Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

08/06/2016 – Calver Peak





  
Pos Name Category Club Time
1 Steve Franklin M Totley AC 00:31:21
2 Paul Butcher MV50 Mansfield Harriers 00:32:13
3 Jake Lane M 00:32:17
4 Daniel Mitchell M Dark Peak 00:32:32
5 Kieren Davis M Erewash Valley 00:33:10
6 Kenny Malton M Shelton Striders 00:33:28
7 Richard Bradbury MV40 Matlock AC 00:33:38
8 Jonny Wilson MV40 Fat Boys 00:33:42
9 Matty Brennan M Erewash Valley RC 00:33:44
10 Martyn James M Porter Valley Plodders 00:33:52
11 Edward James M Belper Harriers 00:33:56
12 Jack Millar M SHUOC 00:34:05
13 Austin Frost MV40 Dark Peak 00:34:24
14 Andy Charlton M 00:34:25
15 Mick Stenton MV50 Dark Peak 00:34:25
16 Peter Davies M Dark Peak 00:34:35
17 David Millar MV40 00:35:00
18 Thomas Beaumont M Poppycock Racing 00:35:14
19 John Brannock M Porter Valley Plodders 00:35:30
20 Luke Desforges MV40 Steel City Striders 00:35:37
21 Matthew Nichols M 00:35:49
22 Philip Morris M Handsworth Road Hogs 00:35:56
23 James Thompson M Kingstone Runners 00:36:23
24 Mario Rocchelli M Long Eaton RC 00:36:26
25 Simon Holmes M 00:36:37
26 Joel Siddall M North Derbyshire 00:37:00
27 Simon Conroy MV40 Dark Peak 00:37:02
28 Paul Stuart MV40 Steel City Striders 00:37:06
29 Jonathan Sewell MV40 Buxton AC 00:37:10
30 Luke Siggs M 00:37:12
31 Andrew Watson MV40 Erewash Valley 00:37:13
32 Mike Taylor MV40 Fat Boys 00:37:14
33 Rob Owen MV50 00:37:15
34 Mark Jacobi MV50 Totley AC 00:37:17
35 Hazel Tant F Totley AC 00:37:18
36 Rick Aldred MV40 Buxton AC 00:37:19
37 Neil Weightman MV50 Erewash Valley 00:37:26
38 Mark Wallis MV40 00:37:36
39 James Hynot MV40 00:37:37
40 Joe Farnell M Totley AC 00:37:40
41 Tim Burton M 00:37:42
42 Peter Watson M Erewash Valley RC 00:37:43
43 C Lomas M 00:37:45
44 Matt Jackson M North Derbyshire RC 00:37:47
45 Shaun Parkin MV40 (local) 00:37:49
46 Mark Elwis MV50 00:37:53
47 Zoe Procter F Pennine 00:38:00
48 Jennifer Rich F Steel City Striders 00:38:05
49 Steve Larkin MV40 00:38:13
50 Steve Clarke M Steel City Striders 00:38:15
51 Ian Stinson MV40 Steel City Striders 00:38:17
52 Nick Brimacombe M Totley AC 00:38:18
53 Chris Jordan MV40 Belper Harriers 00:38:19
54 Jon Sanderson MV40 Totley AC 00:38:23
55 Andy Barnett MV50 Dark Peak 00:38:27
56 Richard Hyde MV50 Erewash Valley RC 00:38:36
57 Rob Skelton MV40 00:38:37
58 Paul Firth M 00:38:43
59 Jon Hallam M 00:38:46
60 Nick Morris M Handsworth Road Hogs 00:38:50
61 Nick Baynes MV40 Fat Boys 00:38:53
62 John Thompson MV40 Fat Boys 00:39:05
63 George Russell M Beeston AC 00:39:07
64 Richard Bouglas M Buxton 00:39:10
65 Ed Richardson MV40 Dark Peak 00:39:12
66 Joe Buckman M Steel City Striders 00:39:17
67 Ivens MV50 Team Derby Runners 00:39:26
68 Sam Moorwood MV40 00:39:31
69 David Schofield MV40 00:39:31
70 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 00:39:34
71 William Chandler MV40 Stanton Harriers 00:39:38
72 Jacob Phillips M 00:39:41
73 Mark Halsey MV40 Buxton AC 00:39:42
74 David Haire M Porter Valley Plodders 00:39:45
75 Nick Jones MV40 Buxton AC 00:39:46
76 Caroline Brock F Steel City Striders 00:39:47
77 James Farrant M 00:39:48
78 Gary McMahon MV60 Redhill RR 00:39:49
79 Steve Hole M 00:39:53
80 Tracey Greenway FV50 Dark Peak 00:39:57
81 Dave Halford MV40 00:40:07
82 Keith G Holmes MV60 Dark Peak 00:40:10
83 John Rawlinson MV40 Steel City Striders 00:40:20
84 Phil Applegate M 00:40:22
85 Catherine Wilson F Beeston Ac 00:40:23
86 Paul Hulbert MV40 Fat Boys 00:40:31
87 Peter Bailey MV50 Buxton AC 00:40:32
88 Glen Cropper M Tideswell 00:40:33
89 Nick Ratcliffe M Belper Harriers 00:40:36
90 Nigel Jeff MV40 Buxton AC 00:40:36
91 Andy Hartley MV50 Fat Boys 00:40:39
92 Sam Bellamy MV40 Porter Valley 00:40:42
93 Gary Newham MV40 Erewash Valley 00:40:45
94 Rob Moore MV40 Dark Peak 00:40:47
95 Stephen Hughes MV40 00:40:50
96 Melissa Denman F Ilkeston RC 00:40:52
97 Nick Burns MV40 Steel City Striders 00:41:05
98 Roland Meylan MV40 Buxton AC 00:41:15
99 Richard Chisem M 00:41:16
100 Tom Davies M Holme Pierrepont RC 00:41:23
101 Richard Corker MV50 North Derbyshire RC 00:41:24
102 Richard Conroy MV40 00:41:25
103 Ian McMillan MV50 00:41:27
104 Ross Martland MV40 Buxton AC 00:41:29
105 Dominic Brown MV40 00:41:30
106 James Crossland MV40 00:41:32
107 Ruth Keeley F Belper Harriers 00:41:34
108 Andrew Hill M 00:41:40
109 Jo Bednall FV50 00:41:51
110 Alan Jack MV40 00:41:52
111 Kevin Rowles MV50 Killamarsh Kestrels 00:41:53
112 Amy Jones F 00:41:56
113 Peter Coldham M 00:41:58
114 Paul Burchell MV50 Long Eaton RC 00:42:14
115 Simon Wiles MV40 Steel City Striders 00:42:20
116 Michael Squires MV40 Steel City Striders 00:42:23
117 Simon Taylor MV50 (local) Dark Peak 00:42:26
118 Jane Crowson FV50 Dark Peak 00:42:27
119 Mark Lay MV40 Long Eaton RC 00:42:29
120 Marcus Brewer M 00:42:30
121 Stephen Doherts M Steel City Striders 00:42:37
122 David Veryard MV50 Bakewell 00:42:43
123 Joseph Roberts M 00:42:44
124 Conor Moss MV40 00:42:46
125 Lex Wilkinson MV40 Porter Valley Plodders 00:42:47
126 Steve Benington M 00:42:48
127 Andy Prichard MV50 Porter Valley Plodders 00:42:51
128 Andrew Lewis MV50 Handsworth Road Hogs 00:42:52
129 Jamie Parker MV40 Killamarsh Kestrels 00:42:56
130 Steve Wickham MV60 Erewash Valley 00:43:03
131 Pat Goodall FV60 Totley AC 00:43:10
132 David Beel M 00:43:35
133 Yvonne Peake F Derwent Runners 00:43:40
134 Lee Grant MV40 00:43:41
135 Richard Goff M Buxton AC 00:43:41
136 Jeremy Windsor MV40 00:43:43
137 Phil Hughes-Narborough MV50 00:43:44
138 Julian Brealey MV40 Erewash Valley 00:43:47
139 Richard Peck MV50 Steel City Striders 00:43:48
140 Kenny Turner MV50 Dark Peak 00:43:50
141 Ben Brindley M Tideswell RC 00:43:55
142 Gina Grainger FV40 Holme Pierrepont RC 00:43:59
143 Judith Havenhand FV40 00:44:07
144 Darren Bristow MV40 Hallamshire Harriers 00:44:15
145 Steve Brandreth MV40 Porter Valley Plodders 00:44:29
146 Sam Heap M Outside 00:44:37
147 Richard Nakieny M 00:44:44
148 Adrian Moss M50 Steel City Striders 00:44:48
149 Robert Scriven MV40 North Derbyshire 00:44:50
150 John Richardson MV50 Handsworth 00:44:55
151 Justine Head FV40 00:45:03
152 Caroline Lloyd FV40 Porter Valley Plodders 00:45:05
153 Simon Bray MV40 Sinfin RC 00:45:14
154 Tim Morris MV40 Handsworth Road Hogs 00:45:14
155 Nicola Hearn FV40 00:45:19
156 Dave Evans MV40 Beeston AC 00:45:20
157 David Walker MV50 00:45:21
158 Louise Steed FV40 00:45:22
159 Sarah Cairnes FV40 (local) 00:45:24
160 Chris Moody MV40 Sheffield Hash House Harriers 00:45:29
161 Michael Richardson Handsworth Road HogsMV50 00:45:30
162 Alex Arblaster M Steel City Striders 00:45:34
163 George Carman MV40 Porter Valley Plodders 00:45:35
164 Chris O'Donnell MV40 Ilkeston 00:45:39
165 William Chang M Long Eaton RC 00:45:43
166 Jessica Denman F Ilkeston RC 00:45:48
167 Max Howard MV50 Retford AC 00:45:56
168 Emma Dent FV40 Totley AC 00:46:03
169 Rob John MV60 (local) 00:46:15
170 Danielle Watson F Erewash Valley RC 00:46:21
171 John Wright MV40 Porter Valley Plodders 00:46:22
172 Anthony Williamson MV40 Beeston AC 00:46:23
173 Roz Massey F Totley AC 00:46:24
174 Fliss Milner FV50 Dark Peak 00:46:28
175 Clare Howarth F Totley AC 00:46:30
176 David Waggott M 00:46:33
177 Geoff Cooper MV40 Ripley Running Club 00:46:34
178 Trevor Burton MV50 Steel City Striders 00:46:39
179 Heather Elphick FV40 00:46:40
180 Andy Stubbs MV40 Belper Harriers 00:46:42
181 Steve Marsden MV40 (local) 00:46:46
182 Seamus Carroll MV50 North Derbyshire RC 00:46:52
183 Damian Cowlishaw MV50 Long Eaton Running Club 00:47:00
184 Dace Medue F Retford AC 00:47:08
185 Bob Gardner MV50 North Derbyshire 00:47:12
186 Simon Berry MV40 00:47:21
187 Tim Nixon MV50 Dark Peak 00:47:23
188 Ben Hanbury M 00:47:26
189 James Ellwood MV40 00:47:30
190 Victoria Hawkins FV40 Steel City Striders 00:47:35
191 Jade Rogers F University Of Sheffield AC 00:47:43
192 Sean Oliver M Belper Harriers 00:47:51
193 Elizabeth Bridgen FV40 Erewash Valley 00:47:58
194 Meg McHarg FV40 Belper Harriers 00:48:00
195 Jim Convery MV40 00:48:02
196 Nicola Combs F Sheffield Triathlon Club 00:48:11
197 Will Taylor MV50 00:48:12
198 Claire Britt FV40 Steel City Striders 00:48:14
199 Tony Dent MV60 Tideswell RC 00:48:15
200 John Franklin MV60 Porter Valley Plodders 00:48:18
201 Clare Macdermot F Smiley Pacers 00:48:24
202 Steffan Saunders MV40 00:48:29
203 Nick Woffenden M 00:48:41
204 Emily Sanders FV50 Ashbourne 00:48:42
205 Louise Handley FV40 00:48:44
206 Ruth Calvert FV40 Bingley Harriers 00:48:45
207 Jon Heathfield MV50 Dark Peak 00:48:48
208 Helen Foot FV40 Totley AC 00:49:04
209 Sharon Cooper FV40 Kingstone Runners 00:49:11
210 Fiona Hulley FV40 00:49:16
211 Helen Brunt F Belper Harriers 00:49:26
212 Ruth Gowers F Tideswell RC 00:49:28
213 Paul Morris MV60 Outside 00:49:42
214 Geoff Nichols MV60 Dark Peak 00:49:47
215 Mir Jansen FV50 Steel City Striders 00:49:49
216 Sarah Holmes F Belper Harriers 00:49:53
217 Jennifer Scotney F (local) Dark Peak 00:50:09
218 Nadine Fecht F 00:50:15
219 Geoff Andrew MV60 00:50:17
220 Jill Davies FV50 Steel City Striders 00:50:24
221 Clare Moody FV40 Smiley Pacers 00:50:27
222 Les Thurston MV60 Matlock AC 00:50:29
223 Gwilyn Hayes MV50 00:50:36
224 Lucy Bacon FV40 Wingerworth Wobblers 00:50:38
225 Kate Adkins F Porter Valley Plodders 00:50:47
226 Pauline Miller FV50 00:51:11
227 Colin Bostock MV60 Long Eaton Running Club 00:51:14
228 Dan Shepley M 00:51:16
229 Carol Beattie FV60 Steel City Striders 00:51:23
230 Rachel Toplis F Long Eaton RC 00:51:25
231 Elizabeth Butcher FV50 00:51:31
232 Elizabeth Lakin F Long Eaton RC 00:51:34
233 Rachel Clark FV40 Belper Harriers 00:51:40
234 Esther Preston FV40 00:51:47
235 C Springthorp FV40 Porter Valley Plodders 00:51:48
236 Mandy Speed FV40 Porter Valley Plodders 00:51:50
237 Anna James F Porter Valley Plodders 00:51:56
238 Mick Lord MV50 Beeston AC 00:51:58
239 Naomi Rabin F Steel City Striders 00:52:00
240 Patrick Griffin M 00:52:03
241 Michael Stubbs MV40 00:52:23
242 Andrew Mathews MV50 Fat Boys 00:52:26
243 P Page MV40 Beeston AC 00:52:29
244 D Goodwin MV40 Redhilll Road Runners 00:52:50
245 Helen Elleker FV60 City Of Sheffield RC 00:53:09
246 Leon Zablocks MV50 Tideswell 00:53:10
247 Ian Wallis MV50 Long Eaton RC 00:53:11
248 ?????????? MV40 Steel City Striders 00:53:16
249 Thelma Pickard FV50 00:53:47
250 Hannah Wrigglesworth F 00:53:57
251 Lynda Mather FV40 00:54:02
252 Richard Garton MV50 Steel City Striders 00:55:00
253 Victoria Folly F Tideswell 00:55:05
254 Megan Freeth F 00:55:12
255 Mandy Tee Really Slow And PantingFV40 00:55:12
256 Danielle Brown F Belper Harriers 00:55:27
257 Tina Graham F 00:55:32
258 Amy Baron-Hall F 00:56:00
259 Roger Topham MV50 Tideswell 00:56:09
260 Paul Russell MV40 Beeston 00:56:12
261 Clare Eardley FV40 Long Eaton RC 00:56:14
262 Helen Pickard FV50 00:56:14
263 Helen Smith F Team Derby Runner 00:56:37
264 Ian Hodson MV40 00:56:52
265 Heather Marsden FV50 Tideswell 00:57:14
266 Steve Hand MV50 Derwent Runners 00:59:18
267 Andy Tidmarsh M Derwent Runners 00:59:20
268 Phil Gregory MV40 00:59:34
269 Kevin Roughton MV40 Erewash Valley 00:59:35
270 Linda Ross FV40 Buxton AC 01:00:07
271 Emma-Jane Eaton F 01:00:26
272 Julie Ryan FV50 01:00:26
273 Peter Greatorick M 01:00:38
274 Zoe Dickinson FV40 Steel City Striders 01:04:32
275 Paul Burn MV50 01:06:49