick Hewitt MV55 Bowland 03:26:59
138 Rod Sutcliffe MV55 Calder Valley 03:27:03
139 Declan O'Duffy MV50 Bowland 03:27:10
140 Katherine Evans F Keswick 03:27:10
141 Tim Rippon MV45 Totley 03:27:35
142 Holly Williamson F Keswick 03:27:41
143 Steve Hunter MV40 Calder Valley 03:28:10
144 Ivan Whigham MV45 Clayton 03:28:41
145 Neil Weightman MV45 Erewash 03:28:47
146 Matthew Boyes MV45 U/A 03:29:01
147 Wendy Dodds FV55 Clayton 03:29:15
148 Jean Brown FV40 Clayton 03:29:23
149 Kath Brierley FV45 Todmorden 03:29:29
150 Mike Cooper MV45 Cheshire 03:30:15
151 Dave Hogg MV50 Glossopdale 03:30:54
152 Nick Murphy MV50 Calder Valley 03:31:14
153 Jackie Foxall M Dark Peak 03:31:16
154 Josh Render M U/A 03:31:25
155 Darrell Bradbury MV45 Dark Peak 03:32:02
156 Daniel Shaw M U/A 03:32:12
157 Adrian Lowery M Bowland 03:32:19
158 Bill Goodwin MV45 Pennine 03:32:44
159 Kath Wallis FV50 Clayton 03:32:49
160 Ian Charlesworth MV45 Penistone 03:32:49
161 Steven Bennett MV50 North Derbyshire 03:33:18
162 Helen Lambert FV40 Calder Valley 03:33:27
163 Michael Smith MV50 Bingley 03:33:44
164 Graham McAra MV55 Cheshire 03:34:04
165 Anna Forrest FV40 Ambleside 03:34:21
166 Gary Chadderton MV45 Horwich 03:34:29
167 Brian Horsley MV60 Calder Valley 03:34:59
168 Geoff Spencer M U/A 03:35:11
169 Louisa Pickles F Wharfedale 03:35:24
170 Karen Nash FV45 Preston 03:35:30
171 Isaline Hughes FV40 Burnden 03:35:34
172 David Black MV40 Clayton 03:35:37
173 Martin Huddleston MV40 Calder Valley 03:35:46
174 Roy Hunter MV50 Harrogate 03:36:01
175 Judy Howells F Wharfedale 03:36:23
176 Chris Beadle MV40 Holmfirth 03:37:12
177 R Brown MV40 Macclesfield 03:37:29
178 Gary Platt MV50 Chorley 03:37:43
179 Mary Edgerton FV50 Pennine Fell Runners 03:37:57
180 Michael McLoughlin MV55 Preston 03:38:23
181 Deborah Gowans FV45 Accrington 03:38:35
182 Victoria Mansley F Accrington 03:38:35
183 Richard Bory MV55 Valley Hill 03:39:27
184 Barbara Hinchliffe FV55 Holmfirth 03:40:17
185 Paul Jackson MV40 Chorley 03:40:24
186 Mick Craven MV50 Todmorden 03:40:29
187 Philip Hobbs MV45 Holmfirth 03:40:45
188 Barry Hodgson MV55 Ellenborough 03:41:03
189 Ian Shuttleworth MV45 Holmfirth 03:41:10
190 Lynn Bland FV45 Dark Peak 03:41:54
191 Nick Harris MV60 Rossendale 03:42:02
192 Claire Hanson F Calder Valley 03:42:06
193 Edwin Sherstone MV45 Southport Waterloo 03:42:13
194 Darren McDermott M Preston 03:42:23
195 Phil Hodgson MV50 Todmorden 03:42:33
196 Adrian Dixon MV60 FRA 03:42:52
197 Andrew Bibby MV50 Todmorden 03:43:07
198 Stephen Kenworthy MV40 U/A 03:43:57
199 Chris O'Doherty M U/A 03:43:58
200 Martin Whitehead MV50 Calder Valley 03:44:07
201 Nick Dybeck MV50 U/A 03:44:36
202 Charlie Boyce MV40 Calder Valley 03:44:56
203 Roy Gardner MV40 Saddleworth 03:45:27
204 Dave Bebbington MV45 Denby Dale 03:45:27
205 Michael Troup MV55 Ambleside 03:45:31
206 Christopher Deacon MV45 Penistone 03:46:10
207 Paul Murray MV65 Horwich 03:47:14
208 Karen Taylor FV50 Rossendale 03:47:32
209 Dennis Lucas MV65 Rochdale 03:47:41
210 Peter Grover MV45 U/A 03:47:49
211 Richard Hopkinson MV60 Dark Peak 03:48:49
212 Ben Crowther M Todmorden 03:49:30
213 Caroline Pollard FV50 North York Moors 03:49:53
214 Brent Lindsay MV50 Penistone 03:50:57
215 Jackie Scarf FV45 Calder Valley 03:51:18
216 David Knight MV40 Holmfirth 03:51:35
217 Chris Horsfall MV55 Handsworth 03:52:01
218 Julie Gardner FV50 Dark Peak 03:52:05
219 Pat Goodall FV55 Totley 03:52:28
220 Trevor Symonds MV50 FRA 03:52:58
221 Steven Hemingway MV50 Spen Valley 03:53:36
222 Roger Dent MV45 Tintwistle Flyers 03:53:37
223 Linda Murgatroyd FV40 Calder Valley 03:54:22
224 Jimmy Oldfield MV40 Calder Valley 03:54:30
225 Donna Claridge FV40 Dark Peak 03:54:35
226 Melanie Blackhurst FV45 Todmorden 03:54:40
227 Nick Morris M Penistone 03:56:02
228 Peter Thompson MV50 Clayton 03:56:40
229 Kate Ayres FV50 Ambleside 03:57:03
230 Alan Dale-Hughes MV55 U/A 03:57:43
231 Jude Stansfield FV40 Glossopdale 03:57:56
232 Mark Latham MV50 Bingley 03:58:16
233 Anthony Horsfall MV40 Handsworth 03:59:40
234 Richard Thackeray MV40 Featherstone 04:00:00
235 John Armistead MV65 Dark Peak 04:00:40
236 Adrian Baker MV45 Penistone 04:01:00
237 Joanne Armistead F Dark Peak 04:01:58
238 Dave Kershaw MV50 Chorley 04:01:58
239 Andy Collinson MV45 East Hull 04:02:48
240 Tony Steward MV55 Calder Valley 04:03:16
241 Gary Kennedy MV50 Handsworth 04:03:20
242 Michael Bourne MV40 Dark Peak 04:03:45
243 Paul Pycroft M Dark Peak 04:03:55
244 Elise Milnes FV50 Todmorden 04:04:41
245 Colin Williamson MV65 Shropshire Shufflers 04:06:16
246 Paul Griffiths MV50 Penistone 04:06:48
247 Geoffrey Dimelow MV55 Penistone 04:06:55
248 Andrew Keast MV40 Holmfirth 04:07:08
249 Peter Calladine MV55 Saddleworth 04:10:03
250 Kim Clark FV50 Keswick 04:11:28
251 Peter Davison M Penistone 04:11:45
252 Andrew Brightmore M U/A 04:11:47
253 Katy Thompson FV55 Clayton 04:11:48
254 Malcolm Coles MV65 Valley Striders 04:11:48
255 Julie Clayton FV45 Scarborough 04:12:26
256 Alistair McMillan MV40 Dark Peak 04:12:43
257 Kath Parr F Totley 04:13:08
258 Graham Lloyd MV45 Calder Valley 04:13:30
259 Gail Tombs FV55 Calder Valley 04:13:54
260 Alan Ashforth MV60 Handsworth 04:15:00
261 Robert Lillie MV55 Esk Valley 04:16:34
262 John Nunn MV50 Calder Valley 04:16:36
263 Simon Harrison MV40 Totley 04:16:57
264 Gillian Wisbey FV40 Calder Valley 04:18:21
265 Stephanie Goodchild FV40 Manchester YMCA 04:18:35
266 Louise Abdy FV50 Todmorden 04:18:40
267 Madeleine Watson FV45 Thames Hare + Hounds 04:19:17
268 Thirza Hyde FV50 Calder Valley 04:19:45
269 Chris Burrell MV50 Halifax 04:20:13
270 Chris Clark MV60 Keswick 04:21:44
271 Rod Campbell MV60 Staffs Moorlands 04:22:03
272 Philip Pittson MV60 Erewash 04:22:11
273 Edward Sawford M Edgworth C + R 04:22:30
274 Ben Bowler M U/A 04:23:19
275 John Riley MV55 Calder Valley 04:23:55
276 Roger Ashby MV65 Pennine 04:27:18
277 Alexis Dinsmor FV60 Pennine Fell Runners 04:29:11
278 Andrew Waters MV50 Barnsley 04:29:20
279 Dominic Hirst MV40 U/A 04:29:53
280 Russell Hirst MV40 U/A 04:29:58
281 Richard Knowles M Totley 04:33:07
282 Raymond Brown MV65 Penistone 04:34:59
283 Jonathan Sykes MV45 Holmfirth 04:35:34
284 Jim Sommerville MV60 Holmfirth 04:36:10
285 Geoff Webster MV65 Valley Striders 04:38:55
286 Henry Marston MV60 RHAC 04:41:56
287 Sophie Brown F Ilkley 04:42:31
288 Sharon Meadows FV40 Ilkley 04:42:31
289 David Parke MV60 Scarborough 05:00:35
290 Mark Green MV55 100Kilometres Assoc 05:08:34
291 Ian Manners MV40 Manchester YMCA 05:12:02
292 Denis Wood MV65 Borrowdale 05:18:32
293 Sophie Barraclough FV40 Holmfirth dnf
294 Paul Crabtree MV40 Wharfedale dnf
295 David Evans M Ambleside dnf
296 Helen Garrett F Ambleside dnf
297 Helen Gilbert F Totley dnf
298 Lucy Hobbs FV40 Todmorden dnf
299 Geoffrey Howard MV65 Ilkley dnf
300 Andrew Hunt MV40 Otley dnf
301 Maureen Laney FV55 Calder Valley dnf
302 Nigel Moran MV40 Holmfirth dnf
303 Lou Roberts F Kendal dnf
304 Adrian Rushworth MV50 Bingley dnf
305 John Spencer MV45 Rotherham dnf
306 Kenny Turner MV50 Dark Peak dnf
307 Richard Whale MV55 Holmfirth dnf
308 Jeff Winder MV55 Calder Valley dnf
309 Jackie Winn MV55 Ellenborough dnf
310 Ian Winterburn MV40 Dark Peak dnf