Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

30/04/2016 – Stuc A Chroin 5000





  
Pos Name Category Club Time
1 Finlay Wild M Lochaber AC 02:25:24
2 Alasdair Anthony M Ochil Hill Runners 02:31:21
3 Andrew Gilmour M Carnethy 02:34:45
4 Callum Smith M Edinburgh Uni Hare & Hounds 02:40:48
5 David Cope M Ochil Hill Runners 02:40:53
6 Mark Harris MV40 Anster Haddies 02:41:24
7 Donald Naylor MV40 Hunters Bog Trotters 02:42:11
8 Alan Smith MV50 Deeside 02:42:29
9 Sam Alexander M Westerlands 02:43:45
10 Will Manners MV50 Strathearn Harriers 02:44:48
11 Gregor Stewart M Westerlands 02:46:00
12 Grant Rozga M Jura AC 02:47:27
13 Iain Gilmour M Carnethy 02:48:01
14 Stuart Malcolm MV40 Highland Hill Runners 02:48:19
15 Liam Braby M Carnethy 02:48:42
16 David Wallace M Ochil Hill Runners 02:49:13
17 Stephen Winter MV40 Shettleston Harriers 02:49:29
18 Jonny Knox MV50 Anster Haddies 02:50:16
19 Fraser Drummond M Edinburgh Uni Hare & Hounds 02:50:20
20 Andrew MacRae MV40 Inverness Harriers 02:51:08
21 Jon Gay MV40 Lochaber AC 02:51:53
22 Donald MacKenzie MV40 Lomond Hill Runners 02:52:23
23 Michael ODonnell M Inverness Harriers 02:53:04
24 Francisco Valdes M BNRA 02:56:03
25 Grant Baxter MV40 Ochil Hill Runners 02:56:33
26 Alex Luetchford M Edinburgh Uni Hare & Hounds 02:57:35
27 Julian Warman MV40 Hunters Bog Trotters 02:57:41
28 Ben Taylor M 02:59:10
29 Charlotte Watson F Edinburgh Uni Hare & Hounds 03:00:14
30 Joe Donnelly M Carnegie Harriers 03:00:15
31 Stewart Wilson MV40 Inverness Harriers 03:00:29
32 Jill Stephen F Hunters Bog Trotters 03:00:32
33 Gavin MacMillan M Lochaber AC 03:01:22
34 Anwen Darlington F Dundee Road Runners 03:04:06
35 Andrea Prestley FV50 Ochil Hill Runners 03:05:58
36 Stuart Sanderson MV50 Penicuik Harriers 03:06:28
37 Stephen Rawlinson M Lochtayside 03:06:39
38 Craig Freshwater M Westerlands 03:10:14
39 Duncan Ball MV50 Penicuik Harriers 03:10:30
40 Georgia Cottle F Edinburgh Uni Hare & Hounds 03:10:49
41 Stewart Barrie MV40 Hunters Bog Trotters 03:10:53
42 Neil Waslidge MV40 Lochaber AC 03:11:05
43 Damon Rodwell MV40 Border Search & Rescue Unit 03:11:34
44 Marc Roper MV50 Westerlands 03:11:51
45 Thomas Knox M Anster Haddies 03:13:55
46 Alastair Ewen MV40 Bellahouston Road Runners 03:14:02
47 Kath Reynolds F Edinburgh Uni Hare & Hounds 03:14:13
48 Mike Stewart MV50 Keith & District 03:14:17
49 Owen ONeill M Westerlands 03:15:00
50 Graham Kirby MV40 Fife AC 03:15:02
51 Niall Till M Skye & Lochalsh RC 03:15:10
52 Hugh ODonnell M Eryri Harriers 03:15:46
53 Skylar Lobdell M St Andrews Uni Cross C. 03:16:10
54 Greg Boswell M Rab 03:18:00
55 Dan Wtson MV40 Lochtayside 03:18:52
56 Juan Malcolm M Lothian 03:19:00
57 Andy Howson M 03:20:15
58 D Walsh MV40 Dunoon Hill Runners 03:21:31
59 David Scott MV50 Ochil Hill Runners 03:21:49
60 Rob Wilson MV40 Penicuik Harriers 03:21:52
61 Graham Briffett MV40 Highland Hill Runners 03:21:59
62 Michael Haywood M Gala Harriers 03:22:13
63 Robert MacLean MV40 Lochaber AC 03:22:41
64 Steve Archer MV40 Ochil Hill Runners 03:23:00
65 Micah Stanbridge M Carnethy 03:24:54
66 Simon Titmuss MV40 Carnethy 03:25:17
67 Allen Flockhart M Carnethy 03:25:22
68 Briory Curtis F Hunters Bog Trotters 03:25:47
69 Ian Hamilton MV50 Cosmics 03:26:59
70 Tom Harris M 03:27:20
71 Neil Gilmour MV50 Carnethy 03:27:26
72 Nigel Fowler MV40 Fife AC 03:27:35
73 Alasdair Macinnes M Jura AC 03:27:43
74 Colin MacDougal MV40 Tinto Hill Runners 03:28:51
75 Clive Roberts MV50 Fife AC 03:28:58
76 Mark Hartree MV40 Carnethy 03:30:19
77 Christopher Hill MV50 British Military Fitness 03:30:58
78 Kirsty Bryan-Jones FV40 Dark Peak Fell Runners 03:31:05
79 Hugh Kerr MV50 03:31:19
80 Andrew McBride MV40 Westerlands 03:32:52
81 Lee Murphy MV40 Carnethy 03:33:44
82 Pat Bartlett MV40 Interlopers 03:34:35
83 Mehan McNab M 03:34:37
84 Diana Challands F 03:34:55
85 Martin Coopland MV40 ADAC 03:35:12
86 Andrew Howett M Fife AC 03:35:57
87 Dave Turner MV40 Lomond Hill Runners 03:37:06
88 Eddie Balfour MV50 Moorfoot Runners 03:37:13
89 Alex McMaster M St Andrews Uni Cross C. 03:37:14
90 Mike Brooks MV50 Penicuik Harriers 03:37:26
91 Raeanne Miller F Oban Mountain Goats 03:37:46
92 Steven McFarlane MV40 Carnethy 03:37:55
93 Charlie Blair M 03:38:00
94 James Ashworth MV40 Ochil Hill Runners 03:39:29
95 Peter Buchanan MV50 Ochil Hill Runners 03:39:29
96 Alex Kinninmonth M 03:42:01
97 Ian Hawkins MV50 Fife AC 03:45:03
98 Aron Price M Westerlands 03:45:48
99 Euan MacKinnon MV40 Carnethy 03:46:22
100 Matthijs Metselaar M 03:46:42
101 Gerald Angus MV50 Keith & District 03:47:38
102 Ian Poolman MV40 Glenrothes Tri 03:47:40
103 Richard Gallagher M 03:47:40
104 Mary Lye FV40 Carnethy 03:48:05
105 Craig Rozga M Jura AC 03:48:52
106 Gio MacDonald MV40 Carnethy 03:49:00
107 Colin Wilson MV50 Lomond Hill Runners 03:50:03
108 Graham Brown MV40 Macclesfield Harriers 03:52:26
109 Christopher McKiddie M Westerlands 03:52:40
110 Kevin Banks M 03:52:51
111 Oliver Eatough M Metro Aberdeen 03:52:59
112 Sam Jones M Oban Mountain Goats 03:53:02
113 Stewart Ward MV40 Tinto Hill Runners 03:53:31
114 Katy Baxter FV40 Ochil Hill Runners 03:53:38
115 Lorna Ascroft F Carnethy 03:54:33
116 Angus Bowman MV50 Lomond Hill Runners 03:55:13
117 Iain Beedie MV40 Lomond Hill Runners 03:57:16
118 Julie Spenceley FV40 Forth Valley Orienteers 03:59:20
119 Allan Ferguson M Forfar Road Runners 03:59:21
120 Kate Darlow F Gala Harriers 04:00:35
121 Tim Doyle MV50 Penicuik Harriers 04:02:56
122 Tom Barker M 04:03:05
123 Gordon Kennovin MV50 04:04:03
124 Eva Groeneveld F Fife AC 04:04:22
125 Joan Wilson FV50 Lomond Hill Runners 04:04:41
126 Craig Paul M 04:07:18
127 Alex Ekstrom M 04:07:18
128 Annabel Dessain F Westerlands 04:07:18
129 Jonathan Weir M 04:07:54
130 Adrian Robertson MV40 04:07:54
131 Gareth Bryan-Jones V70 Ochil Hill Runners 04:07:57
132 Denise Burns FV40 Lomond Hill Runners 04:07:58
133 Dave Till MV50 Skye & Lochalsh RC 04:08:44
134 Adrian Walters MV40 04:09:19
135 Richard Ingram MV40 Cosmics 04:09:29
136 Richard Toller MV60 Dundee Road Runners 04:10:47
137 Stephen Jack M 04:11:07
138 Lizzie Knox F Anster Haddies 04:11:54
139 Chris Huntley MV50 Tinto Hill Runners 04:12:12
140 Paul Lomas MV40 04:16:04
141 Luis Molero M Lauderdale Limpers 04:17:57
142 Alan Elder MV50 Moorfoot Runners 04:17:57
143 Fionna MacKinnon FV40 Carnethy 04:18:28
144 Iain Ferguson MV40 Ayrodynamic Triathlon Club 04:18:38
145 Daniel Elswood M 04:18:46
146 Jo Polak FV50 04:20:22
147 Duncan Tunstall MV50 Deeside 04:27:53
148 Berit Inkster F Edinburgh AC 04:28:14
149 Kevin Smith MV40 Lomond Hill Runners 04:28:55
150 Andrea Wilson FV40 Penicuik Harriers 04:28:55
151 Daniel Lynch M St Andrews Uni Cross C. 04:32:30
152 Michael Galloway MV50 Dundee Hawkhill Harriers 04:33:26
153 Graeme Brown M 04:33:26
154 Jean Bowman FV50 Lomond Hill Runners 04:33:38
155 Gillian Clumas FV50 Cosmics 04:35:26
156 Krysia Smith F Carnethy 04:35:26
157 Gina McAllister F Carnethy 04:35:26
158 Tom Bowie MV60 04:50:14
159 Tarun Purba M 04:50:18
160 Alan Hendry MV40 04:51:52
161 Andrew Thompson MV50 04:57:28
162 Neil Smith MV50 Kenilworth Runners 05:01:29
163 John Widderburn MV60 05:16:03
164 Andre Von M DNF
165 Mitchell Fraser MV40 Edinburgh AC DNF
166 Rod Campbell V70 Cosmics DNF
167 Isabella Scott F St Andrews Uni Cross C. DNF
168 Melanie MacGregor FV40 DNF
169 Herbie McLean MV60 Lochtayside DNF