Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

01/07/2017 – Chevy Chase





  
Pos Name Category Club Time
1 John Butters MV40 Northumberland Fell Runners 02:57:23
2 William Robson M North Shields Polytechnic Club 03:12:39
3 Graham Simpson M Alnwick Harriers 03:17:38
4 Philip Pearson MV50 Northern Fells Running Club 03:24:27
5 John Duff MV40 Northumberland Fell Runners 03:26:13
6 Graham Lewis-Dale M North Shields Polytechnic Club 03:30:26
7 Matthew Briggs M 03:31:19
8 Tim McCall MV50 Norham Running Club 03:32:52
9 John S Donneky M Derwentside AC 03:34:47
10 Scott Gibson MV40 Northumberland Fell Runners 03:36:21
11 Roger Sillito M Northumberland Fell Runners 03:36:45
12 Colin Archer M 03:37:34
13 Paul Archer M 03:37:45
14 Richard Garland M Northumberland Fell Runners 03:38:22
15 Mark Davinson MV40 Derwentside AC 03:38:46
16 Adam Fletcher MV50 Alnwick Harriers 03:41:07
17 Chris Bedford M 03:41:08
18 Gary Jones M Northumberland Fell Runners 03:41:44
19 Richie Hughes M Northumberland Fell Runners 03:44:36
20 Chris Kennedy MV40 Saltwell Harriers 03:47:58
21 Andrew Broadbent M 03:48:08
22 Roger Montgomery MV50 Harpenden Arrows 03:49:40
23 Chris Rowe MV40 North Shields Polytechnic Club 03:50:04
24 Katherine Davis FV40 North Shields Polytechnic Club 03:50:08
25 John Tollitt MV50 Northumberland Fell Runners 03:50:18
26 Kris White M 03:50:37
27 Karen Robertson FV40 Northumberland Fell Runners 03:51:27
28 Garry Robson MV50 North Shields Polytechnic Club 03:51:46
29 Michael Kane M North Shields Polytechnic Club 03:52:03
30 Robert Patterson MV40 03:52:43
31 Graham Pearson MV40 Derwent Valley Trail Runners 03:52:52
32 Mark Marchant MV40 Derwent Valley Running Club 03:53:34
33 Andrew Maxwell M Heaton Harriers & AC 03:54:07
34 Graeme Read M 03:56:16
35 Damian Kimmins MV40 Keswick AC 03:57:25
36 Alex Cook M Heaton Harriers & AC 03:57:39
37 Richard Hanley M North Shields Polytechnic Club 03:58:34
38 Shirley Cassidy F 04:02:43
39 Adam Spiller MV40 Alnwick Harriers 04:03:41
40 Ben Hall M Elswick Harriers 04:04:08
41 Neil Turnbull MV40 04:04:48
42 Dominic Martin MV40 Derwent Valley Trail Runners 04:08:57
43 Andy Carpenter MV40 Derwent Valley Trail Runners 04:09:19
44 Fred Smith MV60 Saltwell Harriers 04:09:33
45 David Bradburn M 04:09:41
46 Steve Haswell MV50 Morpeth Harriers & AC 04:10:08
47 Jenny Yeo FV40 Derwent Valley Running Club 04:10:12
48 William Davidson MV40 Tweed Striders 04:10:20
49 Naomi Philbrick F 04:10:22
50 Ian Waller MV50 Knaresborough Striders 04:10:45
51 Nick Joyce M Northumbria University 04:11:16
52 Peter Rooney MV50 South Shields Harriers & AC 04:11:29
53 Paul Banks MV40 Morpeth Harriers & AC 04:11:57
54 Chris Sumsion MV50 Tyne Bridge Harriers 04:12:51
55 Chris Eggett MV40 Northumberland Fell Runners 04:13:26
56 William Pikett MV50 Norham Running Club 04:13:51
57 Andrew Cairns M North Shields Polytechnic Club 04:15:03
58 Robert Shepherd M 04:15:05
59 Andrew Henderson MV50 Durham Fell Runners 04:15:10
60 Marcus Byron MV50 Tynedale Harriers & AC 04:16:49
61 William Powis M North Shields Polytechnic Club 04:17:19
62 Nicola Dunn FV40 Carnethy 04:17:20
63 Lisa Henderson F North Shields Polytechnic Club 04:17:22
64 Peter Moralee M Alnwick Harriers 04:17:36
65 Jenny Simpson F North Shields Polytechnic Club 04:18:48
66 Haydn Ford M Castle Tri 04:18:59
67 Fiona Carmody F South Shields Harriers & AC 04:18:59
68 Martin Middlemiss MV40 Derwent Valley Trail Runners 04:19:42
69 Gary Mason MV40 Northumberland Fell Runners 04:19:55
70 Glen McWilliams MV50 Northumberland Fell Runners 04:20:15
71 Paul Trotter M Tweed Striders 04:24:03
72 Alan Langford MV40 Heaton Harriers & AC 04:26:15
73 Stephen Clough MV60 Norham Running Club 04:27:04
74 Allon Welsh MV50 Northumberland Fell Runners 04:29:12
75 Matthew Walker M Tyne Bridge Harriers 04:29:35
76 Steve Revell MV50 Wooler R C 04:30:17
77 Geoff Buckley MV50 Tynedale Harriers & AC 04:30:21
78 Marie Louise Drozdowicz FV50 Elswick Harriers 04:30:21
79 Paul Feeley MV50 Derwent Valley Trail Runners 04:30:54
80 Paul Richardson MV40 Saltwell Harriers 04:31:08
81 Frances Dembele F South Shields Harriers & AC 04:32:17
82 Richard Kirby MV40 Northumberland Fell Runners 04:33:29
83 Peter Storey M Derwent Valley Running Club 04:33:58
84 Nina Cameron FV40 Northumberland Fell Runners 04:34:02
85 Carol Cervenak FV50 Gateshead Harriers & AC 04:34:45
86 Colin Dilks MV50 Tyne Bridge Harriers 04:35:36
87 Thomas Green M Heaton Harriers & AC 04:35:55
88 Phil Green MV40 Northumberland Fell Runners 04:35:55
89 Patrick Gordon MV50 Elswick Harriers 04:36:07
90 Jon Punshon MV60 Northumberland Fell Runners 04:36:26
91 Pete Jobes M Heaton Harriers & AC 04:37:12
92 Paul Hainsworth MV50 Northumberland Fell Runners 04:37:29
93 Terence Mullen MV50 04:37:29
94 James Purves MV50 Gala Harriers 04:37:42
95 Will Tapsfield MV60 04:37:47
96 Nilendran Prathalingam MV40 04:37:51
97 Andrew Callcott MV50 Derwent Valley Running Club 04:38:24
98 Michael Bell M Tweed Striders 04:38:40
99 Charlotte Carpenter FV40 Tyne Bridge Harriers 04:40:20
100 Benjamin Berry M 04:40:21
101 David Bell MV40 Gosforth Harriers & AC 04:41:13
102 Tim Hardie M 04:41:32
103 William Lightfoot M Vale Of Aylesbury AC 04:41:45
104 Philip Hemsley MV50 Alnwick Harriers 04:41:47
105 Paul Godden MV40 Alnwick Harriers 04:41:49
106 Nick Whittingham MV60 Penistone Footpath Runners 04:42:21
107 Karen Kelly FV40 Alnwick Harriers 04:42:28
108 Sharon Cook F Heaton Harriers & AC 04:42:39
109 Thomas Bell M Heaton Harriers & AC 04:43:21
110 Gary Wales M 04:44:33
111 Nicola Roper F Heaton Harriers & AC 04:44:35
112 Conrad Kelly M Heaton Harriers & AC 04:44:36
113 Phil Middleton M Total Racing Newcastle 04:45:08
114 Susan Davis FV50 Northumberland Fell Runners 04:46:01
115 Peter Hayle MV50 Northumberland Fell Runners 04:49:21
116 Michael Dean MV50 Calder Valley Fell Runners 04:49:45
117 Peter Moralee MV60 Northumberland Fell Runners 04:51:10
118 Rachel Inman F North Shields Polytechnic Club 04:51:51
119 Simon Robinson MV40 Castle Tri 04:51:55
120 Andrew Currans MV50 04:52:05
121 Debbie Thompson FV60 Borderliners 04:52:21
122 Ross Edgar M 04:52:30
123 Suzanne Mavir F 04:53:46
124 Steven Studley MV40 Alnwick Harriers 04:54:04
125 Iain Ralphson MV40 Derwent Valley Running Club 04:54:22
126 Mike Steven MV60 Morpeth Harriers & AC 04:55:01
127 Jane Briggs FV40 Northumberland Fell Runners 04:55:03
128 Stephen Foster M 04:55:45
129 Alice Tetley-Paul F Alnwick Harriers 04:55:46
130 Alastair Moir M 04:56:50
131 Sally Henderson F Hinckley Running Club 04:57:16
132 Jonathan Strong M Hinckley Running Club 04:57:16
133 Chris Checkley MV40 Heaton Harriers & AC 04:57:45
134 Alison Wright FV50 Alnwick Harriers 05:01:54
135 Andrew Nesbit M Derwent Valley Trail Runners 05:05:15
136 Lisa Harpin F Heaton Harriers & AC 05:05:23
137 Magnus McGillivray M Heaton Harriers & AC 05:05:25
138 Rob Peacock MV40 Derwent Valley Running Club 05:05:53
139 Laura Peacock F Derwent Valley Running Club 05:05:53
140 Tom Sealby MV40 05:06:31
141 Andrew Stephenson MV50 Alnwick Harriers 05:06:38
142 Rachel Breheny F 05:07:35
143 Melanie Cooke-Dunlop F South Shields Harriers & AC 05:07:35
144 Scott Lewis MV40 South Shields Harriers & AC 05:08:41
145 Diego Garca Mejuto M Derwent Valley Trail Runners 05:10:18
146 Michelle Cairns FV40 Washington Running Club 05:10:31
147 David Legg MV50 Northumberland Fell Runners 05:11:14
148 Louise Dawson FV40 05:11:33
149 Martin Wilkinson MV40 05:11:47
150 Pauline Aitchison FV40 Alnwick Harriers 05:12:41
151 Charles Rowlands MV40 South Cheshire Harriers 05:12:42
152 Kim Redpath F Alnwick Harriers 05:14:30
153 Tony Martin MV50 05:15:34
154 Wayne Dornan MV40 Low Fell RC 05:15:49
155 Joan Hanson FV40 Elvet Striders 05:16:16
156 Kenneth Wheeler MV50 Derwent Valley Trail Runners 05:20:39
157 Becky McCormick FV40 05:23:01
158 Kerry Swindon FV40 North Shields Polytechnic Club 05:23:21
159 Adele Sinclair FV40 Derwent Valley Running Club 05:23:31
160 Claire Knox FV40 Derwent Valley Running Club 05:23:32
161 Carys Allenby FV40 Derwent Valley Running Club 05:23:35
162 Dougie Nisbet MV50 Elvet Striders 05:27:13
163 Rachel Carr F North Shields Polytechnic Club 05:27:52
164 Angela Green FV40 North Shields Polytechnic Club 05:27:53
165 Louise Wilkinson FV40 Northumberland Fell Runners 05:28:33
166 Jane Saul FV50 Northumberland Fell Runners 05:28:34
167 Claire Wood F 05:30:25
168 Mike Gill MV70 Blackhill Bounders 05:30:32
169 Marianne Dodds FV40 Red Kite Runners 05:36:19
170 Tom Moffett MV40 Concordia Runners & Pedallers 05:36:42
171 Stephen Metcalf MV40 Blackhill Bounders 05:36:50
172 Jenny Friend FV50 Heaton Harriers & AC 05:39:12
173 Helena Walsater Lowes FV40 Heaton Harriers & AC 05:39:12
174 Kevin Thompson MV40 05:40:19
175 Angus McGarry MV40 05:40:27
176 John Laws MV60 North Shields Polytechnic Club 05:41:27
177 John Humble MV60 05:42:10
178 Mary Lisle F 05:43:45
179 John Hall MV60 05:43:45
180 Tom Rogers M 05:45:14
181 Alasdair Cook M 05:45:17
182 Vicki Deritis FV50 Tyne Bridge Harriers 05:48:46
183 Susan Wilson FV50 Elswick Harriers 05:49:16
184 Alan Davidson MV60 Keswick AC 05:49:16
185 Louise Davis F 05:49:18
186 Gary Spriggs MV40 St Helens Striders 05:49:19
187 Emma Giles F Tyne Bridge Harriers 05:50:05
188 David Hodgson MV50 Elswick Harriers 05:50:07
189 Simon Poole MV40 St Helens Striders 05:51:25
190 Lee Gwillim MV40 North Shields Polytechnic Club 05:52:21
191 Ian McAllister MV40 Alnwick Harriers 05:52:55
192 Mark Barr MV40 Fat Bobs 05:52:56
193 Paul Yeadon M 05:53:47
194 Ian Barr M The Blyth Academy Runners 05:57:07
195 Richard Kirkby M The Blyth Academy Runners 05:57:14
196 Tim Blake MV50 05:57:42