Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

23/09/2012 – Stanage Struggle





  
Pos Name Category Club Time
1 Stuart Bond M Open Dark Peak 00:38:36
2 Oli Johnson M Open Dark Peak 00:39:16
3 Jack Ross M Open Staffordshire Moorlands 00:39:59
4 Pete Hodges M Open Dark Peak 00:40:25
5 Andy Swift M Open Penistone Footpath Runners 00:40:45
6 Dave Neill M 50 Staffordshire Moorlands 00:41:08
7 Kieran Hodgson M Open FRA 00:41:13
8 Adam Taylor M Open Dark Peak 00:41:52
9 Shane Ohly M Open Dark Peak 00:42:22
10 Ben Cartwright M Open Matlock AC 00:42:33
11 Austin Frost M Open 00:43:20
12 Colin Davenport M Open Matlock AC 00:43:30
13 Mike Nolan M 40 Dark Peak 00:43:39
14 Thomas Hall M Open 00:43:53
15 William Neill M Open Mercia Fell Runners 00:43:59
16 James Bostock M Open Wigston Pheonix 00:44:03
17 Gareth Little M Open Nottingham Uni 00:44:08
18 Mick Stenton M 50 Dark Peak 00:44:11
19 Jon Hargreaves M Open 00:44:12
20 Tom Roethenbaugh M Open 00:44:14
21 Gavin Williams M 50 Dark Peak 00:44:22
22 Richard James M Open CGCC 00:44:28
23 Edward Fletcher M Open 00:44:31
24 Darran Hawkins M 40 Buxton AC 00:44:33
25 Alan Pickering M 40 Matlock AC 00:44:35
26 David Lund M Open 00:44:38
27 John Atyeo M 40 Oxford City AC 00:44:44
28 James Walsh M Open 00:44:46
29 Andrew Wainwright M 40 Unattached 00:44:50
30 Andy Whittaker M 50 Unattached 00:44:51
31 David Keling M 50 Cheshire Hill Racers 00:45:02
32 Edward James M Open Belper Harriers 00:45:10
33 Thomas Smith M Open South Yorkshire Police AC 00:45:23
34 Mick Quinn M 50 Penistone Footpath Runners 00:45:26
35 Lee Morris M Open North Derbyshire RC 00:45:38
36 Robert Taylor M 60 Pennine Fell Runners 00:45:44
37 Nick Mawer M 40 00:45:59
38 Damian Kilpin M Open Penistone FR 00:46:03
39 Mark Lawrence M Open 00:46:07
40 Colin Taylor M 40 Porter Valley Plodders 00:46:11
41 Chris Jackson M Open Glossopdale Harriers 00:46:15
42 William Lindsay M Open 00:46:30
43 David Gale M Open 00:46:33
44 John Mooney M 50 Macclesfield Harriers 00:46:47
45 Noel Craine M 40 Eryri Harriers 00:46:56
46 Will Spain M Open Dark Peak 00:46:58
47 Mathew Marsh M Open Pennine Fell Runners 00:46:59
48 Jon Street M Open Unattached 00:47:00
49 Jon Slate M 40 Hallamshire Harriers 00:47:03
50 James Wilson M Open Glossopdale Harriers 00:47:08
51 Rob Baldock M Open Tri London 00:47:11
52 Kristian Groom M Open Unattached 00:47:14
53 Dave Sykes M Open Dark Peak 00:47:17
54 Jed Turner M 50 Sheffield Running Club 00:47:18
55 Phil Ellis M Open Denby Dale Travellers 00:47:19
56 Emma Gould F Open West Bromwich Harriers 00:47:22
57 John Hopkins M Open 00:47:34
58 Steph Curtis F 40 Pennine Fell Runners 00:47:39
59 Thomas Smith M Open Unattached 00:47:45
60 Stephen Bull M Open Goyt Valley Striders 00:48:03
61 Edgars Sokolovskis M Open 00:48:10
62 David James M Open CGCC 00:48:11
63 Ben Wolstenholme M Open Saddleworth Runners 00:48:13
64 Daniel Bell M 40 00:48:14
65 Dicky Wilkinson M 50 Dark Peak 00:48:17
66 Greg Woodward M 40 Matlock AC 00:48:18
67 Barry Blyth M 60 Macclesfield Harriers 00:48:20
68 Joe Farnell M Open 00:48:25
69 Martin Booth M 50 Penistone FR 00:48:26
70 Steve Bennett M 50 North Derbyshire RC 00:48:28
71 Ian Cowey M 40 Lincoln And District 00:48:31
72 Ben Norbury M Open 00:48:41
73 David Kidd M Open Pontefract A.c 00:48:48
74 Ian Warhurst M 50 Pennine Fell Runners 00:48:51
75 Graham Hill M 40 Calder Valley FR 00:48:52
76 Sandre Lewis F Open Altringham AC 00:48:57
77 Bernard Lewis M 40 Southwell Running Club 00:48:58
78 Robin Mitton M Open Pennine Fell Runners 00:49:01
79 Mark Hobbs M Open Dark Peak 00:49:14
80 David Harrison M 40 Dark Peak 00:49:17
81 Tom Flasher M 40 00:49:19
82 Robert Bolton M 40 00:49:21
83 Nigel Jeff M 40 Dark Peak 00:49:29
84 Paul Sorrell M Open 00:49:30
85 Tim Clarke M 40 FRA 00:49:33
86 Robin Skett M 40 00:49:39
87 Ian Haigh M 40 Southwell Running Club 00:49:47
88 Simon Pearson M 40 Dark Peak 00:49:54
89 John Bramwell M Open 00:50:02
90 Mark Elnis M 40 Unattached 00:50:06
91 John Alexander M Open CGCC 00:50:09
92 Peter Stanley M 50 Penistone Footpath Runners 00:50:12
93 Ian Mason M 40 Kinestone RR 00:50:14
94 Simon Martin M Open Headington RR 00:50:16
95 Jenny Reed F Open Notts AC 00:50:20
96 George Parsons M Open 00:50:24
97 Steve Bowker M 50 Pennine Fell Runners 00:50:30
98 Pippa Wilkie F 40 Dark Peak 00:50:32
99 John Howsham M 40 Penistone Footpath Runners 00:50:35
100 David Hobson M 50 00:50:36
101 David Gardner M 40 Sutton Bonnington Olympic Development Squad 00:50:41
102 Ian Edwards M 40 Unattached 00:50:44
103 Keith Holmes M 50 Dark Peak 00:50:46
104 Steve Wathall M 50 Retford AC 00:50:57
105 Stephen Wooliscroft M Open Dark Peak 00:51:00
106 Steve Blackford M 50 Denby Dale Travellers 00:51:02
107 Reg Cooper M 50 Wirksworth 00:51:03
108 Henry Colley M Open 00:51:10
109 Alister Barnett M Open 00:51:15
110 Thomas Brittain M Open 00:51:20
111 Adam Hartley M Open Rothwell Harriers 00:51:21
112 Ben Brindley M Open Tideswell RC 00:51:21
113 Rachel Nolan F 40 Pennine Fell Runners 00:51:25
114 John Jodrell M 50 Pennine Fell Runners 00:51:31
115 Bob Grocutt M 40 Unattached 00:51:35
116 David Martinez M Open Derby Derwent Runners 00:51:39
117 David Fox M Open Elton Ski Club 00:51:43
118 Sara Hamblin F Open Totley AC 00:51:44
119 John Gorman M 60 North Derbyshire RC 00:51:45
120 David Beerling M 40 Dark Peak 00:51:53
121 Alan Brentnall M 60 Pennine Fell Runners 00:51:55
122 Tom Mawson M Open 00:51:57
123 Max Revitt M Open 00:52:00
124 Andrew Davies M 40 Steel City Striders 00:52:01
125 Rory M 50 Wellhead Old Boys 00:52:03
126 Neil Oxley M 60 Unattached 00:52:08
127 Steve Macha M 40 Bo Alloy 00:52:08
128 Fred Goldberg M Open 00:52:11
129 Joseph Brownhill M Open 00:52:15
130 Sam Bentley M Open Unattached 00:52:17
131 Robert Stewart M Open Unattached 00:52:19
132 Hazel Tant F Open 00:52:21
133 Brian Bradder M Open Penistone Footpath Runners 00:52:22
134 Wayne West M Open Dark Peak 00:52:30
135 Edward Lindsay M Open 00:52:36
136 James Mitchell M Open 00:52:39
137 Fiona Alexander F 40 Ripley RC 00:52:41
138 Ian Hewitt M Open Sinfin RC 00:52:48
139 Duncan Marson M Open 00:52:50
140 Kirsty Bryan-Jones F 40 Dark Peak 00:52:58
141 Richard Gardiner M Open CGCC 00:52:59
142 Roger Lawty M 40 Denby Dale Travellers 00:53:01
143 Peter Bailey M 50 Buxton AC 00:53:02
144 Michael Raynor M Open Penistone Footpath Runners 00:53:05
145 Jane Crowson F 40 Dark Peak 00:53:11
146 James White M 40 Sheffield Hash Harriers 00:53:13
147 David Beresford M 40 Unattached 00:53:24
148 Sean Ollier M Open Belper Harriers 00:53:25
149 James Crossland M Open Unattached 00:53:26
150 Gary Dean M 40 Penistone Footpath Runners 00:53:42
151 Trevor Stevens M 50 00:53:44
152 Mathew Cooper M Open Unattached 00:53:48
153 Willy Kitchen M 40 Dark Peak 00:53:51
154 Aitor Pereda M Open Unattached 00:53:53
155 Paul Bursshell M 50 Long Eaton RC 00:53:54
156 Kevin Mahon M Open Rear Gunners 00:53:54
157 Kate Jenkins F Open Handsworth Road Hogs 00:53:56
158 Philip Barnes M 50 Macclesfield Harriers 00:54:03
159 Marcus Lancastle M 40 Lincoln And District 00:54:06
160 Dave Bone M 50 00:54:07
161 Mati Jones M 40 Wellhead Old Boys 00:54:09
162 Tom Wilkins M Open 00:54:10
163 Dave Watson M 40 North Derbyshire RC 00:54:12
164 Christopher Swire M 40 00:54:14
165 Peter Grover M 40 Unattached 00:54:16
166 Clove Gardiner F Open Dark Peak 00:54:27
167 Mick Wyldbore M Open Derbyshire Fire And Rescue Rams 00:54:31
168 Paul Gee M 40 Penistone Footpath Runners 00:54:41
169 James Cox M Open 00:54:43
170 Darren Webb M 40 Dark Peak 00:54:47
171 Alan Spurr M 40 Wakefield Harriers 00:54:54
172 Robin Fletcher M 60 North Derbyshire RC 00:54:56
173 William Chang M Open Long Eaton RC 00:54:59
174 David Couch M 40 00:55:01
175 Roland Meylan M 40 Buxton AC 00:55:07
176 Jesus Moreno M Open 00:55:11
177 Michelle Aukland F Open Unattached 00:55:14
178 Phil Robins M 50 00:55:18
179 Richard Powell M Open Sheffield Tri Club 00:55:19
180 Shaun Taylor M Open Unattached 00:55:20
181 Nigel Wragg M 40 00:55:29
182 Alex Elsworth M 40 00:55:31
183 Steve Dickinson M 40 Penistone Footpath Runners 00:55:34
184 Simon Hutchinson M 40 00:55:35
185 Stewart Kemp M 50 Kendal AC 00:55:36
186 Karen Hallas F Open Leeds City 00:55:37
187 Paul Alexander M 50 North Derbyshire RC 00:55:38
188 Jonathan Rex M Open 00:55:45
189 Caroline Scott F 40 Sinfin RC 00:55:46
190 Heather Ohly F Open 00:55:50
191 James Lamb M Open North Derbyshire RC 00:55:59
192 Holly Martin F Open Pennine Fell Runners 00:56:02
193 Dave Foster M 50 Penistone FR 00:56:18
194 Tim Dawes M Open 00:56:20
195 Alison Thomas F 40 Eryri Harriers 00:56:22
196 Stuart Woodhead M 50 Penistone FR 00:56:29
197 Tony Jackson M 50 Glossopdale Harriers 00:56:30
198 Andy Burnett M 40 Glossopdale Harriers 00:56:33
199 Rob Cole M Open Dark Peak 00:56:35
200 Stacey Smith F Open Unattached 00:56:42
201 Graham Berry M 60 00:56:45
202 Chris Styles M Open Serpentine R.C 00:56:46
203 James Stables M Open Saddleworth Runners 00:56:49
204 Kevin Rowles M 50 Killamarsh Harriers 00:56:54
205 Alexandra Dow F Open Buxton Tri Club 00:56:56
206 Trevor Milner M 50 Dark Peak 00:56:57
207 Marcus Suanders M 40 Lincoln And District 00:56:58
208 Kevin Megson M 50 00:57:00
209 Nigel Fisher M Open Unattached 00:57:04
210 David Garragam M Open Lincoln And District 00:57:08
211 Andrew Chester M 40 Unattached 00:57:09
212 James Spawton M 40 00:57:11
213 Gary Goodall M Open Elton Ski Club 00:57:12
214 Ian Ankers M 60 Staffordshire Moorlands 00:57:13
215 David McKee M 40 00:57:16
216 Steve Brandreth M 40 Porter Valley Plodders 00:57:18
217 David Gould M 50 West Bromwich Harriers 00:57:19
218 Stuart Reeves M Open Unattached 00:57:20
219 Jane Mellor F 40 Pennine Fell Runners 00:57:23
220 Geoffrey Dimolow M 50 Penistone FR 00:57:25
221 Andy Pritchard M 40 Unattached 00:57:27
222 Joe Barker M 40 00:57:29
223 Robert Adie M Open Unattached 00:57:31
224 Penny Collier F 40 Dark Peak 00:57:33
225 Jacqui Dyer F Open Unattached 00:57:37
226 Dan Sims M Open GMFRS Mountain Running 00:57:41
227 Richard Pegram M 40 Wirksworth 00:57:43
228 Ian Gibson M 40 Dark Peak 00:57:44
229 John Franklin M 60 Porter Valley Plodders 00:57:46
230 Gus Williams M 40 Carnethy 00:57:50
231 Justin Gowards M Open Unattached 00:57:54
232 Jan Forrester F 60 Matlock AC 00:57:58
233 Alison Brentnall F 60 Pennine Fell Runners 00:58:04
234 Emma Dent F 40 Totley AC 00:58:05
235 Michael Walsh M Open Penistone Footpath Runners 00:58:08
236 Paul Eames M 40 00:58:10
237 Nick Wittingham M 50 Penistone Footpath Runners 00:58:14
238 Dorothy Pelly F 50 Ambleside AC 00:58:31
239 Mark Riordan M Open Penistone Footpath Runners 00:58:35
240 Tim Nixon M 50 Dark Peak 00:58:36
241 Gary Chadwick M Open Sale Harriers 00:58:36
242 Nickie Taylor F Open 00:58:40
243 Martin Smith M 50 00:58:41
244 Max Howard M 50 Retford AC 00:58:42
245 Joanna Boyd F Open Unattached 00:58:46
246 Steve Mead M 50 Matlock AC 00:58:49
247 Pete Tanker M 40 Unattached 00:58:50
248 Andrew James Middleton M 60 West End Runners 00:58:54
249 Mark Jackson M 40 Braintree Athletics Club 00:59:03
250 Frederick Getz M 50 Unattached 00:59:11
251 Michael Baldwin M 60 Denby Dale Travellers 00:59:26
252 Garry Needham M 40 Kimberworth Striders 00:59:33
253 Geoff Nichols M 50 Dark Peak 00:59:38
254 Murray Bishop M 40 Carnethy 00:59:43
255 Steve Monaghan M 40 North Derbyshire RC 00:59:47
256 Rebecca Chandler F Open Unattached 00:59:58
257 Richard Hopkinson M 60 Dark Peak 01:00:02
258 Katherine Harvey F 50 Pennine Fell Runners 01:00:04
259 Sarah Sykes F 40 Penistone Footpath Runners 01:00:07
260 Paul Wier M 40 Tideswell RC 01:00:22
261 Richard Broadhead M 40 Ashbourne RC 01:00:25
262 David Arundale M 50 Dark Peak 01:00:34
263 Nick Lyons M 50 Lincoln And District 01:00:41
264 Shaun Lillis M 40 01:00:53
265 Darren Maher M 40 Unattached 01:00:54
266 Darren Craig M Open Unattached 01:00:56
267 Omar Pizzada M 40 01:01:08
268 Kat Love F Open 01:01:10
269 Simon Taylor M 40 Unattached 01:01:14
270 Dean Allcroft M 40 Penistone Footpath Runners 01:01:18
271 Philp Walters M 40 Dark Peak 01:01:23
272 Catherine Rowe F 50 Long Eaton RC 01:01:25
273 Sasha Doyle F Open 01:01:27
274 Rachel Holder F 40 01:01:43
275 Megan Button F Open Penistone Footpath Runners 01:02:11
276 Robin Edwards M 40 Porter Valley Plodders 01:02:15
277 Tom Wallace M Open 01:02:17
278 Tony Wood M 40 Mansfield Tri 01:02:19
279 David Needham M 60 Penistone Footpath Runners 01:02:21
280 Maurice West M 60 Dark Peak 01:02:23
281 Chris Martin M Open 01:02:24
282 Barbara Haigh F 60 Penistone Footpath Runners 01:02:27
283 Damian Cowlishaw M 40 Long Eaton RC 01:02:28
284 Rod Campbell M 60 Staffordshire Moorlands 01:02:30
285 Michael Twigg M 40 01:02:31
286 Dominic Cartwright M 40 01:02:32
287 John David Mason M Open Unattached 01:02:41
288 Steffan Rygaard M 40 Unattached 01:03:00
289 Martin Drury M Open Unattached 01:03:11
290 Chris Hartley M 40 Unattached 01:03:15
291 David Forshaw M 40 Buxton AC 01:03:18
292 Stephen Dewick M 40 Dark Peak 01:03:21
293 Dominic Ryan M Open 01:03:27
294 Richard Marrs M 50 Sphinx AC 01:03:35
295 Andrew Taylor M 50 01:03:50
296 Colin Bostock M 50 Long Eaton RC 01:03:52
297 George Willingham M 40 Tideswell RC 01:03:54
298 David Hicken M 50 North Derbyshire RC 01:04:03
299 Linda Haley F 40 Steel City Striders 01:04:12
300 Mark Longshaw M 40 Steel City Striders 01:04:14
301 Stephen Tysome M 40 01:04:31
302 Helen Madden F 40 01:04:37
303 John Garrier M 60 Beeston AC 01:04:45
304 Richard Thorpe M 40 North Derbyshire RC 01:04:46
305 Austen Colledge M Open RaF 01:04:48
306 Jonathan Cooper M Open 01:04:53
307 Charlotte Hunt F Open Ryston Runners 01:04:55
308 Mike Arundale M 50 Dark Peak 01:05:00
309 Maxine Ison F 40 Totley AC 01:05:12
310 Stewart Benfield M 40 Rear Gunners 01:05:18
311 Anthony Hextall M 40 Unattached 01:05:36
312 Rebecca Cheetham F Open Penistone Footpath Runners 01:05:47
313 Deborah Stephenson F 40 FRA 01:06:05
314 Maggie Gorman F 50 NDRC 01:06:07
315 Philip Mckenna M 50 01:06:08
316 Jim Johnson M 40 01:06:08
317 Cheryl Brown F Open Long Eaton RC 01:06:10
318 Angie Astbury F 40 Sheffield Tri Club 01:06:31
319 Amand Hewitt F Open Derby A.c 01:06:35
320 Kristie Goldberg F Open 01:06:40
321 Malcolm Brown M 40 Glossopdale Harriers 01:06:53
322 Martin White M Open 01:07:07
323 Penny Lewis F Open 01:07:08
324 Jane Cook F Open 01:07:13
325 Melanie Lombard F Open Unattached 01:07:22
326 Elaine Watson F 50 Unattached 01:07:53
327 Ben McKewen M Open 01:08:39
328 Phillipa Jane Wilson F 40 Lincoln And District 01:08:40
329 Edwina Edwards F 40 Dark Peak 01:08:46
330 Don Buffham M 50 Otley AC 01:08:55
331 Richard Mason M 50 01:09:36
332 Susan Higham F 60 Penistone Footpath Runners 01:09:45
333 Howryk Getz M 60 01:09:48
334 Jane Tomkinson F 40 Unattached 01:10:31
335 John Rawlinson M 40 Steel City Striders 01:10:33
336 Helen Cain F Open Steel City Striders 01:10:53
337 Rosalind Treadwell F 50 Lincoln And District 01:11:32
338 Emma Tindall F Open Lincoln And District 01:11:33
339 Sarah Humpleby F Open 01:11:35
340 Carmel Gray F Open Unattached 01:11:38
341 Thelma Pickard F 50 01:13:26
342 Annie Lightowler F 40 Penistone Footpath Runners 01:13:52
343 John Newton M Open 01:14:42
344 Jacqueline Armitage F 40 Penistone Footpath Runners 01:15:04
345 Tessa Whittaker F 50 Matlock AC 01:15:13
346 Tracy Adie F Open 01:15:27
347 Edward Mogford M 50 Wellhead Old Boys 01:15:45
348 Carmen Mechow F Open Unattached 01:16:40
349 Fee Womersley F 50 Totley AC Dnf
350 Gary Parker M 40 Dnf
351 Rebecca Wager F Open Mansfield Tri Dnf
352 Fraser Hirst M 40 Unattached Dnf