Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

14/04/2013 – Kinder Downfall





  
Pos Name Category Club Time
1 Tom Brunt M Dark Peak FR 01:13:12
2 Adam Perry M Pennine FR 01:13:34
3 Christopher Leigh M40 Pennine FR 01:14:08
4 Richard Houghton M45 Macclesfield Harriers & AC 01:16:44
5 Ian Mills M Macclesfield Harriers & AC 01:16:48
6 Mark Ollerenshaw M Glossopdale Harriers 01:16:55
7 Steve Knowles M40 Pennine FR 01:17:14
8 James Wood M Staffordshire Moorlands 01:17:33
9 Daniel Page M Clowne Road Runners 01:18:28
10 Tony Heron M40 Dark Peak FR 01:18:38
11 Malcolm Johnson M Stockport Harriers & AC 01:18:45
12 Andrew Stuart M Beeston 01:18:57
13 Andrew Wainwright M40 Unattached 01:19:08
14 Alistair Cowell M40 Glossopdale Harriers 01:19:44
15 Gareth Briggs M40 Staffordshire Moorlands 01:19:55
16 Dave Ward M Pennine FR 01:21:12
17 Nathan Martin M Guildford & Godalming AC 01:21:20
18 Julian Minshull M50 Glossopdale Harriers 01:21:27
19 Graham Watson M45 Bingley Harriers & AC 01:21:35
20 David Lund M Dark Peak FR 01:21:56
21 Craig Boggon M Holmfirth Harriers AC 01:22:06
22 Mark Burton M Pennine FR 01:22:12
23 Jonathan Rouke M Unattached 01:22:29
24 Austin Frost M40 Dark Peak FR 01:22:38
25 Richard Bradbury M40 Matlock AC 01:22:45
26 Richard Snowden M45 Totley AC 01:22:45
27 Colin Davenport M Matlock AC 01:22:56
28 Robin Hope M40 Staffordshire Moorlands 01:22:59
29 James Walker M Shelton Striders 01:23:13
30 John Pemberton M Dark Peak FR 01:23:16
31 Stefan Bramwell M40 Pennine FR 01:23:16
32 Ben Crane M40 Derwent Valley Orienteers 01:23:35
33 Mark Horsley-Frost M40 Macclesfield Harriers & AC 01:23:49
34 Matthew Lichfield M Unattached 01:24:06
35 Kieran Davies M Erewash Valley RC 01:24:14
36 Mark Lawrence M Unattached 01:24:50
37 Steve Long M40 Cheshire Hill Racers 01:24:53
38 Dan Stewart M40 Holmfirth Harriers AC 01:24:57
39 Thomas Smith M South Yorkshire Police 01:25:06
40 John Hewitt M50 Glossopdale Harriers 01:25:15
41 Andrew Hunter M Beeston 01:25:52
42 Jim Trueman M45 Pennine FR 01:25:58
43 Philip Hewitt M Holmfirth Harriers AC 01:26:03
44 Emma Gould F West Bromwich H 01:26:11
45 Neil Walker M Altrincham & District AC 01:26:18
46 Andy Roberts M40 Congleton Harriers & AC 01:26:26
47 Paul Tutt M45 Unattached 01:26:37
48 Andy Barnett M50 Dark Peak FR 01:26:39
49 Alistair King M Macclesfield Harriers & AC 01:26:39
50 James Smith M Barrow Runners 01:27:11
51 Ian Fraser M45 Unattached 01:27:29
52 Paul Jeggo M50 Springfield Striders RC 01:27:33
53 Stephen Bull M Goyt Valley Striders 01:27:55
54 Russell Lewin M Barrow Runners 01:28:12
55 Mark Pursell M Buxton & District AC 01:28:18
56 Charlie Elliot M40 Unattached 01:28:28
57 Adam Whitworth M Steel City Striders RC 01:28:38
58 Colin Earl M45 Kimberworth Striders 01:28:42
59 Daniel Chan M Unattached 01:28:47
60 Robert Donald M Shelton Striders 01:29:02
61 Glen Irving M Dark Peak FR 01:29:29
62 Richard Usher M40 Reading RR 01:29:32
63 Caitlin Rice F Glossopdale Harriers 01:29:52
64 James Hynes M40 Unattached 01:29:56
65 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 01:30:06
66 Steve Swallow M45 Macclesfield Harriers & AC 01:30:12
67 Branden Davison M45 Fatboys RC 01:30:20
68 Robin Mitton M Pennine FR 01:30:26
69 Andrew Parkin M40 Dark Peak FR 01:30:31
70 Dicky Wilkinson M50 Dark Peak FR 01:30:36
71 Graham McMahon M55 Redhill RR 01:31:16
72 Ian Warhurst M50 Pennine FR 01:31:28
73 Alex Elsworth M40 Unattached 01:31:35
74 Martin Mallett M40 Unattached 01:32:10
75 Stephen Crook M Unattached 01:32:50
76 Rob Skelton M40 Unattached 01:33:15
77 Neil Weightman M45 Erewash Valley RC 01:33:24
78 Alistair MacGregor M Holmfirth Harriers AC 01:33:26
79 James Dean M Goyt Valley Striders 01:33:29
80 Robert Fishwick M Unattached 01:33:35
81 Andrew Holmes M Pennine FR 01:33:39
82 Roger Dent M45 Tintwistle Flyers 01:33:40
83 Richard Lock M White Nancy 01:34:02
84 Stephen Bark M40 Skegness 01:34:10
85 Mark Cliff M40 Pennine FR 01:34:12
86 Molly Whittall F Macclesfield Harriers & AC 01:34:14
87 Claire Aspinall F Pennine FR 01:34:18
88 Paul Stuart M45 Steel City Striders RC 01:34:29
89 Matt Yardley M40 Unattached 01:34:35
90 Noel Curtis M Pennine FR 01:34:45
91 Jonathan Haworth M Scarab Tri 01:34:49
92 Steve Wyatt M50 Pennine FR 01:35:06
93 Wain Marsh M Mow Cop Runners 01:35:11
94 David Whitfield M40 Unattached 01:35:19
95 Peter Carnell M Congleton Harriers & AC 01:35:21
96 Alun Williams M Unattached 01:35:23
97 Dave Hogg M55 Glossopdale Harriers 01:35:49
98 Stephen Metz M50 Porter Valley Plodders 01:35:53
99 Darren Wallis M45 Kinder MRT 01:35:55
100 Barry Blyth M65 Macclesfield Harriers & AC 01:36:00
101 Steve Grace M Pennine FR 01:36:03
102 Dan Riley M Pennine FR 01:36:15
103 Philip Hobbs M45 Holmfirth Harriers AC 01:36:33
104 Jason Stott M40 Pennine FR 01:36:37
105 Reginald Cooper M55 Unattached 01:36:40
106 Roland Strube M50 Pennine FR 01:36:59
107 Bruce Humphrey M Altrincham & District AC 01:37:03
108 Frank Fielding M60 Pennine FR 01:37:04
109 Charlie Eaton M Glossopdale Harriers 01:37:08
110 Kate Wilkinson F Steel City Striders RC 01:37:24
111 David Knowles M40 Unattached 01:37:26
112 Jim Harbord M40 Goyt Valley Striders 01:37:32
113 Dan Allton M Team DR 01:37:35
114 Adi Baker M50 Manx Harriers 01:37:41
115 Alan Bocking M55 Cheshire Hill Racers 01:37:49
116 Christopher Martin M Fatboys RC 01:37:53
117 Naomi Greaves F40 Pennine FR 01:37:56
118 Michael Bourne M45 Dark Peak FR 01:38:00
119 Michael Toman M45 Rossendale Harriers & AC 01:38:08
120 Andy Buck M50 Steel City Striders RC 01:38:20
121 Ellie Pocock F Unattached 01:38:27
122 Rick Frolich M50 Riverside Runners 01:38:29
123 Andy Butler M55 Pennine FR 01:38:35
124 Tim Gleeson M Handsworth Roadhogs 01:38:45
125 Tim Ruck M Pennine FR 01:39:03
126 Kirsty Bryan-Jones F40 Dark Peak FR 01:39:13
127 Jason Praill M Springfield Striders RC 01:39:14
128 Steve Wickham M55 Erewash Valley RC 01:39:16
129 Wayne Smithurst M Ripley RC 01:39:20
130 Lee Weatherall M40 Kimberworth Striders 01:39:36
131 Richard Gay M55 White Nancy 01:39:37
132 Sophie Lovell F Guildford & Godalming AC 01:39:39
133 Tony Ryan M50 Unattached 01:39:44
134 Jen Lewis F Macclesfield Harriers & AC 01:39:47
135 Patrick Rooney M55 Kimberworth Striders 01:40:08
136 John Mackintosh M45 Unattached 01:40:09
137 Sam Farrow M Unattached 01:40:15
138 Richard Dixon M Pennine FR 01:40:23
139 Joanne Bolton F45 Kimberworth Striders 01:40:28
140 Michael Hudson M50 Goyt Valley Striders 01:40:50
141 Andrew Barton M Altrincham & District AC 01:40:57
142 Trevor Longman M60 Macclesfield Harriers & AC 01:41:15
143 Carl Moriarty M50 Pennine FR 01:41:22
144 Jane Crowson F50 Dark Peak FR 01:41:37
145 Gregory Martin M Beeston 01:42:02
146 Mary Edgerton F50 Pennine FR 01:42:03
147 Emily Ault F Barrow Runners 01:42:04
148 Matt Lewis M45 Macclesfield Harriers & AC 01:42:07
149 Holly Martin F Pennine FR 01:42:08
150 Roland Meylan M40 Buxton & District AC 01:42:15
151 Graham Barnes M55 Unattached 01:42:17
152 Mike Wharton M Sale Harriers Manchester 01:42:55
153 Nick Lander M55 Erewash Valley RC 01:43:07
154 Chris Horsfall M55 Handsworth Roadhogs 01:43:11
155 Lesley Crane F40 Unattached 01:43:14
156 Peter Stock M55 Scarab Tri 01:43:17
157 Hayley Lever F Unattached 01:43:17
158 Richard Bouglas M Buxton & District AC 01:43:22
159 Nicholas Hill M45 Unattached 01:43:30
160 Jane Mellor F45 Pennine FR 01:43:42
161 Steve Temple M50 KFR 01:43:47
162 Nicholas Tucker M45 Serpentine RC 01:43:49
163 Philip Barnes M55 Macclesfield Harriers & AC 01:43:50
164 Paul Rowland M50 Unattached 01:44:03
165 Philip Howson M40 Steel City Striders RC 01:44:11
166 Joseph Mellor M Unattached 01:44:14
167 Pete Coppack M60 Macclesfield Harriers & AC 01:44:31
168 Matt Pentney M Dark Peak FR 01:44:37
169 Debbie Hill F50 Congleton Harriers & AC 01:44:59
170 Paul Barnes M45 Dark Peak FR 01:45:05
171 Richard Scottney M60 Pennine FR 01:45:08
172 Paul Burchell M50 Long Eaton RC 01:45:20
173 Oliver Cook M45 Long Eaton RC 01:45:22
174 Jude Stansfield F40 Glossopdale Harriers 01:45:29
175 Philip Howarth M45 Pennine FR 01:45:32
176 Mark Kelly M45 Unattached 01:45:42
177 Penny Collier F45 Dark Peak FR 01:46:05
178 John Williams M60 Springfield Striders RC 01:46:06
179 Matthew Hack M50 Stockport Harriers & AC 01:46:17
180 Peter Calladine M60 Saddleworth RC 01:46:20
181 Max Howard M50 Retford AC 01:46:21
182 Simon Wiles M45 Steel City Striders RC 01:46:23
183 David Ibbotson M55 Unattached 01:46:27
184 Richard Hakes M55 Dark Peak FR 01:46:32
185 Ian Ashenden M Pennine FR 01:46:35
186 Andy Burnett M45 Glossopdale Harriers 01:46:42
187 Katherine Harvey F50 Pennine FR 01:46:52
188 Ian Wolfendale M50 Pennine FR 01:46:54
189 Martin Griffiths M40 Dark Peak FR 01:46:56
190 John Sinclair M55 Retford AC 01:47:05
191 Patrick Garland M45 Unattached 01:47:16
192 Stephen Burt M45 Unattached 01:47:25
193 Ben Farrow M Glossopdale Harriers 01:47:27
194 John Stephenson M55 Glossopdale Harriers 01:47:35
195 Kevin Megson M50 Totley AC 01:47:40
196 Peter Bailey M50 Buxton & District AC 01:47:45
197 Tony Jackson M55 Glossopdale Harriers 01:47:49
198 Gayle Gamble F Shelton Striders 01:47:54
199 Barnaby Crawshaw M Pennine FR 01:48:34
200 Gary Atkinson M45 Unattached 01:48:39
201 Paul Hills M50 Pennine FR 01:48:39
202 Alex McCormick M50 Congleton Harriers & AC 01:48:46
203 Ian Gibson M50 Dark Peak FR 01:48:57
204 John Coates M50 Ilkley Harriers AC 01:49:15
205 Darren Burns M45 Fell Ponies 01:49:20
206 Richard Pegram M45 Wirksworth 01:49:31
207 Tim Horrocks M45 Pennine FR 01:49:37
208 Frank Golden M40 Buxton & District AC 01:49:43
209 John Ostrovskis M45 Fatboys RC 01:49:47
210 Andy Ardron M Macclesfield Harriers & AC 01:49:49
211 Chris Moody M45 Unattached 01:50:11
212 Tim Walshaw M40 Pennine FR 01:50:34
213 Paul Griffiths M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:50:41
214 Jerry Cook M45 Shepshed RC 01:50:44
215 Lindsay Palmer F45 Glossopdale Harriers 01:50:55
216 Philip Walters M45 Dark Peak FR 01:50:57
217 Ed Murden M45 Long Eaton RC 01:51:07
218 Shaun Hall M Goyt Valley Striders 01:51:11
219 David Walker M60 Macclesfield Harriers & AC 01:51:13
220 Sam Gibbs M Buxton & District AC 01:51:27
221 Caroline Burrell F Unattached 01:51:41
222 Roger Hart M60 Glossopdale Harriers 01:52:01
223 Peter Fleming M50 Unattached 01:52:09
224 Neville McGraw M65 Glossopdale Harriers 01:52:21
225 David Gould M60 West Bromwich H 01:52:33
226 Samantha Weatherall F45 Kimberworth Striders 01:52:43
227 Paul Hunt M45 Goyt Valley Striders 01:52:47
228 Katherine Wray F Shelton Striders 01:52:50
229 Bill Hunter M65 Holmfirth Harriers AC 01:53:20
230 Stephen Shaw M40 Dark Peak FR 01:53:20
231 David Parry M60 Steel City Striders RC 01:53:41
232 Trevor Milner M55 Dark Peak FR 01:53:51
233 Richard Hopkinson M65 Dark Peak FR 01:54:08
234 Brian Macfadyen M55 Macclesfield Harriers & AC 01:54:26
235 Matt Halls M Pennine FR 01:54:32
236 Becky Gibbs F Buxton & District AC 01:54:57
237 Richard Knowles M Totley AC 01:55:11
238 Richard Lowe M40 Pennine FR 01:55:20
239 Bill Sheppard M55 Long Eaton RC 01:55:23
240 Simon Elliott M55 Beeston 01:55:31
241 Matthew Ethell M Unattached 01:56:01
242 Clare Ash F45 Holmfirth Harriers AC 01:56:09
243 Kate Parr F40 Totley AC 01:56:31
244 Andy Skelhorn M50 Macclesfield Harriers & AC 01:56:32
245 Kevin Parker M50 Unattached 01:57:00
246 Lisa Bloor F45 Pennine FR 01:57:05
247 Andy Howie M55 Pennine FR 01:57:05
248 Alan Ashforth M60 Handsworth Roadhogs 01:57:14
249 Patrick Kinch M45 Unattached 01:57:54
250 John Woodhouse M45 Unattached 01:57:55
251 Paula Kynnerley F40 Congleton Harriers & AC 01:58:00
252 David Forshaw M45 Buxton & District AC 01:58:30
253 Neil Goldsmith M60 Pennine FR 01:58:58
254 Rob Turner M40 Derwent Runners (Derby) 01:59:27
255 Yvonne Peake F Derwent Runners (Derby) 01:59:27
256 Ann Middleton F50 Denby Dale Travellers 01:59:29
257 Jo Bowen F40 Pennine FR 02:01:04
258 Nick Ham M45 Stockport Harriers & AC 02:01:18
259 Steven Hewitt M55 Holmfirth Harriers AC 02:01:30
260 Helen Garforth F40 Reading Joggers 02:02:13
261 Peter Brooks M50 Unattached 02:02:21
262 Barbara Haigh F65 Penistone Footpath Runners & AC 02:02:52
263 Tony Whittle M Goyt Valley Striders 02:04:12
264 Claire Chapman F Kimberworth Striders 02:04:17
265 Raymond Brown M70 Penistone Footpath Runners & AC 02:04:32
266 Allan Lock M70 Silson Joggers AC 02:04:53
267 Roger Ashby M65 Pennine FR 02:07:12
268 Rosalind Bedford F50 Denby Dale Travellers 02:07:25
269 Fliss Milner F45 Dark Peak FR 02:08:14
270 Zoe Kelly F Unattached 02:08:21
271 Beryl Buckley F60 Glossopdale Harriers 02:08:37
272 David Whewell M50 Unattached 02:08:56
273 Caroline Wickham F50 Erewash Valley RC 02:10:13
274 Malcolm Brown M45 Glossopdale Harriers 02:11:19
275 Beverley Golden F Buxton & District AC 02:12:03
276 Trevor Faulkner M70 Wilmslow RC 02:12:27
277 Sophie Barraclough F45 Holmfirth Harriers AC 02:13:15
278 Raymond Migocz M60 Unattached 02:13:22
279 Barbara Hills F50 Goyt Valley Striders 02:13:47
280 Christine Purslow F50 Shelton Striders 02:14:03
281 Helen Gray F45 Goyt Valley Striders 02:14:04
282 Sandra Butcher F60 Shelton Striders 02:15:12
283 Gael Merlet F Unattached 02:15:15
284 Ruth Wilson F50 Goyt Valley Striders 02:17:26
285 Catherine Rowe F55 Long Eaton RC 02:18:08