Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

09/08/2018 – Rickys Race





  
Pos Name Category Club Time
1 Greg Hopkinson MS Beeston AC 29:17.8
2 Kenny Malton MS Shelton Striders 29:46.5
3 Austin Frost M40 Dark Peak Fell Runners 31:15.6
4 Edward James MS Belper Harriers 31:33.9
5 Matthew Nichols MS Matlock AC 31:48.7
6 Christopher Bell M40 Beeston AC 31:58.9
7 Peter Watson MS Erewash Valley RC 32:10.7
8 Martin Harvey MS Ripley RC 32:11.8
9 Richard West MS Ripley RC 32:30.0
10 Matthew Jones M40 Ripley RC 32:45.5
11 Samuel Russell MS 32:58.1
12 Brendan Moore MS Ilkeston RC 33:07.1
13 Mark Burley MS Macclesfield Harriers 33:44.9
14 Paul Smith M50 Steel City Striders RC 34:01.6
15 Caroline Brock FS Steel City Striders RC 34:05.0
16 Joseph Gallagher MS Beeston AC 34:15.6
17 Robert Plant MS Heanor 34:35.0
18 Andy Kenyon M40 34:44.9
19 Andrew Hunter M40 Beeston AC 34:54.7
20 Ian Watson MS Matlock AC 35:09.9
21 James Fox MS Matlock AC 35:20.7
22 Andrew Basey MS Heanor RC 36:03.7
23 Neil Weightman M50 Dark Peak Fell Runners 36:07.5
24 Roland Allatt MS North Derbyshire RC 36:11.9
25 Ben Meakin MS 36:40.1
26 Daniel Maskrey MS Matlock AC 36:41.6
27 Peter Shaw M50 36:42.9
28 Simon Conroy M40 Dark Peak Fell Runners 37:04.9
29 Mike Whittaker M40 37:07.7
30 Mark Brown M50 Reading Roadrunners 37:11.9
31 Robert Coates M40 Ripley RC 37:13.4
32 Roy Hobson M40 37:15.0
33 John Brennan MS Matlock AC 37:18.3
34 Dave Bish MS Beeston AC 37:19.9
35 Miles Weston M40 South Shields Harriers 37:23.9
36 David Greatorex M40 Matlock AC 37:34.7
37 Ruth Keeley FS Belper Harriers 37:43.9
38 David Veryaro M50 37:59.9
39 Andrew Cochrane M50 Matlock AC 38:01.4
40 Rob Diovisalvi MS 38:03.0
41 Kevin Tomlinson M50 Milltown Milers 38:07.3
42 Richard Corket M50 North Derbyshire RC 38:08.8
43 Trevor Hibbert M40 Sinfin RC 38:10.3
44 Jacob Tildesley MS Derwent Runners 38:11.7
45 Nick Bates M50 Derwent Runners 38:13.9
46 Jason Turner M40 Matlock AC 38:26.2
47 John Williams MS Milltown Milers 38:39.5
48 Andrew Lee MS Ashbourne RC 38:42.6
49 Mark Platton M50 Steel City Striders RC 38:48.1
50 Richard Hyde M50 Erewash Valley RC 38:56.6
51 Andrew Hodkin M50 Matlock AC 39:04.2
52 Peter Kay M40 39:09.0
53 Mark Crawshaw M50 Wirksworth R C 39:17.8
54 Alex Lewis M50 Southwell RC 39:25.7
55 Reg Cooper M60 39:29.9
56 Jack Gibbard MS 39:41.7
57 Colin Price M40 39:44.0
58 Gillian Allen FS Steel City Striders RC 39:45.4
59 Joanne Howett F40 Ripley RC 39:49.5
60 David Patrick M50 Ashbourne RC 39:55.4
61 Tony Donaldson M50 Ilkeston RC 39:56.9
62 Gordon Cresswell M60 40:10.1
63 Martin Carson M40 40:16.8
64 Nick Harrison MS Matlock AC 40:20.9
65 Mark Tomlinson M40 40:30.7
66 Ashley Flint MS Belper Harriers 40:32.2
67 Emma Turner F40 Matlock AC 40:37.0
68 Andy Stubbs MS Belper Harriers 40:39.9
69 Megan Elliott FS Beeston AC 41:11.0
70 John Gorman M60 North Derbyshire RC 41:20.6
71 Simon Wiles M50 Steel City Striders RC 41:24.9
72 Louise Rowley FS Belper Harriers 41:27.8
73 Carl Hopkinson M50 Ripley RC 41:29.7
74 David Vincent M50 Derwent Valley Orienteers 41:32.7
75 Neil Corker MS 41:34.4
76 Will Masrey MS Ashbourne RC 41:41.3
77 Simon Bray M40 Sinfin RC 41:43.8
78 Matthew Long M40 South Derbyshire Road Runners 41:45.4
79 Caroline Scott F40 Sinfin RC 41:47.5
80 Darren Lacey MS 41:49.0
81 Sarah Sutton FS TDR 41:51.2
82 Jonathon Curtis M40 41:57.3
83 David Cope MS Ripley RC 42:15.0
84 Barry Warwick M70 Derwent Runners 42:18.0
85 Emma Eldridge F40 42:22.5
86 William Chang M40 Long Eaton RC 42:23.9
87 Richard Ross M40 42:29.6
88 Matt Harris M40 Sinfin RC 42:36.5
89 Simon Hutchinson M50 42:45.8
90 Anton Newell M50 42:52.9
91 Hannah Phillips FS Derwent Runners 43:01.0
92 Francesca Rooker FS 43:02.7
93 Nathan Grocutt MS 43:07.4
94 Clare Coombes F40 43:22.7
95 Dan Nightingale M40 Kimberley And District Striders 43:24.1
96 Richard Ford M40 Sinfin RC 44:06.4
97 John Tomkinson M60 Staffs Moorlands 44:13.9
98 Rachel Farrow FS Shelton Striders 44:21.6
99 Lola Ritchie FS 44:28.3
100 Tom Nuttgens M50 Steel City Striders RC 44:31.4
101 William Treves M40 44:33.2
102 Craig Cantrill MS Matlock AC 44:43.8
103 Julia Buxton F50 Belper Harriers 44:58.2
104 Ian Ankers M60 Staffs Moorlands 44:59.7
105 Paul Stevenson M60 Sinfin RC 45:02.5
106 Paul Page M40 Beeston AC 45:10.8
107 Peter Singer M60 FRA 45:17.7
108 Andrew Hearnshaw M50 45:24.9
109 Alison Butlin FS Ripley RC 45:35.0
110 Graham Curtis M50 45:49.0
111 Daniel Smithson M40 North Derbyshire RC 46:07.6
112 Victoria Hawkins F50 Steel City Striders RC 46:14.0
113 Robert Savage M40 46:38.6
114 Catherine Hughes F40 Ilkeston RC 46:44.8
115 Paul Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 47:13.6
116 Elizabeth Lakin FS Long Eaton RC 47:15.0
117 Richard Knowles M40 Totley AC 47:25.3
118 Stephen Bennet M40 North Derbyshire RC 47:29.6
119 Maggie Gorman F60 North Derbyshire RC 47:33.8
120 Dan Grocutt MS 47:35.4
121 Tim Staniforth M40 Shelton Striders 47:46.9
122 Graham Collins M60 Milltown Milers 47:49.1
123 Jill Davies F50 Steel City Striders RC 47:54.4
124 Kevin Wagstaff M60 48:05.4
125 Maria Whittaker F40 48:07.9
126 Beth Elliott FS North Derbyshire RC 49:32.1
127 Graham Young M70 Sinfin RC 49:45.5
128 Holly McCain FS Beeston AC 49:56.2
129 Paul Bratby M50 Derby Triathlon Club 50:27.0
130 Sally Owen F40 Matlock AC 50:39.6
131 Rose Leivers FS Heanor 50:42.2
132 Nick Watmore MS 50:43.7
133 David Henton M40 Heanor 50:45.5
134 Dennis Parker M60 Erewash Valley RC 50:49.4
135 Julie Heithus F50 Sinfin RC 50:57.4
136 Andy Tidmarsh MS Derwent Runners 50:59.0
137 Susie Harvey F40 Milltown Milers 51:09.2
138 Trevor Stevens M60 Belper 10:20 51:11.4
139 Damian Cowlishaw M50 Long Eaton RC 51:17.0
140 Robert Saxton MS Ashbourne RC 51:26.8
141 Thelma Pickard F60 53:11.1
142 Andy Horsfell MS Handsworth Roadhogs 53:22.7
143 Tamsin Brooks F40 53:28.0
144 Tim Gordon M60 53:31.5
145 Diane Sloan F50 53:38.1
146 Sue Baker F60 Erewash Valley RC 53:41.3
147 Donna Wood F40 Milltown Milers 53:45.7
148 Nicola Photiou F40 Erewash Valley RC 54:55.8
149 Steve Hand M50 Derwent Runners 55:56.2
150 Emmalee Bish FS 58:20.4
151 Alison Jesney F50 Derwent Runners 60:53.8
152 Karen Hodgson F50 Erewash Valley RC 63:01.9
153 Leonard Foelh M50 Wirksworth R C 65:11.9
154 Martin Lea M50 Matlock AC DNF
155 Wendy Amis F50 Belper Harriers DNS
156 Andy Earp M50 UKnetrunner DNS
157 Shelley Fairey FS Matlock AC DNS
158 Andrew Hunter M40 Beeston AC DNS
159 Stephen Hutsby M40 Ripley Running Club DNS