English Champions

Male Open
1986 Dave Cartridge Bolton
1987 Bob Whitfield Kendal
1988 Shaun Livesey Rossendale
1989 Gary Devine Pudsey & Bramley
1990 Shaun Livesey Rossendale
1991 Gavin Bland Borrowdale
1992 Brian Thompson Cumberland FR
1993 Mark Croasdale Lancs & Mor.
1994 Mark Kinch Warrington
1995 Mark Kinch Warrington
1996 Ian Holmes Bingley
1997 Mark Roberts Borrowdale
1998 Ian Holmes Bingley
1999 Gavin Bland Borrowdale
2000 Ian Holmes Bingley
2002 Ian Holmes Bingley
2003 Ian Holmes Bingley
2004 Simon Bailey Mercia
2005 Simon Bailey Mercia
Rob Hope Pudsey & Bramley
2006 Rob Jebb Bingley
2007 Simon Bailey Mercia
2008 Rob Jebb Bingley
2009 Simon Bailey Mercia
2010 Rob Hope Pudsey & Bramley
2011 Lloyd Taggart Dark Peak
2012 Simon Bailey Mercia FR
2013 Simon Bailey Mercia Fell Runners
2014 Tom Addison Helm Hill Runners
2015 Simon Bailey Mercia Fell Runners
2016 Simon Bailey Mercia Fell Runners
Male V40
1986 Dave Cartwright Penistone
1987 Peter McWade Clayton le Moors
1988 Billy Bland Keswick
1989 Andy Styan Holmfirth
1990 Tony Hesketh Horwich
1991 Bob Whitfield Bingley
1992 Billy Bland Borrowdale
1993 Bob Whitfield Bingley
1994 Harry Jarrett Cumberland FR
1995 Steve Jackson Horwich
1996 Dave Neill Mercia
1997 Dave Neill Mercia
1998 Dave Neill Mercia
1999 Dave Neill Mercia
2000 Dave Neill Staffs Moorland
2002 Dave Neill Staffs Moorland
Mark Roberts Borrowdale
2003 Mark Roberts Borrowdale
2004 Dave Neill Staffs Moorland
2005 Dave Neill Staffs Moorland
2006 Ian Holmes Bingley
2007 Ian Holmes Bingley
2008 Ian Holmes Bingley
2009 Ian Holmes Bingley
2010 Lloyd Taggart Dark Peak
2011 Lloyd Taggart Dark Peak
2012 Lloyd Taggart Dark Peak
2013 Morgan Donnelly Borrowdale Fell Runners
2014 Morgan Donnelly Borrowdale Fell Runners
Rob Hope Pudsey & Bramley
2015 Rob Hope Pudsey & Bramley
2016 Rob Hope Pudsey & Bramley
Male V45
2006 Dave Neill Staffs Moorland
2007 Mark Roberts Borrowdale FR
2008 Mark Roberts Borrowdale FR
2009 Mark Roberts Borrowdale FR
2010 Mark Roberts Borrowdale FR
2011 Ian Holmes Bingley
2012 Mark Roberts Borrowdale FR
2013 Mark Roberts Borrowdale Fell Runners
Jim Davies Borrowdale Fell Runners
2014 Ian Holmes Bingley
2015 Lloyd Taggart Manx Fell Runners
Karl Gray Calder Valley Fell Runners
2016 Karl Gray Calder Valley Fell Runners
Ian Holmes Bingley
Male V50
1986 George Barras Skyrac
1987 Danny Hughes Cumberland FR
1988 Danny Hughes Cumberland FR
1989 Don Ashton Blackburn
1990 Norman Matthews Horwich
1991 Roger Bell Ambleside
1992 Don Ashton Blackburn
1993 Roger Bell Ambleside
1994 Bob Toogood Dark Peak
1995 Dave Spedding Keswick
1996 Antony Bland Borrowdale
1997 Peter McWade Clayton le Moors
1998 Peter McWade Clayton le Moors
1999 Tony Hesketh Horwich
2000 Duncan Overton Kendal
2002 Michael Walsh Kendal
2003 Duncan Overton Keswick
2004 Steve Jackson Horwich
2005 Steve Jackson Horwich
2006 Dave Neill Staffs Moorland
2007 Mike Egner Dark Peak
2008 Mike Wallis Clayton le Moors
2009 Steve Oldfield Bradford & Airedale
2010 Mike Johnson Bowland FR
2011 Dave Neill Staffs Moorland
2012 Mark Roberts Borrowdale FR
2013 Mark Roberts Borrowdale Fell Runners
2014 Mark Roberts Borrowdale Fell Runners
2015 David Taylor Dark Peak Fell Runners
2016 Ian Holmes Bingley
Male V55
2006 Dave Spedding Keswick
2007 Jackie Winn Cumberland FR
2008 Jackie Winn Cumberland FR
2009 Jackie Winn Ellenborough
2010 Jackie Winn Ellenborough
2011 Dave Neill Staffs Moorland
2012 Dave Neill Staffs Moorland
2013 Dave Neill Staffs Moorlands AC
2014 William Proctor Helm Hill Runners
2015 Mike Johnson Bowland Fell Runners
2016 Mike Johnson Bowland Fell Runners
Male V60
1993 Dave Hodgson Fellandale
1994 Barry Thackery Dark Peak
1995 Lawrence Sullivan Clayton le Moors
1996 Peter Duffy Aberdeen
John Dearden Helsby
1997 Harry Catlow Dallam
1998 Peter Norman Wrexham
1999 Brian Waldie Carnethy
2000 Brian Waldie Carnethy
2002 Paul Murray Horwich
2003 John Amies Macclesfield
2004 Geoffrey Howard Ilkley
2005 Kieran Carr Clayton le Moors
2006 Dave Spedding Keswick
2007 Dave Tait Dark Peak
2008 Ken Taylor Rossendale
2009 Ben Grant Harrogate
2010 Ben Grant Harrogate
2011 Ben Grant Harrogate
2012 Robert Taylor Pennine FR
2013 Ben Grant Harrogate Harriers & AC
Jackie Winn Ellenborough AC
2014 David Loan Keswick AC
2015 Tom McGaff Cheshire Hill Racers
2016 Mike Egner Settle
Male V65
2006 Barry Johnson CFR
2007 John Amies Congleton
2008 Bill Wade Holmfirth
2009 Geoffrey Howard Ilkley
2010 Kieran Carr Clayton le Moors
2011 Kieran Carr Clayton le Moors
2012 Barry Blyth Macclesfield Harriers & AC
2013 Barry Blyth Macclesfield Harriers & AC
2014 Ben Grant Harrogate Harriers & AC
2015 Ben Grant Harrogate Harriers & AC
2016 Ben Grant Harrogate Harriers & AC
Male V70
2004 Gordon Booth Longwood
2005 Alex Menarry Durham FR
2006 Alex Menarry Durham FR
2007 Lawrence Sullivan Clayton le Moors
2008 Peter Norman Wrexham
2009 Fred Gibbs Bingley
2010 Norman Bush Ilkley Harriers
2011 John Parker Horwich
Peter Covey Bingley
2012 John Parker Horwich
2013 Richard Blakeley Todmorden Harriers
2014 Norman Bush Ilkley Harriers
2015 Kieran Carr Clayton le Moors
2016 Dick Spendlove Calder Valley Fell Runners
Male Under23
2007 James Kevan Horwich
2008 James Kevan Horwich
2009 James Kevan Horwich
2010 Sam Tosh Rossendale
2011 Tom Addison Helm Hill
2012 Tom Addison Helm Hill
2013 Jack Ross Staffs Moorlands AC
2014 William Neill Mercia FR
2015 Tom Saville Dark Peak Fell Runners
2016 Matthew Elkington Dark Peak Fell Runners
Female Open
1986 Carol Haigh Holmfirth
1987 Vanessa Brindle Clayton le Moors
1988 Clare Crofts Dark Peak
1989 Clare Crofts Dark Peak
1990 Cheryl Cook Clayton le Moors
1991 Cheryl Cook Clayton le Moors
1992 Jacky Smith Dark Peak
1993 Carol Greenwood Calder Valley
1994 Andrea Priestley Fellandale
1995 Sarah Rowell Pudsey & Bramley
1996 Sarah Rowell Pudsey & Bramley
1997 Mari Todd Ambleside
1998 Angela Brand-Barker Keswick (nee Angela Carson)
1999 Janet King Cumberland FR
2000 Sally Newman Glossopdale
2002 Andrea Priestley Ilkley
2003 Louise Sharp Keswick
2004 Louise Sharp Keswick
2005 Sally Newman Calder Valley
2006 Natalie White Bingley
2007 Janet McIver Dark Peak
2008 Natalie White Bingley
2009 Phillipa Jackson Keswick AC
2010 Lauren Jeska Todmorden
2011 Lauren Jeska Todmorden
2012 Lauren Jeska Todmorden
2013 Victoria Wilkinson Bingley Harriers & AC
Helen Fines Calder Valley Fell Runners
2014 Victoria Wilkinson Bingley Harriers & AC
2015 Victoria Wilkinson Bingley Harriers & AC
2016 Victoria Wilkinson Bingley Harriers & AC
Female V40
1992 Jacky Smith Dark Peak
1993 Celilia Greasley Macclesfield
1994 Celilia Greasley Macclesfield
1995 Nicola Davies Borrowdale
1996 Glynda Cook Rochdale
1997 Glynda Cook Rochdale
1998 Jo Anne Prowse Keighley & Craven
1999 Nicola Davies Borrowdale
2000 Wendy Dodds Clayton le Moors
2002 Sally Newman Glossopdale
2003 Sally Newman Calder Valley
2004 Sally Newman Calder Valley
2005 Elizabeth Batt Dark Peak
Sally Newman Calder Valley
2006 Elizabeth Batt Dark Peak
Sally Newman Calder Valley
2007 Sally Newman Calder Valley
2008 Sally Newman Calder Valley
2009 Anne Johnson Calder Valley
2010 Tracey Greenway Ilkley Harriers
2011 Judith Jepson Dark Peak
2012 Helen Elmore Dark Peak
2013 Helen Fines Calder Valley Fell Runners
2014 Helen Berry Holmfirth Harriers AC
2015 Mel Price Mercia Fell Runners
2016 Lou Roberts Ambleside
Female V45
2006 Sally Newman Calder Valley
2007 Sally Newman Calder Valley
2008 Sally Newman Calder Valley
2009 Suzanne Budgett Horwich RMI
2010 Tracey Greenway Ilkley Harriers
2011 Alison Raw Bingley
2012 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners
2013 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners
2014 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners
2015 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners
2016 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners
Female V50
2002 Wendy Dodds Clayton le Moors
2003 Wendy Dodds Clayton le Moors
2004 Maureen Laney Clayton le Moors
2005 Maureen Laney Clayton le Moors
2006 Lyn Thompson Keswick
2007 Wendy Dodds Clayton le Moors
2008 Lyn Thompson Keswick
2009 Wendy Dodds Clayton le Moors
2010 Gill Myers Wharfedale
2011 Gill Myers Wharfedale
2012 Sally Newman Calder Valley Fell Runners
2013 Gill Myers Wharfedale Harriers
2014 Julie Carter Keswick AC
2015 Sally Newman Calder Valley Fell Runners
2016 Rowena Browne Bowland Fell Runners
Female V55
2006 Wendy Dodds Clayton le Moors
2007 Wendy Dodds Clayton le Moors
2008 Wendy Dodds Clayton le Moors
2009 Wendy Dodds Clayton le Moors
2010 Wendy Dodds Clayton le Moors
2011 Wendy Dodds Clayton le Moors
2012 Wendy Dodds Clayton le Moors
2013 Lyn Thompson Keswick AC
2014 Kate Beaty Cumberland Fell Runners
2015 Wendy Dodds Clayton le Moors Harriers
2016 Becky Weight Bingley Harriers & AC
Female V60
2005 Moyra Parfitt Todmorden
2006 Jan Atkins Chorley
2007 Sheila McNulty Radcliffe
2008 Linda Lord Clayton le Moors
2009 Linda Lord Clayton le Moors
2010 Alison Brentnall Pennine FR
2011 Wendy Dodds Clayton le Moors
2012 Wendy Dodds Clayton le Moors
2013 Wendy Dodds Clayton Le Moors Harriers
2014 Ann-Marie Jones Altrincham & Dist. AC
2015 Ann-Marie Jones Altrincham & Dist. AC
2016 Ann-Marie Jones Altrincham & District AC
Female V65
2010 Moyra Parfitt Todmorden
2011 Jan Atkins Chorley
2012 Barbara Haigh Penistone FR
2013 Linda Lord Clayton Le Moors Harriers
2014 Linda Lord Clayton Le Moors Harriers
2015 Lesley Malarkey Keswick AC
Lou Lyness Black Combe Runners
2016 Wendy Dodds Clayton Le Moors Harriers
Female Under 23
2007Sarah TunstallYork
2008 Lizzie AdamsKnavesmire
2009 Emma ClaytonScunthorpe
2010 Emma ClaytonScunthorpe
2011 Sarah YeomansRossendale
2012Holly PageCalder Valley
2013Emma GouldWest Bromwich Harriers
2014Kate TitlowVale Royal AC
2015Nichola JacksonPreston Harriers
2016Hannah RussellHelm Hill
Male Open Team
1986 Rossendale
1987 Keswick
1988 Keswick
1989 Pudsey & Bramley
1990 Pudsey & Bramley
1991 Ambleside
1992 Clayton le Moors
1993 Clayton le Moors
1994 Clayton le Moors
1995 Borrowdale
1996 Borrowdale
1997 Borrowdale
1998 Borrowdale
Bingley
1999 Borrowdale
2000 Borrowdale
2002 Borrowdale
2003 Pudsey & Bramley
2004 Borrowdale
2005 Pudsey & Bramley
2006 Borrowdale
2007 Borrowdale
2008 Pudsey & Bramley
2009 Pudsey & Bramley
2010 Pudsey & Bramley
2011 Borrowdale 2012 Borrowdale
2013 Dark Peak Fell Runners
2014 Dark Peak Fell Runners
2015 Calder Valley Fell Runners
2016 Dark Peak Fell Runners
Male V40 Team
1993 Pennine
1994 Pennine
1995 Horwich
1996 Horwich
1997 Kendal
1998 Kendal
1999 Horwich
2000 Kendal
2002 Horwich
2003 Horwich
2004 Bowland
2005 Clayton le Moors
2006 Dark Peak
2007 Dark Peak
2008 Borrowdale
2009 Borrowdale
2010 Dark Peak
2011 Borrowdale
2012 Borrowdale
2013 Borrowdale Fell Runners
2014 Borrowdale Fell Runners
2015 Calder Valley Fell Runners
2016 Calder Valley Fell Runners
Male V50 Team
1999 Clayton le Moors
2000 Kendal
2002 Clayton le Moors
2003 Clayton le Moors
2004 Horwich
2005 Cumberland Fell Runners
2006 Horwich RMI
2007 Dark Peak
2008 Dark Peak
2009 Clayton le Moors
2010 Clayton le Moors
2011 Dark Peak
2012 Dark Peak
2013 Borrowdale Fell Runners
2014 Helm Hill Runners
2015 Dark Peak Fell Runners
2016 Dark Peak Fell Runners
Female Open Team
1992 Keswick
1993 Fellandale
1994 Fellandale
1995 Pudsey & Bramley
1996 Pennine
1997 Pudsey & Bramley
1998 Keswick
1999 Keighley & Craven
2000 Keswick
2002 Keswick
2003 Bingley
2004 Bingley
2005 Ilkley
2006 Bingley
2007 Bingley
2008 Calder Valley
2009 Calder Valley
2010 Dark Peak
2011 Todmorden
2012 Dark Peak
2013 Ambleside AC
2014 Ambleside AC
2015 Ambleside AC
2016 Mercia Fell Runners
Female V40 Team
2009 Ilkley Harriers
2010 Dark Peak
2011 Clayton le Moors
2012 Dark Peak
2013 Dark Peak Fell Runners
2014 Dark Peak Fell Runners
2015 Ambleside AC
2016 Dark Peak Fell Runners