Duddon Valley Fell Race






31 May 2008












Place Name Club Cat Time
1 Simon Booth Borrowdale M40 02:52:31 Winner & first M40
2 Pete Vale Mercia M 02:57:43
3 Jim Davies Borrowdale M40 02:58:26
4 Mark Palmer Mynydd M40 02:59:27
5 John Hunt Dark_Peak M40 02:59:46
6 Ben Abdelnnor Ambleside M 03:00:11
7 Stephen Pyke Staffs Moor M40 03:01:53
8 Jon Deegan Ambleside M40 03:07:07
9 Andrew Schofield Borrowdale M40 03:10:06
10 Joe Blackett Dark_Peak M40 03:11:09
11 Janet McIver Dark_Peak L 03:11:26 Winner & new record
12 Barry Wilkinson Borrowdale M40 03:12:25
13 Gary Thorpe Ambleside M40 03:14:09
14 Jonathon Wright Todmorden M 03:14:27
15 Christopher Smale Todmorden M40 03:15:05
16 Francis Blunt NFR M 03:16:04
17 Mike Johnson Bowland M40 03:16:30
18 Alan Smith Deeside M40 03:18:46
19 Martin Amor CFR M 03:19:43
20 Aengus McCullough NFR M 03:20:10
21 Geoff Briggs Pennine M40 03:20:13
22 Gary Jones NFR M 03:20:37
23 Richard Mellon Bowland M 03:20:44
24 Nick Fish Borrowdale M 03:21:49
25 Stephen Hoyle Rossendale M40 03:21:50
26 Mike Robinson Dark_Peak M 03:21:54
27 Philip Sanderson NFR M40 03:22:06
28 Richie Cunningham Carnegie Harr M 03:23:39
29 Jackie Lee Eryri L 03:28:23
30 Bob Johnston Dark_Peak M 03:28:41
31 David Spedding Keswick M60 03:30:44
32 Al Powell Pudsey_+_Bramley M 03:31:23
33 Leigh Warburton Bowland M50 03:31:50 First M50
34 Willie Bell CFR M50 03:33:08
35 Chris Lumm Kendal M50 03:33:13
36 Tim Loney FRA M40 03:33:22
37 Ross Litherland Macclesfield M 03:33:59
38 Giles Gamble Cheshire M40 03:35:44
39 Jane Reedy Ambleside L 03:35:45
40 Julian Minshull Glossopdale M40 03:36:20
41 Paul Kelly Durham_FR M50 03:37:13
42 Kenneth Taylor Rossendale M60 03:37:34 First M60
43 Mike Nelson Macclesfield M40 03:37:52
44 Matthey Hulley Dark_Peak M 03:38:13
45 Jerry Dawson CFR M40 03:40:25
46 Richard Clark North_York_Moors M 03:42:17
47 Dave Ward Borrowdale M 03:42:54
48 Toby Cushion Pennine M 03:43:09
49 Pete Booth Clayton _le_M M50 03:43:53
50 Clive Davis Bowland M40 03:44:11
51 Jonathan Moore Calder_Vale M40 03:44:16
52 Alan Billington Dark_Peak M 03:44:18
53 Philip Pearson Saltwell M40 03:44:19
54 Roy Gibson Dark_Peak M40 03:44:21
55 Stephen Granger-Bevan U/A M 03:44:26
56 Kieran Horrigan U/A M40 03:44:54
57 Simon Barnett Tring M 03:45:30
58 Scott Collier U/A M 03:45:43
59 Jon Coe U/A M 03:45:57
60 Dave Tait Dark_Peak M60 03:46:29
61 Paul O'Reillly Helm_Hill M40 03:46:36
62 Patrick Wallis U/A M 03:47:16
62 Paul Williams U/A M 03:47:16
64 Martin Terry Clayton _le_M M40 03:47:23
65 Iain Kelly Keswick M 03:47:28
66 David Atkinson NFR M40 03:47:45
67 Andy McFie Todmorden M 03:48:16
68 Michael Cunningham Borrowdale M 03:48:41
69 Mick Cochrane Dark_Peak M60 03:48:46
70 Colin Hutt U/A M40 03:48:55
71 Kate Bailey Merionydd L 03:49:05
72 John Ewart Holmfirth M50 03:49:09
73 Andrew McFarlane Clayton _le_M M40 03:49:23
74 Hodge Grayson Lonsdale M 03:51:03
75 Derek Buckley Bowland M50 03:51:16
76 Ian Pudge Fell_Ponies M 03:52:13
77 Rick Ansell Tring M40 03:52:42
78 Jonathan Whitaker Harrogate M40 03:55:03
78 Helene Whittaker Carnethy L40 03:55:03 First L40
80 Phil Hodgson Todmorden M50 03:55:55
81 John Shedwick U/A M 03:56:21
82 Andrew Roberts Congleton M 03:57:04
83 Colin Valentine Keswick M40 03:57:06
83 Mike Wallis Clayton _le_M M50 03:57:06
85 Ashley Kay Dark_Peak M40 03:57:15
86 Richard Hall U/A M40 03:57:31
87 Andrew Hirst Wharfedale M40 03:57:55
88 Nicola Davies Borrowdale L40 03:57:59
89 Rachael Lawrance Macclesfield L 03:58:13
90 John Donnerly Westerlands M40 03:59:01
91 Allan Miller Kendal M50 03:59:38
92 Karen Nash Preston_Harr L40 03:59:48
93 Neil Thompson Keswick M 04:00:05
94 Gavin Pattison CFR M 04:00:12
95 Roger Tomlin North_York_Moors M 04:00:25
96 John Rusius Clayton _le_M M50 04:01:24
97 Jo Taylor Bowland L40 04:01:35
98 Wendy Dodds Clayton _le_M L50 04:01:37 First L50
99 Paul Clayvey Helm_Hill M40 04:02:08
100 Derek Fuller U/A M 04:02:47
101 Richard Bellaries Clayton _le_M M50 04:03:16
102 Martin Farrar Skyrac M40 04:03:38
103 Alan Renfree U/A M40 04:03:53
104 Jules Coleman U/A M40 04:03:56
105 Ian Charters Horwich M50 04:03:58
106 Hazel Robinson Ambleside L 04:03:59
107 David Wilson Bowland M40 04:06:08
108 Nicky Spinks Penistone L40 04:06:40
109 Trevor Wilkinson CFR M40 04:06:58
110 Richard LLoyd Mercia M40 04:07:34
111 Ant Emmett Helm_Hill M 04:08:19
112 Paul Johnson U/A M 04:08:28
113 David Sykes Dark_Peak M 04:09:05
114 John Nixon Borrowdale M60 04:09:45
115 Chris Addy Eden_Runners M 04:10:09
116 Ian Connell Clayton _le_M M40 04:10:43
117 Carol Suddaby Keswick L 04:10:52
118 Robert Bumstead Valley Striders M 04:11:17
119 David Jackson Achille_Ratti M 04:11:44
120 Anna Forrest Ambleside L 04:12:40
121 Huw Price FRA M40 04:12:42
122 Morgan Williams Ilkley M40 04:12:58
123 Paul Crickett CFM M 04:12:59
124 Martin White Winchester M40 04:13:39
125 Jackie Casey Barrow Striders L50 04:14:48
125 Phil Clayton FRA M40 04:14:48
127 Robert Pritchard Skyrac M50 04:16:31
128 Sarah Massey U/A L 04:16:44
129 Paul Hainsworth NFR M50 04:16:56
130 Christine Preston Todmorden L40 04:17:02
131 Peter Jackson Wharfedale M50 04:17:10
132 Joe Fulkner NFR M40 04:17:14
133 Ian Shuttleworth Holmfirth M40 04:17:22
134 Jeff Walker Todmorden M 04:17:46
135 Colin Wilshaw Buxton M40 04:19:23
136 Rowena Browne Bowland L40 04:19:36
137 Michael Wardle Calder_Vale M50 04:19:43
138 Joseph Lackey U/A M 04:20:34
139 Anthony Fryer Valley Striders M 04:20:41
140 Andrew Firth Clayton _le_M M50 04:20:45
141 Stewart Barrie HBT M40 04:21:45
142 Stephen Cox Bowland M40 04:23:06
143 Richard Clarke Manchester M40 04:23:11
144 Tony Winbush Idle M50 04:23:51
145 Sue Hodkinson Black_Combe L 04:23:56
146 Jamie Rackham CFR M 04:24:36
147 Charles Mason CFR M40 04:24:57
148 Nicky Jaquiery Ilkley M40 04:26:13
149 Darren Parker U/A M40 04:26:40
150 Holly Williamson Ilkley L 04:26:45
150 Jo Moore Keswick L 04:26:45
152 Daniel Grose Kendal M 04:26:48
153 Karl Edwards Fell_Ponies M50 04:27:00
154 Craig Dring Keswick M40 04:27:08
155 John Taylor Bowland M50 04:27:18
156 Alan Whelan Tring M40 04:27:54
157 Adrian Chewter U/A M 04:28:28
158 Roy Gardner Saddleworth M40 04:28:58
159 John Murfin Settle_Harr M 04:29:00
160 Kathleen Brierly Todmorden L40 04:30:35
161 Richard Hurrell U/A M40 04:30:40
162 Dennis Lucas Rochdale M60 04:30:45
163 Peter Nesbitt Oswestry M40 04:31:28
164 Neville Griffiths Spectrum M60 04:31:44
165 Gary Parker Calder_Vale M 04:33:45
166 Dave Bowen Pennine M50 04:33:51
167 Mandy Clarke Bingley L 04:34:44
168 Dave Till Helm_Hill M40 04:35:09
169 Mary Edgerton Pennine L40 04:35:31
170 Kate Cooper CFR L 04:36:08
171 Steve Cliff Bowland M50 04:36:41
172 Steven Foster Fell_Ponies M40 04:38:07
173 Jon Marsden U/A M 04:38:40
174 Jane Leonard Todmorden L50 04:39:08
175 Rachel Skinner Todmorden L 04:39:48
176 Stodd O'Keefe CFR M 04:41:12
177 Mike Woodbridge Dallam M40 04:42:08
178 Lawrence Day Macclesfield M 04:42:30
179 Mike Gibbison Bowland M40 04:42:54
180 Roger Whitaker CFR M60 04:43:27
181 Adrian Dixon FRA M60 04:44:21
182 Kate Simpson U/A L 04:44:33
183 Richard Howard Denby Dale M40 04:44:49
184 Paul Simpson Kendal M40 04:45:38
185 Ross Howard Retford M40 04:46:59
186 Nigel Horney Keswick M40 04:47:05
187 Catherine Litherland Macclesfield L 04:47:27
188 David Walsh Dark_Peak M 04:47:30
189 Eddie Lesniah Achille_Ratti M50 04:48:26
190 Michael Breslin Bailrigg M60 04:48:58
191 Martin Walsh Lytham_St_A M60 04:50:41
192 David Naylor Clayton _le_M M50 04:51:04
193 Lucy Dunn Keswick L 04:53:04
194 Britta Sendlhofer Ambleside L 04:54:10
195 Simon Smart FRA M40 04:55:56
196 William Titley FRA M40 04:58:03
197 Philip Helliwell Bingley M60 04:58:08
198 Michael Robinson Notts_AC M40 04:58:53
199 Geoff Read Todmorden M40 05:01:01
200 Philip Barnes Macclesfield M50 05:01:30
201 Peter Carter Preston_Harr M40 05:03:58
202 Nicola Hart U/A L40 05:04:44
203 Peter Grayson Black_Combe M50 05:05:10
204 Andy Gittins Black_Combe M40 05:05:19
205 Dave Johnson Fell_Ponies M50 05:06:13
205 Jason Kayshal Westerlands M40 05:06:13
207 Helen Hodgkinson Todmorden L 05:06:32
208 Karen McDonald Macclesfield L40 05:06:34
209 Dan Baldwin U/A M 05:06:47
210 Helen Elmore Totley L 05:06:48
210 Karl Fursey Black_Combe M 05:06:48
212 Dave Culpan Calder_Vale M40 05:08:21
213 Kirsty Barnett Tring L 05:10:10
214 Edwin Sherstone Southport M40 05:10:58
215 John Nunn Calder_Vale M40 05:18:00
216 Alison Winright U/A L 05:18:07
217 Wayne Walsh Bowland M40 05:20:12
218 Lisa Handcock Lonsdale L 05:20:45
219 Mandy Goth Todmorden L40 05:25:59
220 Raymond Migocz U/A M50 05:26:05
221 Colin Grime Spectrum Str M60 05:29:08
222 Ed Swift Horwich M60 05:38:58
223 Nick Moore CFR M40 05:46:01
224 Tony Varley Horwich M60 06:00:17
224 Jonny Medcalfe Todmorden M40 06:00:17
226 John Preston Todmorden M40 06:00:18
227 Brian Belfield Staffs Moor M50 06:00:57
228 Robin Smithurst Black_Combe M50 06:07:11
235 Richard Stokes FRA M50 dnf
136 Richard Gilbert Newport M40 dnf
22 Julie Laverock Salford L40 dnf
79 Trevon Milner Dark_Peak M50 dnf
60 Steve Wathall Retford M50 dnf
209 Nick Helliwell Bingley M dnf
201 Gerry Dewhurst Fell_Ponies L dnf
121 Nick Hewitt Bowland M50 dnf
114 Mike Harrison CFR M dnf
95 Michael Howard Todmorden M40 dnf
102 Albert Sunter Horwich M40 dnf
57 Andrew Farmer Bowland M40 dnf
155 John Swift Chorley M60 dnf
163 Nick Harris Rossendale M50 dnf
246 Ray Stafford Horwich M60 dnf
219 Dan Gay HBT M dnf
220 Andy Kitchin Lothian M40 dnf