Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

11/09/2016 – Yorkshireman Off Road Half





  
Pos Name Category Club Time
1 Michael Malyon M Baildon Runners 01:49:06
2 Stuart Carmichael MV40 East Hull Harriers & AC 01:49:22
3 Colin Walker MV40 Pudsey & Bramley AC 01:49:24
4 Jonathan Collins MV40 Stainland Lions RC 01:49:35
5 Rob Furness M FRA 01:51:14
6 Paul Senior MV40 Stainland Lions RC 01:57:48
7 Richard Stevenson MV40 Clayton-le-Moors Harriers 01:59:01
8 Leigh Hinchliffe MV40 Pudsey Pacers RC 02:04:28
9 Martin Hartley M FRA 02:04:57
10 Peter Gallagher MV40 Baildon Runners 02:05:02
11 David Oldfield M Harrogate Harriers & AC 02:05:44
12 Helen Livingstone FV50 Leeds Bradford Triathlon Club 02:08:32
13 Craig Lammas MV40 Oswestry Olympians 02:08:32
14 Ben Ayres MV40 Stadium Runners 02:09:18
15 David Webb MV40 Stainland Lions RC 02:09:28
16 Andy Earnshaw MV40 Stainland Lions RC 02:09:45
17 Dan Pope M Calder Valley Fell Runners 02:10:05
18 Paul Gaile MV50 Pudsey Pacers RC 02:10:11
19 Stephen Booth MV50 02:11:22
20 Simon Hanson MV40 02:11:24
21 Duncan Marlow MV40 Askern District AC 02:11:37
22 Simon Rayner MV40 Danum Harriers 02:11:50
23 Ben Watson MV40 Baildon Runners 02:12:13
24 Gavin Lamb M Ilkley Harriers AC 02:12:20
25 Dominic Hirst MV40 02:12:28
26 Peter May MV50 Queensbury RC 02:12:50
27 Antony Limbert M 02:13:03
28 Melanie Blackhurst FV50 Todmorden Harriers & AC 02:13:34
29 Andy Carter MV50 Kirkstall Harriers 02:13:35
30 Dougie Zinis M Calder Valley Fell Runners 02:14:12
31 Craig Storozuk M Trawden AC 02:15:22
32 Jeffrey Pickup MV60 Clayton-le-Moors Harriers 02:15:32
33 Matt Thornton M Queensbury RC 02:15:37
34 Kirsty Allen FV40 Baildon Runners 02:15:43
35 Martin Hutchinson MV40 Dundee Road Runners AC 02:16:02
36 Paul Carter MV40 02:16:05
37 Ian Patchett MV50 Abbey Runners Leeds 02:16:09
38 Anna Keys F Pudsey Pacers RC 02:16:12
39 James Penson MV40 Stainland Lions RC 02:16:31
40 William Rushworth M Stainland Lions RC 02:17:06
41 Derek Doyle MV40 Stainland Lions RC 02:17:25
42 Allison Skillicorn F 02:17:27
43 John Ingles MV40 Stainland Lions RC 02:17:29
44 Kate Bell FV40 North Leeds Fell Runners 02:17:53
45 Brian Horsley MV60 Calder Valley Fell Runners 02:18:10
46 Sean Brennan MV40 Knaresborough Striders 02:19:53
47 Angela Pattinson FV40 Horsforth Harriers 02:20:03
48 Richard Pattinson MV50 Horsforth Harriers 02:20:04
49 Jonathan Sinclair MV50 Ilkley Harriers AC 02:20:39
50 Peter Burgon MV50 Lincoln & District RRC 02:20:42
51 Raymond McArthur MV60 Meltham AC 02:21:20
52 Nicola Carter FV40 Knaresborough Striders 02:21:37
53 Peter White MV40 Wharfedale Harriers 02:21:41
54 Rob Cunningham M Ilkley Harriers AC 02:21:48
55 Christian Hosker M Otley AC 02:22:41
56 Charlie Rowat M 02:22:42
57 Matt Rowat M 02:22:44
58 Pete Cornish MV50 02:22:52
59 David Hutchings MV40 Stainland Lions RC 02:22:56
60 John Foulds MV50 Northern Veterans AC 02:23:15
61 Chris Hall M Stainland Lions RC 02:23:17
62 Sara Abbott F Keighley & Craven AC 02:23:21
63 Richard Foster M North Leeds Fell Runners 02:23:27
64 Shona Stone FV40 Bingley Harriers & AC 02:23:36
65 Stephen White MV60 Trawden AC 02:24:36
66 Aidan Curley MV40 Abbey Runners Leeds 02:24:39
67 Kerrie Bretherton FV40 Trawden AC 02:25:22
68 Catherine Holden FV40 02:25:25
69 Stacey Cleal FV40 Queensbury RC 02:25:26
70 Matthew Wilcock MV40 Trawden AC 02:26:29
71 Karen Hood F Skipton AC 02:26:33
72 Dan Timbers MV40 02:26:58
73 David Culpan MV50 Calder Valley Fell Runners 02:27:00
74 Neil Fairburn MV50 Baildon Runners 02:27:07
75 Joe Llewellyn M Vote Leave 02:27:21
76 Pete Potter M Bolton Metro Triathlon Club 02:27:23
77 Will Buckton M Settle Harriers 02:27:28
78 Emma Dodd F Wharfedale Harriers 02:27:51
79 Stuart Preston M Keighley & Craven AC 02:28:06
80 Tony Shepherd MV50 Wharfedale Harriers 02:28:30
81 Martin Gebbett MV50 Horsforth Fellandale Club 02:28:37
82 Richard Hobson MV50 Abbey Runners Leeds 02:29:37
83 Fraser Kerr MV50 02:29:41
84 Frank Montgomery MV40 02:29:49
85 Lucy Beresford F Trawden AC 02:30:05
86 Chris King MV40 FRA 02:30:42
87 Andrew Baird MV40 Stainland Lions RC 02:30:47
88 Vicky Heys FV40 Clayton-le-Moors Harriers 02:31:29
89 Gill Dickson FV40 Calder Valley Fell Runners 02:31:29
90 Richard Nixon MV40 Saltaire Striders 02:31:32
91 Nick Dewell MV40 Keighley & Craven AC 02:32:44
92 Timothy Bagguley M Newark AC 02:32:47
93 Steve Hallam MV50 Stainland Lions RC 02:33:05
94 Ben Farrar M Keighley & Craven AC 02:33:40
95 Ian Russell M 02:33:59
96 Paul Galloway M 02:34:10
97 Michael Dimuantes M 02:34:12
98 Karen Sinkinson FV50 Holmfirth Harriers AC 02:35:00
99 Gloria Ayuso FV40 Calder Valley Fell Runners 02:35:12
100 Tom Paget M Leeds & Bradford TC 02:36:35
101 Caroline Clarke FV50 Pudsey Pacers RC 02:37:04
102 Sonia Pascal FV40 02:37:09
103 Helen Waddington FV40 Ilkley Harriers AC 02:37:36
104 David Gorman MV50 Skipton AC 02:37:55
105 Sally Chesworth FV50 Todmorden Harriers & AC 02:37:57
106 Angela Shian F Clayton-le-Moors Harriers 02:38:53
107 Barbara Savage FV50 Clayton-le-Moors Harriers 02:40:24
108 Ruth Joyce FV40 Trawden AC 02:40:24
109 Matthew Annison M Todmorden Harriers & AC 02:40:47
110 Claire Berry F Spenborough & District AC 02:40:53
111 Raymond Mooney MV50 Stainland Lions RC 02:40:58
112 Kevin Mcgilvray MV60 Rochdale Harriers & AC 02:41:11
113 Ann-Marie Mcgilvray FV50 Rochdale Harriers & AC 02:41:13
114 John Lavelle MV50 Rossendale Harriers & AC 02:41:14
115 Martin Love MV50 Saltaire Striders 02:41:16
116 Neil Reed MV50 Otley AC 02:41:22
117 Gerry Banham MV50 Stainland Lions RC 02:41:30
118 Helen Flage FV40 Calder Valley Fell Runners 02:41:52
119 Igs Robun MV40 Saltaire 02:42:25
120 Laura Woodhead F Horsforth Fellandale Club 02:42:30
121 Ian Rodgers MV40 02:42:41
122 Richard Newman MV60 Bingley Harriers & AC 02:43:22
123 Iain McKenna M 02:44:08
124 Richard Oldfield MV40 02:44:57
125 David Greenwood MV55 Rossendale Harriers & AC 02:45:00
126 Tania Blackburn FV40 02:45:02
127 Nicki Cartwright F Stainland Lions RC 02:45:35
128 Jonny Cartwright MV40 Stainland Lions RC 02:45:38
129 John McDonald MV50 Trawden AC 02:46:11
130 Richard Hindle MV60 Keighley & Craven AC 02:46:37
131 Margaret Bluer FV50 Royton RR 02:46:40
132 Mandy Bannister FV50 Pudsey Pacers RC 02:46:58
133 Petra Chapman Gibbs FV40 Knavesmire Harriers 02:48:15
134 Sue Lawty FV60 02:49:14
135 Andrew Smith MV40 Queensbury RC 02:50:10
136 Amanda Harrison FV40 Keighley & Craven AC 02:50:22
137 Andrew Biddle MV60 Rossendale Harriers & AC 02:51:31
138 Andy Chapman Gibbs MV40 Knavesmire Harriers 02:51:33
139 Nathan Scotford M 02:51:37
140 Martin Grenfell M 02:51:41
141 Maxwell Smyth MV50 Dragons RC 02:52:25
142 Fran Walker FV40 FRA 02:52:32
143 Ellie Clement FV40 Baildon Runners 02:52:44
144 Kate Limbert FV40 02:52:52
145 Sarah Temple F 02:52:53
146 Helen Baranowski F 02:52:55
147 Sharon Marlor-Gage FV40 Stainland Lions RC 02:53:23
148 Kate Pope FV40 Calder Valley Fell Runners 02:53:25
149 Tracey Barker FV40 Settle Harriers 02:56:15
150 Mark Walsh MV50 Manchester Triathlon 02:56:18
151 Eileen McDonach FV40 Calder Valley Fell Runners 02:56:25
152 Susan Lawrence F 02:56:35
153 Sara Richard FV40 Otley AC 02:56:52
154 Alan Turner MV50 Keighley & Craven AC 02:57:43
155 Laoigh Walsh M Manchester Triathlon 02:57:46
156 Chris Burrell MV50 Halifax Harriers & AC 02:58:35
157 Geoff Perigo MV50 Baildon Runners 02:58:54
158 David Cooper MV40 Pudsey Pacers RC 02:59:08
159 Jenny Cooper FV40 Pudsey Pacers RC 02:59:12
160 Darren Longhorn MV40 Saltaire Striders 02:59:32
161 Carolyn Shimwell F Calder Valley Fell Runners 02:59:51
162 Jocasta Fletcher FV40 Calder Valley Fell Runners 03:00:09
163 Paul Adamson M 03:01:11
164 Noel Akers MV50 Eccleshill Road Runners 03:01:13
165 Paula Pickersgill FV40 Stainland Lions RC 03:01:15
166 Debbie Rycroft FV40 Pocklington Runners 03:02:38
167 David Harries M Trawden AC 03:03:47
168 Vikki Holbrook FV40 Heptonstall Hurriers 03:12:47
169 Tony Dimuantes MV60 03:12:50
170 Bev Eastwood FV50 03:12:54
171 Karen Thrippleton FV50 Trail Running Association 03:12:59
172 John Rushworth MV40 Stainland Lions RC 03:13:01
173 Val Lawson FV50 Peel Road Runners 03:13:28
174 Terry Marlor-Gage MV50 Stainland Lions RC 03:14:36
175 Tony Pummell MV60 03:18:30
176 Harry Johnson MV60 FRA 03:20:58
177 Clare Louise Clarke FV50 Calder Valley Fell Runners 03:22:20
178 Martinus Bijl MV60 Bingley Harriers & AC 03:22:48
179 Alistair Gavins MV50 Keighley & Craven AC 03:23:30
180 Victoria Wadsworth FV40 Keighley & Craven AC 03:23:30
181 Roger Timbers MV60 03:23:47
182 Elina Nhinda-Latvio FV40 Calder Valley Fell Runners 03:25:30
183 Angela Richards FV50 Calder Valley Fell Runners 03:26:27
184 Claire Whittaker FV40 Rossendale Harriers & AC 03:28:10
185 Kathy Bridge FV40 Rossendale Harriers & AC 03:29:05
186 Glenn Thornton MV60 Queensbury RC 03:29:49
187 Fiona McArthur FV60 Meltham AC 03:32:18
188 Ruth Thompson-Davies F Calder Valley Fell Runners 03:35:11
189 Adrienne Preston FV40 Keighley & Craven AC 03:36:26
190 Peter Mitchell MV70 Keighley & Craven AC 03:36:50
191 Helen Cawkwell FV50 Keighley & Craven AC 03:36:50
192 Kev Kendal MV40 Howgill Harriers 03:45:18
193 Andrew McEvoy MV50 Fetcheveryone RC 03:45:24
194 Julia Easter FV40 03:45:30
195 Claire Trinder FV40 Stockport Harriers & AC 03:45:33
196 Diane Allingan FV50 Royton RR 03:48:05
197 John Hardiman MV40 03:48:45
198 Natalie Yates-Bolton FV40 Royton RR 03:48:55
199 Sarah Butler FV40 Royton RR 03:50:43
200 Tony Hunking MV60 Saddleworth Runners 03:53:09
201 Kelly Adamson F 04:03:32
202 Anne Akers FV50 Eccleshill Road Runners 04:12:48
203 Elizabeth Barlow FV40 Keighley & Craven AC 04:23:02
204 Andrew Falkingbridge MV40 Stainland Lions RC Disq
205 Marc Sennett M Wharfedale Harriers Dnf
206 Richard Lund MV50 Keighley & Craven AC Dnf
207 Charlie Boyce MV50 Calder Valley Fell Runners Dnf
208 Richard Harwood MV40 FRA Dnf
209 Laura Davies F Kirkstall Harriers Dnf