Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

12/02/2012 – The Beacon





  
Pos Name Category Club Time
1 Cameron Taylor MJ/1/50/350 Esk Valley FC 00:57:14
2 Gary Jones MO/1/50/50 N'land Fell R. 00:57:21
3 Paul Butler M45/1/50/100 Loftus & Whitby 00:58:15
4 Charlie Stead MO/2/48/242 N'land Fell R. 00:59:24
5 Richard Bewell M45/2/48/340 Wetherby AC 01:00:32
6 Charlie Mason MO/3/46/46 Esk Valley FC 01:00:43
7 Lee Bennett M40/1/50/98 N'land Fell R. 01:01:12
8 Nicholas Barber MO/4/45/236 Pennine FR 01:04:17
9 Jayson Cavill MO/5/44/81 Pickering RC 01:04:27
10 Mike Smith M40/2/48/222 New Marske H 01:04:38
11 Joe Johnson MO/6/43/281 Esk Valley FC 01:04:47
12 Rob Williamson M45/3/46/230 Loftus & Whitby 01:05:04
13 Michael Quinn MO/7/42/149 Esk Valley FC 01:05:28
14 Matthew Trevellyan MO/8/41/79 Esk Valley FC 01:05:46
15 Jonathan Carrivick MO/9/40/40 Individual# 01:05:50
16 Ben Senior MO/10/39/160 Loftus & Whitby 01:05:55
17 Chris Ellis M50/1/50/223 Loftus & Whitby 01:05:57
18 Phil Green M40/3/46/305 N'land Fell R. 01:05:59
19 Bryan Saysell M45/4/45/316 North York Moors 01:06:18
20 David Greatorex M40/4/45/45 Sedgefield H 01:06:32
21 Lawrence Johnson M50/2/48/142 N'land Fell R. 01:06:42
22 Steven Prentice MO/11/38/38 NE Marathon C 01:06:54
23 Michael Richmond MO/12/37/37 Heanor Ac 01:06:57
24 Thomas Jones MO/13/36/229 Redcar RC 01:07:00
25 Caroline Lambert FO/1/50/50 Wetherby AC 01:07:02
26 Ian Chapman MO/14/35/207 Ripon Runners 01:07:04
27 Chris Sanderson M40/5/44/85 N'land Fell R. 01:07:40
28 Julian Barwick M50/3/46/333 North York Moors 01:08:23
29 Robert Allinson MO/15/34/211 Redcar RC 01:08:44
30 Nicola Kent F40/1/50/196 Loftus & Whitby 01:08:50
31 Brendan Anglim M40/6/43/209 North York Moors 01:08:53
32 Kay Neesam F40/2/48/346 New Marske H 01:09:09
33 Stephen Guest MO/16/33/133 New Marske H 01:09:10
34 Jeff Belt M40/7/42/110 North York Moors 01:09:29
35 Pete Berry M40/8/41/41 North York Moors 01:09:32
36 Neil Scruton M60/1/50/250 Scarborough AC 01:09:44
37 Scott Howard M40/9/40/66 Esk Valley FC 01:10:10
38 Gary Thoms M50/4/45/261 North York Moors 01:10:21
39 Angharad Owen FO/2/48/98 Loftus & Whitby 01:10:27
40 Robert Page MO/17/32/32 Loftus & Whitby 01:10:32
41 Andrew Minister MO/18/31/205 Durham FR 01:10:46
42 Keith Westerman M45/5/44/163 Esk Valley FC 01:10:48
43 Brian Stallwood M55/1/50/96 Esk Valley FC 01:11:05
44 Jason Ellis M40/10/39/104 Esk Valley FC 01:11:21
45 David Gibson MO/19/30/160 Esk Valley FC 01:11:25
46 David Kirk M60/2/48/290 H'Pool Burn Rd 01:11:34
47 Bernard Kivlehan M50/5/44/129 N'land Fell R. 01:11:46
48 James Lee M40/11/38/271 NYP Tri. 01:11:48
49 Graeme Addison M40/12/37/148 Sedgefield H 01:12:18
50 Ean Parsons M50/6/43/119 Sedgefield H 01:13:03
51 Craig Anderton M40/13/36/215 FRA# 01:13:09
52 Mike Baxter M40/14/35/35 Esk Valley FC 01:13:38
53 James McGann MO/20/29/62 Easingwold RC 01:13:46
54 Kevin Holmes M50/7/42/161 Individual# 01:14:00
55 David Walker M40/15/34/99 Sedgefield H 01:14:16
56 Martin Connell M40/16/33/66 Pickering RC 01:14:34
57 Chris Green M40/17/32/63 Esk Valley FC 01:14:54
58 Matthew Jones MO/21/28/66 Sedgefield H 01:15:50
59 Steph. Scott F40/3/46/92 N'land Fell R. 01:16:09
60 Kierian O'Toole M40/18/31/31 Tyne Tri. 01:16:35
61 Mike Hetherton M65/1/50/346 Pickering RC 01:16:55
62 Gail Bell FO/3/46/137 Sedgefield H 01:17:01
63 Nicholas Cousins M45/6/43/232 Pickering RC 01:17:18
64 David Minchin MO/22/27/128 Esk Valley FC 01:17:36
65 Neil Gammack M40/19/30/123 N'land Fell R. 01:17:37
66 Neil Bowmer M40/20/29/72 Swaledale RR 01:17:53
67 Michael Keavney M45/7/42/176 Individual# 01:17:55
68 Dave Johnson M50/8/41/208 N'land Fell R. 01:17:56
69 Nigel Bower M60/3/46/319 Ripon Runners 01:17:58
70 Hester Cox F40/4/45/227 Thirsk & Sow 01:18:00
71 Shaun Roberts M55/2/48/329 Elvet Striders 01:18:02
72 Peter Winter M50/9/40/111 Pickering RC 01:18:04
73 Sue Haslam F55/1/50/250 Scarborough AC 01:18:06
74 Chris Wright M50/10/39/275 North York Moors 01:18:43
75 Denise Tunstall F45/1/50/243 Durham FR 01:19:29
76 James Meadows MO/23/26/150 Esk Valley FC 01:19:38
77 Kim England FO/4/45/304 Pickering RC 01:19:39
78 Paul Peacock M45/8/41/41 Esk Valley FC 01:19:44
79 Mark Edwards M50/11/38/137 North York Moors 01:20:39
80 Nigel Heppell M55/3/46/136 Elvet Striders 01:20:55
81 David Heath M40/21/28/242 New Marske H 01:20:58
82 Diane Jobson F40/5/44/44 North York Moors 01:21:10
83 Trevor Symonds M55/4/45/222 FRA# 01:21:25
84 Ann Dale FO/5/44/285 Wetherby AC 01:21:35
85 Lorraine Laycock FO/6/43/303 Pickering RC 01:21:38
86 David Robinson M50/12/37/130 FRA# 01:22:39
87 Doug Welsh M65/2/48/234 North York Moors 01:22:41
88 Mick McGurk M55/5/44/309 New Marske H 01:23:48
89 Rod Collier M40/22/27/27 Individual# 01:24:11
90 Ella Towers F40/6/43/216 Individual# 01:24:25
91 Sally Buckworth F40/7/42/132 Individual# 01:24:27
92 Anthony Corbett M45/9/40/69 Quakers RC 01:26:29
93 Phil Hughes-Nar. M45/10/39/113 Kimberworth ST 01:26:30
94 MarieL. Drozdowicz F50/1/50/148 Morpeth H. 01:26:35
95 Ellen Tipple FO/7/42/42 Sedgefield H 01:26:38
96 Marie-Helene Joyce FO/8/41/80 N'land Fell R. 01:26:54
97 Graham Fraser M60/4/45/87 Alen Valley Str 01:27:00
98 Ian Harmer M55/6/43/216 Esk Valley FC 01:27:25
99 Craig Hollifield MO/24/25/35 Esk Valley FC 01:27:27
100 Phil Miles M70/1/50/240 New Marske H 01:28:56
101 Simon Gardner MO/25/24/24 Individual# 01:29:02
102 Mike Pennock M65/3/46/91 Ripon Runners 01:29:04
103 Bob Lillie M60/5/44/216 Esk Valley FC 01:29:30
104 Adrian Martin M50/13/36/89 Esk Valley FC 01:29:40
105 Chris Bennett M60/6/43/43 Ripon Runners 01:29:41
106 Alison Rolfe F45/2/48/237 Esk Valley FC 01:29:50
107 Mark Johnson M40/23/26/64 Esk Valley FC 01:29:55
108 Abbie Hull FO/9/40/192 Quakers RC 01:34:19
109 Dave Parke M60/7/42/129 Scarborough AC 01:34:40
110 Alison M'rie-Lewis F40/8/41/207 Wetherby AC 01:34:45
111 Nichola Swinbourne FO/10/39/39 H'Pool Burn Rd 01:34:50
112 Jane Maloney F50/2/48/89 Easingwold RC 01:35:58
113 Greg Swinbourne M40/24/25/33 Individual# 01:36:00
114 Lynn Humpleby FO/11/38/186 Pickering RC 01:36:10
115 Donald Buffham M55/7/42/42 Otley AC 01:36:15
116 Andy Russell M45/11/38/38 N'land Fell R. 01:36:25
117 Judith Bewell F50/3/46/326 Wetherby AC 01:36:35
118 Geoff Hine M50/14/35/177 S'land Strollers 01:37:00
119 Mike Simpson M55/8/41/41 N. Shields Poly 01:37:10
120 Paul Haydon M45/12/37/220 FRA# 01:37:15
121 Sara Stewart F40/9/40/83 Allen Valley 01:37:15
122 Bob Howe M65/4/45/134 North York Moors 01:37:18
123 Ian Robinson M50/15/34/233 Esk Valley FC 01:38:10
124 Sue Kendall F45/3/46/46 Individual# 01:38:15
125 David Beaumont M55/9/40/164 N'land Fell R. 01:40:13
126 Mick Close MO/26/23/23 Esk Valley FC 01:41:12
127 Alison Simpson F45/4/45/45 N. Shields Poly 01:48:09
128 Louise Campbell F40/10/39/192 Esk Valley FC 01:48:09
129 Phillipa Hare F55/2/48/336 Pickering RC 01:52:06
130 Jonathan H-Douglas M40/25/24/43 Easingwold RC 01:53:27
131 Dean Wise M55/10/39/201 Pickering RC 01:54:01