Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

27/03/2011 – Edale Skyline





  
Pos Name Category Club Time
1 Lloyd Taggart MV40 Dark Peak 02:36:49
2 Oli Johnson M Dark Peak 02:38:14
3 Oli Johnson M Dark Peak 02:38:14
4 Pete Vale M Mercia 02:42:06
5 Simon Harding M Macclesfield Harriers 02:42:17
6 Jon Morgan MV40 Dark Peak 02:42:26
7 Stuart Bond M Dark Peak 02:48:49
8 Andy Beanland M Dark Peak 02:49:26
9 Tim Werrett M Mercia Fell Runners 02:51:02
10 Kim Collison M Eden Runners 02:51:15
11 Dave Aucott MV40 Dark Peak 02:51:58
12 Stephen Pyke M45 Staffs Moorlands 02:52:06
13 Ben Rosedale M Cirencester AC 02:58:07
14 Thomas Webb M Dark Peak 02:58:12
15 Rob Grantham M Ellesmere Port 02:58:37
16 Mick Stenton MV50 Dark Peak 03:01:17
17 Ian Symington M Macclesfield Harriers 03:02:35
18 Mike Nolan MV40 Dark Peak 03:02:52
19 David Ward M Pennine 03:06:22
20 Matthew Hulley M Dark Peak 03:06:23
21 Julian Minshull M45 Glossopdale Harriers 03:07:32
22 Duncan Shea-Simonds M Leicester Triathlon Club 03:07:43
23 Steve Knowles M Pennine 03:07:50
24 Jon Coe M Dark Peak 03:07:58
25 Nicholas Barber M Pennine 03:09:24
26 Charlie McIntosh M40 Pudsey & Bramley 03:11:16
27 Nick Kirk MV40 Dark Peak 03:11:39
28 Saul Taylor M Belper Harriers 03:11:43
29 Aengus McCullough M Northumberland Fell Runners 03:12:26
30 Carl Egdell M Dark Peak 03:13:12
31 Tim Oakes M40 UA 03:13:45
32 Phil Hinchcliffe M Penistone Footpath Runners 03:14:03
33 Neil Pettie M Goyt Valley Striders 03:14:16
34 Craig Stansfield M40 Rossendale Harriers 03:15:01
35 Matthew Heywood M UA 03:16:21
36 Bryan Lomas M40 Congleton Harriers 03:17:13
37 Dave Powell M50 Aberystwyth 03:19:24
38 Colin Lynch M40 Totley AC 03:20:30
39 Simon Rippon M45 Penistone Footpath Runners 03:20:32
40 David Buchanan M45 Pudsey & Bramley 03:20:33
41 Mike Nelson M40 Macclesfield Harriers 03:20:37
42 Mark Gray M Dark Peak 03:20:43
43 Andy Thompson M Eden Runners 03:20:58
44 Judith Jepson LV40 Dark Peak 03:21:29
45 Robert Harper M40 UA 03:21:42
46 Jim Ryder M45 Ilkley Harriers 03:21:46
47 Heather Marshall F UA 03:21:53
48 Nicky Spinks LV40 Dark Peak 03:23:18
49 Matty Brennan M Erewash Valley 03:24:25
50 Tim Taylor M45 Pudsey & Bramley 03:24:47
51 Richard Pattinson M45 Pudsey & Bramley 03:24:48
52 Kristian Rowdon M40 Ryde Harriers 03:24:52
53 Andrew Oliver M Glossopdale Harriers 03:25:12
54 Richard Suttle M40 Pennine 03:25:18
55 Simon Green M Dark Peak 03:25:25
56 Ian Winterburn MV45 Dark Peak 03:25:42
57 Paul Lydon M Totley AC 03:25:45
58 Glen Borrell M Dark Peak 03:26:03
59 Stephen Hargreaves M Steel City Striders 03:26:38
60 Steven Bennett M50 North Derbyshire Running Club 03:26:54
61 Muir Morton M Pennine 03:27:21
62 Darren Hawkins M45 Buxton 03:27:34
63 Andy Roberts M40 Congleton Harriers 03:28:47
64 Keith Holmes MV55 Dark Peak 03:29:18
65 Andy Hickman M Southville Running Club 03:30:11
66 Dave Ansell MV50 Dark Peak 03:30:50
67 Chris Bateson MV40 Dark Peak 03:31:17
68 Keith Allerton M40 Stone Master Marathoners 03:31:21
69 Peter Tayler M45 Black Combe Runners 03:31:29
70 Paul Fauset M Dark Peak 03:31:51
71 Ian Charlesworth M45 Penistone Footpath Runners 03:32:09
72 Russ McFarlane M Fife Athletic Club 03:32:38
73 Paul Tutt M40 Buxton 03:33:12
74 Colin Wilshaw M45 Pennine 03:33:42
75 Paul Minns M40 Wakefield Harriers 03:34:35
76 Greg Carns M40 St Helens Sutton AC 03:34:43
77 Steve Davidson MV45 Dark Peak 03:35:03
78 Neil Weightman M45 Erewash Valley 03:35:16
79 Nigel Glaze M45 Mercia 03:35:26
80 Lee Rawson M40 UA 03:36:18
81 Adam Jeays M Sheffield Tri Club 03:37:24
82 Ben Gibbison M Dark Peak 03:38:07
83 Sandra Cooper F45 Glossopdale Harriers 03:38:09
84 Ian Loombe M40 UA 03:38:15
85 Dave Hogg M50 Glossopdale Harriers 03:38:39
86 Lucy Harris F Pennine 03:38:52
87 Matt Dumenil M London Heathside 03:40:05
88 Gavin Coventry M40 Thirsk & Sowerby Harriers 03:40:16
89 Michael Rawle M UA 03:40:37
90 Peter Davison M Penistone Footpath Runners 03:40:45
91 Richard Gratton M North Derbyshire Running Club 03:41:11
92 Simon O'Shea M Dark Peak 03:41:44
93 Martin Thomerson M UA 03:41:58
94 James Twohig MV50 Dark Peak 03:42:13
95 Howard Chambers M45 Saddleworth Runners 03:42:41
96 Jose Garcia M Dark Peak 03:42:49
97 Russell Mabbett M45 Wesham Road Runners 03:42:55
98 Damian Murphy M50 Wooton Road Runners 03:43:00
99 Peter Clements M45 Askern DRC 03:43:15
100 Willy Kitchen MV40 Dark Peak 03:43:44
101 Nick Harper M40 Totley AC 03:43:48
102 Steve Rivers M40 UA 03:43:50
103 Shaun Walker M40 Penistone Footpath Runners 03:43:56
104 Tim Rippon M45 Totley AC 03:44:02
105 Paul Orton MV40 Dark Peak 03:44:08
106 Chris Smith M Tunbridge Wells Harriers 03:44:18
107 Jon Robinson M Northumberland Fell Runners 03:44:28
108 Robin Mitton M Pennine 03:44:35
109 David Ryder M UA 03:44:36
110 Paul Bowerbank M50 Totley AC 03:44:39
111 Branden Davison M45 Fat Boys 03:44:59
112 David Bailey M UA 03:45:29
113 Alan Brentnall M60 Pennine 03:46:02
114 Andrew Hearle M55 Mercia Fell Runners 03:46:35
115 Jake Morgan M UA 03:46:39
116 Mark Messenger M40 Macclesfield Harriers 03:46:55
117 Jo Mayland F Staffs Moorlands 03:47:33
118 Ben Crane M DVO 03:47:50
119 Andrew Tolley M UA 03:47:51
120 Steve Wickham M55 Erewash Valley 03:48:00
121 Darren Graham M40 Todmorden Harriers 03:48:05
122 David McGuinness MV40 Dark Peak 03:48:10
123 Yiannis Tridimas M65 Bowland Fell Runners 03:48:42
124 Andrew Watson M Erewash Valley 03:48:58
125 Mike Perry M45 Mercia 03:49:05
126 Kath Rosedale F UA 03:49:07
127 John Hewitt M45 Glossopdale Harriers 03:49:35
128 Andy Robinson M55 Helsby 03:49:44
129 Brian Melia M45 Ilkley Harriers 03:49:50
130 Jasmin Paris F Carnethy 03:49:59
131 John Joddrell M55 Pennine 03:50:01
132 Andrew Critchlow M45 UA 03:50:10
133 David Malia M45 UA 03:50:31
134 Donna Claridge LV45 Dark Peak 03:50:38
135 Robin Britton M60 Staffs Moorlands 03:50:40
136 Richard Dearden M40 Peel Road Runners 03:51:21
137 Rob Harper M Manchester Tri Club 03:52:58
138 Paul Elliott M Dark Peak 03:53:23
139 Mike McGough M40 Esk Valley Fell Club 03:53:39
140 Jacob Blaukopf M UA 03:55:26
141 James Hall M40 UA 03:57:44
142 Andy Titley M45 Stockport Harriers 03:57:58
143 Jonathon Gledson M40 Town And Country Harriers 03:58:05
144 Martin Payne MV50 Dark Peak 03:58:23
145 Phil Conner M40 Esk Valley Fell Club 03:58:50
146 David Egan M55 Totley AC 03:58:58
147 Becky Royall F Totley AC 03:59:22
148 Nicky Jacquiery F45 Ilkley Harriers 03:59:46
149 Dave Freeman M UA 04:00:25
150 Andrew Stuart M Dark Peak 04:00:50
151 Hanno Torn M40 Pennine 04:01:26
152 Phil Abbott M Long Eaton Running Club 04:01:28
153 David Parry M55 Steel City Striders 04:01:43
154 Neale Vanstone M40 Fat Boys 04:02:05
155 David Broadbent M Sin Fin RC 04:02:27
156 Jude Stansfield F40 Glossopdale Harriers 04:03:00
157 Yvonne Beckwith LV40 Dark Peak 04:03:22
158 Lewis Ashton MV40 Dark Peak 04:04:15
159 Richard Wheeler M UA 04:05:09
160 Peter Brown MV50 Dark Peak 04:05:14
161 Gus French M50 Pennine 04:05:54
162 Jackie Scarf F45 Calder Valley 04:06:12
163 Peter Woodhead M Goyt Valley Striders 04:06:20
164 Brian Holland M55 Goyt Valley Striders 04:06:24
165 Richard Hopkinson MV60 Dark Peak 04:06:30
166 Max Howard M50 Retford 04:06:39
167 Martin Whitehead M50 Calder Valley 04:07:10
168 William Ross M40 Black Combe Runners 04:07:48
169 Nick Lander M50 Erewash Valley 04:07:58
170 Charlie Eaton M Glossopdale Harriers 04:08:03
171 Tony Ryan M45 UA 04:08:13
172 Anthony Horsfall M40 Handsworth Roadhogs 04:08:30
173 Stephen Wooliscroft M Dark Peak 04:08:42
174 Judith Gilchrist F45 UA 04:08:55
175 Jonathon Tombs M40 Eden Runners 04:09:05
176 Edward Halliwell M Helsby 04:09:09
177 Mike Symons M40 Manchester YMCA Harriers 04:09:17
178 Alan Davies M55 UA 04:09:22
179 Simon Harrison M40 Totley AC 04:09:32
180 Clare Griffin F Goyt Valley Striders 04:09:43
181 Mark Jenneson M Totley AC 04:09:53
182 Paul Pycroft M Dark Peak 04:10:12
183 Robin Clough M40 Barnsley Harriers 04:10:50
184 Lyndon Bilton M Wakefield Triathlon 04:10:51
185 Chris Brumby M45 Sandbach Striders 04:11:01
186 David Cleaver M UA 04:11:04
187 Matthew Lewis M Holme Pierrepont 04:11:23
188 Bruce Dawson MV40 Dark Peak 04:11:34
189 Alison Barrett F Steel City Striders 04:11:43
190 Tim Allard M40 UA 04:11:55
191 Michael Kendall M55 Wooton Road Runners 04:12:26
192 Kate Parr F Totley AC 04:12:28
193 Mark Goodburn M Team Little Fella 04:12:32
194 Lucy Savage F Totley AC 04:12:38
195 Michael Brooke M60 UA 04:12:55
196 Daniel Arkle M UA 04:13:11
197 Andrew Waters M50 Barnsley AC 04:13:14
198 Rachel Findley Robinson F SHUOC 04:13:15
199 Stephani Coe L Dark Peak 04:13:41
200 Dean Young M Steel City Striders 04:13:45
201 Nicola Parkin F40 UA 04:13:45
202 Lesley Crane F DVO 04:14:09
203 Claire Prosser L Dark Peak 04:14:35
204 Paul Green M50 Royston Runners 04:14:50
205 Peter Fletcher M UA 04:14:52
206 Mark Sinclair M40 UA 04:15:05
207 Chris Linney M UA 04:15:08
208 Rod Campbell M65 Staffs Moorlands 04:15:30
209 Matthew Withycombe M UA 04:16:21
210 Philip Wood M Wooton Road Runners 04:17:00
211 John Robinson M UA 04:17:07
212 Mark Cliff M Pennine 04:17:17
213 Stephen Stead M40 UA 04:17:23
214 John Cox M60 Middleton Harriers 04:17:33
215 Scott McDonald M Belper Harriers 04:17:39
216 Stefan Adamski M UA 04:17:43
217 Ted Adamski M60 UA 04:17:44
218 Nick Smith M UA 04:18:30
219 Dennis Lucas M65 Rochdale Harriers 04:19:34
220 Mandy Clarke F40 Bingley Harriers 04:20:19
221 Janet Milton F50 Totley AC 04:20:25
222 Tony Steward M55 Calder Valley 04:20:37
223 Tim Coey M UA 04:21:39
224 Susan Hodkinson F40 Black Combe Runners 04:21:44
225 Ian Clough M50 Fat Boys 04:21:50
226 Julian Lewis M40 Buckingham Astowe Running Club 04:22:39
227 Dan Riley M Pennine 04:23:05
228 Stephen Burt M40 UA 04:23:19
229 Gary Atkinson M40 UA 04:24:27
230 Clare Kenny F50 Calder Valley 04:25:00
231 Julie Laverock F40 Salford Harriers 04:25:26
232 Nicola Harris F Wooton Road Runners 04:25:29
233 Mark Whelan M40 Goyt Valley Striders 04:25:49
234 Shaun Coram M40 Goyt Valley Striders 04:25:51
235 Brent Lindsay M50 Penistone Footpath Runners 04:26:00
236 Andrwe Lyon M50 UA 04:26:26
237 Gareth Leach M40 UA 04:26:35
238 Kath Ward F45 Goyt Valley Striders 04:28:06
239 Paul Meiring M UA 04:28:41
240 John Stephenson M50 Glossopdale Harriers 04:29:13
241 Paul Jacobs M55 Easingwold Running Club 04:29:30
242 Adele Metcalfe F40 Glossopdale Harriers 04:29:35
243 Cheryl Grindell F40 UA 04:29:54
244 Christopher Deacon M45 Penistone Footpath Runners 04:30:52
245 James Hobson M Goyt Valley Striders 04:31:57
246 Carolyn Whittle F Goyt Valley Striders 04:32:13
247 Christopher Horsfall M55 Handsworth Roadhogs 04:33:02
248 Joanna Gemmill F50 Springfield Striders 04:33:05
249 Alison Brentnall F60 Pennine 04:33:26
250 Julian Pieters M UA 04:33:58
251 Katy Thornhill F Goyt Valley Striders 04:34:10
252 Jim Fulton MV55 Dark Peak 04:34:19
253 Judy Mills F50 Thornbury Running Club 04:34:25
254 Toby Staines M Royston Runners 04:34:49
255 Ian Oates M40 Glossopdale Harriers 04:35:01
256 Nick Whittaker M45 UA 04:35:02
257 Matthew Seamarks M45 UA 04:35:03
258 Fredelina Yong F Reading RR 04:35:05
259 Tim Devey M40 UA 04:35:23
260 Simon Foster M45 UA 04:35:28
261 Stuart DeFreyne M Wooton Road Runners 04:36:13
262 Mike Thomson M45 Fat Boys 04:36:59
263 Wain Marsh M Mow Cop Runners 04:38:10
264 Richard Knowles M Totley AC 04:38:34
265 Stephen Hoon M55 Glossopdale Harriers 04:39:39
266 Andrew Brightmore M UA 04:39:42
267 David Ramsbottom M40 UA 04:39:50
268 Stuart Williams M45 Blackpool,Wyre&Fylde AC 04:39:52
269 Rachel Dearden F Peel Road Runners 04:39:59
270 Mark Harriott M40 Peel Road Runners 04:40:00
271 Alan Ashforth M60 Hansworth Road Hogs 04:40:17
272 Chris Thompson MV40 Dark Peak 04:40:50
273 Andrew Hubert M40 UA 04:42:11
274 Patrick Barry M45 Pennine 04:44:21
275 Mark Fermer M45 Pennine 04:46:04
276 Roy Hunter M50 Harrogate Harriers 04:46:46
277 James Marson M45 UA 04:47:11
278 Philomena Smith F45 Goyt Valley Striders 04:47:16
279 Sarah Bull F Goyt Valley Striders 04:47:16
280 Lynda Howard F50 Retford 04:47:22
281 Karl Smith M45 Goyt Valley Striders 04:48:21
282 Christopher Vardy M40 Ryston 04:57:50
283 Maria Klisz F40 Totley AC 04:57:51
284 Jane Hall F40 UA 04:58:10
285 Stuart Evans M45 UA 04:59:50
286 Christopher Bagley M50 Fat Boys 05:01:50
287 Mick Fowler M50 UA 05:06:34
288 Tim Ruck M Pennine 05:10:07
289 Paul Griffiths M50 Penistone Footpath Runners 05:11:01
290 Roger Ashby M65 Pennine 05:15:12
291 Roy Mitton M40 UA 05:15:35
292 end