Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

17/07/2016 – Kentmere Horseshoe





  
Pos Name Category Club Time
1 Morgan Donnelly MV40 Borrowdale Fell Runners 01:34:47
2 Chris Arthur M Bowland Fell Runners 01:34:48
3 Michael Ainsworth M Helm Hill Runners 01:35:51
4 George Foster M Ambleside AC 01:36:26
5 Mark McGoldrick M Wharfedale Harriers 01:36:54
6 Tim Cowin MV40 Helm Hill Runners 01:39:52
7 Harvey Lord M Black Combe Runners 01:39:56
8 Joshua Jardine MU23 01:41:17
9 Charlie Lowther M Eden Runners 01:41:39
10 Neal Crampton M Pudsey & Bramley AC 01:41:49
11 Derek Hurton MV40 Eden Runners 01:41:58
12 Nigel Wood MV40 Helm Hill Runners 01:43:01
13 Simon Pymm M Horwich RMI Harriers 01:43:19
14 Peter Davies M Dark Peak Fell Runners Club 01:43:33
15 Antony Meanwell MV40 Borrowdale Fell Runners 01:44:04
16 Alex Hinchcliffe MU23 Helm Hill Runners 01:45:03
17 Mark Irving M Bowland Fell Runners 01:45:20
18 James Byrne MV40 Ambleside AC 01:45:22
19 David Milliken MV50 Horwich RMI Harriers 01:45:29
20 Matt Reedy MV40 Ambleside AC 01:45:51
21 Jim O'Hara M Helsby (BICC) RC 01:46:10
22 Tom Bush M Pennine Fell Runners 01:46:16
23 Jonathan Powell M Altrincham & District AC 01:48:29
24 Andrew Wainwright MV40 01:48:50
25 Rick Stuart MV50 Helm Hill Runners 01:48:52
26 Nick Barber MV40 Todmorden Harriers & AC 01:49:49
27 Mark Burton MV40 Pennine Fell Runners 01:49:58
28 Samuel Harrison M Bowland Fell Runners 01:50:04
29 Darren Fishwick MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 01:50:09
30 Kieran Davis M Erewash Valley RC 01:50:18
31 Craig Burrow MV40 Helm Hill Runners 01:50:22
32 Paul Rowley M Pennine Fell Runners 01:50:29
33 Richard Talbot M Ambleside AC 01:50:42
34 Dominic Raby MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 01:50:58
35 James Harris M Team KOM 01:51:05
36 Noah Hurton MU23 Eden Runners 01:51:14
37 Rob Harper MV40 Kendal AAC 01:51:28
38 Sean Bolland MV40 Bowland Fell Runners 01:52:31
39 Virgil Barton MV40 Mercia Fell RC 01:52:35
40 Matthew Hulley MV40 Pennine Fell Runners 01:52:54
41 Lee Knight M Ambleside AC 01:53:26
42 Neil Walker M Altrincham & District AC 01:54:02
43 Thomas Harkin MV40 01:54:18
44 Andy Ford M Horwich RMI Harriers 01:54:22
45 John Millen MV40 Black Combe Runners 01:55:24
46 Peter German M Helm Hill Runners 01:56:01
47 Michael Walker M Barnet & District AC 01:56:04
48 Ben Grant MV60 Harrogate Harriers & AC 01:56:08
49 Adam Oliver M Helm Hill Runners 01:56:35
50 Shaun Jackson MV40 Altrincham & District AC 01:56:44
51 Karl Mason M Helm Hill Runners 01:56:46
52 Nina Walkingshaw F Howgill Harriers 01:57:09
53 Tom Pape MV40 01:57:11
54 Fraser Davies M Settle Harriers 01:57:44
55 Steph Jones F Ambleside AC 01:57:44
56 Brian Thompson MV60 Helm Hill Runners 01:57:46
57 Declan O'Duffy MV50 Bowland Fell Runners 01:58:37
58 Peter Watson M Erewash Valley RC 01:58:57
59 Aaron Walmsley M 01:59:27
60 Adam Holloway MV40 01:59:33
61 Robert Browne M Black Combe Runners 01:59:37
62 John Allan M Todmorden Harriers & AC 01:59:40
63 Rebecca Rooke F Black Combe Runners 01:59:50
64 Scott Berry M 02:00:01
65 Andy Kenyon MV40 Erewash Valley RC 02:00:11
66 Damien Brockie MV40 02:00:28
67 David Soles MV50 Pennine Fell Runners 02:00:36
68 Jack Redvers Harris M 02:00:43
69 Joel Siddall M North Derbyshire RC 02:00:50
70 Scott Umpleby MV50 Kendal AAC 02:00:56
71 Ian Warhurst MV50 Pennine Fell Runners 02:01:01
72 Paul Swindles M 02:01:20
73 Jonathan Marchant MV40 Helm Hill Runners 02:01:27
74 Ben Fletcher MV40 Helsby (BICC) RC 02:02:24
75 Brian Horn MV60 Borrowdale Fell Runners 02:02:39
76 Rachel Hill FV40 Settle Harriers 02:02:53
77 Tim Raffle MV50 Altrincham & District AC 02:03:07
78 Dave Sykes MV40 Dark Peak Fell Runners Club 02:03:31
79 Tim Jackson MV40 Settle Harriers 02:03:36
80 Greg Rimmer MV50 Dark Peak Fell Runners Club 02:03:56
81 Crispin Halsall MV40 Bowland Fell Runners 02:04:01
82 Matt Davis M Howgill Harriers 02:04:01
83 Phillip Roberts MV40 Helsby (BICC) RC 02:04:07
84 Daniel Lewis MV40 Wye Valley Runners 02:04:16
85 David McChesney M 02:04:32
86 Matt Rowat M 02:04:50
87 Jo Smith FU23 Edinburgh University Hare & Hounds 02:04:53
88 Matthew Jones MV40 Carnethy Hill RC 02:05:03
89 Bill Maxwell MV50 02:05:09
90 Carl Byrne MV40 Holcombe Harriers 02:05:20
91 Leigh Warburton MV50 Bowland Fell Runners 02:05:24
92 Lauren Munro-Bennett FU23 Helm Hill Runners 02:05:26
93 Robin Tuddenham MV40 Todmorden Harriers & AC 02:05:26
94 Andrew Scott M Durham University Triathlon Club 02:05:29
95 Mark Pearson MV40 02:05:58
96 Rowena Browne FV50 Bowland Fell Runners 02:06:06
97 Richard Mavin MV50 02:06:27
98 Craig Storey MV50 Market Drayton RC 02:06:40
99 Ashley Kay MV50 Dark Peak Fell Runners Club 02:06:47
100 Holly Martin F Pennine Fell Runners 02:07:18
101 Ivan Whigham MV50 Clayton-le-Moors Harriers 02:07:25
102 Daniel Stephenson MV40 Sheffield Triathlon Club 02:07:27
103 Mary Lye FV40 Carnethy Hill RC 02:07:29
104 Stuart Roberts MV40 02:07:31
105 David Abergel M 02:07:36
106 Andrew Quickfall MV50 Newburgh Nomads RC 02:07:39
107 Jenny Caddick FV40 Dark Peak Fell Runners Club 02:07:48
108 Paul Hodgson M Durham Fell Runners 02:07:57
109 Chloe Routledge F Ambleside AC 02:08:21
110 Graham Briffett MV40 Highland Hill Runners 02:08:24
111 Adrian Walker MV50 Settle Harriers 02:08:28
112 Natalie Hawkrigg FV40 Northern Fells Running Club 02:08:41
113 Peter Mcavoy MV40 UKA 02:08:55
114 Tim Boland MV40 Holcombe Harriers 02:09:14
115 Jeff Powell Davies M Eden Runners 02:09:27
116 Jeremy Jehan MV40 Wye Valley Runners 02:09:43
117 Fiona Maxwell FV50 02:10:02
118 James Baron MV40 Helm Hill Runners 02:10:40
119 Eleanor Johnstone FU23 Imperial College Cross Country & AC 02:10:58
120 Matt Jackson M North Derbyshire RC 02:11:00
121 Damian Kimmins MV40 02:11:00
122 Andrew Hebson M 02:11:03
123 Andrew Lee MV40 Rossendale Harriers & AC 02:11:22
124 Alun Williams M Pennine Fell Runners 02:11:29
125 David Ryder MV40 02:11:34
126 Claire Russell FV40 Cumberland Fell Runners 02:11:48
127 Justin Bibby MV40 02:11:49
128 Josie Greenhalgh FV40 Horwich RMI Harriers 02:12:10
129 Nick Andralojc MV50 Harrogate Harriers & AC 02:12:26
130 Sue Richmond F Pennine Fell Runners 02:12:55
131 Michael Procter MV50 02:13:19
132 Adrian Sell M Saddleworth Runners 02:13:34
133 Dominic Hoare MV40 Bowland Fell Runners 02:13:40
134 Tim Murray MV50 Helm Hill Runners 02:13:40
135 John Thompson MV40 Newburgh Nomads RC 02:13:57
136 Mark Shuttleworth MV40 Lostock AC 02:13:58
137 Jim Clapp MV50 Durham Fell Runners 02:14:01
138 Joe Gillett M 02:14:08
139 Dennis Nelson MV50 Lancashire Constabulary Sports & Social Club 02:14:13
140 Bill Beckett MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:14:33
141 Lorna Mahoney FV50 Westerlands Cross Country Club 02:14:35
142 Alan Martin MV40 Preston Harriers 02:14:37
143 Laura Baynham-Hughes F Helsby (BICC) RC 02:15:26
144 Charlie Rowat M 02:15:43
145 Richard Andrews MV40 Southwell RC 02:16:03
146 Dave Bowen MV60 Pennine Fell Runners 02:16:13
147 Tim Palmer MV50 Helsby (BICC) RC 02:16:15
148 Caroline Holden FV50 Helm Hill Runners 02:16:23
149 John Bradley M Preston Harriers 02:16:42
150 Mark Culshaw MV40 Newburgh Nomads RC 02:16:46
151 Ingrid Storm F Chorlton Runners 02:16:53
152 Dave Kershaw MV60 Chorley Athletic & Triathlon Club 02:17:07
153 Jeffrey Norman MV70 Altrincham & District AC 02:18:00
154 Martin Gardiner MV40 Team KOM 02:18:19
155 Sally Ward FV50 02:18:30
156 Claire Aspinall F Pennine Fell Runners 02:18:43
157 Andrew Wilkins MV50 02:18:56
158 Paul Whittle MV40 Newburgh Nomads RC 02:19:39
159 Angela Paxton FV40 Keighley & Craven AC 02:19:48
160 Alexander Rothwell M Ambleside AC 02:19:59
161 Timothy Horrocks MV50 Pennine Fell Runners 02:20:10
162 Steve Riley MV50 Helsby (BICC) RC 02:20:54
163 Adrian Phillips MV40 02:21:24
164 John Poole MV40 02:21:25
165 Emma Cooper F Eden Runners 02:21:32
166 Stuart James MV40 Saltaire Striders 02:21:33
167 John Spencer MV50 Dark Peak Fell Runners Club 02:21:42
168 Bridget Collier FV40 Parbold Pink Panthers 02:21:45
169 Craig Partridge MV40 Altrincham & District AC 02:21:48
170 Donna Claridge FV50 Dark Peak Fell Runners Club 02:21:50
171 Will Buckton M Settle Harriers 02:21:53
172 Mark Checkley MV50 Lostock AC 02:21:58
173 Andrew Christie M Red Rose RRC 02:22:00
174 Andrew Callcott MV50 Derwent Valley Running Club 02:22:11
175 Vicky Coy F 02:22:11
176 David Appleyard MV50 Helm Hill Runners 02:22:23
177 Jim Jones MV50 Helsby (BICC) RC 02:22:49
178 David Barnes MV50 Horwich RMI Harriers 02:22:53
179 Garry Hodgkinson MV40 Calder Valley Fell Runners 02:22:55
180 Martin Smillie MV50 UKA 02:23:02
181 Lindsay Walker F Keswick AC 02:23:13
182 Kevin Walker MV40 Newburgh Nomads RC 02:23:18
183 Rowen Ratcliffe F Saddleworth Runners 02:23:21
184 Philip Barnes MV50 Pennine Fell Runners 02:23:38
185 Wendy Dodds FV60 Clayton-le-Moors Harriers 02:23:58
186 Paul Stocks MV50 Dallam Running Club 02:24:47
187 David Tait MV60 Dark Peak Fell Runners Club 02:25:12
188 Lockie Campbell MV50 Altrincham & District AC 02:25:18
189 David Cowburn MV40 02:25:21
190 Amanda Burrow FV40 Helm Hill Runners 02:25:44
191 Emily Winter F 02:25:46
192 Abigail Sunter F Horwich RMI Harriers 02:25:53
193 Albert Sunter MV50 Horwich RMI Harriers 02:25:54
194 Stephen Targett MV40 02:26:00
195 Ross Murdoch M Chorlton Runners 02:26:01
196 Stuart Russell MV40 Liverpool RC 02:26:47
197 Helen Wise F Carnethy Hill RC 02:26:56
198 Helen Mavin FV50 02:27:01
199 Darren Atkinson M 02:27:18
200 Daniel Grose MV40 02:27:26
201 Hester Cox FV40 Settle Harriers 02:27:35
202 Grace Leedham FV40 Dallam Running Club 02:28:05
203 Mark Latham MV50 Northumberland Fell Runners 02:28:19
204 Paul Heeley MV40 Horsforth Fellandale Club 02:28:41
205 Andrew Essex MV60 Saddleworth Runners 02:29:17
206 Marcia Frith FV40 Helm Hill Runners 02:29:36
207 Chris Roberts MV50 Black Combe Runners 02:29:41
208 Lucy Topalian F Westerlands Cross Country Club 02:30:02
209 Richard Scottney MV60 Pennine Fell Runners 02:30:04
210 Stanley Topalian M Westerlands Cross Country Club 02:30:05
211 Anne Ferguson FV50 Burnden Road Runners 02:30:09
212 Simon Wheeler MV40 Keighley & Craven AC 02:30:17
213 John Armstrong MV60 Rochdale Harriers & AC 02:30:27
214 Darren Baker MV40 FRA 02:30:53
215 Philip Devine MV50 Kendal AAC 02:30:57
216 Sharon Hudson FV40 Keighley & Craven AC 02:31:12
217 Andy Dines MV40 02:31:34
218 Tim Waldron M Liverpool RC 02:31:48
219 Gavin Gregson M Rossendale Harriers & AC 02:33:35
220 Cliff Etherden MV60 Lakeland Orienteering Club 02:33:42
221 Thomas Keegan MV50 Howgill Harriers 02:33:55
222 Ian Cookson MV60 Bowland Fell Runners 02:34:11
223 Dan Simmons MV50 Harrogate Harriers & AC 02:35:04
224 Peter Murray MV40 York Acorn RC 02:36:03
225 Victoria Upton F Helm Hill Runners 02:36:13
226 Mo Kelly F Howgill Harriers 02:37:48
227 David Ralphs MV50 Newburgh Nomads RC 02:37:51
228 Kayleigh Ralphs F Newburgh Nomads RC 02:37:52
229 Andy Chapman Gibbs MV40 York Knavesmire Harriers 02:37:55
230 Richard Simpson MV60 02:38:23
231 Lindsay Harrod FV40 Helm Hill Runners 02:38:25
232 Jason Tonge MV40 Lostock AC 02:38:28
233 Sharron Hutchinson FV40 Helm Hill Runners 02:38:48
234 Dan Biggs M Calder Valley Fell Runners 02:39:03
235 Eddie Dealtry MV60 Kendal AAC 02:39:46
236 Pin Dhillon-Downey F Keighley & Craven AC 02:39:48
237 Andy Houghton MV70 Tavistock AC 02:40:09
238 John Matthews MV40 Ambleside AC 02:40:31
239 Ali Bramall FV50 Ambleside AC 02:41:39
240 Andy Lees MV40 North Derbyshire RC 02:42:56
241 Scott Baxter M 02:43:24
242 Paul Booth MV40 Pennine Fell Runners 02:43:26
243 Rosie Jones F Pennine Fell Runners 02:43:30
244 Amelia Hunt F Goyt Valley Striders 02:43:46
245 Amanda Mellor FV40 Leeds & Bradford TC 02:44:05
246 David Mellor MV50 Leeds & Bradford TC 02:44:09
247 Leanne Cooke F Westerlands Cross Country Club 02:44:18
248 Paul Hunt MV50 Goyt Valley Striders 02:44:47
249 Jo Keeling F Liverpool RC 02:44:47
250 Matt Wynne MV40 02:46:04
251 Nathan Davies MV40 02:46:16
252 Michele Sunter FV50 Horwich RMI Harriers 02:46:40
253 Mark Sammon MV40 SELOC 02:46:41
254 Mark Glaister MV50 Skelmersdale Boundary Harriers 02:46:50
255 John Price MV50 Hay Hotfooters 02:50:42
256 Andrew Biddle MV60 02:50:48
257 Siobhan Brewer FV40 Keswick AC 02:51:25
258 Elizabeth Adams FV40 Helm Hill Runners 02:52:18
259 Sophie Cunningham F Chorlton Runners 02:54:52
260 Emma Plant FU23 Red Rose Runners 02:55:32
261 Gisela Michel FV40 02:57:33
262 David Sandford MV50 03:01:50
263 Chris Tetley MV50 Goyt Valley Striders 03:05:30
264 Christine Bowen FV50 Goyt Valley Striders 03:07:12
265 Anna Wynne F 03:07:43
266 Tracy Vernon FV50 Goyt Valley Striders 03:12:44
267 Sue Buck FV40 Helsby (BICC) RC 03:12:46
268 Colin Grime MV70 Spectrum Striders RC 03:12:54
269 Tony Varley MV60 Horwich RMI Harriers 03:14:04
270 Kim Clark FV50 Keswick AC Dnf