Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

27/08/2019 – Eyam





  
Pos Name Category Club Time
1 Max Wainwright MU23 Dark Peak Fell Runners 00:39:52
2 Steve Franklin MOpen Totley AC 00:40:07
3 Stuart Bond MV40 Matlock AC 00:40:11
4 James Edgerton MU23 00:40:51
5 Martin Dawson MV40 North Derbyshire RC 00:41:49
6 Simon Harding MOpen Macclesfield Harriers 00:42:11
7 Jamie Rutherford MOpen Totley AC 00:42:23
8 Hatti Archer FOpen Dark Peak Fell Runners 00:42:53
9 William Gratton MOpen 00:43:08
10 Pete Hodges MOpen Dark Peak Fell Runners 00:43:21
11 Bart Shaw MOpen Totley AC 00:43:30
12 Simon Fisher MOpen Belper Harriers 00:43:39
13 Phil Holwell MOpen Peak RC 00:44:07
14 Luke Beresford MOpen Ripley RC 00:44:17
15 Steven Jacques MV40 00:44:24
16 Jason Brunnock MOpen Buxton AC 00:44:37
17 Rupert Allison MOpen Dark Peak Fell Runners 00:45:05
18 Philip Morris MOpen Handsworth Roadhogs 00:45:07
19 Mark Sutherland MOpen Totley AC 00:45:10
20 Jordan Street MOpen Clowne Road Runners 00:45:11
21 Aidan Linskill MOpen Totley AC 00:45:14
22 Austin Frost MV40 Dark Peak Fell Runners 00:45:34
23 Bob Templeman MOpen Vegan Runners UK 00:46:12
24 Caroline Brock FOpen Steel City Striders RC 00:46:16
25 James Halse MV40 Dark Peak Fell Runners 00:47:02
26 Colin Osborne MV40 Totley AC 00:47:06
27 Martin Hunt MOpen Formula One Circuit Crew 00:47:09
28 Kurt Fitch MV50 00:47:14
29 Philip Montgomery MOpen Penistone 00:47:15
30 Harriet Wingfield FOpen Dark Peak Fell Runners 00:48:05
31 Bryan Lomas MV50 Congleton Harriers 00:48:09
32 Robert Plant MOpen Heanor Running Club 00:48:47
33 Daniel Stanley MOpen 00:49:02
34 Jonathan Fray MOpen Doncaster AC 00:49:07
35 Ashley Flint MOpen Belper Harriers 00:49:42
36 Nick Brimacombe MOpen Totley AC 00:49:53
37 Colin Lynch MOpen Totley AC 00:50:53
38 Wykeham Bosworth MU23 Belper Harriers 00:51:04
39 Simon Conroy MV40 Dark Peak Fell Runners 00:51:22
40 Mark Crawshaw MV50 Wirksworth RC 00:51:24
41 Neil Atkin MOpen 00:51:27
42 Andy Rubens MV50 Congleton Harriers 00:51:34
43 Craig Fishwick MOpen Dark Peak Fell Runners 00:51:46
44 Karl Fieldsend MOpen 00:51:46
45 Mark Elwis MV50 Matlock AC 00:51:50
46 Andrew Watson MV40 Erewash Valley RC 00:51:53
47 Ian Shaw MV50 00:51:56
48 Neil Pettie MV40 Macclesfield Harriers 00:52:00
49 Stephen Plant MV40 00:52:01
50 David Bent MV40 00:52:09
51 Chris Lawson MV40 Dark Peak Fell Runners 00:52:13
52 Michael Reece MV40 00:52:13
53 James Jobson MOpen Goyt Valley Striders 00:52:18
54 Chris Beadle MV40 Holmfirth 00:52:20
55 David Horton MV50 Belper Harriers 00:52:20
56 Rachael Lundgrey FOpen Totley AC 00:52:22
57 Richard White MV40 Glossopdale Harriers 00:52:25
58 Oliver Cook MV50 Long Eaton RC 00:52:30
59 Andy Paisley MV40 Belper Harriers 00:52:32
60 James McMurtry MV50 Ashbourne RC 00:52:46
61 Steve Larkin MV40 00:52:59
62 David Newton MV40 Buxton AC 00:53:02
63 Richard Bouglas MOpen Buxton AC 00:53:04
64 David Openshaw MV40 Fat Boys 00:53:05
65 Roland Allatt MOpen North Derbyshire RC 00:53:07
66 Louise Rowley FV40 Belper Harriers 00:53:09
67 Haydn Williams MOpen 00:53:14
68 Andy Buck MV60 Steel City Striders RC 00:53:29
69 Jerome McAllister MV40 Tring RC 00:53:30
70 Duncan Robb MOpen North Derbyshire RC 00:53:41
71 Ruth Keeley FOpen Belper Harriers 00:53:42
72 Mark Lawes MV50 Tiptree Road Runners 00:53:46
73 Richard Hyde MV50 Erewash Valley RC 00:53:59
74 Simon Hartley MV40 00:54:09
75 Simon Rayner MV50 Danum Harriers 00:54:13
76 Andrew Haynes MV40 Matlock AC 00:54:16
77 Robert Kaul MV40 Ashbourne RC 00:54:16
78 Carla Gibbons FOpen Totley AC 00:54:19
79 Ben Allen MV40 Handsworth Roadhogs 00:54:24
80 Lewis Glover MOpen Wirksworth RC 00:54:26
81 Martyn Court MOpen 00:54:30
82 Gary Newham MV40 Erewash Valley RC 00:54:32
83 Robert Taylor MV70 Pennine 00:54:52
84 Gemma Cox FOpen 00:55:08
85 Dave Bish MV40 Beeston AC 00:55:26
86 Stacey Sangster FV40 Long Eaton RC 00:55:51
87 Alan Billington MV40 Belper Harriers 00:55:51
88 Rachel Evatt FV60 Goyt Valley Striders 00:55:57
89 Ben Firth-Jones MOpen 00:56:14
90 Simon Allen MV40 Dark Peak Fell Runners 00:56:14
91 Tim Ruck MV40 Pennine 00:56:20
92 James Grayson MOpen 00:56:24
93 Jo Bednall FV50 Buxton AC 00:56:28
94 Andrew Carruthers MV50 Hailsowen 00:56:44
95 Rebecca Lineker FOpen Ripley RC 00:56:48
96 Ian Stinson MV40 Steel City Striders RC 00:56:55
97 Alison Wainwright FV50 Dark Peak Fell Runners 00:56:58
98 Martyn Jones MV40 Dark Peak Fell Runners 00:56:59
99 Christopher Gillott MV50 Wirksworth RC 00:57:07
100 Paul Hulbert MOpen Fat Boys 00:57:14
101 Hannah Wibberley FOpen Belper Harriers 00:57:19
102 Brian Bradwell MV50 Totley AC 00:57:26
103 John Thompson MV40 Fat Boys 00:57:28
104 Will Day MV50 Steel City Striders RC 00:57:32
105 Reg Cooper MOpen 00:57:38
106 Simon Bray MV40 Sinfin Running Club 00:57:39
107 Jo Pearce FOpen 00:57:45
108 Howard Wimbow MV50 Ashbourne RC 00:57:49
109 Jonathan Tyson MV50 Matlock AC 00:57:54
110 Thomas Burscough MV50 00:58:06
111 Sam Monteath MV40 Pennine 00:58:23
112 Richard Corker MOpen North Derbyshire RC 00:58:28
113 Pat Goodall FV60 Totley AC 00:58:35
114 Alison Barrett FV40 Steel City Striders RC 00:58:51
115 Stuart Reeves MOpen 00:59:05
116 Steve Dempsey MV50 Fat Boys 00:59:11
117 John Green MV40 00:59:16
118 Martin Lea MV50 Matlock AC 00:59:23
119 Mark Gamsu MV60 Dark Peak Fell Runners 00:59:26
120 Mike Gilbert MV50 00:59:29
121 Peter Bailey MV50 Buxton AC 00:59:36
122 Martin Evans MOpen Derwent Runner 00:59:46
123 Richard Bulmer MV50 Totley AC 00:59:48
124 David Patrick MV50 Ashbourne RC 00:59:49
125 Emma Eldridge FV40 Vegan Runners UK 01:00:04
126 David Perkins MV40 Steel City Striders RC 01:00:36
127 Scott Blanks MV40 Totley AC 01:00:44
128 Steve Atkinson MV50 Fat Boys 01:00:44
129 Patrick Garland MV50 FRA 01:00:50
130 Graham Duncan MV50 01:00:56
131 Ian Brookes MV50 Clowne Road Runners 01:01:05
132 Megan Elliott FOpen Beeston AC 01:01:09
133 Peter Grover MV50 VA 01:01:12
134 Michael Porter MU23 Sheffield Vinyard Church 01:01:21
135 Matthew Day MV40 Goyt Valley Striders 01:01:25
136 Andy Stubbs MOpen Belper Harriers 01:01:28
137 Abigail Hickinbottom FV40 Steel City Striders RC 01:01:50
138 Martin Evans MOpen North Derbyshire RC 01:02:00
139 Jenny Armstrong FOpen Totley AC 01:02:02
140 Graham Barnes MOpen 01:02:24
141 Robert Scholey MOpen 01:02:33
142 Jean Shotter FV50 Holmfirth 01:02:45
143 Anthony Horstead MOpen Doncaster Triathlon Club 01:02:46
144 David Egan MV60 Totley AC 01:02:50
145 Wayne Church MV40 01:02:54
146 Amy Baron-Hall FV40 01:02:56
147 Paul Neal MV50 01:02:56
148 David Walker MV50 01:03:06
149 Keith G Holmes MV60 Dark Peak Fell Runners 01:03:08
150 Michael Richardson MV50 Handsworth Roadhogs 01:03:11
151 Donna Claridge FV50 Dark Peak Fell Runners 01:03:15
152 Sarah Witham FV40 North Derbyshire RC 01:03:25
153 Jonathan Ayres MOpen North Derbyshire RC 01:03:28
154 Robert Scriven MV40 North Derbyshire RC 01:03:28
155 Eric Millington MV50 01:03:31
156 Joanne Hartley FV50 01:03:32
157 Helen Wright FOpen Penistone 01:04:11
158 Gemma Wallace FOpen Steel City Striders RC 01:04:15
159 Richard Hickling MV50 Belper Harriers 01:04:19
160 Dave Blakemore MOpen 01:04:27
161 Niall Akers MOpen 01:04:40
162 Chris Clarke MV40 Belper Harriers 01:05:30
163 Nick Ham MV50 Glossopdale Harriers 01:05:33
164 Lauri Benning FOpen 01:05:34
165 James Simpson MV40 Stoke Fit 01:05:42
166 Sian Mead FV50 01:05:44
167 Katherine Sambrooks FOpen 01:05:47
168 Susan Hird FV40 Totley AC 01:05:48
169 Ellen Wilson FU23 01:05:54
170 Anne Hegarty FV50 Totley AC 01:06:10
171 Sarah Hinchliffe FV40 01:06:11
172 David Ayrton MV40 Totley AC 01:06:15
173 Chris Harle MV60 01:06:17
174 Russel Townsend MV50 01:06:19
175 Jessica Holt FOpen 01:06:22
176 James Finney MOpen 01:06:24
177 Richard Gray MV60 01:06:32
178 Jean Ward MOpen 01:06:33
179 Chris Hunt MOpen North Derbyshire RC 01:06:35
180 Brian Bennett MV40 01:06:35
181 Lucy Rusbridge FV40 Congleton Harriers 01:06:39
182 David Arundale MV60 Dark Peak Fell Runners 01:06:50
183 Stuart Chapman MV50 01:06:51
184 Elaine Stone FV50 Wirksworth RC 01:06:52
185 Janine Higson FV40 01:07:00
186 Tony Dent MV60 Tideswell Running Club 01:07:06
187 Stephen Mead MV50 01:07:18
188 Penny Raybould FV40 01:07:35
189 Gareth Hawkins MV40 01:07:36
190 Claire Conway FOpen Totley AC 01:07:50
191 Tim Key MV50 01:07:54
192 Maeve Largey FOpen Smiley Faces 01:08:06
193 Susan Ward FV50 Totley AC 01:08:12
194 Sue Barker FV50 01:08:37
195 Andrew Kirby MOpen 01:08:57
196 Andrew Elliott MV50 North Derbyshire RC 01:09:03
197 Mary Edgerton FV50 Pennine 01:09:09
198 Nigel Callahan MV40 01:09:09
199 Paul Brown MV50 01:09:24
200 Robert Haworth MV60 01:09:26
201 Gary Bates MV40 North Derbyshire RC 01:09:29
202 Mick Fowler MV60 01:09:30
203 Holly McCain FOpen Beeston AC 01:09:33
204 Paul Beattie MV50 Doncaster Triathlon Club 01:09:38
205 Helen James FOpen Belper Harriers 01:09:39
206 Richard Hewins MOpen 01:09:41
207 Helen Young FV40 Totley AC 01:09:46
208 Yvonne Twelvetree FV60 Totley AC 01:09:47
209 Stephen Plant MV60 01:10:08
210 Rebecca Boston FOpen Totley AC 01:10:44
211 Elizabeth Lakin FV40 Long Eaton RC 01:10:49
212 Harriet Drouin FOpen 01:10:58
213 Valerie Playdon MV50 Ashbourne RC 01:11:05
214 Jeremy Brayshaw MV70 Totley AC 01:11:17
215 Rich Collis MV50 North Derbyshire RC 01:11:23
216 Karen Cleminson FV50 Malty RC 01:11:32
217 Steve Rothbers MV50 01:11:49
218 Colin Bostock MV60 Long Eaton RC 01:12:15
219 Cat Wain-Hobson FOpen 01:12:36
220 Andrew Ball MV50 North Derbyshire RC 01:13:08
221 Alan Ashforth MV70 Handsworth Roadhogs 01:13:26
222 Kirsten Grafton FV50 01:13:39
223 Mike Arundale MV60 Dark Peak Fell Runners 01:14:02
224 Claire Harrison FOpen Erewash Valley RC 01:14:14
225 Jill Davies FV50 Steel City Striders RC 01:14:21
226 Susan Downes FV40 01:14:36
227 Naomi Morrison FV40 Smithy Paces 01:14:44
228 Rob Bailey MV50 Macclesfield Harriers 01:14:48
229 Irena Hulova FOpen Shelton Striders 01:14:53
230 Sarah Hargreaves FV60 West End Runners 01:15:15
231 Caryl Hartwright FV70 Totley AC 01:15:29
232 Clare Eardley FV40 01:15:55
233 Helen Smith FOpen Ripley RC 01:16:02
234 Helen Rickards FV50 01:16:13
235 Thelma Pickard FV60 01:16:27
236 Felipe Del Solar MV50 Totley AC 01:16:28
237 Matt Hennell MOpen 01:16:34
238 Colin White MV70 Totley AC 01:16:47
239 Jonathan Proctor MOpen 01:17:06
240 Debbie McCart FV50 01:17:10
241 Karen Ball FV50 North Derbyshire RC 01:17:29
242 Martin Knight MV60 Malty RC 01:17:32
243 Chris Reece MV70 01:19:01
244 Karen Brocklebank-Lambert FV40 Doncaster Triathlon Club 01:19:36
245 Siobhan O'Brien FV40 Doncaster Triathlon Club 01:19:36
246 Mark Taylor MOpen Staffs Moorlands AC 01:19:44
247 Dawn Godley FV50 Penistone 01:19:51
248 Beth Elliott FOpen North Derbyshire RC 01:20:05
249 Daine Clews MOpen Totley AC 01:20:31
250 Steve Terry MV60 Totley AC 01:20:31
251 Angela Burley FV60 Notts Women Runners 01:20:35
252 Heather Gilbert MV40 Ashbourne RC 01:20:54
253 David Taylor MV60 Staffs Moorlands AC 01:21:07
254 Sharon Collis FV50 North Derbyshire RC 01:21:08
255 Harriet Eisner FV50 Totley AC 01:21:34
256 Vicky Lindley FOpen Doncaster AC 01:22:51
257 Stephen Woodward MV50 Stoke Fit 01:23:39
258 Matt Pennington MOpen 01:24:13
259 James Clayton MV40 Wold Vets 01:25:45
260 Susie Hawley FV40 Milltown Milers 01:26:15
261 Tim Staniforth MV40 Shelton Striders 01:26:51
262 Andy Couldwell MV70 01:30:04
263 Claire Austin FOpen 01:32:45
264 Cath Giles LOCAL FV40 01:32:45
265 Dorothy Gray FV60 01:34:07
266 Clare Evans FOpen North Derbyshire RC 01:40:17
267 Alan Browne MV70 North Derbyshire RC 01:52:13