Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

01/01/2011 – Captain Cook's Races





  
Pos Name Category Club Time
1 Paul Lowe M40/1/50/98 North York Moors 00:33:45
2 Robert Bee MO/1/50/50 Blackhill B 00:33:58
3 Paul Butler M40/2/48/144 Loftus & Whitby 00:34:12
4 Chris Miller MO/2/48/48 Harrogate H 00:34:40
5 Dan Middlemas MO/3/46/240 Loftus & Whitby 00:36:15
6 Richard Bewell M45/1/50/200 Wetherby Run. 00:36:16
7 Cameron Taylor MJ/1/50/200 Esk Valley Fell 00:36:25
8 Andrew Minister MO/4/45/133 Durham Fell R. 00:37:03
9 Lewis Banton MO/5/44/44 Clowne RR 00:37:15
10 Chris Jeffries MO/6/43/86 North York Moors 00:37:19
11 Ian McGrath MO/7/42/118 Durham Fell R. 00:37:44
12 Andy Normandale M50/1/50/150 York Acorn 00:37:51
13 Dean Moore MO/8/41/89 North York Moors 00:37:53
14 Dave Sargent M45/2/48/48 Eden Runners 00:37:57
15 Rob Gray M45/3/46/91 Wetherby Run. 00:38:02
16 Rob Burn M55/1/50/100 Thirsk & Sowerby 00:38:34
17 Steve Hardy MO/9/40/134 Loftus & Whitby 00:38:40
18 Simon Ashwell MO/10/39/151 Esk Valley Fell 00:38:43
19 Morag Stead FO/1/50/50 Morpeth Harriers 00:38:53
20 Ian Rowbotham M50/2/48/48 Harrogate H 00:39:03
21 Barry Atkinson M50/3/46/94 Knavesmire AC 00:39:37
22 Anthony Harnett M45/4/45/272 North York Moors 00:39:39
23 Nick Watson MO/11/38/124 Quakers AC 00:39:40
24 Paul Doxford M45/5/44/89 S.Shields H 00:39:42
25 Simon Greenwell MO/12/37/85 Cle.;search & R. 00:39:46
26 Bronwen Owen FJ/1/50/50 Scarborough AC 00:39:47
27 Scott Lewis MO/13/36/71 S.Shields H 00:39:49
28 Karl Edwards M55/2/48/246 H'Pool Burn Rd. 00:39:55
29 Nick Simmons MO/14/35/69 North York Moors 00:39:57
30 Pippa Archer FO/2/48/48 Durham Fell R. 00:40:00
31 Ben Forster MO/15/34/65 S.Shields H 00:40:01
32 David Lake M40/3/46/86 H'Pool Burn Rd. 00:40:14
33 Dave Spence M40/4/45/88 North York Moors 00:40:18
34 Kevan Stephenson MO/16/33/33 H'Pool Burn Rd. 00:40:21
35 Ian Blakemore MO/17/32/32 Sedgefield H 00:40:22
36 Chris Ellis M50/4/45/236 Loftus & Whitby 00:40:24
37 Gavin Coventry M40/5/44/44 Thirsk & Sowerby 00:40:25
38 Stewart Mechie M50/5/44/180 Thirsk & Sowerby 00:40:26
39 Rob Pollard M50/6/43/43 North York Moors 00:40:27
40 Martin Clements MO/18/31/106 North York Moors 00:40:28
41 Thomas Jones MO/19/30/148 Redcar Running  00:40:29
42 Paul McGough MO/20/29/29 North York Moors 00:40:34
43 Chris Plews MO/21/28/70 Wetherby Run. 00:40:37
44 Ian Chapman MO/22/27/99 Individual# 00:40:42
45 Iain McMillan MO/23/26/26 Individual# 00:40:44
46 Ralph Pearse MJ/2/48/94 New Marske H 00:40:46
47 Martin Dietrich M45/6/43/43 North York Moors 00:40:50
48 Stefan McLoughlin MJ/3/46/190 North York Moors 00:40:51
49 Mick McGough M40/6/43/81 Esk Valley Fell 00:40:52
50 Andrew Oliver MO/24/25/25 New Marske H 00:40:54
51 Darren Hendley MO/25/24/24 Knavesmire AC 00:40:56
52 Bryan Astill M45/7/42/42 H'Pool Burn Rd. 00:41:07
53 Drew Davison MJ/4/45/45 New Marske H 00:41:09
54 Mark Whiteman M45/8/41/85 Easingwold AC 00:41:14
55 Thomas Reeves M40/7/42/216 Elvet Striders 00:41:17
56 James Lee M40/8/41/197 NYP Tri. 00:41:19
57 Phil Conner M40/9/40/211 Esk Valley Fell 00:41:21
58 Thomas McGrath M45/9/40/40 M'bro & Cleve 00:41:28
59 Clive Thornton M45/10/39/39 Esk Valley Fell 00:41:29
60 Mark Potter M40/10/39/121 North York Moors 00:41:29
61 Ben Henderson MJ/5/44/44 New Marske H 00:41:30
62 Christian Harmar MO/26/23/23 Individual# 00:41:31
63 Fred Clapham M40/11/38/160 Ripon Runners 00:41:37
64 Chris Hine MO/27/22/22 Bracknell FR 00:41:39
65 Liam Richardson MO/28/21/21 C'bridge U.H&H 00:41:40
66 Neil Byron M45/11/38/75 Individual# 00:41:46
67 Michael Bennett M55/3/46/46 Elvet Striders 00:41:51
68 Lewis Meadows MO/29/20/20 York CycleW 00:41:51
69 Robin Lewis MO/30/19/19 Keswick AC 00:41:52
70 Caroline Warrington FO/3/46/92 Knavesmire AC 00:41:55
71 Derek Parrington M45/12/37/37 Swaledale RR 00:42:06
72 Jeremy French MO/31/18/18 Individual# 00:42:11
73 David Dedman M45/13/36/75 Esk Valley Fell 00:42:13
74 Paul Kelly M50/7/42/42 Durham Fell R. 00:42:24
75 Mark Willis M45/14/35/35 Individual# 00:42:39
76 David Kirk M55/4/45/143 H'Pool Burn Rd. 00:42:43
77 Martin Shackleton M40/12/37/37 Individual# 00:42:44
78 Brendan Anglim MO/32/17/61 North York Moors 00:42:51
79 Jon Parker MO/33/16/16 North York Moors 00:42:53
80 Gary Thoms M50/8/41/131 North York Moors 00:43:15
81 Robert Allinson MO/34/15/74 Redcar Running  00:43:21
82 Brian Miller M50/9/40/40 Harrogate H 00:43:34
83 Dave Bond M45/15/34/188 Individual# 00:43:37
84 Michael Ludgate M60/1/50/50 H'Pool Burn Rd. 00:43:45
85 Mike Hetherton M60/2/48/142 Pickering AC 00:43:51
86 Neil Hunter M50/10/39/39 North York Moors 00:43:52
87 Barry Manning MO/35/14/43 North York Moors 00:43:54
88 Sarah Lister FO/4/45/45 Durham Fell R. 00:44:02
89 Christopher Wright M50/11/38/160 North York Moors 00:44:02
90 Keri Pearson FO/5/44/44 Elvet Striders 00:44:03
91 Barry Young M45/16/33/69 N.Shields Poly. 00:44:06
92 Jon Pearse M45/17/32/32 New Marske H 00:44:09
93 Phil Meadows M45/18/31/31 Individual# 00:44:23
94 Kath Aspin F40/1/50/242 New Marske H 00:44:24
95 Martin Hedgeley M45/19/30/30 Individual# 00:44:24
96 David Askew M45/20/29/29 Harrogate H 00:44:27
97 Mark Brown M40/13/36/143 Esk Valley Fell 00:44:28
98 Martin Barrett M40/14/35/35 Individual# 00:44:30
99 Wai Cheung M40/15/34/34 North York Moors 00:44:37
100 Michael Keavney M45/21/28/104 Individual# 00:44:38
101 Mark Behrens MO/36/13/63 North York Moors 00:44:41
102 Ean Pybus M50/12/37/37 Sedgefield H 00:44:50
103 Ian Richardson MO/37/12/12 S'Hampton AC 00:44:55
104 Derek Owen M40/16/33/33 NYP Tri. 00:44:57
105 Julian Barwick M50/13/36/203 North York Moors 00:44:58
106 Chris MacKenzie MJ/6/43/91 Individual# 00:45:11
107 Nina Mason FO/6/43/43 Elvet Striders 00:45:16
108 David. Gibson M40/17/32/98 Elvet Striders 00:45:22
109 Graham Daglish M55/5/44/44 Elvet Striders 00:45:23
110 Robert Johnson MO/38/11/11 Individual# 00:45:30
111 Peter Mullarkey M50/14/35/35 Saltwell H & AC 00:45:33
112 Rob Wilkins M55/6/43/87 Cleve. Police 00:45:39
113 Mike Wilson M50/15/34/75 Pickering AC 00:45:51
114 Chris Redfern M45/22/27/27 Saltwell H & AC 00:45:59
115 Robert Howard M60/3/46/46 Loftus & Whitby 00:46:04
116 Eddie Meehan M60/4/45/232 North York Moors 00:46:11
117 Iain Milner MO/39/10/30 Thirsk & Sowerby 00:46:13
118 David Todd M40/18/31/31 Quakers AC 00:46:16
119 Julian Bunn M60/5/44/44 New Marske H 00:46:19
120 Dave Gibson MO/40/9/60 Esk Valley Fell 00:46:20
121 Shaun Roberts M50/16/33/99 Elvet Striders 00:46:35
122 Michael Sonley M45/23/26/26 Individual# 00:46:38
123 Nigel Heppell M55/7/42/82 Elvet Striders 00:46:38
124 Andrew Lambe MO/41/8/58 Quakers AC 00:46:41
125 David Johnson M50/17/32/149 N.Shields Poly. 00:46:42
126 Stephen Carter M45/24/25/25 Individual# 00:46:43
127 Dave Horness M50/18/31/31 Loftus & Whitby 00:46:47
128 Jen Milsom FO/7/42/42 Cleveland Police 00:46:55
129 Sheldon Cockburn MO/42/7/7 Individual# 00:47:01
130 Paul Munster M50/19/30/69 Redcar Running  00:47:03
131 Nick Kerry M45/25/24/24 Individual# 00:47:03
132 Phil James M50/20/29/73 Saltwell H & AC 00:47:04
133 Diane Jobson F40/2/48/48 North York Moors 00:47:05
134 Eric Gilhooley M55/8/41/41 FRA# 00:47:14
135 Vince Rutland M55/9/40/40 North York Moors 00:47:34
136 Malcolm Peggs M55/10/39/39 Loftus & Whitby 00:47:34
137 David Walker M40/19/30/30 Individual# 00:47:41
138 Doug Welsh M60/6/43/134 North York Moors 00:47:43
139 Paul Levett M40/20/29/29 North York Moors 00:47:44
140 Jacqueline Keavney F45/1/50/50 Swaledale RR 00:48:06
141 Pam Costello F55/1/50/150 Redcar Running  00:48:09
142 Michael Shaw M60/7/42/42 North York Moors 00:48:15
143 Paul Havis M45/26/23/23 Individual# 00:48:29
144 Oliver Harmar MO/43/6/6 Individual# 00:48:29
145 Claire Stewart F45/2/48/48 Swaledale RR 00:48:32
146 Ronnie Sherwood M70/1/50/250 New Marske H 00:48:55
147 Mark Milner MO/44/5/22 Darlington H&AC 00:48:56
148 Sarah Rogers F40/3/46/91 New Marske H 00:49:00
149 Ian Glover M45/27/22/22 Individual# 00:49:04
150 John Arnold M55/11/38/38 Individual# 00:49:15
151 Mick McGurk M55/12/37/119 New Marske H 00:49:18
152 Tess Roebuck F45/3/46/46 Pickering AC 00:49:27
153 Wendy Colling F45/4/45/90 Quakers AC 00:49:27
154 Jan Young F55/2/48/144 Elvet Striders 00:49:44
155 Robin Harmar M60/8/41/41 Individual# 00:49:50
156 Paul Gubbins M40/21/28/28 Individual# 00:50:04
157 Malcolm Selby M40/22/27/27 Cleve Tri Club 00:50:04
158 Louise Trainor F40/4/45/45 Quakers AC 00:50:11
159 Paul Rea M55/13/36/36 Saltwell H & AC 00:50:29
160 Tom Hodgson MJ/7/42/42 Esk Valley Fell 00:50:29
161 James Meadows MO/45/4/4 Individual# 00:50:32
162 Ian Hodgson M45/28/21/21 North York Moors 00:50:38
163 Jason Taylor M40/23/26/117 Derwentside AC 00:50:42
164 Chris Loveridge M50/21/28/28 Individual# 00:50:47
165 Chris Cowen MO/46/3/3 Individual# 00:50:49
166 Graham Robinson M55/14/35/35 Thirsk & Sowerby 00:51:15
167 Nick O'Grady M40/24/25/117 New Marske H 00:51:16
168 Caroline Graham FO/8/41/84 North York Moors 00:51:22
169 Lydia Dietrich F45/5/44/44 North York Moors 00:51:28
170 Michael Hall M50/22/27/27 H'Pool Burn Rd. 00:52:16
171 Jill Libby F50/1/50/50 CLOK 00:52:17
172 Carol Morrison F50/2/48/93 Easingwold AC 00:52:18
173 Neil Rogers M40/25/24/24 New Marske H 00:52:21
174 Phil Miles M70/2/48/144 New Marske H 00:53:10
175 Peter Johnson M55/15/34/34 H'Pool Burn Rd. 00:53:21
176 Diane Baines F50/3/46/138 Sedgefield H 00:53:26
177 Ernie Huck M65/1/50/198 Thirsk & Sowerby 00:53:34
178 Judith Bewell F45/6/43/232 Wetherby Run. 00:53:41
179 Bob Howe M60/9/40/40 North York Moors 00:53:57
180 Leah Horner F40/5/44/176 Ripon Runners 00:54:03
181 David Shipman M50/23/26/26 Elvet Striders 00:54:08
182 Marie Walker M40/26/23/23 Sedgefield H 00:54:09
183 Georgie Hill FO/9/40/81 North York Moors 00:54:11
184 Ian Robinson M50/24/25/160 Esk Valley Fell 00:54:11
185 Peter Wilkinson M50/25/24/24 Saltwell H & AC 00:54:38
186 Ann Dale FO/10/39/127 Wetherby Run. 00:54:44
187 Steven Rochelle M55/16/33/33 Saltwell H & AC 00:55:16
188 Nigel Coates M60/10/39/39 Individual# 00:56:11
189 Geoff Hine M50/26/23/89 Sunderland Str. 00:56:19
190 Neil Cowen M60/11/38/38 Individual# 00:56:26
191 Paddy O'Neill M50/27/22/22 North York Moors 00:56:29
192 Ian Scott M70/3/46/46 Individual# 00:57:36
193 Phillippa Hare F50/4/45/88 Pickering AC 00:57:45
194 Nigel Watson M50/28/21/21 Individual# 00:58:30
195 Eric Whittaker M65/2/48/48 Durham Fell R. 00:59:33
196 Claire Readey FO/11/38/38 Elvet Striders 01:00:30
197 Catherine Lumb F50/5/44/44 Thirsk & Sowerby 01:02:03
198 Sarah McMillan FO/12/37/37 Cardiff 01:02:04
199 David Gilthorpe M50/29/20/20 Saltwell H & AC 01:02:40
200 Martin Codd M60/12/37/37 Individual# 01:03:04
201 Kerry Graydon FO/13/36/36 Redcar Running  01:13:13
202 Ray Wheatley M45/29/20/20 Redcar Running  01:13:14
203 Jo Keenan F40/6/43/43 Wetherby Run. 01:17:13
204 Hazel Leavesley FO/14/35/35 Individual# 01:17:13
205 Jo Rankin FO/15/34/34 Wetherby Run. 01:30:00