Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

27/05/2017 – Jura





  
Pos Name Category Club Time
1 Finlay Wild M Lochaber AC 03:05:14
2 Hector Haines M Hunters Bog Trotters 03:10:32
3 Douglas Tullie M Hunters Bog Trotters 03:25:57
4 Karl Gray MV40 Calder Valley Fell Runners 03:27:12
5 Rhys Findlay-Robinson M Dark Peak Fell Runners Club 03:30:47
6 Ted Ferguson M Borrowdale Fell Runners 03:34:33
7 Joe Symonds M Shettleston Harriers 03:36:59
8 Sam Alexander M Westerlands Cross Country Club 03:39:26
9 Ian Holmes MV50 Bingley Harriers & AC 03:42:11
10 Robert Simpson M Shettleston Harriers 03:43:05
11 Alasdair Anthony M Ochil Hill Runners 03:43:12
12 Stuart Crutchfield M Lochaber AC 03:48:38
13 Nicholas Barber M Pennine Fell Runners 03:51:17
14 Esmond Tresidder M Lochaber AC 03:51:41
15 Konrad Rawlik M Carnethy Hill RC 03:51:53
16 Peter Gardner M Hunters Bog Trotters 03:52:02
17 Matthew Fortes MV40 Eryri Harriers 03:53:07
18 Andrew Barrington M Lochaber AC 03:54:43
19 Peter Davies M Dark Peak Fell Runners Club 03:57:11
20 Andrew Jebb MV40 Bingley Harriers & AC 03:58:16
21 Stanley Topalian M Westerlands Cross Country Club 03:58:17
22 Huw Davies M Mercia Fell RC 03:59:07
23 Oleg Chepelin M Hunters Bog Trotters 04:01:13
24 Dave Ward MV40 Pennine Fell Runners 04:05:06
25 Jill Stephen F Hunters Bog Trotters 04:05:18
26 Ian Symington M Calder Valley Fell Runners 04:06:08
27 Patrick Brennan M Rossendale Harriers & AC 04:06:44
28 Gregor Stewart M Westerlands Cross Country Club 04:08:13
29 Thomas Knox M Anster Haddies RC 04:08:58
30 Grant Rozga M Jura AC 04:10:16
31 Mark Irving M Bowland Fell Runners 04:10:39
32 Gwyn Bellamy M Westerlands Cross Country Club 04:11:48
33 David Kerr MV40 Highland Hill Runners 04:12:42
34 Adam Jackson MV40 Northern Fells Running Club 04:13:09
35 Liam Braby M Carnethy Hill RC 04:13:20
36 Diana Macdonald F Highland Hill Runners 04:13:36
37 Robert Lee Green M Achille Ratti Climbing Club 04:14:43
38 Jon Ascroft MV40 Carnethy Hill RC 04:15:12
39 James Gray M Bowland Fell Runners 04:16:45
40 Simon Adney M Mercia Fell RC 04:18:56
41 Tony Heron MV40 Todmorden Harriers & AC 04:19:51
42 Tom Bush M Pennine Fell Runners 04:20:03
43 Ross Cowie M 04:20:04
44 Tom Gomersall M Bingley Harriers & AC 04:20:09
45 Adrian Williams MV40 Eryri Harriers 04:20:23
46 Mark Pursell MV40 Pennine Fell Runners 04:20:29
47 Des Crowe MV50 Penicuik Harriers 04:21:23
48 Craig Freshwater M Westerlands Cross Country Club 04:22:39
49 Bob Johnston MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:23:39
50 Mark Harris MV40 Anster Haddies RC 04:24:01
51 Andrew Jackson MV40 Bowland Fell Runners 04:25:08
52 Jon Morgan MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:25:27
53 Ake Fagereng M Mynyddwyr De Cymru (MDC) 04:27:08
54 Andy Preston M Rossendale Harriers & AC 04:27:38
55 Jonny Knox MV50 Anster Haddies RC 04:29:10
56 Craig Stansfield MV40 Rossendale Harriers & AC 04:29:40
57 Chris Jones M Mynyddwyr De Cymru (MDC) 04:31:51
58 David Lund M Dark Peak Fell Runners Club 04:31:54
59 Jonathan Moore MV40 Eryri Harriers 04:31:55
60 Dave Sykes MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:32:22
61 Nicky Spinks FV50 Dark Peak Fell Runners Club 04:32:55
62 Nigel Shekleton M Carnethy Hill RC 04:35:19
63 Graeme Gatherer MV40 04:36:10
64 Andy McMurdo M Pennine Fell Runners 04:36:57
65 Paul Jones MV40 Eryri Harriers 04:37:29
66 Mark Shaw MV50 Jura (Lochaber AC) 04:37:29
67 John Ryan M Carnethy Hill RC 04:40:24
68 Andy Dickenson MV50 Dark Peak Fell Runners Club 04:42:13
69 John Yells M Lochaber AC 04:42:17
70 Mick Hoffe MV60 Helm Hill Runners 04:42:52
71 Julian Warman MV40 Hunters Bog Trotters 04:42:54
72 Graham Briffett MV40 Highland Hill Runners 04:43:04
73 Martin Holroyd MV50 Borrowdale Fell Runners 04:43:53
74 Jenny Caddick FV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:44:17
75 Ian Warhurst MV50 Pennine Fell Runners 04:45:05
76 Lucy Haines F Ilkley Harriers AC 04:45:43
77 Matthew Hulley MV40 Pennine Fell Runners 04:47:34
78 Niall McAlinden M Westerlands Cross Country Club 04:48:07
79 Scott Umpleby MV50 Kendal AAC 04:48:59
80 Neil Sidaway MV50 Cumberland Fell Runners 04:49:42
81 Scuz Wingrove FV40 04:49:43
82 Tim Watson Eryri MV50 Eryri Harriers 04:50:05
83 Ian Ferguson MV50 Bingley Harriers & AC 04:50:19
84 Stefan Bramwell MV40 Pennine Fell Runners 04:50:33
85 Michael Green MV50 Horwich RMI Harriers 04:50:34
86 Jim Masters M Wye Valley Runners 04:50:42
87 Katie Roby F Mynyddwyr De Cymru (MDC) 04:50:48
88 Anna Bartlett FV40 Mercia Fell RC 04:51:09
89 Mark O'Connor M Calder Valley Fell Runners 04:51:42
90 Alasdair MacInnes M Jura AC 04:53:40
91 Matt Huxford M Glossopdale Harriers 04:55:07
92 Neil Burnett MV40 Carnethy Hill RC 04:55:44
93 Andrew Patience MV50 Carnethy Hill RC 04:57:00
94 Lucy Spain F Helm Hill Runners 04:58:19
95 Douglas Zinis M Calder Valley Fell Runners 04:59:32
96 Paul Swindles MV40 Pennine Fell Runners 05:01:31
97 Sue Richmond F Pennine Fell Runners 05:02:43
98 Glen Davies MV60 Mercia Fell RC 05:03:44
99 Ross Cruickshanks M Shettleston Harriers 05:03:48
100 Robert Tyson M Todmorden Harriers & AC 05:04:08
101 Catherine Niblock F Helm Hill Runners 05:04:40
102 Colin Moses MV50 Wharfedale Harriers 05:04:45
103 Tyrrell Basson MV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:04:51
104 Mark Baugh MV40 Ochil Hill Runners 05:05:38
105 Rebecca Harding F Hunters Bog Trotters 05:05:55
106 Claire Ward FV40 Hunters Bog Trotters 05:06:55
107 John Moffat MV50 Highland Hill Runners 05:06:58
108 Lee Shimwell M Calder Valley Fell Runners 05:07:03
109 Chloe Haines F Hunters Bog Trotters 05:07:16
110 Greg Rimmer MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:08:55
111 Kirsty Bryan-Jones FV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:10:18
112 Brian Horn MV60 Borrowdale Fell Runners 05:11:29
113 Wil Spain M Dark Peak Fell Runners Club 05:11:37
114 Lee Murphy MV40 Carnethy Hill RC 05:11:52
115 Gordon Pryde MV50 Lomond Hill Runners AAC 05:11:55
116 Neil Gilmore MV50 Carnethy Hill RC 05:12:22
117 Graham Kirby MV50 Fife AC 05:13:27
118 Stephen Jones MV60 Eryri Harriers 05:14:26
119 Dicky Wilkinson MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:14:38
120 Michael Buckenham MV40 05:16:19
121 Stephen Cassidy MV40 Physio & Co 05:16:22
122 Peter Charnley MV40 Bowland Fell Runners 05:16:22
123 Megan Mowbray FV40 Hunters Bog Trotters 05:18:53
124 Nicola Parkin FV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:19:30
125 Carrie Gibson FV40 Helm Hill Runners 05:19:42
126 Peter Haines MV60 Ilkley Harriers AC 05:20:05
127 Jake Ackroyd MV40 Calder Valley Fell Runners 05:20:42
128 Peter Wood M Heaton Harriers & AC 05:20:58
129 Clive Coffey MV50 Physio & Co 05:21:30
130 Martin Beastall MV40 Jura AC 05:21:59
131 Tony Marlow MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 05:22:01
132 David Harrison MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:23:19
133 Albert Sunter MV50 Horwich RMI Harriers 05:24:05
134 Nina Walkingshaw F Howgill Harriers 05:24:11
135 Michelle Hetherington FV50 Westerlands Cross Country Club 05:25:17
136 Hannah Moulton F Sheffield Hash House Harriers 05:25:25
137 Alberto Lopez M Carnethy Hill RC 05:25:44
138 Stephen Kenworthy MV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:25:59
139 Alison Wainwright FV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:28:11
140 Warwick Anderson MV40 Pocklington Runners 05:29:26
141 Alasdair McCallum MV50 North Ayrshire Athletics Club 05:30:56
142 Emily Greaves F Strathearn Harriers 05:31:07
143 Martin Farrar MV50 Wharfedale Harriers 05:31:07
144 Marie Robson FV40 Helm Hill Runners 05:31:07
145 Tim Ray MV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:32:48
146 David Powlesland M Mynyddwyr De Cymru (MDC) 05:34:07
147 Graham Kelly MV40 Westerlands Cross Country Club 05:34:38
148 Duncan Davis MV40 Carnethy Hill RC 05:35:20
149 Katie Henderson F Deeside Runners 05:35:36
150 Sarah Dunn FV40 Deeside Runners 05:35:44
151 Roddy Cunningham M Westerlands Cross Country Club 05:36:20
152 Liam Coffey M Physio & Co 05:37:04
153 Allan Ferguson M Forfar Road Runners 05:37:22
154 Mark Midgley MV50 Bowland Fell Runners 05:38:12
155 Vicky Coy FV40 05:40:02
156 Wendy Dodds FV60 Clayton-le-Moors Harriers 05:40:58
157 Hazel Wright F Deeside Runners 05:40:58
158 Joanne Anderson FV40 Carnethy Hill RC 05:42:00
159 Stephen Popple MV50 Highland Hill Runners 05:42:51
160 Victor Belshaw MV50 Denbigh Harriers 05:42:51
161 Alan Manson MV50 Ochil Hill Runners 05:45:18
162 Craig Rozga MV40 Jura AC 05:46:12
163 Clare Oliffe F Dark Peak Fell Runners Club 05:47:56
164 Leyre Flores F Westerlands Cross Country Club 05:48:34
165 Padraig Muldoon MV50 ARMAGH A.C. 05:49:14
166 Declan McGrellis MV40 Lagan Valley Orienteers 05:50:22
167 David Allison MV50 North Yorks Moors AC 05:50:49
168 Paul Dudchenko MV50 Linlithgow AAC 05:52:14
169 Melanie Gaff F Wester Ross AC 05:52:15
170 Rachel Findlay-Robinson F Keswick AC 05:52:22
171 Helen Wise F Carnethy Hill RC 05:52:38
172 Gordon Eadie MV50 Carnethy Hill RC 05:53:01
173 Robert Alhadeff M Army 05:53:38
174 Alex McVey M Carnethy Hill RC 05:56:48
175 Stephen Lysaczenko MV50 North Devon RR 05:56:56
176 Stephen Johnston MV50 Milburn Harriers 05:59:08
177 Cristian Castiglioni MV40 TBA 05:59:25
178 Alison Ridyard FV40 05:59:26
179 Greg May M Todmorden Harriers & AC 05:59:29
180 Jennifer Ross F Glossopdale Harriers 06:00:25
181 Julie Gardner FV50 Macclesfield Harriers & AC 06:00:27
182 Lesley Clark FV40 Cosmic Hillbashers 06:00:37
183 Graeme Shaw MV40 Pocklington Runners 06:02:17
184 Alan Stone MV50 Mynyddwyr De Cymru (MDC) 06:03:21
185 Richard Scottney MV60 Pennine Fell Runners 06:04:10
186 Becki Law F Eryri Harriers 06:04:44
187 Dave Makin MV50 Achille Ratti Climbing Club 06:06:13
188 Frank Fielding MV60 Pennine Fell Runners 06:06:26
189 Ian Thurlbeck MV50 Westerlands Cross Country Club 06:06:38
190 Andrew Hearle MV60 Mercia Fell RC 06:06:39
191 Outi Kamarainen F Ilkley Harriers AC 06:07:05
192 Florence Haines F Ilkley Harriers AC 06:07:53
193 Sarah Haines FV50 Ilkley Harriers AC 06:07:53
194 Neil Gow M Jura AC 06:08:04
195 Mark Graham MV50 Cumberland Fell Runners 06:09:11
196 Stuart Scott M IMRA 06:09:38
197 Julie Spenceley FV40 06:10:35
198 Fionna Mackinnon FV40 Carnethy Hill RC 06:10:54
199 Ian Harryman MV40 Avon Valley Runners 06:12:08
200 Donna Claridge FV50 Dark Peak Fell Runners Club 06:12:14
201 Ben Beckwith M Todmorden Harriers & AC 06:12:41
202 Lucy Taylor F Army 06:12:43
203 Kate Ludley F Lonsdale Fell Runners 06:14:34
204 Stephen Woods MV50 Ambleside AC 06:15:36
205 Helen Cassidy FV40 Physio & Co 06:17:02
206 Bethan Nadin F Highland Hill Runners 06:17:25
207 Trevor Wilson MV50 Belfast Association Of Rockclimbers & Fellrunners 06:18:58
208 Tom Westgate MV50 Dark Peak Fell Runners Club 06:21:07
209 Nigel Morton MV40 06:21:33
210 Fraser Gibson M Carnethy Hill RC 06:21:41
211 John Jolly MV40 06:25:40
212 Dave Till MV50 Skye And Lochalsh Running Club 06:25:43
213 Harmen Jan Van Garderen MV50 Dutch Runners 06:26:42
214 Paul Booth MV40 Pennine Fell Runners 06:27:10
215 Stephen Harrison MV50 Islay 06:29:16
216 Adrian Baker MV50 Dark Peak Fell Runners Club 06:29:58
217 Tim Stephens M R'ADYS 06:31:06
218 Gregg Avery MV40 Goyt Valley Striders 06:32:17
219 David Dickson MV50 Westerlands Cross Country Club 06:36:18
220 Julian Carradice MV50 06:37:49
221 Sue Howarth FV50 Mercia Fell RC 06:37:49
222 Thomas Street MV40 North Ayrshire Athletics Club 06:45:33
223 George Scott MV60 Pennine Fell Runners 06:47:42
224 Alan Kenny MV60 Achille Ratti Climbing Club 06:47:44
225 George Douglas MV50 Westerlands Cross Country Club 06:49:03
226 Peter Midgley MV50 Westerlands Cross Country Club 06:49:54
227 Willie Gibson MV50 Carnethy Hill RC 06:50:03
228 Will Meredith MV40 Pennine Fell Runners 06:51:53
229 Magnus Bell M40 Islay 06:52:12
230 Paloma Heras F Carnethy Hill RC 06:55:27
231 Robert Taylor MV60 Pennine Fell Runners 07:01:55
232 Selwyn Wright MV60 Ambleside AC 07:03:29
233 Ian Page MV50 Wharfedale Harriers 07:04:38
234 Steve White MV50 Holcombe Harriers 07:05:18
235 Willy Kitchen MV50 Dark Peak Fell Runners Club 07:07:26
236 Sarah Smith FV50 Valley Striders AC 07:12:25
237 Karen Elvers FV40 Mynyddwyr De Cymru (MDC) 07:13:47
238 Jo Bowen FV40 Pennine Fell Runners 07:16:46
239 Tony Walne MV60 07:26:30
240 Philip Barnes MV50 Pennine Fell Runners 07:48:28
241 Chris Lamb MV50 Jura AC 07:51:06
242 Stewart Barrie MV50 Hunters Bog Trotters Dnf
243 Ewan Jelly M Perth Road Runners Dnf
244 Chris Robertson M HAC Dnf
245 Benedict Freely M Dnf
246 Dave Lockwood MV70 Dark Peak Fell Runners Club Dnf
247 David Clark MV40 Cosmic Hillbashers Dnf
248 Glyn Jones Mv60 Gallows Dnf
249 Gareth Jones MV60 Mynyddwyr De Cymru (MDC) Dnf
250 Mick Robinson MV50 Notts AC Dnf
251 Roger Ashby MV70 Pennine Fell Runners Dnf
252 James Callender M Westerlands Cross Country Club Dnf
253 Louise Beetlestone F Eryri Harriers Dnf
254 Alan Gilkison MV40 Westerlands Cross Country Club Dnf
255 John Hewitt MV50 Glossopdale Harriers Dnf
256 Paul Rowland MV50 Pennine Fell Runners Dnf