Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

02/07/2016 – Chevy Chase





  
Pos Name Category Club Time
1 John Butters MV40 Northumberland Fell Runners 03:03:46
2 Andrew Brown M Norham AC 03:08:03
3 Peter Taylor MV40 Tattenhall Runners 03:09:20
4 Hamish Murray M 03:23:39
5 Simon Johnson M Tyne & Wear Fire Brigade Sports 03:23:48
6 John Duff MV40 Northumberland Fell Runners 03:25:23
7 Keith Murray MV50 Teviotdale Harriers 03:26:04
8 Philip Pearson MV50 Northern Fells Running Club 03:26:16
9 Adam Fletcher MV50 Alnwick Harriers 03:30:56
10 Colin Williams MV40 Moorfoot Runners 03:31:26
11 Gemma Bradley F Saltwell Harriers 03:31:44
12 Jonathan Heaney MV40 North Shields Polytechnic AC 03:32:15
13 Keith Wood MV50 Saltwell Harriers 03:32:23
14 Richard Buckle M Beverley AC 03:33:56
15 Phil Green MV40 Heaton Harriers & AC 03:34:51
16 Peter Rooney MV50 South Shields Harriers & AC 03:35:31
17 Jim Thompson MV40 Saltwell Harriers 03:36:26
18 Tom Oliphant M Heaton Harriers & AC 03:36:57
19 Mark Davinson MV40 Derwentside AC 03:37:12
20 Philip Smith M Morpeth Harriers & AC 03:37:26
21 Matthew Pearce M Northumberland Fell Runners 03:37:37
22 Darren Rodmell MV40 Beverley AC 03:37:40
23 Garry Owens MV50 Northumberland Fell Runners 03:37:48
24 Tim Mccall MV50 Norham AC 03:38:30
25 Steve Haswell MV40 Morpeth Harriers & AC 03:38:42
26 Richard Garland M Northumberland Fell Runners 03:39:04
27 Andrew Broadbent M Bearbrook Joggers RC 03:43:23
28 Karen Robertson FV40 Northumberland Fell Runners 03:43:35
29 Graham Stephenson M Saltwell Harriers 03:44:11
30 Katherine Davis FV40 North Shields Polytechnic AC 03:46:14
31 Andrew Hussey MV50 Cheltenham & County Harriers 03:47:36
32 Emma Bain FV40 Northumberland Fell Runners 03:48:09
33 John Tollitt MV50 Northumberland Fell Runners 03:49:33
34 Rob Murray-John MV40 03:50:24
35 Richard Kirby MV40 Morpeth Harriers & AC 03:52:06
36 Shirley Cassidy F 03:52:14
37 Andrew Common M Infantry Trainig Centre 03:52:45
38 Graham Simpson M Alnwick Harriers 03:53:06
39 Adam Spiller MV40 Alnwick Harriers 03:54:01
40 Paul Foster MV40 03:54:52
41 Damian Kimmins MV40 Keswick AC 03:55:15
42 Edward Lisney M Beverley AC 03:55:31
43 Alasdair McCallum MV50 North Ayrshire Athletics Club 03:55:36
44 Mark Wilson M South Shields Harriers & AC 03:55:55
45 Ursula Moore F 03:56:59
46 Paul Banks MV40 Morpeth Harriers & AC 03:57:04
47 Mark Smith MV40 North Shields Polytechnic AC 03:57:39
48 Steven Dickson MV40 Derwentside AC 03:57:46
49 Graham Lewis-Dale M North Shields Polytechnic AC 03:59:46
50 Luke Gibson M South Shields Harriers & AC 04:01:02
51 Kevin Ayre MV50 South Shields Harriers & AC 04:01:18
52 Adam Malloy M Derwent Valley Running Club 04:02:10
53 Keith Mackey MV50 South Sheilds Harriers & AC 04:02:36
54 Christopher Bedford M 04:02:55
55 William Lightfoot M Vale Of Aylesbury AC 04:04:20
56 Graeme Read M 04:04:59
57 Ben Hall M Elswick Harriers 04:05:35
58 Iain Ralphson MV40 Derwent Valley Running Club 04:08:24
59 Alan Wallace MV40 Northumberland Fell Runners 04:09:22
60 Edward Price MV40 04:09:34
61 Andrew Dick MV40 Derwent Valley Trail Runners 04:10:57
62 David Bell MV40 Gosforth Harriers & AC 04:11:08
63 John Farquhar MV40 04:12:09
64 Paul Carrol MV40 04:14:06
65 Michael Kane M North Shields Polytechnic AC 04:14:10
66 William Davidson M Tweed Striders 04:14:36
67 Mick Mingstones MV50 Heaton Harriers & AC 04:14:50
68 Richard Hanley M North Shields Polytechnic AC 04:15:33
69 Naomi Philbrick M 04:15:36
70 Eleanor Hurrell FV40 04:18:06
71 Lisa Henderson F North Shields Polytechnic AC 04:18:37
72 Patrick Gordon MV50 Elswick Harriers 04:18:40
73 James Purves MV50 Gala Harriers 04:18:45
74 William Pikett MV50 Norham AC 04:18:58
75 Darren Fishwick MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 04:23:46
76 Colin Dilks MV50 Northumberland Fell Runners 04:23:51
77 Mark Latham MV50 Northumberland Fell Runners 04:23:58
78 Robert Shepherd M 04:24:18
79 Mike Roberts M Heaton Harriers & AC 04:24:24
80 Bernie Gibson FV40 Derwent Valley Running Club 04:25:33
81 Neil Hindle MV60 FRA 04:25:47
82 Patrick Matheson M 04:25:57
83 Jenny Yeo F Derwent Valley Running Club 04:26:37
84 James Ponton MV40 04:27:12
85 Gary Mason MV40 Northumberland Fell Runners 04:27:53
86 Richard Anderson M Benton Harriers 04:29:03
87 Chris Oliphant MV60 North Shields Polytechnic AC 04:30:05
88 Paul Richardson M Saltwell Harriers 04:30:33
89 Peter Reed MV60 Northumberland Fell Runners 04:30:47
90 Terence Mullen MV50 FRA 04:31:59
91 Marc Oldham MV40 Gosforth Harriers & AC 04:32:34
92 Claire OCallaghan F South Shields Harriers & AC 04:33:13
93 Chris Haswell MV40 Northumberland Fell Runners 04:33:21
94 Thomas Bell M Heaton Harriers & AC 04:33:53
95 Glen McWilliams MV50 Northumberland Fell Runners 04:34:31
96 David Legg MV50 Northumberland Fell Runners 04:37:20
97 John Bean MV50 Northumberland Fell Runners 04:38:04
98 Rachel Breheny F South Shields Harriers & AC 04:38:20
99 Amy Bound F South Shields Harriers & AC 04:38:54
100 Karen Kelly FV40 Alnwick Harriers 04:39:00
101 Stephen Clough MV60 Norham AC 04:40:36
102 Bryan Atkinson MV50 04:42:23
103 Will Tapsfield MV60 04:45:24
104 Andy Bell M 04:45:24
105 Alastair Moir M 04:47:25
106 Carl Watson MV40 Low Fell RC 04:47:41
107 Carol Cervenek FV50 Gateshead Harriers 04:47:57
108 Brian Davies MV60 04:48:17
109 John Murray MV40 04:49:21
110 Nilendran Prathalingam MV40 04:51:14
111 Andrew Richardson M Morpeth Harriers & AC 04:51:14
112 Andrew Currans MV50 04:52:47
113 Martin Wilkinson MV40 Red Kites 04:53:21
114 Kevin Sangster MV40 Reading Roadrunners 04:55:03
115 Gail Tombs FV60 Calder Valley Fell Runners 04:56:08
116 Stephen Revell MV50 Wooler Running Club 04:57:17
117 Andrew Maxwell M Heaton Harriers & AC 04:57:18
118 Katie Maxwell F Heaton Harriers & AC 04:58:09
119 Gary Spriggs MV40 St. Helens Striders 04:58:11
120 Peter Atkinson MV50 North Shields Polytechnic AC 04:59:19
121 Caroline Billis F Heaton Harriers & AC 05:01:57
122 Jon Punshon MV50 Northumberland Fell Runners 05:02:13
123 Richard Townsend MV50 Saltwell Harriers 05:03:24
124 Jim Harbidge MV40 Beverley AC 05:05:07
125 David Wotton MV40 Claremont Road Runners 05:05:28
126 David Rowe MV40 Tyne Bridge Harriers 05:05:33
127 David Young MV50 Tyne Bridge Harriers 05:05:34
128 Mark Trewick MV40 Derwent Valley Trail Runners 05:06:18
129 Tom Sealby MV40 05:06:34
130 Laura Peacock F Derwent Valley Running Club 05:07:06
131 Rob Peacock MV40 05:07:07
132 Andrew Petford MV50 Redcar RC 05:07:09
133 Mike Steven MV50 Morpeth Harriers & AC 05:09:43
134 Jane Briggs FV40 Northumberland Fell Runners 05:09:44
135 Ian Holland MV60 York University AC 05:12:24
136 John Brown MV60 North Shields Polytechnic AC 05:12:26
137 Keith Alnwick MV40 Giant Sloth 05:12:36
138 Melanie Cooke-Dunlop F South Shields Harriers & AC 05:13:50
139 Michael Dean MV50 Calder Valley Fell Runners 05:13:52
140 Andy Thorpe MV50 FRA 05:13:54
141 Catherine Lee F Elswick Harriers 05:14:09
142 Mary Lisle F Elswick Harriers 05:14:09
143 Iain Ross MV50 North Shields Polytechnic AC 05:14:21
144 Graham Yare M Northumbria Police AA 05:14:25
145 Paul Morris MV40 North Shields Polytechnic AC 05:16:09
146 Lynne Michelson FV50 Blaydon Harriers & AC 05:17:09
147 Mike Leonard MV40 05:17:09
148 Jamie Wilkinson M FRA 05:25:27
149 Phil Middleton M 05:25:29
150 Max Winthrop MV50 05:25:32
151 David Gilthorpe MV50 Saltwell Harriers 05:27:52
152 Claire Knox FV40 Derwent Valley Running Club 05:30:29
153 Adele Sinclair FV40 Derwent Valley Running Club 05:30:29
154 Ben Shillitoe M Heaton Harriers & AC 05:30:32
155 Al Rook M Derwent Valley Running Club 05:30:33
156 Louise Griffin FV40 Tynedale Harriers & AC 05:32:45
157 Lisa Lawson FV40 Derwent Valley Running Club 05:32:59
158 Mal Ireland-Craig M South Shields Harriers & AC 05:33:04
159 Caroline Armstrong FV50 Wooler Running Club 05:33:28
160 Mike Gill MV70 Blackhill Bounders 05:35:02
161 Rachel Inman F North Shields Polytechnic AC 05:35:41
162 Lee Gwillim MV40 North Shields Polytechnic AC 05:35:47
163 Benjamin Berry M 05:35:48
164 Ruth Besford FV40 St. Helens Striders 05:41:14
165 Marriane Dodds FV40 Red Kites 05:41:15
166 Adam Smith MV40 05:41:18
167 Alison Janes F Heaton Harriers & AC 05:41:21
168 Stephen Metcalf M Blackhill Bounders 05:41:42
169 Paul Gray MV50 05:42:00
170 Claire Bruce FV40 05:42:00
171 Andrew Stephenson MV50 Alnwick Harriers 05:44:54
172 Mike Hide Nfr MV50 Northumberland Fell Runners 05:45:17
173 Alison Heilbron FV40 South Shields Harriers & AC 05:46:05
174 Grant Bezuidenhout M South Shields Harriers & AC 05:46:13
175 George Adamson MV60 North Shields Polytechnic AC 05:46:18
176 Louise Davis F Lwfitness4all 05:53:24
177 Shaun Mcwilliams MV40 05:55:40
178 David Nolan M Low Fell RC 05:56:36
179 Laura Irving F Tyne Bridge Harriers 05:56:38
180 Mark Anthony Wood MV40 South Shields Harriers & AC 05:57:46
181 Joanne Cox Dalton F Red Kites 06:09:51
182 Anne Stephenson FV40 06:09:55
183 Paul Stephenson MV40 DVRC 06:09:59
184 Keith Stoker MV40 PB Fitness 06:10:00
185 Scott Legge MV40 06:21:33
186 Georgia Collins F Northern Front Runners 06:21:34
187 Helena Walsater-Lowes FV40 Heaton Harriers & AC 06:30:57
188 Jenny Friend FV50 Heaton Harriers & AC 06:30:58
189 Kate Young F 06:31:00
190 Linda Francis FV40 Heaton Harriers & AC 06:42:33
191 Gemma Maxwell F Heaton Harriers & AC 06:42:35