Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

19/11/2016 – Tour Of Pendle





  
Pos Name Category Club Time
1 Jack Wood M Ilkley H 02:39:30
2 Karl Gray M45 Calder Valley FR 02:39:40
3 Sam Watson M Wharfedale H 02:40:02
4 Luke Maude M Barlick FR 02:45:27
5 Thomas Corrigan M Barlick FR 02:46:50
6 Nat Winfield M Pennine FR 02:50:26
7 Graeme Brown M40 Todmorden H 02:53:43
8 John Whiteside M Trawden AC 02:54:29
9 Ian Holmes M50 Bingley H 02:55:50
10 Tom Addison M Helm Hill 02:56:53
11 Oliver Barnes M U/A 02:57:11
12 Ross Bibby M Valley Striders 02:58:16
13 Phil Livermore M North Leeds FR 02:58:55
14 Nicholas Charlesworth M50 Wharfedale H 02:59:05
15 Julian Goudge M45 Chorley AC & Tri 02:59:10
16 Mark Irving M Bowland FR 02:59:34
17 Peter Coates M40 CleMH 02:59:42
18 Mark Taylor M45 U/A 02:59:50
19 Daniel Shaw M Holmfirth H 03:00:35
20 Dave Motley M CleMH 03:01:02
21 Paul Carman M Ilkley H 03:01:06
22 David Bagot M CleMH 03:01:31
23 John Shuttleworth M40 U/A 03:01:44
24 James Williamson M Trawden AC 03:01:48
25 Sam Downey M FRA 03:01:57
26 Andrew Laycock M CleMH 03:02:08
27 Richard Smith M Endurance Store 03:02:40
28 Chris Balderson M50 Bowland FR 03:02:45
29 Paul Swindles M Pennine 03:02:50
30 Lawrence Eccles M Penny Lane Striders 03:03:33
31 Philip Hewitt M Holmfirth H 03:05:28
32 Mark O’Connor M Calder Valley FR 03:06:17
33 Ben Sheppard M40 Ilkley H 03:07:06
34 Adam Hayden M London Fields Tri 03:07:13
35 Mark Walsh M45 Darwen D 03:07:20
36 David Driver M Wharfedale H 03:08:22
37 Jim Garside M45 Trawden AC 03:08:24
38 Craig Stansfield M45 Rossendale H 03:08:37
39 Lyndon Ashley M45 Esk Valley FC 03:09:20
40 Andrew Orr M45 CleMH 03:09:41
41 Steve Turland M45 Ilkley H 03:09:44
42 Mark Wildsmith M40 Settle H 03:09:58
43 Gareth Jackson M40 Rossendale H 03:10:08
44 Joseph Hobbs M Lonsdale FR 03:10:09
45 Carl Helliwell M40 CleMH 03:10:15
46 Connor Carson M45 Kenilworth R 03:10:24
47 Dave Soles M50 Pennine 03:11:06
48 Dave Garner M45 Todmorden H 03:11:10
49 Mark Whittaker M40 U/A 03:11:30
50 Ronnie Turner M55 Rossendale H 03:11:32
51 David Benitez M U/A 03:11:43
52 Chris Snell M CleMH 03:11:46
53 Ian Willis M40 Keighley & Craven 03:12:38
54 Andrew Britton M40 Idle AC 03:12:56
55 John Firth M U/A 03:13:01
56 Ian Warhurst M55 Pennine FR 03:13:08
57 Tom Priestley M North Leeds FR 03:13:48
58 Dwane Dixon M40 Todmorden H 03:13:51
59 Andrew Morley M40 Swinton RC 03:14:19
60 Leigh Warburton M55 Bowland FR 03:14:54
61 Richard Stevenson M40 CleMH 03:14:59
62 James Clark M Pudsey Pacers 03:15:06
63 Lorraine Slater W45 Barlick FR 03:15:07
64 Al Smithson M Mersey Tri 03:15:23
65 Rory Harris M U/A 03:15:25
66 Darren Fishwick M45 Chorley AC & Tri 03:15:35
67 Barry Scott M40 Wharfedale H 03:15:42
68 Craig Neville M45 FRA 03:15:58
69 Tom Beebe M40 Barlick FR 03:16:09
70 Nina Walkingshaw W Howgill H 03:16:11
71 Mick Dobson M45 Trawden AC 03:16:37
72 George Chilcott M U/A 03:16:54
73 Iain Powell M40 Calder Valley FR 03:17:18
74 Dave Copping M50 Keighley & Craven 03:17:26
75 Dominic Raby M40 Chorley AC & Tri 03:18:05
76 Pete Dimitrijevic M40 Wharfedale H 03:18:08
77 Toby Evans M45 Rossendale H 03:19:10
78 Dominic Carr M40 CleMH 03:19:14
79 Carol Morgan W40 Nidd Valley 03:19:30
80 David Edmondson M45 Trawden AC 03:20:41
81 Martin Terry M55 CleMH 03:20:46
82 Jane McCarthy W40 Ilkley H 03:20:51
83 Tom Pape M40 Dark Peak FR 03:21:00
84 Matthew Warters M U/A 03:21:08
85 Declan O’Duffy M55 Bowland FR 03:21:37
86 Albert Sunter M55 Horwich RMI 03:21:39
87 Kirsty Hewitson W40 Dark Peak FR 03:21:48
88 Daniel Miller M Endurance Store 03:22:11
89 David McGuire M45 Wharfedale H 03:22:44
90 David Anderson M40 Pudsey & Bramley 03:22:52
91 Andrew Armstrong M45 CleMH 03:22:53
92 Ralph Baines M45 CleMH 03:22:53
93 Joe Atherton M Keighley & Craven 03:23:12
94 Dick Waddington M45 Ilkley H 03:23:13
95 Allan McKeown M40 Bowland FR 03:23:15
96 Chris Swinson M U/A 03:23:17
97 Andrew Priory M45 CleMH 03:23:19
98 David Ralphs M55 Newburgh N 03:23:48
99 Jordan Mullinger W Holmfirth H 03:24:14
100 David Harrison M50 Dark Peak FR 03:24:42
101 Daniel Vencovsky M U/A 03:24:50
102 Ben Crowther M40 Todmorden H 03:24:55
103 Steve Rhodes M50 U/A 03:25:15
104 Clark Hind M Holmfirth H 03:25:17
105 Wayne Collins M40 U/A 03:25:37
106 Darren Sheppard M45 Framlingham Flyers 03:25:52
107 Dan Stewart M45 Holmfirth H 03:25:55
108 Peter Stephens M Bingley H 03:26:14
109 Tim Boland M40 Holcombe H 03:26:24
110 Simon Vallance M50 Valley Striders 03:26:29
111 Darren Graham M45 Todmorden H 03:26:31
112 John Boothman M50 Barlick FR 03:27:00
113 Steve Jackson M60 Horwich RMI 03:27:00
114 Iain Gibbons M40 Ilkley H 03:27:06
115 Rob Carr M Wharfedale H 03:27:07
116 John Levick M50 Holmfirth H 03:27:13
117 John Greenwood M40 U/A 03:27:29
118 Aidan Curley M40 Abbey Runners 03:27:59
119 Stephen Whitaker M50 FRA 03:28:22
120 Matt Fawthrop M Rossendale H 03:28:25
121 David Whitfield M40 U/A Skipton 03:28:26
122 David Murphy M45 Rossendale H 03:28:37
123 Stephen Shorrock M U/A 03:28:43
124 Bevan Adams M45 Retford AC 03:28:45
125 Marcel Ellison M Rossendale H 03:28:51
126 Kieran Horrigan M55 FRA 03:28:54
127 Ivan Whigham M50 CleMH 03:30:15
128 Martin Farrar M50 Wharfedale H 03:30:33
129 Craig Storozuk M Trawden AC 03:30:35
130 Jason Ellis M40 Esk Valley FC 03:30:43
131 Lynne Clough W45 Chorley AC & Tri 03:30:56
132 Jarrod Homer M45 Wilmslow RC 03:31:02
133 Robert Sharkey M Lostock AC 03:31:08
134 Stuart Lewis M40 U/A 03:31:10
135 Martin Haworth M U/A 03:31:11
136 Michael McKenna M65 Dallam RC 03:31:12
137 Crispin Halsall M45 Bowland FR 03:31:28
138 Carl Hitchens M50 Bingley H 03:31:32
139 Mark Wharton M50 Calder Valley FR 03:31:57
140 Mick Procter M50 U/A 03:32:08
141 James Morrison M Tiverton H 03:32:24
142 Tony Thorton M45 Settle H 03:32:25
143 Peter Jackson M55 Barlick FR 03:32:33
144 Chris Funnell M50 CleMH 03:32:38
145 John Lunvigsen M55 Wakefield Tri 03:32:48
146 Richard Campbell M40 Rossendale H 03:33:15
147 Chris Usher M40 Newburgh N 03:33:37
148 Josie Greenhalgh W40 Horwich RMI 03:34:03
149 Paul Hindle M50 Wharfedale H 03:34:11
150 Charles Morris M Thames H & H 03:34:16
151 Robert Halstead M55 Todmorden H 03:34:41
152 Paul Wright M50 Ambleside AC 03:35:00
153 Steve White M50 Holcombe H 03:35:08
154 Brian Hickey M50 U/A 03:35:20
155 Daniel Greenwood M40 Meltham AC 03:35:24
156 Lio Achard M45 Horsforth H 03:36:44
157 Martin Gardiner M40 Team KOM 03:37:00
158 Steve Wathall M55 Retford AC 03:37:34
159 Natalie Murphy W45 Rossendale H 03:37:51
160 David Fountain M Harrogate H 03:38:16
161 Greg Carns M45 St. Helens Sutton 03:38:27
162 Philip Hobbs M50 Holmfirth H 03:39:40
163 Michael Clayton M Liverpool RC 03:39:52
164 John Appleby M55 Holcombe H 03:39:53
165 Angela Paxton W50 Keighley & Craven 03:39:53
166 Samantha Crofts W45 Rossendale H 03:39:54
167 Jason Stott M45 Pennine 03:39:57
168 John Thompson M45 Newburgh N 03:40:05
169 Daniel Bolton M40 Trawden AC 03:40:12
170 Martin Hancock M45 Skipton AC 03:40:27
171 Maria Cook W40 Parbold PP 03:40:32
172 Jeffrey Pickup M65 CleMH 03:40:38
173 David Ward M40 Rossendale H 03:40:58
174 Glen Goodwin M50 Accrington RR 03:41:20
175 Steve Haswell M45 Morpeth H 03:41:25
176 Stephen Bark M40 Skegness & District 03:41:30
177 Tony Shepherd M50 Wharfedale H 03:41:44
178 Mark Nutter M55 CleMH 03:42:03
179 Rhys Cope M Rossendale H 03:42:05
180 Jake Ackroyd M Calder Valley FR 03:42:14
181 Keith Holmes M60 Dark Peak FR 03:42:26
182 Garry Hodgkinson M45 Calder Valley FR 03:42:49
183 Peter Hampshire M40 Pensby R 03:43:18
184 Daniel Hurd M U/A 03:43:52
185 Nicholas Blunt M45 U/A 03:44:26
186 Craig Greenhough M45 Blackburn H 03:44:44
187 Pete Booth M65 CleMH 03:45:12
188 Dave Pickering M50 Retford AC 03:45:20
189 Simon Conroy M40 Dark Peak FR 03:45:23
190 Adrian Walker M50 Settle H 03:45:25
191 Natasha Fellowes W45 Chorley AC & Tri 03:45:32
192 Kieran Carr M70 CleMH 03:45:37
193 Jean Powell W45 Wharfedale H 03:45:47
194 Amy Freeman W Darwen D 03:46:00
195 Ollie Roberts M Pudsey Pacers 03:46:02
196 Neil Garrido M U/A 03:46:02
197 Nick Andralojc M55 Harrogate H 03:46:07
198 David Cowburn M40 U/A 03:46:13
199 Adam Wallwork M Trawden AC 03:46:26
200 Justin Bramall M U/A 03:46:40
201 Chris Chilton M U/A 03:47:47
202 Anthony Costello M50 Calder Valley FR 03:48:42
203 Neil Wallace M40 Pudsey & Bramley 03:48:47
204 Tim Brooks M45 Calder Valley FR 03:48:49
205 Steven Duncan M U/A 03:48:52
206 Andrew Bryan M45 U/A 03:49:07
207 Matthew Wilcock M45 Trawden AC 03:49:22
208 Adam Greenwood M U/A 03:49:45
209 Simon Chandler M Wetherby Runners 03:50:07
210 Jed Field M40 Horsforth Fellandale 03:50:56
211 William Taylor M50 Rossendale H 03:51:22
212 Elliot Skorupa M Rossendale H 03:51:25
213 Mark Culshaw M45 Newburgh N 03:51:30
214 Abigail Thompson W Rossendale H 03:52:04
215 Michael Bourne M50 Dark Peak FR 03:52:19
216 Andrew Price M Baildon R 03:52:49
217 Alastair Hodgson M U/A 03:53:26
218 Logan Anderson M45 Holmfirth H 03:53:38
219 Kevin Smith M50 Darwen RG 03:53:42
220 Richard Buckle M45 LBT 03:53:49
221 Toby Sydes M45 Calder Valley FR 03:54:10
222 Bill Crowther M50 U/A 03:54:50
223 Stephen Dixon M60 Valley Striders 03:54:58
224 Susie Pedder W40 Trawden AC 03:55:01
225 Andrew Braithwaite MV40 Trawden AC 03:55:08
226 Joe Mellor M50 Leeds & Bradford Tri 03:55:36
227 Emil Andrews M40 Pudsey & Bramley 03:55:40
228 Bartosz Sibilak M U/A 03:56:31
229 Mike Symons M45 Manchester YMCA H 03:56:33
230 Neil Smith M40 Trawden AC 03:56:38
231 Jennifer Garside W40 Trawden AC 03:57:24
232 Stuart Russell M40 Liverpool RC 03:57:30
233 Bridget Collier W45 Parbold PP 03:57:48
234 Neil Hill M45 Stadium R 03:58:08
235 Steven Weston M45 Ilkley H 03:58:33
236 Jamie McIlvenny M Trawden AC 03:58:39
237 Simon Fisher M40 Calder Valley FR 03:59:07
238 Chantal Busby W45 Ilkley H 03:59:11
239 Bill Beckett M50 Chorley AC & Tri 03:59:27
240 Mark Rogerson M Settle H 04:00:42
241 Andy Graham M Trawden AC 04:01:04
242 Richard Mackey M FRA 04:01:06
243 Russell Fairhurst M50 Keighley & Craven 04:02:06
244 Jonathan Lane M45 Wharfedale H 04:02:16
245 Mick Brankin M45 U/A 04:02:23
246 Stephen Lysaczenko M50 North Devon RR 04:02:45
247 Geoff Smith M40 CleMH 04:03:01
248 Garth De Roux M40 Horsforth H 04:03:22
249 Paul Calderbank M55 Ilkley H 04:03:38
250 Edward Lesniak M60 Achilli Ratti CC 04:03:49
251 Mark Shuttleworth M45 Lostock AC 04:04:23
252 Kate Mansell W45 Todmorden H 04:04:50
253 Robin Gray M50 Todmorden H 04:04:50
254 Peter Wardale M55 U/A 04:05:00
255 Andrew Callcott M50 Derwent Valley RC 04:06:13
256 Roy Davidson M55 Rossendale H 04:06:22
257 William Lowe M55 Rossendale H 04:06:23
258 Paul Sessford M45 Keighley & Craven 04:06:49
259 Simon Broughton M45 U/A 04:07:02
260 Paul Whittle M45 Newburgh N 04:07:39
261 Michael Alexander M Barlick FR 04:07:46
262 Edwin Tate M40 U/A 04:08:04
263 Mark Checkley M50 Lostock AC 04:09:05
264 Laurence Ormerod M55 Settle H 04:09:10
265 Trevor Matty M50 Dark Peak FR 04:09:15
266 Mike Ernill M45 Lostok AC 04:09:21
267 Colin Woolford M40 CleMH 04:09:31
268 Sharon Hudson W45 Keighley & Craven 04:09:36
269 Fred Duenbier M60 Newburgh N 04:10:14
270 Martin Smillie M55 FRA 04:10:37
271 Calvin Ferguson M Calder Valley FR 04:10:44
272 John mcDonald M50 Trawden AC 04:10:47
273 Michelle Fuller W45 Todmorden H 04:11:55
274 Martyn Stocker M Ilkley H 04:12:04
275 Fran Walker W45 Tri Rivington 04:12:33
276 Simon Bourke M50 U/A 04:12:56
277 Patrick Phelan M50 U/A 04:13:29
278 Chris King M45 Queensbury RR 04:14:25
279 Matt House M Keighley & Craven 04:17:52
280 Chris Small M Horsforth Fellandale 04:18:05
281 Caroline Thomas W Horsforth H 04:18:10
282 Jim Maxfield M65 Newburgh N 04:18:40
283 Amelia Hunt W Goyt Valley Striders 04:19:38
284 Ian Clarkson M50 Blackburn H 04:19:49
285 Duncan Marsh M45 Dark Peak FR 04:20:16
286 Andrew Meek M50 Calder Valley FR 04:20:18
287 Mary Edgerton W55 Pennine 04:20:54
288 Rod Sutcliffe M65 Calder Valley FR 04:21:58
289 Mark Storey M45 Trawden AC 04:22:20
290 Martin Brady M50 CleMH 04:22:25
291 Karen Hood W Skipton AC 04:22:47
292 Gary Walker M55 FRA 04:23:40
293 Paul Hunt M50 Goyt Valley Striders 04:24:36
294 Sarah Helliwell W CleMH 04:24:42
295 Louise Greenwood W45 Todmorden H 04:24:45
296 Paul Swyers M50 Radcliffe 04:25:42
297 Matt Field M45 Leeds&BradfordTri 04:28:35
298 Steven Jones M50 Dark Peak FR 04:31:15
299 Wally Coppelov M55 Newburgh N 04:33:22
300 Nick Harris M65 Rossendale H 04:36:16
301 Roger Wilkinson M45 U/A 04:36:20
302 Alan Turner M50 Keighley & Craven 04:38:13
303 Anne Milner W45 Wharfedale H 04:38:13
304 Jim Masters M Wye Valley R 04:38:22
305 Bee Masters W U/A 04:38:23
306 Sarah Smith W50 Valley Striders 04:38:46
307 Martin F. Walsh M70 Bowland FR 04:41:30
308 Kirsy-Jane Birch W Macclesfield H 04:42:09
309 David Alexander M45 Settle H 04:42:10
310 Lucy Stephenson W Pennine 04:42:12
311 David Greenwood M55 Rossendale H 04:42:14
312 Rose George W45 Kirkstall H 04:42:17
313 Patrick Garland M50 U/A 04:42:21
314 Paul Wilson M55 Wharfedale H 04:43:03
315 Andrew Biddle M60 Rossendale H 04:43:42
316 Ian Cross M50 NYP Tri 04:47:44
317 Thomas Hall M U/A 04:49:00
318 Michelle Spencer W40 Southport Waterloo 04:49:25
319 Paul Wildgoose M40 Rossendale H 04:49:30
320 Darren Baker M45 FRA 04:49:36
321 Wayne Walsh M55 Bowland FR 04:49:49
322 Raj Madhas M50 Wharfedale H 04:53:04
323 Roz Massey W Totley AC 04:54:35
324 Mark Buskwood M50 Totley AC 04:54:36
325 Tanya Nicholson W45 U/A 04:56:54
326 Ian France M50 Bowland FR 05:00:12
327 Sarah Chippendale W U/A 05:03:34
328 Tamsin Cooke W Calder Valley FR 05:10:25
329 James Cooke M Calder Valley FR 05:10:25
330 Rhys Feeney M U/A 05:26:13