Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

07/05/2014 – Rainow 5





  
Pos Name Category Club Time
1 Andrew Lamont M Macc Harriers 33:59:00
2 Gareth Briggs MV40 Staffs Moorlands 34:10:00
3 Alistair Thornton MJ MDOC 34:43:00
4 Jacob Roberts MJ MDOC 35:13:00
5 Mat Bigley M Macc Harriers 35:17:00
6 Malcolm Johnson M Stockport Harriers 36:01:00
7 Mark Messenger MV40 Macc Harriers 36:15:00
8 Robin Hope MV40 Staffs Moorlands 36:27:00
9 Peter Nield M Macc Harriers 36:46:00
10 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 36:50:00
11 Will Griffiths M Pennine 36:55:00
12 Darren Fishwick MV40 Chorley 37:47:00
13 Dan Croft MV40 Macc Harriers 38:13:00
14 David Kelly M U/A 38:15:00
15 James Cox M FRA 38:21:00
16 Bryan Lomas MV40 Congleton Harriers 38:31:00
17 Josh Bryceland MV40 Ronseal Runners 38:50:00
18 Robert Hasler M Macc Harriers 38:53:00
19 Dan Gilfillan MJ L Macc Harriers 38:54:00
20 Matthew Fellbourn MJ MDOC 38:55:00
21 Pete Woodhead M Goyt Valley Striders 38:59:00
22 Robert Taylor MV60 Pennine 39:07:00
23 Ben Light M Buxton & District AC 39:10:00
24 Sol Clark M Buxton & District AC 39:17:00
25 Alex Elsworth MV40 Goyt Valley Striders 39:23:00
26 Carl Hanaghan M Macc Harriers 39:32:00
27 Jonny Hardman MV40 Ronseal Runners 39:33:00
28 James Hobson M Goyt Valley Striders 39:51:00
29 David Lawrance M L Macc Harriers 40:03:00
30 Lucas Jones MV40 Goyt Valley Striders 40:36:00
31 Oliver Wilcox MV40 U/A 40:37:00
32 Matt Lewis MV40 Macc Harriers 40:37:00
33 John Greensmith MV40 U/A 40:39:00
34 Steve Storey MV50 Penistone Footpath 40:47:00
35 Richard White M Glossopdale Harriers 40:51:00
36 Nathan Howard M L U/A 40:55:00
37 Robert Gittins MV50 U/A 40:59:00
38 Thomas Gittins MJ U/A 41:01:00
39 John Mooney MV50 Macc Harriers 41:05:00
40 Mark Ruston M Goyt Valley Striders 41:24:00
41 Neil Clarke MV50 U/A 41:34:00
42 David Whitfield MV40 U/A 41:47:00
43 Claire Aspinall F Pennine 41:53:00
44 Rob Skelton MV40 U/A 42:00:00
45 Carl Bedson MV40 Glossopdale Harriers 42:01:00
46 Frank Murphy M SMAC 42:11:00
47 Jonathon Hull MV40 Goyt Valley Striders 42:15:00
48 Jon Robinson M NFR 42:34:00
49 Dave Clark M Congleton Harriers 42:38:00
50 David Higson MV40 Stockport Harriers 42:42:00
51 Lawrence Graves MV40 U/A 42:43:00
52 Matt Yardley MV40 U/A 42:46:00
53 Richard Bouglas M Buxton & District AC 42:53:00
54 Paul Reading M Macc Harriers 42:58:00
55 Tim Ruck M Pennine 42:59:00
56 John Peel M Pennine 43:06:00
57 Rachael Lawrance F L Macc Harriers 43:07:00
58 Peter Bailey MV50 Buxton & District AC 43:15:00
59 Barry Blyth MV60 Macc Harriers 43:16:00
60 Bruce Humphrey M Altrincham & District 43:22:00
61 Brian Holland MV50 Goyt Valley Striders 43:40:00
62 Oliver Radford M Glossopdale Harriers 43:48:00
63 Ann:Marie Jones FV60 Altrincham & District 43:51:00
64 Clare Griffin FV40 Macc Harriers 43:52:00
65 John Mackuntosh MV40 U/A 43:53:00
66 Graham Barnes MV50 U/A 43:54:00
67 Nick Cavill MV40 Bramhall Runners 44:01:00
68 Ben Clark M Ronseal Runners 44:07:00
69 Alfie Bailey MJ Buxton & District AC 44:08:00
70 Ian Scott MV50 U/A 44:11:00
71 Simon Bolton MV50 Cheshire Hill Racers 44:13:00
72 Jo Bednall FV40 Buxton & District AC 44:27:00
73 Mick Moorhouse MV60 Matlock AC 44:31:00
74 Trevor Longman MV60 Macc Harriers 44:42:00
75 Col Allott M Goyt Valley Striders 44:46:00
76 Raj Maharjan MV40 Goyt Valley Striders 44:49:00
77 Andrea Frost FV40 Macc Harriers 45:02:00
78 Alan Bocking MV60 Cheshire Hill Racers 45:13:00
79 Ross Martland MV40 Buxton & District AC 45:14:00
80 Alex McCormick MV50 Congleton Harriers 45:23:00
81 Charmaine Wood F Congleton Harriers 45:25:00
82 Martin Howard MV50 U/A 45:31:00
83 Simon Rhead M Buxton & District AC 45:31:00
84 Ben Jay MV40 Goyt Valley Striders 45:36:00
85 Andy Ardron M Macc Harriers 45:53:00
86 Tim Blackwell MV40 Chorlton Runners 46:03:00
87 Tim Walton MV40 Macc Harriers 46:04:00
88 Mandy Calvert FV50 Macc Harriers 46:15:00
89 Andrew Barton M Altrincham & District 46:26:00
90 Michael Leighton MV40 U/A 46:29:00
91 Ingrid Storm F Chorlton Runners 46:31:00
92 David James MV40 L Macc Harriers 46:45:00
93 Ken Burgess MV70 Altrincham & District 46:49:00
94 Andrew Hubert MV40 L U/A 47:01:00
95 Joanne Moss FV40 Congleton Harriers 47:02:00
96 Andy Burnett MV40 Glossopdale Harriers 47:03:00
97 Simon Mawson M U/A 47:04:00
98 Martin Rands MV50 Macc Harriers 47:35:00
99 Lisa Cox FV40 L U/A 47:35:00
100 Gail Johnson F Buxton & District AC 47:36:00
101 Matthew Hack MV50 Stockport Harriers 47:41:00
102 Dave Geary MV40 Congleton Harriers 47:47:00
103 Barrie Sanderson MV40 Macc Harriers 47:58:00
104 Paul Oakley MV40 Goyt Valley Striders 48:00:00
105 Geoff Gilbert MV60 Wilmslow 48:06:00
106 Vicky Thornton FV50 MDOC 48:21:00
107 Neil Hindle MV50 FRA 48:22:00
108 Colin Ardron MV60 Macc Harriers 48:26:00
109 Stephen Picken MV40 U/A 48:27:00
110 Robert Buckley MV60 Altrincham & District 48:32:00
111 Rob Parkin MV40 Congleton Harriers 48:41:00
112 Chris Thomas MV50 Congleton Harriers 48:47:00
113 Andy Howie MV50 Pennine 49:20:00
114 Dominic Page M U/A 49:21:00
115 Austin Boam MV40 Goyt Valley Striders 49:22:00
116 David Taylor MV60 Congleton Harriers 49:30:00
117 Clare Holdcroft FV40 Mow Cop Runners 49:31:00
118 Robert Anderson MV50 U/A 49:44:00
119 Mark Wheelton MV50 Macc Harriers 49:45:00
120 Jacob Smiles M Chorlton Runners 49:50:00
121 Stephen Sanders MV50 Goyt Valley Striders 49:59:00
122 Richard Ainley MV40 Macc Harriers 50:10:00
123 David Tucker MV60 Macc Harriers 50:23:00
124 Beth Howard F U/A 50:27:00
125 Paul Hunt MV50 Goyt Valley Striders 50:41:00
126 Debbie Hill FV50 Congleton Harriers 50:43:00
127 Rebecca Glen F Goyt Valley Striders 50:44:00
128 Paul Brown MV50 U/A 50:53:00
129 Paul Robison MV40 U/A 50:54:00
130 Tracy Vernon FV50 Goyt Valley Striders 51:09:00
131 Dave Walker MV60 Macc Harriers 51:13:00
132 Barbara Murray FV50 L Macc Harriers 51:28:00
133 Steven Berry MV50 U/A 51:30:00
134 David Forshaw MV40 Buxton & District AC 51:35:00
135 Matthew Webb MV40 Buxton & District AC 51:43:00
136 Angus Tennant MV50 Macc Harriers 51:53:00
137 Brian Jackson MV60 Macc Harriers 52:01:00
138 Kath Ward FV50 Stockport Harriers 52:25:00
139 Nick Gilfillan MV50 L U/A 52:30:00
140 Nic Lewis MV40 U/A 52:50:00
141 David Shoesmith MV60 Macc Harriers 52:55:00
142 Rob Baley MV40 Macc Harriers 53:11:00
143 Francis Wooff MV50 Chorlton Runners 53:48:00
144 Lucinda Stone F Staffs Moorlands 53:56:00
145 Michael Jones MV50 Altrincham & District 54:11:00
146 Emma Flint FV40 Chorlton Runners 54:20:00
147 Darren Hunt MV40 U/A 55:22:00
148 Jim Harries MV50 Stockport Harriers 55:24:00
149 Beth Sheldon FV40 L U/A 55:28:00
150 Sarah Bowen F U/A 55:40:00
151 Laura Stubbs F Congleton Harriers 55:41:00
152 Harry Stubbs MV60 Congleton Harriers 55:42:00
153 Christine Bowen FV50 Goyt Valley Striders 56:09:00
154 Angela Bamford FV50 Altrincham & District 56:09:00
155 Sarah Clayton FV40 U/A 56:23:00
156 David Hancock MV60 Macc Harriers 56:42:00
157 Gill Bremner FV60 U/A 56:49:00
158 Catherine Elliott FV40 Chorlton Runners 57:23:00
159 David Kennaway M Cheadle Running Club 57:40:00
160 Alan Williams MV50 Altrincham & District 58:18:00
161 Malcolm Brown MV50 Glossopdale Harriers 58:31:00
162 Ross Kennedy M U/A 58:38:00
163 Carole Barnes FV40 Stockport Harriers 58:43:00
164 Trevor Faulkner MV70 Wilmslow 59:10:00
165 Sarah Cassie FV40 Macc Harriers 59:40:00
166 Maggie Jones FV50 Altrincham & District 59:55:00
167 Helen Gray FV40 Goyt Valley Striders 60:15:00
168 Michael Thirsk MV50 Stockport Harriers 62:28:00
169 Sarah Taylor FV40 U/A 62:30:00
170 Joanne Hobson F Goyt Valley Striders 63:24:00
171 Allan Bourne MV70 Staffs Moorlands DNF
172 Oliver Barber M U/A DNF