British Champions

Male Open
1972 Dave Cannon Kendal
1973 Harry Walker Blackburn
1974 Jeff Norman Altrincham
1975 Mike Short Horwich
1976 Martin Weeks Bingley
1977 Alan McGee Keswick
1978 Mike Short Horwich
1979 Andy Styan Holmfirth
1980 Billy Bland Keswick
1981 John Wild RAF - CFR
1982 John Wild RAF - CFR
1983 Kenny Stuart Keswick
1984 Kenny Stuart Keswick
1985 Kenny Stuart Keswick
1986 Jack Maitland Pudsey & Bramley
1987 Colin Donnelly Eryri
1988 Colin Donnelly Eryri
1989 Colin Donnelly Eryri
1990 Gary Devine Pudsey & Bramley
1991 Keith Anderson Ambleside
1992 Steve Hawkins Bingley
1993 Mark Croasdale Lancs & Mor.
1994 Mark Kinch Warrington
1995 Mark Kinch Warrington
1996 Ian Holmes Bingley
1997 Ian Holmes Bingley
Mark Roberts Borrowdale
1998 Ian Holmes Bingley
1999 Gavin Bland Borrowdale
2000 Ian Holmes Bingley
2002 Simon Booth Borrowdale
2003 Rob Jebb Bingley
2004 Simon Bailey Mercia
2005 Simon Booth Borrowdale
2006 Rob Jebb Bingley
2007 Rob Hope Pudsey & Bramley
2008 Rob Hope Pudsey & Bramley
2009 Rob Hope Pudsey & Bramley
2010 Tim Davies Mercia
2011 Morgan Donnelly Borrowdale
2012 Joe Symonds Kendal AC
2013 Rob Jebb Bingley Harriers & AC
2014 Rob Hope Pudsey & Bramley AC
2015 Finlay Wild Lochaber AC
2016 Rhys Findlay-Robinson Dark Peak
Male V40
1979 Harry Blenkinsop Kendal
1980 Ray Aucott Dark Peak
1981 Taffy Davies Aldershot
1982 Ray Aucott Dark Peak
1983 Paul Murray Horwich
1984 Ray Aucott Dark Peak
1985 Peter Hall Barrow
1986 Del Davies Eryri
1987 Peter McWade Clayton le Moors
1988 Billy Bland Keswick
1989 Andy Styan Holmfirth
1990 Dave Spedding Keswick
1991 Bob Whitfield Bingley
1992 Bob Whitfield Bingley
1993 Mick Hoffe Ambleside
1994 Harry Jarrett Cumberland FR
1995 Steve Jackson Horwich
1996 Graham Schofield Horwich
1997 Adrian Jones Glossopdale
Willie Bell Cumberland FR
1998 Malcolm Patterson Shettleston
1999 Dave Neill Mercia
2000 Colin Donnelly Eryri
Dave Neill Staffs Moorlands
2002 Colin Donnelly Eryri
2003 Mark Rigby Ambleside
2004 Colin Donnelly Eryri
2005 Stewart Whitlie Carnethy
2006 Ian Holmes Bingley
2007 Jim Davies Borrowdale FR
2008 Ian Holmes Bingley
2009 Jim Davies Borrowdale FR
2010 Lloyd Taggart Dark Peak
2011 Lloyd Taggart Dark Peak
2012 Lloyd Taggart Dark Peak
2013 Morgan Donnelly Borrowdale Fell Runners
2014 Rob Hope Pudsey & Bramley AC
2015 Rob Hope Pudsey & Bramley AC
2016 Rob Hope Pudsey & Bramley AC
Male V50
1979 Alan Heaton Clayton le Moors
1980 Bill Robinson Cumberland FR
1981 Tony Llewellyn Lancs & Mor.
1982 John Marstrand Lochaber
1983 Peter Carmichael Morpeth
1984 Gilbert Scott Cumberland FR
1985 Bill Gauld Carnethy
1986 Bill Gauld Carnethy
1987 Bill Gauld Carnethy
1988 Danny Hughes Cumberland FR
1989 Norman Matthews Horwich
1990 Don Ashton Blackburn
1991 Roger Bell Ambleside
1992 Don Ashton Blackburn
1993 John Nuttall Clayton le Moors
1994 Don Williams Eryri
1995 Dave Spedding Keswick
1996 Anthony Bland Borrowdale
1997 James Patterson Albertville NI
1998 James Patterson Albertville NI
1999 James Patterson Albertville NI
2000 Duncan Overton Kendal
2002 Michael Walsh Kendal
2003 Duncan Overton Keswick
2004 Steve Jackson Horwich
2005 Tom McGaff Cheshire HR
2006 Dave Neill Staff Moorlands
2007 Mike Egner Dark Peak
2008 Mike Wallis Clayton le Moors
2009 Steve Oldfield Bradford & Airedale
2010 Steve Oldfield Calder Valley
2011 Mick Stenton Dark Peak
2012 Mark Roberts Borrowdale Fell Runners
2013 Mark Roberts Borrowdale Fell Runners
2014 Stewart Whitlie Carnethy Hill Racing Club
2015 Mark Palmer Mynydd Du
2016 Ian Holmes Bingley
Male V60
2000 Brian Waldie Carnethy
2002 Paul Murray Horwich
2003 John Amies Macclesfield
2004 Geoffrey Howard Ilkley
2005 Dave Spedding Keswick
Kieran Carr Clayton le Moors
2006 Dave Spedding Keswick
2007 Dave Tait Dark Peak
2008 Ken Taylor Rossendale
2009 Bernard Grant Harrogate
2010 Bernard Grant Harrogate
2011 Bernard Grant Harrogate
2012 Robert Taylor Pennine FR
2013 Bernard Grant Harrogate Harriers & AC
2014 David Loan Keswick AC
2015 Stephen Jones Rhedwyr Eryri
2016 Mike Egner Settle Harriers
Male Under 23
2006 Rob Little Dark Peak
2007 Ricky Lightfoot Ellenborough AC
2008 James Kevan Horwich RMI
2009 James Kevan Horwich RMI
2010 Robbie Simpson Deeside Runners
2011 Andrew Annett Mourne Runners
2012 William Neill Mercia FR
2013 Joseph Crossfield Halifax Harriers & AC / Calder Valley Fell Runners
2014 William Neill Mercia FR
2015 Tom Saville Dark Peak Fell Runners
2016 Tom Saville Dark Peak Fell Runners
Female Open
1979 Ros Coates Lochaber
1980 Pauline Haworth Keswick
1981 Ros Coates Lochaber
1982 Sue Parkin Holmfirth
1983 Angela Carson Eryri
1984 Pauline Haworth Keswick
1985 Pauline Haworth Keswick
1986 Angela Carson Eryri
1987 Jacky Smith Dark Peak
1988 Clare Crofts Dark Peak
1989 Ruth Pickvance Clayton le Moors
1990 Trish Calder Edinburgh
1991 Trish Calder Edinburgh
1992 Clare Crofts Dark Peak
1993 Angela Brand-Barker Eryri (nee Angela Carson)
1994 Angela Brand-Barker Eryri (nee Angela Carson)
1995 Sarah Rowell Pudsey & Bramley
1996 Sarah Rowell Pudsey & Bramley
1997 Angela Mudge Carnethy
1998 Angela Mudge Carnethy
1999 Angela Mudge Carnethy
2000 Angela Mudge Carnethy
2002 Andrea Priestley Ilkley
Louise Sharp Keswick
2003 Louise Sharp Keswick
2004 Tracey Brindley Carnethy
2005 Jill Mykura Carnethy
2006 Natalie White Bingley
2007 Janet McIver Dark Peak
2008 Angela Mudge Carnethy
2009 Phillipa Jackson Keswick AC
2010 Phillipa Maddams Keswick AC
2011 Phillipa Maddams Keswick AC
2012 Lauren Jeska Todmorden
2013 Victoria Wilkinson Bingley Harriers & AC
Helen Fines Calder Valley Fell Runners
2014 Victoria Wilkinson Bingley Harriers & AC
Jacqueline Lee Rhedwyr Eryri
2015 Jasmin Paris Carnethy Hill Racing Club
2016 Lou Roberts Ambleside AC
Female V40
1992 Jackie Smith Dark Peak
1993 Celia Greasley Macclesfield
1994 Katherine Harvey Altrincham
1995 Nicola Davies Borrowdale
1996 Menna Angharad Eryri
1997 Nicola Davies Borrowdale
Glynda Cook Rochdale
1998 Jo Anne Prowse Keighley & Craven
1999 Nicola Davies Borrowdale
2000 Nicola Davies Borrowdale
2002 Sally Newman Glossopdale
2003 Kate Beaty Cumberland FR
2004 Sally Newman Calder Valley
2005 Sally Newman Calder Valley
2006 Elizabeth Batt Dark Peak
2007 Fiona Maxwell Mourne Runners
2008 Fiona Maxwell Mourne Runners
2009 Fiona Maxwell Mourne Runners
2010 Judith Jepson Dark Peak
2011 Judith Jepson Dark Peak
2012 Anna Bartlett Mercia FR
2013 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners
2014 Helen Berry Holmfirth Harriers AC
2015 Mel Price Mercia FR
2016 Lou Roberts Ambleside AC
Female V50
2008 Lyn Thompson Keswick
2009 Nicola Davies Borrowdale FR
2010 Gill Myers Wharfedale
2011 Wendy Dodds Clayton le Moors
2012 Nicola Davies Borrowdale
2013 Gill Myers Wharfedale Harriers
2014 Gill Myers Wharfedale Harriers
Aly Raw Bingley Harriers & AC
2015 Julie Carter Keswick AC
2016 June Mellor Pennine FR
Female Under23
2006 Rachel Crowe Lytham
2007 Emma Clayton Scunthorpe
2008 Lucy Harris Pennine FR
2009 Emma Clayton Scunthorpe
2010 Emma Clayton Scunthorpe
Lucy Harris Pennine FR
2011 Lucy Harris Pennine FR
2012 Emma Dodd Wharfedale
2013 Nichola Jackson Preston Harriers
Caroline Lambert Wetherby Runners AC
2014 Nichola Jackson Preston Harriers
2015 Nichola Jackson Preston Harriers
2016 Bronwen Jenkinson Rhedwyr Eryri
Male Open Team
1983 Keswick
1984 Keswick
1985 Keswick
1986 Keswick
1987 Eryri
1988 Keswick
1989 Pudsey & Bramley
1990 Ambleside
1991 Ambleside
1992 Ambleside
1993 Borrowdale
1994 Borrowdale
1995 Borrowdale
1996 Borrowdale
1997 Bingley
1998 Borrowdale
1999 Borrowdale
2000 Borrowdale
2002 Bingley
Borrowdale
2003 Ambleside
2004 Borrowdale
2005 Borrowdale
2006 Borrowdale
2007 Borrowdale
2008 Pudsey & Bramley
2009 Pudsey & Bramley
2010 Pudsey & Bramley
2011 Borrowdale
2012 Borrowdale
2013 Borrowdale Fell Runners
2014 Carnethy Hill Racing Club
2015 Calder Valley Fell Runners
Male V40 Team
1995 Horwich
1996 Horwich
1997 Cumberland FR
1998 Kendal
1999 Horwich
2000 Cumberland FR
2002 Horwich
2003 Newcastle, NI
2004 Borrowdale
2005 Carnethy
2006 Dark Peak
2007 Borrowdale
2008 Borrowdale
2009 Borrowdale
2010 Borrowdale
2011 Borrowdale
2012 Borrowdale
2013 Borrowdale Fell Runners
2014 Borrowdale Fell Runners
2015 Calder Valley Fell Runners
Male V50 Team
2013 Carnethy Hill Racing Club
2014 Dark Peak Fell Runners
2015 Dark Peak Fell Runners
Female Open Team
1991 Ambleside
1992 Keswick
1993 Keswick
1994 Fellandale
1995 Pudsey & Bramley
1996 Pudsey & Bramley
1997 Carnethy
1998 Carnethy
1999 Carnethy
2000 Bingley
2002 Bingley
Keswick
2003 Bingley
2004 Carnethy
2005 Ilkley
2006 Bingley
2007 Eryri
2008 Calder Valley
2009 Calder Valley
2010 Eryri
2011 Calder Valley
2012 Dark Peak
2013 Ambleside AC
2014 Ambleside AC
2015 Ambleside AC
Female V40 Team
2013 Ambleside AC
2014 Ambleside AC
2015 Ambleside AC