Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

08/06/2018 – Castleton





  
Pos Name Category Club Time
1 Nathan Lawson 00:42:47
2 Stuart Bond M40 Dark Peak 00:42:52
3 Alex Hinchliffe Vegan Runners UK 00:43:22
4 Nicholas Barber Pennine 00:43:52
5 Oli Johnson Dark Peak 00:44:01
6 Martin Dawson M40 North Derbyshire 00:44:24
7 Luke Beresford Ripley RC 00:44:30
8 Ben Cartwright Matlock AC 00:44:43
9 Sam Allin Totley AC 00:45:08
10 David Robinette 00:45:42
11 Mark Anderson M40 Totley AC 00:46:01
12 Paul Fauset M40 Dark Peak 00:46:10
13 Kenny Malton Shelton Striders 00:46:38
14 Robert Donald Shelton Striders 00:46:47
15 Thomas Beaumont Totley AC 00:46:49
16 Oliver Roberts Dark Peak 00:47:05
17 Lova Chechik Dark Peak 00:47:11
18 Austin Frost M40 Dark Peak 00:47:22
19 Christopher Bell M40 Beeston AC 00:47:32
20 Alistair Wood Totley AC 00:47:49
21 Philip Morris Handsworth Roadhogs 00:47:53
22 Jordan Street Clowne RR 00:48:00
23 James Lowe Dark Peak 00:48:01
24 Philip Sale Ilkeston 00:48:23
25 Colin Brearly M40 Holme Pierrepoint RC 00:48:32
26 Damian Kilpin M40 Penistone 00:48:34
27 Joseph Wade Dark Peak 00:48:49
28 Ben Martin Liverpool Harriers 00:49:02
29 Chris Vanderhoven Dark Peak 00:49:05
30 Dan Oldham M40 Pennine 00:49:09
31 Chris Jackson Pennine 00:49:09
32 Paul Skuse M40 Glossopdale 00:49:17
33 Ed Gamble M50 Cheshire Hill Racers 00:49:27
34 Ian Capleton Dark Peak 00:49:29
35 Matthew Nichols Matlock AC 00:49:31
36 Ben Jones Steel City Striders 00:49:47
37 Charlie Green City Of York AC 00:49:52
38 John Evans M40 Beeston AC 00:49:58
39 Joe Elliott 00:50:14
40 Robert Jackson M40 Holme Pierrepoint RC 00:50:30
41 Matthew Nutt Holme Pierrepoint RC 00:50:33
42 Tony Robson Pennine 00:50:35
43 Jake Fearn Buxton AC 00:50:41
44 Matthew Burden Totley AC 00:50:47
45 Graham Moffatt M50 Dark Peak 00:50:56
46 Alex Loach Holme Pierrepoint RC 00:51:09
47 Jason Bennett M40 Buxton AC 00:51:17
48 Steven Gascoyne M40 North Derbyshire RC 00:51:21
49 Matthew Hulley M40 Pennine 00:51:23
50 James Thompson M40 Sheffield RC 00:51:26
51 Per Holda M40 Dark Peak 00:51:28
52 Andrew Lake M40 Esk Valley FC 00:51:43
53 Matty Brennon Erewash Valley RC 00:51:52
54 Andy Kenyon M40 00:51:58
55 Mark Jacobi M50 Totley AC 00:52:03
56 Mick Archer M50 Dark Peak 00:52:05
57 Paul Freeman Rucksack 00:52:07
58 Matthew Grainge M40 Holme Pierrepoint RC 00:52:16
59 Carl Bradford M40 Dark Peak 00:52:23
60 Dan Cook M40 Steel City Striders 00:52:39
61 John Laverick Rothwell Harriers 00:52:44
62 John Bannock Porter Valley Plodders 00:52:46
63 Ian Shaw M50 Fat Boys 00:52:53
64 Josh Ring 00:52:55
65 Jonathan Brettle 00:52:56
66 Kim Baxter F40 Dark Peak 00:52:59
67 Paul Walwyn Dark Peak 00:53:07
68 Ian Drage M40 Stilton Striders 00:53:08
69 Steve Frazen M40 Steel City Striders 00:53:09
70 Thomas Entwistle Dark Peak 00:53:16
71 Johnathan Cooper-Knock Totley AC 00:53:34
72 Graham Elkington M50 North Derbyshire RC 00:53:37
73 Michael Atton M40 Stilton Striders 00:53:45
74 Nicola Bowen F Dark Peak 00:53:50
75 Thomas Smith Dark Peak 00:53:52
76 Colin Lynch M40 Totley AC 00:53:59
77 Ian Lambert Rolls Royce Harriers 00:54:01
78 Mark Coffey M40 00:54:16
79 Zoe Procter F40 Pennine FR 00:54:27
80 Andrew Watson M40 Erewash Valley RC 00:54:35
81 Richard Dewhurst 00:54:50
82 Ishmael Burden M50 Vegan Runners UK 00:54:52
83 Michael Slater M50 Steel City Striders 00:55:01
84 Andrew Hunter M40 Beeston AC 00:55:09
85 Chris Lawson M40 Dark Peak 00:55:12
86 Aislinn Prendergast SHUOC 00:55:21
87 Greg Wasinski Glossopdale 00:55:33
88 Peter Nicholson Glossopdale 00:55:36
89 Alice Rigby SHUOC 00:55:47
90 Andy Barnett M50 Dark Peak 00:55:53
91 Rachel Rose F Sheffield RC 00:55:54
92 Simon Gregorg M40 Handsworth 00:55:55
93 Jeremy Braithwait Vegan Runners UK 00:56:00
94 John Hampton M40 P Plodders 00:56:03
95 Paul Stuart M50 Steel City Striders 00:56:23
96 Hannah Bradley Cumberland FR 00:56:26
97 Nick Brimacombe Totley AC 00:56:28
98 George Yates M40 Dark Peak 00:56:36
99 Matthew Street 00:56:38
100 Richard Bouglas Buxton AC 00:56:57
101 David Walters 00:57:07
102 Tony Hall M50 00:57:08
103 Steve Sanders M40 Penniston FR 00:57:11
104 Mark Jelbert 00:57:15
105 Andrew Soley Holme Pierrepoint RC 00:57:22
106 Jim Paxman M60 Dark Peak 00:57:23
107 Samuel Lightfoot 00:57:24
108 Lucy Taylor F Ripley RC 00:57:33
109 Andrew Carruthers M50 Halesowen 00:57:43
110 Jonathan Morgan 00:57:49
111 Nick Clayton 00:57:57
112 David Wass M50 Worksop Harriers 00:57:58
113 Philip Montgomery Todmorden Harriers 00:58:00
114 James Isherwood M40 Beeston AC 00:58:01
115 Nick Baynes M40 Fat Boys 00:58:10
116 Matt Jones M40 Beeston AC 00:58:24
117 Geoff Pennington M50 Beeston AC 00:58:46
118 Jon Hallam M40 00:58:52
119 Nigel Barnes M40 Steel City Striders 00:58:55
120 Mark Doyle 00:58:59
121 Dave Lodwick M50 Roadhoggs Leciester AC 00:59:00
122 Alison Barrett F40 Steel City Striders 00:59:01
123 Richard Mead M40 Dark Peak 00:59:03
124 Steve Larkin M40 00:59:04
125 Tom Boden Stilton Striders 00:59:08
126 James McCloskey Stamford Striders 00:59:11
127 Simon Conroy M40 Dark Peak 00:59:12
128 Richard Green M50 Shelton Striders 00:59:13
129 Stewart Kemp M60 Dark Peak 00:59:16
130 Keith Bell M40 Steel City Striders 00:59:20
131 Richard Monksworth M40 Delamere Spartans 00:59:20
132 Aron Spall M40 00:59:23
133 Andrew Charlesworth Penistone 00:59:27
134 Joseph Allan-Wall M50 Handsworth Roadhogs 00:59:31
135 Julie Wilson F40 Hallamshire Harriers 00:59:34
136 Alison Wainwright F40 Dark Peak 00:59:51
137 Ben Firth-Jones 00:59:57
138 Micah Wilson M50 Hallamshire Harriers 01:00:06
139 Paul Geeson M50 Stilton Striders 01:00:23
140 Ian Smaih M40 Buffalo Whippets AC 01:00:29
141 Dave Bish 01:00:46
142 Geoff Evatt 01:00:56
143 Rob Willis M40 Totley AC 01:01:01
144 David Veryard M50 Bakewell 01:01:01
145 Arron Jackson M40 Worksop Harriers 01:01:02
146 Steve Bennett M60 North Derbyshire RC 01:01:06
147 Ian Haigh M40 Southwell 01:01:13
148 Ruth Brandon F40 Holme Pierrepoint RC 01:01:22
149 John Houghton M50 Shilton Striders 01:01:45
150 Mick Moorhouse M60 Matlock AC 01:01:54
151 Ian Stinson M40 Steel City Striders 01:02:00
152 Ruth Keeley F Belper Harriers 01:02:06
153 Jonathan Gregson Hilton 01:02:08
154 Ajax Johnson 01:02:09
155 Andy Stubbs Belper Harriers 01:02:11
156 Jane Crowson F50 Dark Peak 01:02:13
157 Andy Prichard M50 Porter Valley Plodders 01:02:16
158 Michael Bourne M50 Dark Peak 01:02:16
159 Chris Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:02:18
160 Reg Cooper M60 01:02:26
161 Kevin Firth M40 Steel City Striders 01:02:30
162 Mark Platton M50 Steel City Striders 01:02:38
163 Katie Hateley F40 Stilton Striders 01:02:42
164 Simon Ellis M40 Steel City Striders 01:02:53
165 David Beel Steel City Striders 01:03:00
166 Pat Goodall F60 Totley AC 01:03:07
167 Mark Wood M50 01:03:08
168 Gary Newham M40 Erewash Valley RC 01:03:15
169 Nicola Rafferty F50 Steel City Striders 01:03:33
170 Ian Macnamee M50 Erewash Valley RC 01:03:42
171 Chris Wales Southwell 01:03:52
172 Kevin Rowles M50 Killamarsh Kestrals 01:03:58
173 Gordon Pal 01:04:13
174 Nick Woffenden M40 01:04:14
175 Nick Lander M60 Erewash Valley RC 01:04:20
176 Gina Granger F40 Holme Pierrepoint RC 01:04:24
177 Craig Ward M40 Danum Harriers 01:04:26
178 Mary Fleming F 01:04:31
179 John Richardson M50 Handsworth Roadhogs 01:04:33
180 Ellie Tew 01:04:35
181 Rob Kas 01:04:37
182 Emma Cowley F40 Handsworth Roadhogs 01:04:38
183 Cathy Ayton Ilkeston 01:04:40
184 Carl Hopkinson M50 Ripley RC 01:04:45
185 Steve Wickham M60 Erewash Valley RC 01:04:52
186 Damien Herbert M40 01:05:15
187 Michael Richardson M50 Handsworth Roadhogs 01:05:18
188 Stuart Johnson M40 01:05:31
189 Caroline Burrell F40 01:05:36
190 Roy Whittler M40 Goyt Valley Striders 01:05:38
191 David Banks M50 01:05:41
192 Phil Howson M50 Steel City Striders 01:05:43
193 Janet Atkinson F40 Holme Pierrepoint RC 01:05:45
194 Bob Grocutt M50 Steel City Striders 01:05:50
195 Daria Jemakova 01:06:11
196 Kieran Smallbone Goyt Valley Striders 01:06:17
197 Jonathan Hatton 01:06:33
198 Paul Brunt M40 Shelton Striders 01:06:36
199 Archie Ward M50 Dark Peak 01:06:37
200 Heather Wallis Steel City Striders 01:06:39
201 Hazel Kent Vegan Runners UK 01:06:40
202 Rob Willis M40 Totley AC 01:06:41
203 Donna Claridge F50 Dark Peak 01:06:44
204 Emma Frame F40 01:06:48
205 Richard Ross M40 01:06:51
206 Julian Brealey M40 Erewash Valley RC 01:07:00
207 Helen Davis F Steel City Striders 01:07:03
208 A Deighton M50 Rolls Royce Harriers 01:07:14
209 Dorothy Kesterton F60 Steel City Striders 01:07:15
210 Andrew Mcelhone M40 01:07:24
211 Luke Holme Glossopdale 01:07:31
212 Clint Southern-Warburton M40 Beeston AC 01:07:35
213 Darren Hunt M40 Buxton AC 01:07:37
214 Paul Lydon M40 01:07:47
215 Louise Baddeley SUSS 01:08:07
216 David Walker M50 01:08:13
217 Colin Jackson M50 01:08:24
218 Stuart Reece M40 01:08:30
219 Tom Nuttgens M50 Steel City Striders 01:08:33
220 Frank Newcombe M50 01:08:37
221 Nigel Adcock M40 Beeston AC 01:08:44
222 Richard Hickling M40 Belper Harriers 01:09:03
223 Dan Hawkins 01:09:07
224 Mark Davies M40 Steel City Striders 01:09:10
225 Darren Bristow M50 Hallamshire Harriers 01:09:18
226 Helen Young F40 Totley AC 01:09:24
227 Ellie Wainwright F 01:09:25
228 Brent Lindsay M50 Penistone 01:09:52
229 Chris Duno M50 Derwent Runners 01:09:57
230 Dez Mitchell M40 Glossopdale 01:10:29
231 Phil Sturgeon M50 01:10:30
232 Barry Clarke M50 01:10:37
233 Andrew Sadler 01:10:47
234 Paul Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:11:06
235 Katie Rolfe F40 Buxton AC 01:11:08
236 Sarah Tyler F Holme Pierrepoint RC 01:11:15
237 Amanda Porter F40 01:11:21
238 Mel McCart M50 01:11:23
239 Paul Sanderson M50 Dark Peak 01:11:30
240 Noel Irwin M50 Sale Harriers 01:11:32
241 Colin Bostock M60 Long Eaton RC 01:11:41
242 Rachel Farrow F Shelton Striders 01:11:48
243 Darren Burns M50 Fell Ponues 01:11:50
244 Will Meredith M40 Pennine 01:12:18
245 Jill Davies F50 Steel City Striders 01:12:34
246 Kevin Dudley M40 Dark Peak 01:12:39
247 David Arundale M60 Dark Peak 01:12:41
248 Corin Donne SUSS 01:12:46
249 Helen Smith F Shelton Striders 01:13:09
250 Richard Knowles M40 Totley AC 01:13:12
251 Alison Holt F50 Glossopdale 01:13:22
252 Rich Purdy M40 Danum Harriers 01:13:31
253 Chris Hopkinson M60 01:13:35
254 Chris Moody M50 Hash House Harriers 01:13:36
255 Kate Scott F50 Steel City Striders 01:13:37
256 Paul Page M40 Beeston AC 01:13:41
257 Paul Stevenson M60 Sinfin RC 01:13:49
258 Clare Thompson F40 01:13:58
259 Carl Rawson M40 01:14:37
260 Jackie Welburn F Beeston AC 01:14:49
261 Greg D GVS 01:16:09
262 Andy Robinson 01:16:10
263 Andrew Tonge 01:16:11
264 Vinod Palissery F40 01:16:23
265 Anna Whitfield F40 Strideout 01:16:42
266 Andy Horsfall Handsworth 01:17:38
267 Sarah Holland Ashbourne 01:17:46
268 Carolyn Hopkinson F50 Shelton Striders 01:17:58
269 Katie Mantle F 01:18:14
270 Alison Chetty F50 01:18:19
271 Alison Jones F Smiley Paces 01:18:20
272 Bob Bryan M60 01:18:39
273 Mike Arundale M60 Dark Peak 01:19:20
274 Harriet Drovin F PFRAC 01:19:25
275 David Botcherby SUSS 01:20:12
276 Debbie McCart F50 01:23:28
277 Michelle Hall F40 Southwell 01:23:50
278 Andy Portwood M40 01:24:23
279 Helen Elleker F60 City Of Sheffield AC 01:24:42
280 Caroline Wickham F50 Erewash Valley RC 01:26:55
281 Penny Page F40 Beeston AC 01:28:21
282 Laura Brady F Davenport Runners 01:32:32
283 Michael Tipper Stockport Harriers 01:32:53
284 Tom Feely 01:35:38
285 Jane McCart F 01:37:58
286 William Scott M70 Holme Pierrepoint RC 01:38:15
287 Simon Desmety DNF
288 Victoria Hawkins F50 Steel City Striders DNF
289 Rosa Sampson F Steel City Striders DNS