Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

21/04/2018 – Teenager With Altitude





  
Pos Name Category Club Time
1 Rob Jebb MV40 Helm Hill 02:46:54
2 Ted Ferguson Male Borrowdale 03:01:32
3 Adam Perry M Helm Hill 03:05:46
4 Doug Tullie Male HBT 03:07:08
5 Kenny Richmond MV40 Shettleston 03:08:12
6 Andrew Schofield MV50 Borrowdale 03:10:08
7 Chris Webb Male Glossopdale 03:10:12
8 Paul Cornforth MV50 Keswick 03:11:30
9 Konrad Rawlik Male Carnethy 03:13:46
10 Barry Wilkinson MV50 Borrowdale Fell Runners 03:14:33
11 Tom Simpson Male Ambleside AC 03:15:02
12 Tom Bush Male Pennine 03:16:16
13 Pup Harris Male Black Combe 03:18:51
14 Tim Budd Male Glossopdale 03:19:18
15 Simon Harding Male Macclesfield 03:20:18
16 Ken Sutor MV40 Cheshire Hash House Harri 03:21:39
17 Sharon Taylor Female Helm Hill 03:22:18
18 Philip Wilkinson Male 03:23:06
19 Max Wainwright Male Mountain Fuel/Helsby RC 03:23:06
20 Edward Gleadowe Male Black Combe Runners 03:23:40
21 Jack Eyre Male Eden Runners 03:23:45
22 Adam Lloyd MV40 Keswick Ac 03:23:49
23 Jasmin Paris Female Carnethy 03:24:36
24 Tom Pape MV40 Dark Peak Fell Runners 03:24:38
25 Ray Ward MV40 Hunters Bog Trotters 03:25:46
26 Matthew Huxford Male GLOSSOP 03:28:10
27 Simon Netherway M Keswick AC 03:28:17
28 Jonathan Melia MV40 Rossendale 03:28:30
29 Simon Booth MV40 Borrowdale 03:29:20
30 Andy McMurdo Male Pennine Fell Runners 03:31:43
31 Antony Meanwell MV40 Borrowdale 03:31:48
32 Paul Rowley Male Pennine Fell Runners 03:32:28
33 Steve Angus MV40 Keswick AC 03:32:53
34 Arthur Raffle Male Altrincham 03:33:07
35 Jon Ascroft MV40 Carnethy 03:33:08
36 Chris Lister Male Ellenborough AC 03:33:16
37 Sally Fawcett Female Dark Peak 03:34:01
38 Oleg Chepelin Male HBT 03:34:35
39 Jon Morgan MV50 Dark Peak Fell Runners 03:35:09
40 Chris Roberts Male York Knavesmire 03:35:15
41 Adam Harris Male 03:35:36
42 Nicky Spinks FV50 Dark Peak 03:36:33
43 Ed Newcome Male Helm Hill 03:36:34
44 Jim Turner Male Bowland 03:36:46
45 David Williams Male Ellenborough AC 03:36:49
46 Andrea Priestley FV50 Ochil Hill Runners 03:37:30
47 Darren Fishwick MV40 Chorley 03:37:33
48 Catherine Spurden Female Keswick 03:37:50
49 John Allan Male Cvfr 03:38:06
50 Tom Harris Male Lomonds 03:38:25
51 Simon Mills Male Dark Peak 03:38:50
52 Tom Hare Male Settle 03:38:58
53 Andrew Higgins Male NFR 03:40:02
54 Matt Beresford MV50 Ambleside AC 03:40:53
55 Craig Burrow MV40 Helm Hill 03:42:24
56 Majka Kunicka Female Dark Peak FR 03:42:40
57 William Laye Male Mercia Fell Runners 03:43:01
58 Sam Harrison Male Bowland 03:43:14
59 James Elson Male 03:43:24
60 Leigh Warburton MV60 Bowland 03:43:44
61 Alex Roberts Male Ellenborough 03:44:51
62 Iain Illstone Male Cvfr 03:44:54
63 Mary Gillie FV40 Clwydian Ranger Runners 03:45:52
64 Tim Ripper Male Black Combe Runners 03:46:00
65 Scott Morley Male Eden Runners 03:46:00
66 Ross Litherland MV40 Pennine Fell Runners 03:46:48
67 Jonny Croston MV40 CVFR 03:46:52
68 Paul Haigh MV40 CVFR 03:47:26
69 Jonathan Whitaker MV50 U/A 03:48:32
70 Mike Harrison MV40 CFR 03:48:43
71 David Wilson MV50 Bowland 03:49:27
72 Edmond Jackson MV50 Ambleside 03:50:28
73 Jules Coleman MV50 Lonsdale Fell Runners 03:51:13
74 Shaun Atkinson Male Ellenborough AC 03:52:28
75 Dave Stephenson MV50 Bingley 03:52:38
76 Jenny Rice Female Helm Hill Runners 03:53:03
77 Martin Perry Male Esk Valley Fell Club 03:54:19
78 Pez Holda MV40 Sheffield 03:54:56
79 James Williamson Male Clayton-Le-Moors 03:55:05
80 Dave Garner MV40 Todmorden 03:56:01
81 Kenny Short MV50 Teviotdale 03:56:21
82 Caleb Reid MV40 Borrowdale 03:56:42
83 Simon Netherway M Keswick AC 03:56:43
84 Ben Grant MV60 Harrogate 03:56:43
85 Graham Briffett MV40 Highland Hill Runners 03:56:56
86 Chris Baynham-Hughes MV40 Helsby RC 03:56:59
87 Richard Hunt MV40 DPFR 03:57:09
88 Matt Fawthrop Male Rossendale 03:57:53
89 Bevan Adams MV40 Retford AC 03:58:02
90 Carol Morgan FV40 Nidd Valley Road Runners 03:58:07
91 Bill Johnson MV50 Calder Valley Fellrunners 03:58:47
92 Natalie Hawkrigg FV40 Northern Fells 04:00:33
93 Dave Cummins MV40 Team KoM 04:01:47
94 Carlos Bedson MV40 Cheshire Hill Racers 04:02:23
95 Roy Gardner MV50 Saddleworth 04:02:28
96 Richard Campbell MV40 Rossendale 04:02:35
97 Christine Holmes Female Carlisle 04:02:41
98 Catherine Evans Female Keswick 04:03:04
99 Stephen Bark MV40 Skegness And District RC 04:03:06
100 Roger Laycock MV50 Settle 04:03:53
101 Darren Graham MV40 Todmorden 04:04:22
102 David McCabe MV40 Trawden AC 04:06:25
103 Jonathan Russell MV40 04:06:58
104 Phil West MV40 Salford 04:07:55
105 Richard Brook MV40 Salford 04:07:56
106 Bill Williamson MV50 Cumberland Fell Runners 04:08:31
107 Karen Parker FV50 04:08:45
108 Andy Bryan MV40 04:09:22
109 Adam Holloway MV50 04:09:31
110 Danny Richardson Male North Shields Poly 04:09:46
111 Gillian Lindsay FV40 Macclesfield 04:10:11
112 Alberto Lopez Male Carnethy 04:10:12
113 Dan Parker MV50 Penrith, Cumbria 04:10:49
114 Nick Hewitt MV60 Bowland 04:11:09
115 Miroslav Siska MV40 04:11:10
116 Luke Meleschko MV40 Cvfr 04:11:44
117 Craig Smith MV50 Keswick 04:11:53
118 Bruce Owen MV50 Pennine 04:11:58
119 Tom Smith MV50 Bowland 04:12:05
120 Mike Bottomley Male Settle 04:12:16
121 Dominic Hoare MV40 Bowland Fell Runners 04:12:18
122 Sarah Lilleman Female 04:12:19
123 Andy Dickenson MV50 DPFR 04:12:34
124 Graham Brown MV40 Macclesfield 04:12:44
125 Tony Marlow MV50 Lostock AC 04:14:01
126 Paul Taylor MV50 Saddleworth Runners 04:14:50
127 Paul Hodgson MV40 Durham Fell Runners 04:14:56
128 David Anderson MV40 Pudsey & Bramley 04:15:11
129 Ian Race MV50 Helm Hill 04:15:14
130 Martin Wilson Male Durham Fell Runners 04:15:24
131 Paul Wright MV50 Ambleside AC 04:15:34
132 Alistair Hearn MV40 Helm Hill Runners 04:15:46
133 Philip Devine MV50 Kendal AAC 04:17:15
134 Paul Elliott Male Dark Peak Fell Runners 04:17:32
135 Warwick Anderson MV40 Pockllington Runners 04:18:34
136 Claire Prosser Female Dark Peak 04:18:38
137 Adrian Kennedy Male Fellandale 04:18:57
138 Jim O?Hara Male Helsby RC 04:19:00
139 Calvin Ferguson Male Calder Valley FR 04:20:10
140 Paul Jackson FV50 Helm Hill 04:20:12
141 Mark Midgley MV50 Bowland FR 04:20:13
142 Jerome McAllister MV40 04:20:20
143 JOHN TAYLOR MV50 MERCIA FELL RUNNERS 04:20:35
144 Rachel Findlay-Robinson Female Keswick 04:20:37
145 Jean Powell FV50 Wharfedale 04:20:55
146 James Pensin MV40 Stainland Lions 04:21:01
147 Crispin Halsall MV50 Bowland Fell Runners 04:21:38
148 Paul Tynan MV50 Lonsdale 04:22:03
149 Catherine Litherland FV40 Pennine Fell Runners 04:22:14
150 Matt Dumenil Male Pennine Fell Runners 04:22:44
151 Gavin Peach Male 04:22:45
152 Mark Fussell Male Cumberland Fell Runners 04:23:02
153 David Gibson Male Esk Valley Fell Club 04:23:30
154 Sue Richmond FV40 Pennine Fell Runners 04:24:01
155 Josie Greenhalgh FV40 Lostock AC 04:24:55
156 Peter Stobbs MV50 Trawden AC 04:25:07
157 Mark Davinson MV40 Derwentside A.C. 04:25:40
158 Paul Coope FV50 Bowland 04:26:40
159 Dean Appleby M Salford Mets 04:26:52
160 Tim Straughan MV50 Valley Striders 04:27:22
161 Robert Gittins MV50 MACCLESFIELD 04:28:16
162 Steven Swallow MV50 Macclesfield 04:28:34
163 Kerrie-anne Bretherton FV40 Trawden Athletic Club 04:29:00
164 Mick Dobson MV40 Trawden AC 04:29:24
165 Paul Simpson MV50 Ambleside 04:30:36
166 Richard Clark MV40 Esk Valley 04:30:45
167 Johnnie Watson MV40 Calder? Valley? Fell Runn 04:31:00
168 Drew Sheffield Male 04:31:35
169 Claire Shelley FV40 04:31:35
170 Neil Weightman MV50 Dark Peak 04:31:40
171 Steven O?Keeffe MV40 Northern Fells 04:31:40
172 Greg May Male Todmorden 04:31:40
173 MICK ALLEN Male CFR 04:31:53
174 Dan Croft MV50 Macclesfield 04:32:00
175 John Thompson MV40 Newburgh Nomads 04:33:33
176 Dave Bowen MV60 Pennine Fell Runners 04:34:17
177 Daryl Tacon MV40 CFR 04:36:04
178 Rowena Browne FV50 Unatbowland 04:36:14
179 Brian Horn MV60 Borrowdale FR 04:36:30
180 Andy McMurdo Male Pennine Fell Runners 04:36:53
181 Toby Sydes MV40 Calder Valley Fellrunners 04:37:00
182 Imogen Trinder Female Glossopdale 04:37:06
183 Liz Barker Female Ellenborough 04:37:42
184 Dominic Arnold Male 04:38:43
185 David Rogers MV50 Westerlands 04:39:33
186 Jason Craven Male Rossendale 04:40:05
187 Bill Beckett MV50 Chorley 04:41:06
188 David Lund Male Dark Peak 04:42:42
189 Caroline Harding FV40 Pudsey & Bramley AC 04:42:53
190 Jonny Ulett Male 04:43:25
191 Catherine Holden FV40 Calder Valley 04:45:28
192 Elliot Skorupa Male ROSSENDALE 04:45:42
193 Allan Miller MV60 Kendal 04:45:43
194 James Cooke Male Calder Valley Fell Runner 04:48:25
195 Steven Soper MV40 04:48:50
196 Robert Sharkey MV40 Lostock AC 04:49:38
197 Denise Wright FV40 Bingley 04:49:52
198 Alistaire MacGregor Male Achille Ratti 04:50:09
199 Ian Hodgson MV50 North York Moors AC 04:51:04
200 Sarah Roscoe Female Keswick A.C. 04:55:00
201 Simon Franklin MV50 Fellandale 04:56:56
202 Edwin Sherstone MV50 Southport Waterloo AC 04:57:00
203 Max Howard MV50 Retford AC 04:59:12
204 Mark Shuttleworth MV50 Lostock AC 05:01:04
205 Lorna Askew FV40 Helm Hill 05:01:24
206 Kevin Good MV40 Macclesfield 05:01:54
207 Cheryl Stitt FV40 Glossopdale 05:02:04
208 Jude Stansfield FV40 Glossopdale 05:02:04
209 Tom Rinagl Male 05:08:55
210 Marc Rinagl Male 05:08:55
211 Mark Graham MV50 CFR 05:09:15
212 Fiona Fullwood FV40 Dark Peak Fell Runners 05:09:42
213 Simon Caldwell MV50 FRA 05:15:26
214 Chris Clay MV40 05:16:24
215 Steven Major FV40 NFR 05:16:30
216 Stephen Dixon MV60 Valley Striders AC 05:18:07
217 Trevor Matty MV50 Dark Peak Fell Runners 05:18:12
218 Ryan Crellin Male Cumberland Fell Runners 05:21:03
219 PALOMA HERAS Female Carnethy 05:25:50
220 David Sykes MV40 Dark Peak 05:26:56
221 Kate Ludley FV40 Lonsdale 05:27:06
222 Tim Horrocks MV50 Pennine 05:30:04
223 Kel Richardson FV40 Dallam 05:34:00
224 John Carr M 05:34:01