Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

26/06/2013 – Hope - Seniors





  
Pos Name Category Club Time
1 Stuart Bond MS Dark Peak 00:39:57
2 Robert Little MS Dark Peak 00:41:04
3 Simon Harding MS Macc 00:42:27
4 Neil Northrop MS Dark Peak 00:44:14
5 Stuart Maycock MV40 Hallamshire Harriers 00:45:03
6 Jim Would MS Staffordshire Moorland 00:45:47
7 Tom Bush MS Altrincham 00:45:53
8 Mike Nolan MV40 Dark Peak 00:46:09
9 Jason Burgess MS Staffordshire Moorland 00:46:19
10 Jon Hargeaves MS Unattached 00:46:25
11 Aidan Linskill MS Totley A.C. 00:46:34
12 David Lund MS Dark Peak 00:46:41
13 Richard Pattern MV40 Dark Peak 00:46:52
14 Mark Grey MV40 Dark Peak 00:47:16
15 Pete Nield MS Macclesfield Harriers 00:47:32
16 Digby Harris MV40 Macc 00:47:43
17 David Palmer MV40 Steel City Striders 00:47:48
18 John Pemberton MS Dark Peak 00:47:55
19 Joshua Wain MS Unattached 00:48:03
20 Dan Clist MS Totley A.C. 00:48:16
21 Simon Bennet MV40 Steel City Striders 00:48:25
22 John Boyle MV40 Dark Peak 00:48:28
23 John Hewitt MV50 Glossopdale 00:48:29
24 Mark Purcell MS Buxton 00:48:40
25 Neil Pettie MV40 Goyt Valley 00:48:42
26 Jason Bennet MV40 Buxton 00:48:44
27 Chris Jackson MS Glossopdale 00:48:49
28 Simon Reed MV50 Dark Peak 00:48:53
29 Jim Semmelroth MS Southwell 00:49:03
30 Gavin Williams MS Dark Peak 00:49:30
31 Graeme Schofield MS Totley A.C. 00:49:37
32 Gary Parker MV40 Unattached 00:49:40
33 Peter Shaw MV40 Unattached 00:49:44
34 Max Wainwright MS Staffordshire Moorland 00:49:54
35 Peter Davies MS Unattached 00:50:00
36 Sally Fawcett FS Smiley Paces 00:50:06
37 Paul Stuart MV40 Steel City Striders 00:50:18
38 Adam Whitehead MS Unattached 00:50:25
39 Nick Wall MV40 Unattached 00:50:33
40 Caitlan Rice FS Glossopdale 00:50:40
41 John Webber MV50 Unattached 00:50:50
42 Helen Elmor FV40 Dark Peak 00:50:59
43 Jon Street MS Unattached 00:51:00
44 Pippa Wilkie FV40 Dark Peak 00:51:06
45 Keith G Holmes MV50 Dark Peak 00:51:22
46 Jonathan Breeze MS Unattached 00:51:34
47 Brian Mccoubrey MS Unattached 00:51:43
48 James Pierce MS Pennine Fell Runners 00:51:43
49 Stan Fichele MS Porter Valley Plodders 00:51:47
50 Dom Hewins MV40 Fat Boys 00:51:58
51 Steve Canning MS Sheffield Tri 00:52:00
52 Rob Pilling MS Porter Valley Plodders 00:52:05
53 Colin Lynch MV40 Totley A.C. 00:52:09
54 Robert Atkin MV40 Unattached 00:52:11
55 Alex Lewis MV40 Southwell 00:52:14
56 Sam Bellamy MV40 Porter Valley Plodders 00:52:22
57 Claire Prosser FS Dark Peak 00:52:24
58 Samuel Williams MS Unattached 00:52:26
59 Simon Fagg MS Unattached 00:52:28
60 Andy Barnet MV50 Dark Peak 00:52:33
61 Stuart Reid MS Dark Peak 00:52:36
62 Jonathan Crowes MS Unattached 00:52:40
63 Dave Sykes MV40 Dark Peak 00:52:43
64 Alex Hughes MS Southwell 00:52:44
65 Steph Curtis FV40 Pennine Fell Runners 00:52:47
66 Phil Applegate MS Outside 00:52:53
67 Nick Hamilton MS Cgcc 00:52:55
68 Hazel Tant FS Syo 00:53:02
69 John Alexander MS Cgcc 00:53:03
70 Steve Knight MS Glossopdale 00:53:07
71 Adam Brown MS Unattached 00:53:13
72 Rob Smith MV40 Unattached 00:53:17
73 Tony Whitehouse MV50 Bater Climbing 00:53:26
74 Jo Farnell MS Unattached 00:53:27
75 Lucas Jones MS Goyt Valley 00:53:28
76 Alec Reece MS Unattached 00:53:44
77 Nick Baker MS Unattached 00:53:47
78 John Thompson MV40 Unattached 00:53:54
79 Rupert Finn MV40 Fat Boys 00:54:01
80 Andy Hartley MV50 Fat Boys 00:54:05
81 Glen Irving MS Dark Peak 00:54:10
82 Steve Hartley MS Unattached 00:54:15
83 Paul Woolhouse MV40 Southwell 00:54:20
84 Raj Maharjan MV40 Goyt Valley 00:54:26
85 Ian Haigh MV40 Southwell 00:54:30
86 Rich White MS Glossopdale 00:54:36
87 Stuart Reece MS Unattached 00:54:39
88 Paul Firth MS Unattached 00:54:40
89 Zoe Barton FS Glossopdale 00:54:41
90 Andrew Lake MS Unattached 00:54:42
91 Mark Halsey MS Buxton 00:54:43
92 David Thoursnby-Smith MV40 Ashbourne Rc 00:54:44
93 Rolan Strube MV50 Pennine Fell Runners 00:54:47
94 Steve Aspey MV50 Unattached 00:54:49
95 Paul Sutton MV40 Unattached 00:54:53
96 Thomas Bradshaw-Dickin MS Unattached 00:54:53
97 Alec Hartley MS Cgcc 00:54:56
98 Mat Hickman MS Unattached 00:54:58
99 Nick Baynes MV40 Fat Boys 00:54:59
100 Paul Barton MS High Peak Running Group 00:55:00
101 Ellie Crownshaw FS Bradfield School 00:55:09
102 Peter Stanley MV50 Pennistone 00:55:12
103 Thomas Slater MS Hallamshire Harriers 00:55:15
104 Col Alcott MS Unattached 00:55:17
105 Neil Oxley MV60 Unattached 00:55:21
106 Mike Pulman MV40 Fat Boys 00:55:22
107 Lex Wilkinson MS Porter Valley Plodders 00:55:32
108 Mark Elwis MV40 Unattached 00:55:34
109 Jez Portman MV40 Unattached 00:55:42
110 Kev Saville MV40 Dark Peak 00:55:43
111 Mick Cochrane MV60 Dark Peak 00:55:46
112 Roland Meylan MV40 Buxton 00:55:50
113 Ashley Kay MV50 Dark Peak 00:55:50
114 Rodger Alexander MV50 Gt Bentley 00:55:50
115 Phil Howson MV40 Steel City Striders 00:56:07
116 Paul Hulbert MV40 Fat Boys 00:56:09
117 David Bollington MV40 Dark Peak 00:56:10
118 Samuel Williams MS Unattached 00:56:11
119 Richard Parkin MV40 Dvo 00:56:12
120 Richard Mead MV40 Unattached 00:56:13
121 Alex Paramore MS Porter Valley Plodders 00:56:22
122 Beu Robson MS Dark Fell 00:56:39
123 Jim Freeth MV40 Unattached 00:56:45
124 Wayne Forster MS Steel City Striders 00:57:00
125 Rob Hepworth MV40 Unattached 00:57:13
126 Neil Mcgraw MV40 Glossopdale 00:57:24
127 Mark Jelbert MS Unattached 00:57:28
128 John Heathfield MV50 Dark Peak 00:57:34
129 Peter Baily MV50 Buxton 00:57:36
130 Alison Wainwright FV40 Staffordshire Moorland 00:57:41
131 Nigel Fischer MS Gcgg 00:57:52
132 David Greenstreet MV40 Unattached 00:58:00
133 Michael Rayner MS Pennistone Footpath Runners 00:58:06
134 David Ibbotspn MV50 Unattached 00:58:08
135 David Sugden MV40 Dark Peak 00:58:11
136 David Kelly MS Unattached 00:58:16
137 David Naylor MV40 Unattached 00:58:23
138 Rick Bysouth MS Unattached 00:58:26
139 Chris Horsfall MV50 Handsworth Road Hogs 00:58:28
140 Bob Grocutt MV50 Unattached 00:58:30
141 Lynne Bland FV40 Dark Peak 00:58:32
142 Helen Colder FV40 Steel City Striders 00:58:32
143 Andrew Watson MV40 Erewash 00:58:33
144 Max Howard MV50 Retford Ac 00:58:33
145 Malcolm Johnson MS Stockport 00:58:53
146 Fiona Johnson FS Stockport 00:58:55
147 Richard Clegg MS Macclesfield Harriers 00:58:58
148 John Barton MV40 Unattached 00:59:00
149 David Mcguiness MV40 Dark Peak 00:59:03
150 Pat Goodhall FV50 Totley A.C. 00:59:09
151 Roy Small MV50 Dark Peak 00:59:16
152 David Patrick MV40 Ashbourne Rc 00:59:20
153 Rob Wallis MV40 Buxton 00:59:34
154 Tom Parry MS Unattached 00:59:41
155 Alison Barrett FS Steel City Striders 00:59:43
156 Steve Brandreth MV40 Unattached 00:59:48
157 Paul Rigsby MS Dark Peak 00:59:56
158 Ruth Hambleton FV40 Syo 01:00:00
159 John Bradley MS Unattached 01:00:06
160 David Belk MS Unattached 01:00:12
161 Andy Burnett MV40 Glossopdale 01:00:13
162 Matt Glossop MS Unattached 01:00:18
163 Lauren Penhaligan FS Cgcc 01:00:20
164 Darren Webb MV40 Dark Peak 01:00:27
165 Allison Higgins FV40 Fat Boys 01:00:31
166 Stephani Coe FS Dark Peak 01:00:33
167 Peter Davis MV40 Goyt Valley 01:00:34
168 Paul Carlilse MV50 Great Bentley 01:00:39
169 David Haire MS Porter Valley Plodders 01:00:46
170 Lee Gordon MV40 Fusion 01:00:58
171 Andy Nibbs MS Unattached 01:01:00
172 Kate Reece FV50 Unattached 01:01:14
173 Mike Annett MV40 Unattached 01:01:20
174 Rachel Medd FV40 Galmouth 01:01:22
175 Steve Hkerrison MV40 Esk Valley 01:01:27
176 Richard Hudson MS Unattached 01:01:38
177 Rob Hindle MV40 Unattached 01:01:41
178 Paul Griffiths MV50 Pennistone Footpath Runners 01:01:45
179 Paul Lorigon MV50 Unattached 01:01:52
180 Hayley Lever FS Unattached 01:02:02
181 Anthony Horstead MS Steel City Striders 01:02:03
182 Adrian Moss MV50 Steel City Striders 01:02:03
183 Catriona Neath FS Unattached 01:02:13
184 Andrew Charlesworth MS Unattached 01:02:18
185 David Prentice MV40 Dark Peak 01:02:35
186 Trevor Milner MV50 Dark Peak 01:02:44
187 Phillip Wain MV40 Unattached 01:02:47
188 Jenifer Rich FS Steel City Striders 01:02:53
189 Drew Withey MS Unattached 01:02:56
190 Richard Bouglas MS Buxton 01:02:58
191 Emma Dent FV40 Totley A.C. 01:03:00
192 Will Taylor MV50 Unattached 01:03:06
193 David Arundale MV50 Dark Peak 01:03:07
194 Jo Dunne MS Unattached 01:03:08
195 Jeremy Brayshaw MV60 Totley A.C. 01:03:16
196 Fiona Fulwood FS Unattached 01:03:59
197 Mark Wood MV40 Unattached 01:04:05
198 Elanor Wainwright FS Staffordshire Moorland 01:04:09
199 Mathew Simon MV50 Goyt Valley 01:04:11
200 Katy Bennet FS Unattached 01:04:19
201 John Frankin MV60 Porter Valley Plodders 01:04:21
202 Ellie Crownshaw FS Bradfield School 01:04:28
203 Claire Dutson FS Porter Valley Plodders 01:04:33
204 John Ostravoskis MS Fat Boys 01:04:44
205 John Houghton MV40 Stilton Striders 01:04:46
206 Simon Bowns MS Unattached 01:04:50
207 Nadhim Bayatti MS Highfell Hill Runners 01:05:23
208 Stuart Barker MV40 Goyt Valley 01:05:33
209 Nick Woffenden MS Unattached 01:05:40
210 John Heathfield MV50 Dark Peak 01:05:44
211 Ian Kennen MV40 Steel City Striders 01:05:48
212 Janet Milton FV50 Totley A.C. 01:06:03
213 Andrew Mathews MV50 Fat Boys 01:06:04
214 David Forshaw MV40 Buxton 01:06:07
215 David Perkins MS Unattached 01:06:10
216 Simon Forster MV50 Unattached 01:06:24
217 Phil Leigh MV50 Unattached 01:06:29
218 Steve Boylan MV40 Unattached 01:06:39
219 Gina Granger FV40 Holme Pierrpont 01:06:41
220 John Bysouth MS Unattached 01:06:51
221 Chris Reece MV60 Unattached 01:07:03
222 Raymond Migocz MV60 Unattached 01:07:13
223 Steve Megson MS Unattached 01:07:18
224 Duncan Mclaughlin MS Unattached 01:07:20
225 Anthony Horsfall MV40 Handsworth Road Hogs 01:07:26
226 Barbera Haigh FV60 Pennistone 01:07:28
227 Richard Garton MV50 Unattached 01:07:34
228 Mathew Zawadzki MV40 Steel City Striders 01:07:41
229 Rob Edwards MV50 Porter Valley Plodders 01:07:45
230 Katie Lia FS Porter Valley Plodders 01:07:48
231 George Willingham MV40 Tideswell 01:08:04
232 John Rawlinson MV40 Steel City Striders 01:08:11
233 Mike Arundale MV60 Dark Peak 01:08:13
234 Carol Beattie FV50 Steel City Striders 01:08:16
235 Fee Womersley FV50 Totley A.C. 01:08:27
236 Kevan Naylor MV40 Barrow Runners 01:08:39
237 Caryl Hartwright FV50 Totley A.C. 01:08:42
238 Debrah Mcclean FV40 Totley A.C. 01:08:43
239 Janelle Lowe FS Unattached 01:08:54
240 Fliss Milner FV40 Dark Peak 01:10:12
241 Alan Cole MV50 Jog Derbyshire 01:10:29
242 Louise Houghton FV40 Stilton Striders 01:11:41
243 Mary Jeal FV50 Denbigh Harriers 01:11:47
244 Keith Lindley MV50 Doncaster 01:12:05
245 Paul Weir MV40 Tideswell 01:12:32
246 Sue Jeff FV50 Tideswell 01:12:45
247 Daniel Allen MS Tideswell 01:12:45
248 Ben Brindley MS Tideswell 01:12:46
249 Myles Jones MS Porter Valley Plodders 01:12:53
250 Susan Bridgeford FV40 Unattached 01:13:22
251 Steve Whathall MV50 Retford Ac 01:13:41
252 Jen Swan FS Unattached 01:15:26
253 Trevor Faulkner MV70 Wilmslow Rc 01:16:00
254 Elaine Watson FV50 Unattached 01:16:20
255 Sarah Miles FS Wilmslow Rc 01:17:35
256 John Edward MV50 Unattached 01:18:21
257 Charman Heaton FV50 Retford Ac 01:18:59
258 Kirsty Taylor FS Unattached 01:19:14
259 Christine Wall FV50 Unattached 01:20:47
260 Ken Price MV60 Unattached 01:23:50
261 Joanne Hobson FS Goyt Valley 01:26:26
262 Laura Vincent FV50 Unattached 01:27:30
263 Helen Stockton FS Unattached 01:30:45
264 Julie Ryan FV40 Unattached 01:30:48
265 Gareth Holder MS Unattached 01:33:13
266 Emma-Jane Heaton FS Goyt Valley 01:35:01
267 Jenny Caddick FV40 Dark Peak Dnf
268 Keiron Hickey MV50 Totley A.C. Dnf
269 Steve Terry MV60 Totley A.C. Dnf
270 Paul Bowyerbank MV50 Totley A.C. Dnf
271 Tim Shiles MV40 Totley A.C. Dnf