Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

19/07/2017 – Bamford Carnival





  
Pos Name Category Club Time
1 Matthew Elkington MU23 Dark Peak FR 00:29:06
2 Duncan Coombs MSEN HBT 00:29:55
3 Jake Lane MSEN Totley AC 00:30:26
4 Billy Cartwright MSEN Matlock AC 00:30:55
5 Paul Fauset M40 Dark Peak FR 00:31:47
6 Nicholas Barker MSEN Pennine FR 00:32:08
7 David Lund MSEN Dark Peak FR 00:32:15
8 Charlie Baker MSEN Hallamshire Harriers 00:32:20
9 Austin Frost M40 Dark Peak FR 00:32:26
10 Joseph Wade MSEN Dark Peak FR 00:32:34
11 Ralph Skrimshire MSEN Dark Peak FR 00:33:01
12 Philip Morris MSEN Handsworth Roadhogs 00:33:05
13 Ian Ridgeway MSEN 00:33:12
14 Colin Ward M40 00:33:36
15 Jason Bennett M40 Buxton AC 00:34:07
16 Sam Needham MSEN Steel City Striders 00:34:11
17 Phil  Holwell MSEN 00:34:16
18 Simon Dixon M40 Dark Peak FR 00:34:33
19 Brendan Moore MSEN Ilkeston 00:34:37
20 Colin Osborne M40 Totley AC 00:34:38
21 Chris Duffy MSEN Dark Peak FR 00:34:43
22 Jonathan Milton MU23 Manchester Tri Club 00:34:49
23 John Osborne MSEN 00:35:00
24 Paul  Stuart M50 Steel City Striders 00:35:29
25 Helen Thornhill WU23 Buxton AC 00:35:41
26 Michael Taylor M40 Fat Boys RC 00:35:50
27 Daniel Hartmann MSEN 00:35:59
28 Andrew Lake M40 Esk Valley Fell Club 00:36:01
29 Ian Shaw M50 Fat Boys RC 00:36:02
30 Daniel Stephenson M40 Sheffield Tri Club 00:36:07
31 Stephen Rawson MU23 00:36:14
32 Ben Allen M40 00:36:18
33 Colin Lynch M40 Totley AC 00:36:22
34 Daniel Hague MSEN Penistone FR 00:36:25
35 Luke Siggs MSEN 00:36:36
36 Oliver Pike MSEN Penistone FR 00:36:42
37 Daniel  Latham MSEN Buxton AC 00:36:48
38 Matt Reed M40 Sheffield Tri Club 00:36:53
39 Chris Duncan MSEN 00:37:02
40 Dan  Cook M40 Steel City Striders 00:37:07
41 Caroline Brock WSEN Steel City Striders 00:37:08
42 Justin Lewis MSEN 00:37:27
43 Simon Holmes MSEN 00:37:40
44 Carl Bradford M40 Dark Peak FR 00:37:42
45 James Rose MSEN Steel City Striders 00:37:45
46 Al  Cook M40 Steel City Striders 00:37:48
47 Martin Jones M40 Dark Peak FR 00:37:50
48 Dan Lownds M40 00:37:58
49 Nick Brihacombe MSEN Totley AC 00:38:02
50 Mayka Kunicka WSEN Penistone FR 00:38:03
51 Christopher  Deacon M50 Penistone FR 00:38:12
52 Ishmael  Burdeau M40 Vegan Runners 00:38:17
53 Howard Darwin M50 Rotherham Harriers 00:38:21
54 Russell Stevenson M40 Steel City Striders 00:38:24
55 Chloe Haines WSEN Dark Peak FR 00:38:25
56 John Thompson M40 Fat Boys RC 00:38:34
57 Dave Coleshill M40 Dark Peak FR 00:38:36
58 Joe Buckman MSEN Steel City Striders 00:38:44
59 Steve Storey M60 00:38:49
60 Richard Chisem MSEN 00:38:53
61 Matthew Jackson MSEN Heanor 00:39:16
62 Jeremy Braithwaite MSEN 00:39:20
63 Doug Banks MSEN Steel City Striders 00:39:28
64 Jim Paxman M50 Dark Peak FR 00:39:28
65 Nicola Parkin  W40 Dark Peak FR 00:39:32
66 Rob Davies M50 Steel City Striders 00:39:34
67 John Brierley M40 Dark Peak FR 00:39:38
68 Keith Bell M40 Steel City Striders 00:39:40
69 Paul Walton M40 Southwell RC 00:39:44
70 Janet  Lunn W40 00:39:47
71 Joe  Dunne MSEN Steel City Striders 00:39:48
72 Kirsty Bryan-Jones W40 Dark Peak FR 00:40:01
73 Eleanor Wainwright WU23 Durham Uni 00:40:08
74 Lee Murray M40 00:40:09
75 Stuart Reece MSEN 00:40:10
76 John Howsham M50 Penistone FR 00:40:15
77 Lucy Broom W40 Steel City Striders 00:40:16
78 William Leaning MU23 00:40:18
79 Helen Smith W40 00:40:20
80 David Wass M50 Worksop Harriers 00:40:25
81 Chris Stone M40 Southwell RC 00:40:27
82 Charlie Narolanska W40 00:40:28
83 Laura Gill WSEN Penistone FR 00:40:34
84 Elizabeth Deacon WU23 Holmfirth Harriers 00:40:35
85 Steve Sanders  M40 Penistone FR 00:40:40
86 Julie Darigala W40 Penistone FR 00:40:44
87 John Rawlinson M50 Steel City Striders 00:40:49
88 Mark Riordan M40 Penistone FR 00:40:58
89 Zak Meyer MU23 Sheffield Tri Club 00:41:00
90 Alison Wainwright W40 Dark Peak FR 00:41:01
91 Mark Platts M40 Staffs Moorlands FC 00:41:02
92 Barry  Elkington M60 Kenilworth Runners 00:41:05
93 Rebecca  Walker WU23 00:41:07
94 David Veryard M50 Bakewell 00:41:08
95 Jonathan Phillips M40 Penistone FR 00:41:11
96 Ross Moore M50 Dark Peak FR 00:41:18
97 Bill Phillips M60 Penistone FR 00:41:22
98 David Beel MSEN Steel City Striders 00:41:34
99 Steve Gascoyne MSEN North Derbyshire RC 00:41:34
100 Peter Mackey M50 00:41:41
101 Kevin Rowles M50 Killermarsh Kestrels 00:41:43
102 John Stubbs M60 00:41:49
103 Pat Goodall W60 Totley AC 00:41:58
104 Keith Morgan M50 Ashbourne 00:42:00
105 Richard Corker M50 North Derbyshire RC 00:42:02
106 Alan Knox M60 Pennine FR 00:42:08
107 Mike Annett M50 00:42:15
108 David Walsh M40 00:42:16
109 Chris Charlesworth M40 Penistone FR 00:42:21
110 Tim Gould M50 00:42:23
111 Wayne Parkinson M50 Penistone FR 00:42:27
112 Richard Mellor M50 00:42:38
113 Brent Lindsay M50 Penistone FR 00:42:51
114 Claire Haywick W40 Smiley Pacers 00:43:09
115 Steve  Larrin M40 00:43:15
116 Anton Newell M50 Sutton In Ash. Harriers 00:43:24
117 Nick Woffendew MSEN 00:43:32
118 Ian Haigh M40 Southwell RC 00:43:35
119 John Gorman M60 North Derbyshire RC 00:43:49
120 Mary Jeal W50 Glossopdale Harriers 00:43:54
121 Charlotte Harden W40 00:44:02
122 Simon Bray M40 Sinfin RC 00:44:03
123 Peter Stanley M50 Penistone FR 00:44:06
124 Amanda Porter W40 00:44:09
125 Dan  Nightingale M40 Ravens Head Running 00:44:10
126 Abbie Pearse WSEN 00:44:12
127 Nick Whittingham M60 Penistone FR 00:44:13
128 Heather Jansevska WSEN Glossopdale Harriers 00:44:13
129 Paul Fryers M40 Penistone FR 00:44:21
130 Ella Vogel WSEN Pennine FR 00:44:29
131 John Richardson M50 Handsworth Roadhogs 00:44:34
132 Shaun Fackowski MSEN 00:44:45
133 Helen Wright WSEN Penistone FR 00:45:03
134 Malin Hewins W40 Smiley Pacers 00:45:09
135 Peter Robinson MSEN 00:45:10
136 Clare Howarth WSEN Totley AC 00:45:30
137 Ian Sutcliffe M50 Penistone FR 00:45:31
138 Samantha  Patrick WSEN Stride Out 00:45:40
139 Vicky Bridges WSEN Stride Out 00:45:41
140 Sarah Walch WSEN Penistone FR 00:46:21
141 Brian Hague M50 Penistone FR 00:46:31
142 Mary Edgerton W50 Pennine FR 00:46:38
143 Bernice Nixon W60 Penistone FR 00:46:41
144 Joanna Thurlow W40 00:46:42
145 Maeve Largey WSEN Smiley Pacers 00:46:44
146 Martin Evans MSEN 00:46:45
147 Karen Stevens W40 Smiley Pacers 00:46:48
148 Duncan Rougvie MSEN 00:46:52
149 Paul Sanderson M50 Dark Peak FR 00:46:56
150 Paul Brownbill M40 Southwell RC 00:46:57
151 Jill Carlton WSEN Penistone FR 00:46:59
152 Paul Stevenson M50 Long Eaton RC 00:47:01
153 Roseanna Matt  WU23 00:47:22
154 Francesca Rooker WSEN 00:47:24
155 Claire Coombes W40 Vegan Runners 00:47:28
156 Glynn Leaning M50 00:47:38
157 Stuart Woodhead M60 Penistone FR 00:48:07
158 Dave Foster M60 Penistone FR 00:48:17
159 Julia Cobham WSEN Penistone FR 00:48:26
160 Jane  Cockerton W50 Penistone FR 00:49:07
161 John Walker M50 Steel City Striders 00:49:20
162 Helen Smith WSEN Shelton Striders 00:51:05
163 Shaun Chadwick MSEN 00:51:18
164 Ray Brown  M70+ Penistone FR 00:51:35
165 Jordan Moat MSEN 00:51:38
166 David Meyer M50 Sheffield Tri Club 00:52:28
167 Sam Blease W40 UK Net Runner 00:52:34
168 Lindsay Evans W40 00:53:14
169 Lucy Walker W40 Fat Boys RC 00:53:38
170 Geoffrey Dimelow M60 Penistone FR 00:53:40
171 Stewart Benfield M50 Rear Gunners 00:53:44
172 James Hennebry MU23 00:53:50
173 Clare Eardley W40 Wirksworth Running Club 00:53:51
174 Lisa Robinson WSEN Redhill 00:54:45
175 Kevin Bird MSEN 00:54:48
176 Diane Clewes W50 Totley AC 00:54:49
177 Michelle Bird WSEN 00:54:50
178 Victoria Fell WSEN Tideswell RC 00:55:02
179 Stu Smith M60 Pennine FR 00:55:11
180 Jude Matthews WSEN Penistone FR 00:55:20
181 Jacqueline Armitage W50 Penistone FR 00:55:27
182 Dawn Godley W50 Penistone FR 00:55:35
183 Claire Brown WU23 Penistone FR 00:55:39
184 Carl Rawson MSEN 00:55:56
185 Teresa Wall W50 Penistone FR 00:56:13
186 Beatrice Taylor WSEN 00:56:55
187 Katherine Rogers W40 00:56:56
188 Lorraine Edmunds W40 Fat Boys RC 00:58:01
189 Sue Beevers W50 Pennine FR 00:58:12
190 Lauren Bamford WSEN 00:58:54
191 Liz Skinner W50 Totley AC 00:59:19
192 Harriet Drovin WSEN 00:59:28
193 Jane Hughes W50 Totley AC 00:59:54
194 Demelza Whitbread WSEN 01:01:24
195 Steve Hand M50 Derwent Runners 01:02:53
196 Iain Hatrick M60 01:05:01
197 Jane McCart WSEN 01:05:39
198 Samuel Heap MSEN Team Outside DNF
199 Keith Holmes M60 Dark Peak FR DNF