Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

01/09/2018 – Longshaw Sheepdog Trials





  
Pos Name Category Club Time
1 Ben Rothery MSEN Dark Peak FR 00:37:14
2 Stuart Bond M40 Dark Peak FR 00:37:34
3 Aidan Smith MSEN Hallamshire Harriers 00:38:24
4 Greg Hopkinson MSEN Beeston AC 00:41:53
5 Luke Beresford MSEN Ripley RC 00:42:17
6 Christan Wharton-Howett MU19 Ripley RC 00:42:21
7 David Miller M40 Dark Peak FR 00:42:24
8 Philip Sale MSEN Ilkeston 00:42:26
9 Paul Sorrell M40 Ripley RC 00:42:41
10 Darren Fishwick M40 Chorley Harriers 00:42:52
11 Jordan Street MSEN Clowne Road Runners Club 00:43:13
12 Kieran Davis MSEN Dark Peak FR 00:43:18
13 David Addenbrook MSEN Sheffield RC 00:43:32
14 Malcolm Johnson M40 Stockport Harriers 00:43:59
15 Mark Burley MSEN Macc Harrier 00:44:06
16 Paul Smith M50 Steel City Striders 00:44:08
17 James Harvey M40 Hallamshire Harriers 00:44:17
18 William Tatlow MSEN 00:44:52
19 Rob Pilling M40 Steel City Striders 00:45:34
20 Chris Wilshaw MSEN Team Derby Runner 00:45:43
21 Mick Archer M50 Dark Peak FR 00:45:51
22 Steve Cox M40 Sheffield RC 00:45:57
23 Richard Mackie M40 Penistone 00:46:08
24 Steve Yeoman MSEN 00:46:11
25 Steve Bell M50 Dark Peak FR 00:46:17
26 Michael Atton M40 Stilton Striders 00:46:42
27 George Hill MU19 00:46:54
28 Andy Barnett M50 Dark Peak FR 00:47:09
29 Ian Warhurst M50 Pennine 00:47:23
30 Colin Smith M50 SYO 00:47:26
31 David Walters MSEN 00:47:35
32 James Pierce M40 Dark Peak FR 00:47:46
33 Carl Bradford M40 Dark Peak FR 00:47:52
34 Dan Fauset M40 00:48:01
35 Kate Davies WSEN 00:48:24
36 Garry Elkington M50 North Derbyshire RC 00:48:39
37 Ian Lambert MSEN Rolls Royce Harriers 00:49:20
38 Neil Weightman M50 Dark Peak FR 00:49:25
39 Ian Drage M40 Stilton Striders 00:49:28
40 Heather Hughes WSEN Manchester YMCA 00:49:42
41 Richard Coates M40 York Tri Club 00:49:49
42 Mark Crawshaw M50 Wirksworth 00:49:53
43 Stehen Hunt M50 Spenborough AC 00:49:54
44 Mark Harvey M60 Dark Peak FR 00:50:06
45 Tom Boden MSEN Stilton Striders 00:50:07
46 Richard Bouglas MSEN Buxton AC 00:50:08
47 Steve Sanders M40 Penistone 00:50:12
48 Christopher Page MSEN 00:50:15
49 Stuart Carter MSEN 00:50:17
50 Natasha Geere W50 Spenborough AC 00:50:19
51 Aron Spall M40 North Derbyshire RC 00:50:26
52 Simon Pope MSEN Scunthorpe And District 00:50:28
53 Tim Slack MSEN 00:50:40
54 William Burton MU19 Hallamshire Harriers 00:50:48
55 Katie Hateley W40 Stilton Striders 00:51:04
56 Richard Marten M40 00:51:07
57 Iain Downie M50 Coventry Tri 00:51:14
58 Julie Darigala W40 Penistone Footpath Runners & AC 00:51:17
59 Graeme Tiffany M50 Pudsey Pacers RC 00:51:21
60 Jed Turner M50 Sheffield RC 00:51:28
61 Kirsty Bryan-Jones W40 Dark Peak FR 00:51:32
62 Ian Stuart Moody M40 00:51:41
63 Mark Yates M40 Kingstone Barnsley Runners 00:51:46
64 Stephanie Fauset WSEN Dark Peak FR 00:51:55
65 Paul Geeson M50 Stilton Striders 00:52:04
66 Richard Ward MSEN Sheffield RC 00:52:10
67 Alison Wainwright W40 Dark Peak FR 00:52:17
68 Ryan Alexander M40 00:52:19
69 Rick Frolich M50 00:52:20
70 Robert Witing M40 Fat Boys 00:52:22
71 Adrian Baker M50 Dark Peak FR 00:52:24
72 Trevor Hibbert M40 Sin Fin RC 00:52:30
73 Nick Bates M50 Derwent Runners 00:52:31
74 Christopher Morrison M60 Sinfin RC 00:52:37
75 Joanne Mosley WSEN 00:52:38
76 Mark Platton M50 Steel City Striders RC 00:52:51
77 Tim Ruck MSEN Pennine FR 00:53:01
78 Simon Marks M40 00:53:06
79 Andrew Chalkley M50 Kingstone Barnsley Runners 00:53:07
80 David Veryard M50 Bakewell 00:53:13
81 Iain Smith M40 Buffalo Whippets 00:53:19
82 Keith Bell M40 Steel City Striders 00:53:26
83 Andrew Battye M60 Woodstock Harriers 00:53:27
84 Ian Mason M50 Kingston Barnsley 00:53:51
85 Nick Forrester M40 00:54:06
86 Richard Green M50 Shelton Striders 00:54:10
87 Reg Cooper M60 00:54:16
88 Brendan Devlin M40 Sinfin RC 00:54:38
89 Steven Woods M50 South Leeds Lakers 00:55:16
90 John Houghton M50 Stilton Striders 00:55:17
91 Jane Crowson W50 Dark Peak FR 00:55:25
92 Emily Jane Berg WSEN South Leeds Lakers 00:55:30
93 Matt Broadhead M40 Steel City Striders 00:55:33
94 Nick Lyons M60 Lincoln & District Runners 00:55:37
95 Ryan Howles MSEN 00:55:38
96 David Holmes M60 Dark Peak FR 00:56:02
97 Duncan Rance M40 Dark Peak FR 00:56:17
98 Joanne Howett W40 Ripley RC 00:56:20
99 Nathan Grocutt MSEN 00:56:23
100 Richard Hickling M50 Belper Harriers 00:56:32
101 Clare Gardiner WSEN CGCC 00:56:38
102 Kevin Rowles M50 Killamarsh Kestrels 00:56:48
103 Peter Robertshaw M40 Sheffield RC 00:56:51
104 Megan Elliott WSEN Beeston AC 00:56:53
105 Adrian Taraslvk MSEN Penistone 00:57:01
106 Caroline Scott W40 Sinfin 00:57:05
107 Carl Hopkinson M50 Ripley RC 00:57:19
108 John Gorman M60 North Derbyshire RC 00:57:26
109 David Pickering M50 Retford AC 00:57:29
110 Jason Cotterill M40 Killamarsh Kestrels 00:57:31
111 Michael Stubbs M40 00:57:35
112 Simon Conroy M40 Dark Peak FR 00:57:35
113 Kieron Paul Foster MSEN 00:57:36
114 Tara Baldacchino WSEN 00:57:40
115 Katie Jenkins W40 Handsworth Roadhogs 00:57:43
116 Michelle Needham W40 Clowne Road Runners Club 00:57:50
117 Keith Holmes M60 Dark Peak FR 00:57:58
118 Bob Grocutt M50 Steel City Striders RC 00:58:12
119 Chris Wales M40 00:58:27
120 Paul Brunt M40 Shelton Striders 00:58:40
121 Mark Wood M50 00:58:42
122 Brent Lindsay M50 Penistone Footpath Runners & AC 00:58:43
123 Cathy Ayton WSEN Ilkeston 00:58:51
124 Max Howard M50 Retford AC 00:59:41
125 Paul Sanderson M50 Dark Peak FR 00:59:51
126 Emma Palfreyman W40 Sheffield RC 00:59:55
127 Davis Walker M50 01:00:29
128 Elizabeth Dobson WSEN Massey Ferguson RC 01:00:30
129 Liam Bennett M40 01:00:34
130 John Richardson M50 Handsworth Roadhogs 01:01:07
131 Ian Wolfendale M50 Pennine FR 01:01:11
132 Geoff Nichols M60 Dark Peak FR 01:01:24
133 Paul Stevenson M60 Sinfin 01:01:26
134 Claire Wolstenholme WSEN Sheffield RC 01:01:45
135 Matt Podd M60 Otley AC 01:01:48
136 Andrew Tonge M40 01:01:52
137 Andrew Elliott M50 North Derbyshire RC 01:01:53
138 Rose Paxman WSEN Dark Peak FR 01:01:58
139 Ben Pedler M50 01:02:03
140 Karen Owens W40 Smiley Paces 01:02:13
141 Ed Williams M40 Handsworth Roadhogs 01:02:17
142 Nichola Craig WSEN 01:03:18
143 Elaine Fleuriot W50 Pennine 01:03:32
144 William Alves M60 Totley AC 01:03:32
145 Nicholas Wright M40 Penistone 01:03:37
146 Kieron Brice M40 Barnsley Harriers 01:04:26
147 Colin Bostock M60 Long Eaton Running Club 01:04:28
148 Harriet Drouin WSEN Penistone Footpath Runners 01:05:11
149 Helen Wright WSEN 01:05:34
150 David Ashton M60 Manchester YMCA 01:05:36
151 Ian Wallis M50 Long Eaton Running Club 01:05:39
152 Daniel Smithson M40 North Derbyshire RC 01:05:42
153 Paul Mcwhirter MSEN Sheffield RC 01:05:48
154 Maggie Gorman W60 North Derbyshire RC 01:06:20
155 Caroline Boyd Southern W60 Maltby AC 01:06:48
156 Pete Briggs MSEN 01:07:06
157 Clare Thompson W40 Smiley Paces 01:07:11
158 Nicola Sewell W50 Smiley Paces 01:07:13
159 Alison Jones WSEN Smiley Paces 01:07:15
160 Liz Phillips W50 Shelton Striders 01:07:40
161 Paul Mount M50 01:07:53
162 Stephen Piers Brent M50 01:07:54
163 Beatrice Taylor WSEN 01:09:22
164 Nigel Bradbury M40 Barnsley Harriers 01:09:37
165 Shane Vercoe MSEN Clowne Road Runners Club 01:10:26
166 Carol Parsons W50 Totley AC 01:12:03
167 Angela Bent W60 Buxton AC 01:13:28
168 Maurice West M70 Dark Peak FR 01:13:33
169 Barbara Hills W50 01:14:16
170 Fiona Macsweeney WSEN 01:15:22
171 Tom Feely MSEN 01:15:24
172 Joan Waller W50 Dark Peak FR 01:17:54
173 Susan Allaker W50 Rustlings Runners 01:20:50
174 Meal Matthews M40 Sheffield RC 01:21:00
175 Celia Bown W40 Stilton Striders 01:21:11
176 Jason Gibson MSEN Clowne Road Runners Club 01:52:15