Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

11/09/2011 – Lake District Mountain Trial - Classic





  
Pos Name Category Club Time
1 Tom Brunt M Holmfirth Harriers AC 03:37:15
2 Hector Haines M Ilkley Harriers AC 03:44:49
3 Andrew Schofield MV40 Borrowdale Fell Runners 03:52:47
4 Rhys Findlay-Robinson M Dark Peak Fell Runners Club 03:53:50
5 Duncan Archer M Durham Fell Runners 04:00:23
6 Steve Birkinshaw MV40 Borrowdale Fell Runners 04:04:41
7 Konrad Rawlik M Carnethy Hill RC 04:05:55
8 Neil Talbott M 04:13:34
9 John Rocke M Dark Peak Fell Runners Club 04:16:35
10 Quentin Harding MV40 Bowland Fell Runners 04:21:20
11 John Hunt MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:22:20
12 Richard McGrath M Ellenborough AC 04:26:02
13 Bob Johnston M Dark Peak Fell Runners Club 04:29:32
14 Rick Stuart MV40 Helm Hill Runners 04:31:49
15 Paul Gaines MV40 Tynedale Harriers & AC 04:34:40
16 Duncan Steen M Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC 04:35:04
17 Edward Catmur M Thames Hare & Hounds 04:35:54
18 Hodge Grayson M Ambleside AC 04:37:38
19 Mark Seddon MV40 Horwich RMI Harriers 04:39:26
20 Gavin Williams MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:40:40
21 David Alcock M Pudsey & Bramley AC 04:43:00
22 Phil Clark MV50 Kendal AAC 04:43:23
23 David Wilson MV40 Bowland Fell Runners 04:43:26
24 Matt Beresford MV40 Kendal AAC 04:43:43
25 Stephen Lang MV40 Cheshire Hill Racers 04:48:55
26 Mike Johnson MV50 Bowland Fell Runners 04:50:16
27 David White MV40 Helm Hill Runners 04:52:44
28 Allan Miller MV50 Kendal AAC 04:53:47
29 Colin Valentine MV50 Keswick AC 04:53:52
30 Helene Whitaker FV40 Ilkley Harriers AC 04:54:17
31 Bill Johnson MV40 Calder Valley Fell Runners 04:54:27
32 Catherine Evans F Keswick AC 04:55:45
33 Adam Stirk M Guildford & Godalming AC 04:58:44
34 Peter Tayler MV40 Black Combe Runners 04:58:54
35 Mike Harrison MV40 Cumberland Fell Runners 04:59:37
36 Nigel Bunn MV40 Tring RC 04:59:43
37 Andrew Sutton MV40 Marshall Milton Keynes AC 05:03:47
38 Kevin Harding MV50 Tring RC 05:03:59
39 Neil Gascoyne MV40 05:04:22
40 Nick Ray M Ellenborough AC 05:05:21
41 Roy Ruddle MV40 Ilkley Harriers AC 05:06:50
42 Paul Thompson MV40 Clayton-le-Moors Harriers 05:06:58
43 Mark Ruscoe M Astley & Tyldesley Road Runners 05:08:09
44 Chris Evans M Keswick AC 05:09:56
45 Michael Cottam MV40 Garstang RC 05:10:24
46 Matthew Waters M 05:11:30
47 Jon Underwood MV40 Calder Valley Fell Runners 05:12:49
48 David Steel MV40 Northumberland Fell Runners 05:13:43
49 Alastair Mackenzie MV50 Cleveland Orienteering Klub 05:15:32
50 David Harrison MV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:15:35
51 Dave Austin M Chepstow Harriers 05:16:00
52 Mark Harris M 05:16:14
53 Simon Barnett M Tring RC 05:16:47
54 Richard Kendall M 05:21:50
55 Leigh Warburton MV50 Bowland Fell Runners 05:22:37
56 Jane Meeks FV50 05:23:22
57 Rob Blyth MV40 Helm Hill Runners 05:24:42
58 Mark Denham-Smith MV40 Keswick AC 05:25:06
59 Andy Thompson M Eden Runners 05:25:21
60 Scott Collier M FRA 05:25:43
61 Robert Carter M Bishops Stortford RC 05:25:58
62 Lawrence Eccles M Penny Lane Striders 05:26:04
63 Patrick Wooddisse MV40 Bristol & West AC 05:27:41
64 Patrick McIver MV40 Black Combe Runners 05:28:35
65 Matthew Lawson MV40 Chepstow Harriers 05:29:05
66 Dave Chaffey MV40 Derwent Valley Orienteers 05:29:15
67 Richard Tyson MV40 Howgill Harriers 05:29:46
68 Garry Beardwood MV40 Helm Hill Runners 05:34:40
69 William Ross MV40 Black Combe Runners 05:34:57
70 Robert Kenning M 05:35:37
71 Jack Wood M Ilkley Harriers AC 05:37:39
72 Paul Orton MV40 Southwell RC 05:39:24
73 Pete Nelson MV50 WCOC 05:40:40
74 Ian Winterburn MV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:41:15
75 Anthony Bethell MV40 Eryri Harriers 05:42:59
76 Ian Lovatt M 05:43:26
77 Harold Wyber M Woodford Green AC With Essex Ladies 05:44:07
78 Nicky Spinks FV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:44:22
79 Rick Ansell MV50 Tring RC 05:45:19
80 Martin Thomerson M FRA 05:45:48
81 Chris Pearson MV40 FRA 05:46:49
82 Jonathan Broxap MV50 Kendal AAC 05:47:38
83 Jamie Baron MV40 Black Combe Runners 05:47:42
84 Darren Parker MV40 FRA 05:49:38
85 Geoff Clarke M 05:51:05
86 Pete Kidd M SELOC 05:56:32
87 Chris Field MV40 06:01:29
88 Bill Williamson MV40 Cumberland Fell Runners 06:02:25
89 Allan Mckeown M FRA 06:04:30
90 Jonathan Tombs MV40 Eden Runners 06:06:30
91 Edwin Sherstone MV40 Southport Waterloo AC 06:07:08
92 Mike Hind MV60 Borrowdale Fell Runners 06:07:23
93 John Taylor MV60 Bowland Fell Runners 06:08:47
94 Andrew Stimson M MDOC 06:11:26
95 Mark Pearce MV40 Penistone Footpath Runners AC 06:13:15
96 Graham Watson MV40 WCOC 06:14:09
97 Brent Lindsay MV50 Penistone Footpath Runners AC 06:17:14
98 Richard Andrews MV40 FRA 06:17:50
99 Paul Atkinson MV40 06:26:00
100 Andrew Murray MV40 Keswick AC 06:26:05
101 Mark Rawlinson MV40 West End Runners 06:32:18
102 Richard Townsend MV50 Saltwell Harriers 06:34:24
103 Mac Knowles MV50 Black Combe Runners 06:44:21
104 John Gay MV60 FRA 06:46:02
105 Andy Blackett M Durham Fell Runners 06:51:04
106 Paul Jacobs MV50 Easingwold RC 06:51:04
107 Dave Suddes MV40 06:54:16
108 Martyn Hudson MV40 FRA 07:00:32
109 Ian Charters MV50 Bowland Fell Runners 07:06:27
110 David Rosen MV50 Lancaster & Morecambe AC 07:41:56
111 Alan Brentnall MV60 Pennine Fell Runners Dnf
112 Joe Faulkner MV40 Northumberland Fell Runners Dnf
113 Scott Keough M Ellenborough AC Dnf
114 Andrew Burton M Northumberland Fell Runners Dnf
115 Crispin Daly MV40 Dnf
116 Ian Rowland MV40 Dunbar RC Dnf
117 Jonathan Whilock MV40 Staffordshire Moorlands AC Dnf
118 Nick Brereton MV40 Dnf
119 Susan Hodkinson F Black Combe Runners Dnf
120 Mike Walford MV60 Kendal AAC Dnf