Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

14/09/2014 – Yorkshireman - half





  
Pos Name Category Club Time
1 Ben Mounsey M Calder Valley Fell Runners 01:36:55
2 Jon Holah MV50 Pudsey & Bramley AC 01:43:48
3 Nigel Armitage MV40 Pudsey Pacers RC 01:44:00
4 Nick Richardson MV40 Ilkley Harriers AC 01:46:42
5 Matt Higham MV40 Stainland Lions RC 01:47:57
6 Jonathan Collins M Stainland Lions RC 01:48:46
7 Tanya Seager FV40 Stainland Lions RC 01:51:28
8 Scott Watson M Unattached 01:51:49
9 Leigh Hinchliffe MV40 Pudsey Pacers RC 01:52:11
10 Mark Powell M Danum Harriers 01:52:23
11 Gary Chapman MV40 Keighley & Craven AC 01:53:24
12 Gayle Sugden F Calder Valley Fell Runners 01:56:31
13 Rob Morris MV50 Unattached 01:56:47
14 Mark Pigford MV40 Stainland Lions RC 01:57:24
15 Shane Ewen M Otley AC 01:58:37
16 Nuno Cesar De Sa MV40 Skyrac AC 02:00:08
17 Martin Huddleston MV40 Calder Valley Fell Runners 02:00:45
18 David Webb MV40 Calder Valley Fell Runners 02:01:38
19 Mike Lancaster M St. Albans Striders 02:01:59
20 Dave Evans M Keighley & Craven AC 02:02:22
21 Margaret Beever F Stainland Lions RC 02:02:43
22 Simon Farrar MV50 Keighley & Craven AC 02:03:26
23 Michael Coe MV40 Queensbury RC 02:03:33
24 Mark Leigh M Unattached 02:04:13
25 Adie Greenwood MV40 Keighley & Craven AC 02:04:18
26 Lindsey Oldfield F Calder Valley Fell Runners 02:04:34
27 Tristan Sheard MV40 Stainland Lions RC 02:04:35
28 Stuart Preston M Keighley & Craven AC 02:04:40
29 Tony Booth MV40 Unattached 02:05:10
30 Paul Simpson MV40 Leeds & Bradford TC 02:05:48
31 Rowan Scott M Craven Pothole 02:06:43
32 Dean Ralphson MV40 Trawden AC 02:07:04
33 Lee Greenwood MV40 Stainland Lions RC 02:07:06
34 Craig Miller MV40 Stainland Lions RC 02:07:45
35 Danielle Kobak F Stainland Lions RC 02:07:47
36 Robert Jackson MV40 Abbey Runners Leeds 02:07:49
37 Duncan Marlow M Askern District AC 02:08:08
38 John Bassinder MV60 Stainland Lions RC 02:08:14
39 Andrew Wiggins MV40 Halifax Harriers & AC 02:08:34
40 Scott Kelly MV40 Wakefield Triathlon Club 02:08:50
41 Matt Rowat M Unattached 02:09:06
42 Chris Smedley MV40 Barlick Fellrunners 02:10:23
43 Katherine Kirkham F Wharfedale Harriers 02:10:31
44 Laura Marchant F Saltaire Striders 02:10:38
45 Nicholas Rhodes MV40 Unattached 02:10:51
46 Andrew Laird Boldy MV40 Stainland Lions RC 02:10:52
47 Ben Donoghue M Red Rose RRC 02:10:54
48 Peter Hill MV50 Pudsey & Bramley AC 02:10:55
49 Simon Rayner MV40 Danum Harriers 02:11:00
50 Antonio Gonzalez M Middleton Harriers AC 02:11:06
51 Sharon Williams FV50 Abbey Runners Leeds 02:11:23
52 Simon Coughlan M Pudsey Pacers RC 02:12:33
53 Anthony Mott M Stainland Lions RC 02:12:45
54 Graham Pawley MV40 Valley Striders AC 02:13:16
55 Darren Sugden MV40 Calder Valley Fell Runners 02:13:17
56 Kevin Jagger MV40 Stainland Lions RC 02:13:23
57 Dave Maudsley MV40 Red Rose RRC 02:13:47
58 Jeff Miller MV40 Meltham AC 02:13:50
59 Peter Smith M Unattached 02:14:16
60 Autumn Howard F Trawden AC 02:14:40
61 John Spencer MV50 Rotherham Harriers & AC 02:15:12
62 Neil Wallace MV40 Pudsey Pacers RC 02:15:16
63 James Gray M Unattached 02:15:32
64 Bob Beattie MV50 FRA 02:16:00
65 Michael Dean MV40 Calder Valley Fell Runners 02:16:08
66 Craig Lammas M Unattached 02:17:03
67 Eleanor Kitchen F Bingley Harriers & AC 02:17:34
68 Frank Nightingale MV50 Red Rose RRC 02:17:54
69 Richard Shelton MV40 Ilkley Brewery 02:18:04
70 Will Carver M Unattached 02:18:09
71 Tom Oconnell MV60 Unattached 02:18:11
72 Gillian Gaskin FV40 Horsforth Harriers 02:18:19
73 Kirsty White FV40 Royton RR 02:19:41
74 Jennifer Hanson F Royton RR 02:19:41
75 Rob Bowie MV40 Unattached 02:20:03
76 Leo Carne M Unattached 02:20:25
77 Martin Mayne M Unattached 02:20:46
78 John Ingles MV40 Stainland Lions RC 02:20:56
79 Janine Needham F Red Rose RRC 02:21:18
80 Antony Limbert M Unattached 02:21:48
81 Neil Fairburn MV50 Baildon Runners 02:22:43
82 Catherine Mercer FV40 Keighley & Craven AC 02:23:37
83 Cat Hobson F FRA 02:23:40
84 Duncan Proud MV40 FRA 02:23:43
85 Richard Hellewell M Fetcheveryone 02:23:52
86 Patrick Garland MV50 Unattached 02:24:01
87 Paul Danby MV50 Ackworth Road Runners 02:24:03
88 Steve Hallam MV50 Stainland Lions RC 02:24:29
89 Russell Sykes MV40 Chapel Allerton Road Runners 02:25:23
90 Sue Moul FV40 Harrogate Harriers & AC 02:25:28
91 Nicola Carter FV40 Knaresborough Striders 02:25:29
92 John Coates MV50 Ilkley Harriers AC 02:25:50
93 Dawn Terry FV50 Clayton-le-Moors Harriers 02:26:06
94 Andrew Hargreaves MV60 Meltham AC 02:26:20
95 Toby Sydes MV40 Calder Valley Fell Runners 02:26:25
96 Mercedes Martin Nevado FV40 Horsforth Harriers 02:26:42
97 Paul Smith MV40 Valley Striders AC 02:26:43
98 Helen Hudson FV40 Stainland Lions RC 02:26:56
99 Phillip Hawkswell MV60 Bingley Harriers & AC 02:27:00
100 Sean Clayton M Unattached 02:27:19
101 Ben Scott M Trawden AC 02:27:34
102 Tim Neville MV50 Stainland Lions RC 02:27:43
103 Robert Cator MV50 Stockport Harriers & AC 02:28:21
104 John Dade MV50 Otley AC 02:29:17
105 Graham Turnbull MV40 Keighley & Craven AC 02:29:40
106 Helen Jones F Horsforth Harriers 02:29:53
107 Jason Spence MV40 Bramley Blasters 02:30:08
108 John Thompson MV50 Stainland Lions RC 02:30:26
109 Martin Love MV50 Saltaire Striders 02:31:09
110 Michael Greer M Stainland Lions RC 02:31:50
111 Anthony Blight MV40 Blackpool & Fylde AC 02:32:20
112 Kevin Woods MV50 Blackpool & Fylde AC 02:32:21
113 Sarah Louise Cumber FV40 Halifax Harriers & AC 02:32:32
114 Elizabeth Sanderson F Halifax Harriers & AC 02:32:32
115 Darren Horobin MV40 Ackworth Road Runners 02:32:38
116 David Fox MV50 Otley AC 02:32:50
117 Matthew Harrison M Unattached 02:33:40
118 Sarah Benson FV40 Unattached 02:34:00
119 Christine Preston FV50 Todmorden Harriers & AC 02:34:47
120 Matthew Gadd M Stainland Lions RC 02:34:55
121 Gillian Markham FV50 Meltham AC 02:35:01
122 Brian Conroy MV60 Stainland Lions RC 02:35:07
123 Lynn Donohue FV50 Ilkley Harriers AC 02:35:11
124 Johnny Robun M Saltaire Striders 02:35:15
125 Tania Blackburn FV40 Stainland Lions RC 02:36:11
126 Roger Walker MV70 Unattached 02:36:21
127 Ian Quigley MV50 Stainland Lions RC 02:37:41
128 Helen Waddington FV40 Ilkley Harriers AC 02:38:10
129 James Brooks MV40 FRA 02:38:11
130 Virginia Young FV50 Stainland Lions RC 02:38:50
131 Kezia Rooke F Halifax Harriers & AC 02:40:08
132 Debbie Bland FV60 Baildon Runners 02:40:29
133 Nicola Wright F Horsforth Harriers 02:40:34
134 Anthony Macro MV50 Trawden AC 02:41:37
135 Jonathan Mayo MV50 Kendal AAC 02:42:33
136 Paul Patrick MV50 Stainland Lions RC 02:43:11
137 Brodie McAdam MV40 Craven Energy 02:43:13
138 David Randall MV50 Blackpool & Fylde AC 02:43:17
139 Joanna Marshall F Calder Valley Fell Runners 02:43:35
140 Gareth Hagger-Johnson M London FrontRunners 02:44:03
141 Joanne Spavin FV40 Unattached 02:44:09
142 Orla Rhodes FV40 Unattached 02:44:53
143 Rob Mather MV40 Red Rose RRC 02:44:58
144 Paula Jamieson F Unattached 02:45:22
145 Margaret Deacon FV40 Halifax Harriers & AC 02:45:35
146 Cynthia Shaw FV50 Unattached 02:46:00
147 Cliff Utting MV60 Unattached 02:46:08
148 Debbie Kirkman FV40 Unattached 02:46:08
149 Justin Waterhouse M Unattached 02:46:20
150 Steve Boyer MV50 Calder Valley Fell Runners 02:46:31
151 Diane Macdonald FV40 Keighley & Craven AC 02:46:39
152 Janine Pickard FV40 Keighley & Craven AC 02:46:39
153 Clare Smurthwaite FV40 Keighley & Craven AC 02:46:40
154 Paula Plowman FV50 Red Rose RRC 02:47:14
155 Hilda Coulsey FV60 Ilkley Harriers AC 02:47:57
156 Sara Richard FV40 Otley AC 02:48:04
157 Gill Robinson FV40 Craven Energy 02:48:07
158 Helen Blyth FV40 Unattached 02:50:12
159 Stephen Bell M Keighley & Craven AC 02:50:57
160 Julie Thorley FV40 Red Rose RRC 02:51:06
161 Debbie Porter FV40 Red Rose RRC 02:51:07
162 Darren Hirst MV40 Unattached 02:51:33
163 Oliver Morison M Unattached 02:51:34
164 Sarah Temple F Unattached 02:52:02
165 Kate Limbert F Unattached 02:52:02
166 Mike Watson MV40 Keighley & Craven AC 02:52:14
167 Tim Walker MV50 Stainland Lions RC 02:52:30
168 Helen Foster F Baildon Runners 02:52:34
169 Julie Dorling F Otley AC 02:53:05
170 Ronald Rose MV50 Unattached 02:53:35
171 Alan Gibson MV50 Stainland Lions RC 02:54:17
172 Peter Mitchell MV70 Keighley & Craven AC 02:54:20
173 Sue Coates FV60 Baildon Runners 02:57:46
174 Amanda Harrison FV40 Keighley & Craven AC 02:59:26
175 Heather Crow F Keighley & Craven AC 02:59:27
176 Paula Williams FV40 Keighley & Craven AC 02:59:29
177 Susan Weeden FV60 Keighley & Craven AC 02:59:31
178 Dawn Medlock FV50 Stainland Lions RC 02:59:41
179 John Plowman MV50 Red Rose RRC 02:59:48
180 Liz Lloyd F Calder Valley Fell Runners 02:59:57
181 Angela Goulden FV50 Stainland Lions RC 02:59:58
182 Judith Greenwood FV60 Stainland Lions RC 03:00:12
183 Zosia Bredow F Unattached 03:00:17
184 Graham Davy MV50 Calder Valley Fell Runners 03:01:08
185 Carolyn Shimwell F Calder Valley Fell Runners 03:01:09
186 James Bright MV40 Wharfedale Harriers 03:03:04
187 Matt Freeman M Unattached 03:03:08
188 Leila Newton F Unattached 03:03:11
189 Kirstin Rose F Unattached 03:03:18
190 Claire Canavan F Unattached 03:04:09
191 Jessica Wormald F Unattached 03:04:12
192 Catherine Smith F Vegetarian Cycling & AC 03:04:12
193 Noel Akers MV50 Eccleshill Road Runners 03:04:23
194 Emily Revell F Unattached 03:05:42
195 John Hardiman MV40 Here Come The Belgians 03:06:06
196 Helen Cawkwell FV50 Keighley & Craven AC 03:06:28
197 James O'Toole M Unattached 03:06:39
198 Russell Tabori M Unattached 03:06:47
199 Owen Sawford M Unattached 03:06:57
200 Laura Davies F Kirkstall Harriers 03:07:35
201 Susan Shepherd FV50 Stainland Lions RC 03:09:37
202 Sarah Bright F Wharfedale Harriers 03:10:02
203 Donna Chester F Keighley & Craven AC 03:10:21
204 Rachel Welsh FV40 Keighley & Craven AC 03:10:22
205 Emma Smith F Rossendale Harriers & AC 03:11:54
206 Paul Smith M Rossendale Harriers & AC 03:11:56
207 Sarah Chalmers FV50 Nidd Valley Road Runners 03:12:13
208 Alison Little FV40 Nidd Valley Road Runners 03:12:15
209 Carol Lord FV50 Stainland Lions RC 03:14:06
210 Luisa Lauren FV50 Keighley & Craven AC 03:14:58
211 Sally Cape FV40 Red Rose RRC 03:15:00
212 Linda Carey FV50 Baildon Runners 03:15:20
213 Jo Rose FV50 Unattached 03:15:45
214 Cath Proffitt F Calder Valley Fell Runners 03:16:49
215 Jane Frechette FV60 Calder Valley Fell Runners 03:16:50
216 Kathy Bridge FV40 Rossendale Harriers & AC 03:17:20
217 Marie Rolli FV50 Rossendale Harriers & AC 03:17:45
218 Osadhi Burns FV40 Calder Valley Fell Runners 03:18:19
219 Lizzie Sutcliffe F Unattached 03:19:39
220 Karen Sutcliffe FV50 Unattached 03:20:01
221 Rebecca Molloy F Keighley & Craven AC 03:22:35
222 Sean Rowntree MV40 Bramley Blasters 03:25:45
223 George Fletcher MV70 Red Rose RRC 03:26:00
224 Debbie Peacock FV40 Keighley & Craven AC 03:27:01
225 Shane Cliffe MV50 Red Rose RRC 03:27:16
226 Pita Oates FV40 Red Rose RRC 03:27:17
227 Peter Costello MV50 Clayton-le-Moors Harriers 03:27:50
228 Sue Allen FV50 Clayton-le-Moors Harriers 03:27:50
229 Tj Hart FV40 Calder Valley Fell Runners 03:28:36
230 James Robinson MV60 Red Rose RRC 03:31:44
231 Julie Watson FV40 Keighley & Craven AC 03:32:10
232 Susi Leach FV40 Keighley & Craven AC 03:32:10
233 Anne Akers FV50 Eccleshill Road Runners 03:38:59
234 Amanda Burgess FV40 Keighley & Craven AC 03:39:44
235 Martin Simpson M Red Rose RRC 03:44:05
236 Wendy Ward FV40 Red Rose RRC 03:45:41
237 Diane Barker FV40 Keighley & Craven AC 03:48:17
238 Laura Jackson FV50 Keighley & Craven AC 03:48:35
239 Maxine Grimshaw FV50 WalkB4Urun 03:57:38
240 Hugh Badham M Unattached 04:08:31
241 Linda Cann FV50 Keighley & Craven AC 04:16:38
242 Sally Fretwell FV50 Keighley & Craven AC 04:16:38
243 Andrea Marshall FV50 Keighley & Craven AC 04:16:45
244 James Clayton M Wolds Veteran RC 04:43:11
245 Richard Brown MV40 Stainland Lions RC Dnf
246 Raymond McArthur MV60 Meltham AC Dnf
247 Gill Capstick FV40 Keighley & Craven AC Dnf
248 Karen Thorne FV50 Stainland Lions RC Dnf
249 David Clancy MV40 Dewsbury Road Runners Dnf
250 Jeremy Richardson MV50 Valley Striders AC Dnf
251 Jill Bell FV50 Keighley & Craven AC Dnf