Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

22/04/2018 – Kinder Downfall





  
Pos Name Category Club Time
1 Alasdair Campbell M Buxton & District AC 01:11:23
2 Nicholas Barber M Pennine FR 01:13:00
3 Ben Hobson M Chorlton Runners 01:13:28
4 Jason Burgess M40 Buxton & District AC 01:13:35
5 Mark Burton M40 Calder Valley FR 01:13:52
6 Phillip Winskill M40 Keswick AAC 01:14:09
7 Ralph Simpson M Dark Peak FR 01:14:22
8 Jason Brunnock M Buxton & District AC 01:14:33
9 Ian Mills M40 Pennine FR 01:14:34
10 Paul Sorrell M40 Ripley RC 01:15:05
11 Nathaniel Winfield M Pennine FR 01:15:23
12 Dan Page M Mountain Fuel 01:15:32
13 Robert Donald M Shelton Striders 01:16:10
14 Greg Hopkinson M Beeston AC 01:16:31
15 Lee Ashwood M40 Disley Runners 01:16:31
16 Noel Curtis M40 Pennine FR 01:16:41
17 Bryan McKenna M Buxton & District AC 01:17:26
18 Oliver Roberts M Dark Peak FR 01:17:31
19 Richard Bradbury M40 Matlock AC 01:17:39
20 Dave Ward M40 Pennine FR 01:17:43
21 Fraser Macdonald Oulds M Chorlton Runners 01:17:55
22 Austin Frost M40 Dark Peak FR 01:18:22
23 Jake Fearn M Buxton & District AC 01:18:25
24 Andrew Stuart M Beeston AC 01:18:31
25 Dave Rogers M40 Bishops Stortford RC 01:18:35
26 Philip Morris M Handsworth Roadhogs 01:18:56
27 Malcolm Johnson M40 Stockport Harriers & AC 01:20:16
28 James Lowe MU23 Dark Peak FR 01:20:18
29 Rick Haughton M50 Pennine FR 01:20:19
30 Ed Gamble M50 Cheshire Hill Racers 01:20:37
31 Chris Vanderhoven M Dark Peak FR 01:20:43
32 Simon Green M Totley AC 01:20:56
33 Ollie Shead M 01:21:00
34 Ben Snell M Stockport Harriers & AC 01:22:02
35 Jonathan Ridge M Denby Dale AC 01:22:25
36 Chris Jackson M Pennine FR 01:22:57
37 Daniel Wheat M Southwell RC 01:23:47
38 David Heenan M 01:23:50
39 James Hobson M Goyt Valley Striders 01:23:54
40 James Wood M40 Staffordshire Moorlands 01:24:04
41 Richard Kendall M 01:24:09
42 Mark Pursell M40 Pennine FR 01:24:14
43 Neil Pettie M40 Macclesfield Harriers & AC 01:24:18
44 Pete Nield M40 Macclesfield Harriers & AC 01:24:53
45 Joseph Wade M Dark Peak FR 01:25:00
46 Richard Mackie M40 Penistone Footpath Runners & AC 01:25:04
47 Mark Burley M Macclesfield Harriers & AC 01:25:41
48 Robin Winfield M 01:25:49
49 Jimmy Sheldon M Macclesfield Harriers & AC 01:26:33
50 David Brockbank M40 Macclesfield Harriers & AC 01:26:38
51 Tim Oliver M50 Pennine FR 01:27:26
52 Paul Skuse M40 Glossopdale Harriers 01:27:27
53 Ian Fraser M50 East Cheshire Harriers 01:27:43
54 Joseph Fennell M 01:28:20
55 Daniel Limb M Penistone Footpath Runners & AC 01:28:24
56 Tim Gleeson M40 Handsworth Roadhogs 01:28:35
57 Matt Lovett M40 01:28:39
58 Peter Wright M50 Hatton Darts RC 01:28:44
59 Thomas Smith M Dark Peak FR 01:28:48
60 Chris Jordan M40 01:28:53
61 Daniel Latham M Buxton & District AC 01:28:58
62 Mathew Street M 01:29:15
63 Mark Law M50 Holmfirth Harriers AC 01:29:17
64 Bruce Humphrey M40 01:29:18
65 David Parkinson M Pennine FR 01:29:30
66 Ian Charlesworth M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:29:39
67 Andrew Watson M40 Erewash Valley RC 01:29:46
68 Nick Jones M40 Buxton & District AC 01:30:14
69 Paul Barton M40 01:30:16
70 Graham Bradshaw M50 Durham FR 01:30:24
71 Shaun Wilde M50 Macclesfield Harriers & AC 01:30:42
72 Lucas Jones M40 Goyt Valley Striders 01:30:48
73 Richard Bouglas M Buxton & District AC 01:30:53
74 Geoff Cooper M40 Matlock AC 01:31:01
75 Nigel Jeff M50 Buxton & District AC 01:31:08
76 Holly Martin F Pennine FR 01:31:14
77 Martin Ward M40 Buxton & District AC 01:31:33
78 Richard Lock M40 Bollington Harriers 01:31:45
79 Richard Kennaugh M50 Altrincham & District AC 01:31:55
80 Aidan Grant M40 Goyt Valley Striders 01:32:35
81 Steve Storey M60 Penistone Footpath Runners & AC 01:32:43
82 Richard Suttle M50 Stockport Harriers & AC 01:33:15
83 Matthew Pink M40 01:33:41
84 Jason Ball M40 Sinfin RC 01:33:42
85 Stephen Ellison M40 Mounts Bay Harriers 01:33:45
86 Saul Gallagher M50 East Cheshire Harriers 01:33:51
87 Anna Wildman F40 Pennine FR 01:34:56
88 Steve Sanders M40 Penistone Footpath Runners & AC 01:35:32
89 Chris Hodgson M40 Penistone Footpath Runners & AC 01:35:41
90 Nathan French M Cheshire Hash House Harriers 01:35:41
91 Matt Jackson M Ripley RC 01:35:57
92 Jim Freeth M40 Pennine FR 01:36:07
93 David Wass M50 Worksop Harriers 01:36:23
94 Char Wood F Congleton Harriers & AC 01:37:27
95 Matthew Strawbridge M 01:37:30
96 Martin Berry M40 01:37:32
97 Simeon Farrington-Newman M40 Stockport Harriers & AC 01:37:37
98 Paul Booth M40 Pennine FR 01:37:52
99 Wayne Smithurst M40 Ripley RC 01:38:15
100 Robert Taylor M60 Pennine FR 01:38:32
101 Simon Allen M40 Sheffield RC 01:38:35
102 David Ahearn M 01:38:39
103 Alan Bocking M60 Cheshire Hill Racers 01:38:45
104 Lee Bridgewater M40 Penistone Footpath Runners & AC 01:38:57
105 Joseph Allan Wall M50 Handsworth Roadhogs 01:39:14
106 Mark Davenport M Glossopdale Harriers 01:39:16
107 Lesley Parker F40 Penistone Footpath Runners & AC 01:39:17
108 Paul Rowland M50 Pennine FR 01:39:42
109 Nicholas Galpin M Chorlton Runners 01:40:03
110 Ian Fisk M Barrow Runners 01:40:29
111 Jo Bednall F50 Buxton & District AC 01:41:01
112 Oliver Lougheed M 01:41:09
113 Micheal Richardson M50 Handsworth Roadhogs 01:42:00
114 Ian Sharpe M40 Chorlton Runners 01:42:01
115 Philip Hutchinson M 01:42:04
116 John Peel M Pennine FR 01:42:05
117 Gavin Peach M 01:42:09
118 David Patrick M50 Ashbourne RC 01:42:21
119 Richard Goff M Buxton & District AC 01:42:29
120 Kate Turner F Totley AC 01:42:35
121 Michael Bourne M50 Dark Peak FR 01:42:42
122 Wayne Parkinson M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:42:43
123 Sarah Fanthorpe-Smith F Goyt Valley Striders 01:42:50
124 Clive Hope M60 Glossopdale Harriers 01:43:10
125 Mark Whelan M50 Goyt Valley Striders 01:43:34
126 Richard Dixson M40 Pennine FR 01:43:47
127 Cathy Ayton F Ilkeston RC 01:43:55
128 Liz Maddison F 01:43:56
129 Jane Mellor F50 Pennine FR 01:44:00
130 Tania Wilson F50 Buxton & District AC 01:44:10
131 John Richardson M50 Handsworth Roadhogs 01:44:16
132 Christopher Fletcher M50 Hatton Darts RC 01:44:24
133 Sophie Kirk F40 Macclesfield Harriers & AC 01:44:27
134 Rob Willis M40 Totley AC 01:44:38
135 Katie Sharp F Denby Dale AC 01:44:44
136 Arron Jackson M40 Worksop Harriers 01:44:49
137 Linda Murgatroyd F50 Pennine FR 01:44:55
138 Mark Platts M40 Staffordshire Moorlands 01:45:11
139 Mark Hanna M40 Manchester Triathlon Club 01:45:25
140 Ron Rees M60 Pennine FR 01:45:31
141 Dave Whipp M40 01:45:33
142 Paul Lorigan M50 01:45:48
143 Ian Stewart M60 Hatton Darts RC 01:45:56
144 David Gill M50 Denby Dale AC 01:46:03
145 Connor Lomax M40 Goyt Valley Striders 01:46:08
146 Jonathan Gregson M Hatton Darts RC 01:46:13
147 Caroline Burrell F40 01:46:17
148 Barry Blyth M70 Macclesfield Harriers & AC 01:46:25
149 Yvonne Turner F40 Derwent Runners (Derby) 01:46:34
150 Paul Fryers M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:46:50
151 Peter Bailey M50 Buxton & District AC 01:47:02
152 Kelvin Bowskil M60 Penistone Footpath Runners & AC 01:47:09
153 Ian St Clair M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:47:42
154 Alison Fox F50 Huntingdonshire AC 01:47:52
155 Anna Aspinall F Goyt Valley Striders 01:47:53
156 Andy Titley M50 Stockport Harriers & AC 01:48:06
157 Paul Hills M50 Pennine FR 01:48:23
158 Eleanor Swan F40 Glossopdale Harriers 01:48:44
159 Ben Pepper M Chorlton Runners 01:48:50
160 Kevin Rowles M50 Killamarsh Kestrels RC 01:49:10
161 Tony Press M60 Hatton Darts RC 01:49:11
162 Andy Jackson M Marple Runners 01:49:14
163 Alex Waddington M40 Marple Runners 01:49:17
164 Chris Charlesworth M40 Penistone Footpath Runners & AC 01:49:19
165 Stephen Shaw M40 Dark Peak FR 01:49:21
166 Leigh Harris M40 Uttoxeter RR 01:49:28
167 Nick Whittingham M60 Penistone Footpath Runners & AC 01:49:32
168 Dez Mitchell M40 Glossopdale Harriers 01:49:42
169 David Walker M50 01:50:11
170 Heather Jansevska F Glossopdale Harriers 01:50:18
171 Helen Wright F Penistone Footpath Runners & AC 01:50:20
172 Samantha Willis F Buxton & District AC 01:50:22
173 Dave Bowen M60 Pennine FR 01:50:49
174 Nick Ham M50 Glossopdale Harriers 01:51:00
175 Chris Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:51:13
176 Geoff Wells M50 Stockport Harriers & AC 01:51:25
177 Alan Brentnall M60 Pennine FR 01:51:34
178 Frank Fielding M60 Pennine FR 01:52:04
179 Elaine Stone F40 Wirksworth 01:52:08
180 Tim Blackwell M40 Chorlton Runners 01:52:14
181 Sarah Walch F Penistone Footpath Runners & AC 01:52:18
182 Fliss Milner F50 Dark Peak FR 01:52:25
183 Terry Crowther M40 Chorlton Runners 01:52:51
184 Paul Filby M40 Pennine FR 01:53:07
185 Rob McNeil M Goyt Valley Striders 01:53:11
186 Richard Scottney M60 Pennine FR 01:53:18
187 Jeremy Woodham M40 Marple Runners 01:53:28
188 Ross Norbron M 01:53:36
189 Estelle McGuire F50 Stockport Harriers & AC 01:53:52
190 Nadine Muller F Marple Runners 01:54:14
191 Ian Wolfendale M50 Pennine FR 01:54:28
192 Tim Mackey M60 Dark Peak FR 01:54:36
193 Elaine Fleuriot F50 Pennine FR 01:54:44
194 Michael Stubbs M40 01:54:51
195 Mary Edgerton F50 Pennine FR 01:54:54
196 Ian Sutcliffe M50 Penistone Footpath Runners & AC 01:55:17
197 Richard Knowles M40 Totley AC 01:55:39
198 Paul Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:56:08
199 Debbie Hill F50 Congleton Harriers & AC 01:56:13
200 Trevor Matty M50 Dark Peak FR 01:56:14
201 John Stephenson M60 Glossopdale Harriers 01:57:09
202 Andy Jackson M40 The Fell Devils 01:57:22
203 Julie Smith F50 The Fell Devils 01:57:32
204 Mark Day M40 Marple Runners 01:57:33
205 Tracy Hamilton F50 Worksop Harriers 01:57:36
206 Christine Bowen F60 Goyt Valley Striders 01:58:18
207 Jo Curry F Chorlton Runners 01:58:38
208 Alwyn Mulryne M50 Disley Runners 01:59:01
209 Samara Wood F Denby Dale AC 01:59:24
210 Lorraine Pang F Chorlton Runners 01:59:26
211 Phil Barnes M60 Pennine FR 02:00:04
212 Keith Gordon M60 Penistone Footpath Runners & AC 02:00:07
213 Ken Jones M60 Dark Peak FR 02:00:15
214 Libbi McGibbon F Cheshire Hash House Harriers 02:00:21
215 David Parry M60 Steel City Striders RC 02:00:50
216 Emma Simms F Didsbury Runners 02:00:53
217 Jacqueline Perrot F40 Chorlton Runners 02:00:59
218 Vicki Laycock F 02:01:18
219 Andy Batterham M50 Ashbourne RC 02:01:25
220 Andy Burnett M50 Glossopdale Harriers 02:01:25
221 Rebecca Glen F40 Goyt Valley Striders 02:01:33
222 Polly Kennerley F40 Congleton Harriers & AC 02:01:54
223 Millie Mockford F Dark Peak FR 02:02:03
224 Christine Hill F50 Goyt Valley Striders 02:02:27
225 Jo Bowen F40 Pennine FR 02:02:52
226 Shaun Hall M40 02:02:59
227 Chris Duro M50 Derwent Runners (Derby) 02:03:25
228 Sophy Barber F 02:03:48
229 Nell Maddison F 02:03:57
230 Helen Smith F Shelton Striders 02:04:00
231 Simon Eaton M50 Fuddy Munsters 02:04:04
232 Chris Hopkinson M60 Shelton Striders 02:04:31
233 Chris Tetley M60 Goyt Valley Striders 02:04:53
234 Carolyn Whittle F40 Goyt Valley Striders 02:05:38
235 Julie Corby F40 Shelton Striders 02:05:58
236 Tim Grainger M40 02:06:13
237 Laura Ahearn F Marple Runners 02:09:35
238 Nell Law F40 Penistone Footpath Runners & AC 02:11:23
239 Stephen Sanders M60 Goyt Valley Striders 02:11:58
240 Claire Hoolohan F Chorlton Runners 02:12:01
241 Jane Cockerton F50 Penistone Footpath Runners & AC 02:14:41
242 Jude Matthews F Penistone Footpath Runners & AC 02:15:27
243 Jane Wade M50 Hatton Darts RC 02:17:01
244 Chris Johnson M70 East Cheshire Harriers 02:17:06
245 Ita Kelly F50 Goyt Valley Striders 02:17:06
246 Matt Biglin M50 Goyt Valley Striders 02:17:19
247 Ryan Ball M Heanor RC 02:17:24
248 Andrew Hall M40 Kingstone Runners 02:20:44
249 Helen Davis F Goyt Valley Striders 02:20:55
250 Dawn Godley F50 Penistone Footpath Runners & AC 02:22:31
251 Tamsin Austin F40 Wallsend Harriers & AC 02:27:15
252 Chris Donald F50 Shelton Striders 02:27:21
253 Sarah Stephenson F Chorlton Runners 02:27:21
254 Carolyn Hopkinson F50 Shelton Striders 02:27:56
255 Annie Lightowler F40 Penistone Footpath Runners & AC 02:28:36
256 Roger Ashby M70 Pennine FR 02:30:07
257 Grace Arthur F40 Goyt Valley Striders 02:33:32
258 Ian Manners M50 Manchester YMCA Harriers 02:33:34
259 Stephanie Goodchild F50 Manchester YMCA Harriers 02:33:34
260 Miranda Clarke F40 02:35:19
261 Don Bullough M60 Cheshire Hill Racers 02:36:49
262 Peter Hardman M70 Goyt Valley Striders 02:38:21
263 Diane Clarke F50 DNF
264 Neil Stabbs M40 Totley AC DNF