Ingleborough Race 2009


239 runners, 236 Finishers


Apologies for spelling errors, some names were difficult to read


Senior race


Race No

Pos.

Time

Name

Cat.

Club

Local

85

1

50.44

Kim Critchley


Kanvesmire


75

2

51.30

Craig Mattocks


Dark Peak


215

3

51.39

Ted Mason


Wharfedale


172

4

51.48

Richard Mellon


Bowland


78

5

52.12

Steven Oldfield

O50

Bradford


69

6

53.06

Sam Watson


Wharfedale


237

7

53.07

Matthew Hulley


Dark Peak


115

8

53.23

James Baldwin


Clayton


122

9

54.02

Chris Gale


Ilkley


132

10

54.07

James Titmuss




195

11

54.09

Gary Shaw


Clayton


71

12

54.16

Stuart Hunn


Skipton


142

13

55.02

Dave Walker


Clayton


130

14

55.07

Andrew Orr


Clayton


174

15

55.09

Paul Singleton


Ambleside


213

16

55.22

Richard Jamieson


NAC IOM


190

17

55.29

Martin Holdroyd

O40

Borrowdale

Local

183

18

55.33

Alan Life

O40

Clayton


100

19

55.40

Kieran Horrigan

O40



188

20

55.47

Mike Gradwen

O40



55

21

55.48

Chris Pender


Newburgh


175

22

55.57

John Murfin

O40

Settle


19

23

0.59

David edmondson

O40

CLEM


198

24

56.03

Sean Clare

O40

Clayton


29

25

56.08

Neil Holding

O50

West pennine


168

26

56.23

Brain Horrocks

O50

Clayton


205

27

56.25

Dale Foster


Otley


155

28

56.33

Joseph Massey


TriClan sweatshop


77

29

56.34

Dan Caton




8

30

57.05

John Dryden

O40

Settle

Local

119

31

57.35

Brian Goodison

O50

Abbey


110

32

58.05

John Roche

O50

Clayton


83

33

58.14

Phill Craker


Ambleside


232

34

58.21

Alex Pilkington


Settle

Local

86

35

58.23

Giles Hawking


Kanvesmire


44

36

58.32

Paul Carman


Wharfedale


225

37

58.53

Darren McDermott


Preston


99

38

58.55

JasonHemsley

O40

Wharfedale


42

39

58.59

Paul Harlowe

O50

Wharfedale


134

40

59.02

Ian Pudge


Fell Ponies


50

41

59.07

Nick Treitl




76

42

59.08

Kate Jenkins

L35

HBT


35

43

59.08

Lisa Lacon

Lady

Holmfirth


210

44

59.15

Chris Thornton




95

45

59.20

Andrew Hunter


beeston


38

46

59.24

Dave Motley


Clayton


12

47

59.28

Pete Booth

O50

Clayton


180

48

59.31

Mark Ruscoe


Astley


176

49

59.31

Michael Horrocks

O40

Clayton


238

50

59.48

Dennis Nelson

O40

Dallam


43

51

60.00

Neil Worswick

O40

Clayton


17

52

60.01

Gary Capstick

O40


local

157

53

60.23

Michael Blackburn


Blackburn


62

54

60.34

Andy Evans

O50

Settle


51

55

60.57

Steven Plummer




185

56

60.58

Mark Nutter

O40

Clayton


36

57

61.00

John Adair

O50

Holmfirth


191

58

61.07

Adrian Walker

O40

Royal navy


197

59

61.23

Stuart Williams

O40

Blackpool


234

60

61.42

Chris Stacey

O40

Otley


79

61

62.10

Michael Toms

O40

Clayton


140

62

62.10

Skip Donahue

O40

Spenborough


141

63

62.28

David Black

O40

Clayton


112

64

62.33

Simon Bolton

O40

Cheshire Hill


228

65

62.44

Mark Robinson


Chapel Accerton


66

66

62.48

Carol Evans

L45

Settle


199

67

62.51

Steve Plunkett

O40

Bingley


162

68

62.54

Brian Kennedy

O40

Settle

Local

177

69

62.58

Neil Hindle

O50

FRA


153

70

63.05

Mike Wardle

O50

calder Valley


13

71

63.08

Richard Bellaries

O50

Clayton


125

72

63.12

Tracey Greenway

L45

Buxton


239

73

63.23

Andrew Harris


Nidd valley


207

74

63.38

Michae Kay


Horwich


128

75

63.40

Gareth Patchett

O40

Spenborough


218

76

63.42

Lloyd Best

O40

Otley


1

77

63.44

Paul Dallas

O50



242

78

64.00

Ralph Baines

O40

CLEM


73

79

64.00

Darren Hendley


Knavesmire


241

80

64.02

Luis Seco




171

81

64.03

Jonathon Gibson

O40

Wharfedale


151

82

64.08

Kirk Lusty


Rossendale


80

83

64.15

Michael Hogan

O40

Clayton


118

84

64.15

Sue Becconsal

L45

Bingley


187

85

64.31

Andrew Hinde

O50

Settle

Local

6

86

64.33

Jeffery Pickup

O50

Clayton


178

87

64.41

Paul Jackson

O40

Astley


18

88

64.44

Peter Kettleborough

O40



129

89

65.02

Frank Reddington

O50

Spenborough


102

90

65.06

Luke Appleyard




217

91

65.06

Karen Best

L35

Otley


163

92

65.08

Barry Brock

O40

Clayton


54

93

65.21

Gary Bradley

O40



161

94

65.25

John Wade

O40

Bowland


181

95

65.37

Gary Allsopp

O40

Settle


186

96

65.43

John Wilcock

O40



98

97

65.48

Taramra Hird

L35

Wharfedale


20

98

65.49

Paul Todman

O50

Clayton


150

99

65.58

Dawn Atkins

Lady

Chorley


113

100

66.08

Richard Roberts

O40

FRA


49

101

66.10

Jill Robinson

L45

Settle


138

102

66.24

Tony Walker

O40

Clayton


149

103

66.25

Graham Wright

O50

Rossendale


144

104

66.30

David Naylor

O50

Clayton


109

105

66.40

Simon Franklin

O40

Wharfedale


133

106

66.46

Graeme Pierson

O50

Kidderminister


219

107

66.47

Gordon Rowson

O40



46

108

66.49

Craig Savage


dragons


81

109

66.51

Michael Hetheren

O60

York Acorn


92

110

67.02

Stephen lewis

O40


Local

208

111

67.03

Gary Wilson


Settle

Local

160

112

67.07

Ewan Welsh

O40

Ilkley


56

113

67.08

Andrew Mollitt



Local

14

114

67.16

Martin Brady

O40

Clayton


209

115

67.18

Martin Ralph




57

116

67.20

Andrew Howarth

O50

Clayton


40

117

67.28

Michael Bray

O40

Lincoln


88

118

67.30

Andrea Lancaster

L35

Knavesmire


59

119

67.31

David Stewart


Crawley


196

120

67.32

Ian Close

O50

Blackpool


23

121

67.32

Howard Chambers

O40

Saddleworth


108

122

67.37

David Caskill

O40

Accrington


206

123

67.43

Tim Jackson


Settle


156

124

67.45

Mike Banks

O50

calder Valley


37

125

67.47

Philip Hancock


Horsforth fellandale


47

126

67.51

John Laurie

O40

dragons


10

127

68.05

Geraud Paxford

O40

FRA


179

128

68.15

Steve Wade

O50

Hawes


240

129


Amand Newham

L35

Ilkley


3

130

68.17

Keith Denver

O40

Bowland


193

131

68.48

Charlie Frankland

O40



233

132

69.23

Robert Dawson

O40


Local

25

133

69.31

Ian Smith

O50

Bolton


106

134

69.32

Jon Marsh

O40



216

135

69.44

Carol Morgan

L35

Nidd valley


104

136

69.45

Arthur Warren

O50

FRA


11

137

69.48

Les Stephenson

O60

Kendal


139

138

70.01

Gerard Campion

O50

Yorkshire ramblers


89

139

70.02

Peter Leighton

O40

Horwich


227

140

70.02

James Taylor


Chapel Accerton


173

141

70.04

Jim Fisher

O50

Howgill


121

142

70.19

Linda Crabtree

L45

calder Valley


107

143

70.24

Michael Keavney

O40

FRA


235

144

70.31

Amy Ball

Lady

Lonsdale


65

145

70.38

Stephen Fish

O50

Accrington


131

146

70.42

Chris King


Spenborough


70

147

70.52

Richard Briscoe


Burnley


101

148

71.03

John Agg

O50

FRA


137

149

71.05

Jeffrey Wright

O50

Blackpool


34

150

71.13

George Thompson

O50

Clayton


94

151

71.16

Andrew Weller

O40


Local

87

152

71.17

Martin Barry

O40



103

153

71.19

Annie Carrington

L35

Settle


159

154

71.25

Andrew Brewer


Wigan


90

155

71.34

David Scott

O60

Clayton


146

156

71.41

Stephen Batley

O60

Skyrac


31

157

71.42

Robert Hirst

O50

Clayton


212

158

71.42

Graham Lloyd

O40

calder Valley


229

159

71.59

Mark Richardson

O40

Chapel Accerton


114

160

72.14

Jeff Kiveal

O50

Saddleworth


60

161

72.17

Peter Maxwell

O40


Local

111

162

72.18

Irene Roche

L45

Clayton


154

163

72.22

Tony Bradley

O50

calder Valley


184

164

72.29

Carol Life

L35

Clayton


220

165

73.05

Stuart Autn

O40

Dallam


123

166

73.20

Andrew Gale

O40

USAT


126

167

73.25

John Thompson

O50

Wharfedale


148

168

73.37

Mark Charnley




39

169

73.40

Adrian Leigh

O50

Settle


9

170

73.41

Phil Watkiss




203

171

73.48

Nicole Torr

L35

Saddleworth


230

172

73.51

Bob Grant

O60



166

173

74.06

Judith Marshall

L35

Settle


120

174

74.25

Martin Whitehead

O50

calder Valley


41

175

74.35

Katy Thompson

L45

Clayton


24

176

74.43

Sandy Lockett



local

124

177

74.51

Brent Greenway

O40

Buxton


15

178

74.57

Kieron Ashworth

O40

Wharfedale


105

179

74.59

David Brooks


Blackpool


52

180

75.15

Richard Treitl

O50

Clayton


211

181

75.16

Martin Kay




7

182

75.25

Ron Chappell

O60

Clayton


192

183

75.26

David Timmins

O50



167

184

75.26

Rod Smith

O50



117

185

75.30

Paul Jackson




61

186

75.47

Kenneth Richardson

O60

FRA


74

187

76.16

Andrew Graham


Clayton


96

188

76.19

Emma Kicks

Lady

Nidd valley


67

189

76.37

Doug Munroe

O60

Clayton


223

190

76.53

Louise Wileman

L35

Settle


4

191

76.57

Michael Imeson

O50

Cheltenham


170

192

77.10

Susan Clark

L35

Clayton


152

193

77.14

Neil Dyson

O60

North York Moors


222

194

77.17

Neil Fairburn

O40

Baildon


214

195

77.19

Paul Healey

O60

Clayton


30

196

77.35

Lee Beesley




165

197

77.47

Robert Massey

O60

Blackpool


26

198

77.52

Philip Chappell

O40

Ilkley


221

199

78.22

Richard Wells




33

200

78.31

Tony Greene

O60

Saddleworth


231

201

78.36

Graham Davy


FRA


236

202

79.23

Alex Cooper


Lonsdale


182

203

79.29

Tracey Marshall

L35

Bingley


22

204

79.42

Ian Newbold

O40


local

204

205

79.52

Tanya Haynes

L35

Saddleworth


72

206

79.54

Andrew Neale


Knavesmire


84

207

79.57

Markus Fernell




2

208

80.02

David Hugill

O60

Achille ratti


158

209

80.08

Wendy Dodds

L45

Clayton


145

210

80.10

Dave Manship

O50

Oddy Owls


143

211

80.10

Janet Watson

L45

Falmouth


48

212

80.13

Ian Robinson

O60

Settle


82

213

81.02

Sarah Jones

Lady

Ambleside


5

214

81.34

Christopher Jamieson

O50

Fell Ponies


21

215

82.50

Peter James

O50

West pennine


45

216

82.54

Kaye Barney

L45

dragons


97

217

83.12

Simon Smith


Nidd valley


135

218

83.13

Nicky Snook

L35

Saddleworth


28

219

84.27

John Francis

O60

Clayton


224

220

85.06

Tracey Wilson

L35

Settle


63

221

85.12

Julie Murphy

L35

Thornton Cleveleys


164

222

85.38

Peter Gibson

O50

Blackpool


32

223

86.06

Victor Gretton

O60

merionnydd


136

224

86.08

Helen Greenep

L45

Settle

Local

91

225

86.17

Brenda Roberts

L45

Saddleworth


127

226

86.46

James Webb

O50

Wharfedale


147

227

88.00

Martin Colledge

O40


Local

58

228

88.45

Theodora Huggins

L35

Cambridge


68

229

89.19

Karin Goss

L45

Clayton


169

230

90.05

Sarah Cross

L35

Settle


200

231

90.37

Jill Boistead

L45

Saddleworth


53

232

90.45

David Cowgill

O60

Holmfirth


27

233

92.24

Stuart Smith

O50



16

234

93.22

Kathryn Wilkinson

Lady

Clayton


116

235

93.22

Deborah Armstrong

L35

Clayton


64

236

93.51

Malcolm Sherwood

O50

Thornton Cleveleys


93

237

95.47

Catherine Brown

L45



189

DNS


Hannah Marshall

Lady

Lancaster


194

DNS


Philip Hellwell

O60

Bingley


226

Retired

Andy Walmsley

O40

Bowland



Under 14 & 18


Race Number

Position

Time

Name

Boy / Girl

Club

Local


548

1

28.58

Alex Brown

Boy

Settle

Local

Under 18

553

3

31.30

Josh Newbold

Boy

Settle

Local

Under 14

555

4

31.34

Callum Lambert

Boy

 

Local

Under 14

556

7

34.58

Ellie Lambert

Girl

 

Local

Under 14

557

8

35.14

Robert lambert

Boy

 

Local

Under 14

561

10

36.55

Charles Smith

Boy

 

Local

Under 14

552

12

37.22

Lucas Wild

Boy

 

Local

Under 14

551

13

37.29

James Maxwell

Boy

Settle

Local

Under 18

559

14

39.48

Matthew Horn

Boy

Settle

Local

Under 14

564

15

40.29

Daniel Cocket

Boy

 

Local

Under 14

560

16

42.17

Katie Horn

Girl

Settle

Local

Under 14

547

17

45.26

Jack haigh

Boy

 

Local

Under 14



Under 8 & 10


Race Number

Position

Name

Boy / Girl

Club

Local


151

1

Charles Smith

Boy

 

 


150

2

Tom Holmes

Boy

 

 


146

3

Ben KettleBorough

Boy

 

 


144

4

Theo Rowen

Boy

 

 


154

5

Hebe Shepherd

Girl

Settle

 


153

6

Rob Evans

Boy

Settle

 


143

7

Ryan Whaley

Boy

 

Local

Under 8

147

8

Daniel Weller

Boy

 

Local

Under 8

155

9

Rhys Bargh

Boy

 

Local


149

10

Lucy Whyte

Girl

 

 


152

11

Lauren Evans

Girl

Settle