Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

13/03/2016 – Edale Skyline





  
Pos Name Category Club Time
1 Jack Wood M Ilkley Harriers AC 02:55:54
2 Richard Roberts M Eryri Harriers 02:56:15
3 Konrad Rawlik M Carnethy Hill RC 03:01:01
4 Ian Phillips MV40 Matlock AC 03:05:36
5 Simon Harding M Macclesfield Harriers & AC 03:07:18
6 Paul Neild MV40 Bowland Fell Runners 03:07:57
7 Chris Perry M FRA 03:08:19
8 Jim Mann M Durham Fell Runners 03:09:30
9 Josh Williams M Dark Peak Fell Runners Club 03:12:08
10 Jasmin Paris F Carnethy Hill RC 03:15:01
11 Mark Ollerenshaw M Glossopdale Harriers 03:15:08
12 Ian Mills M Pennine Fell Runners 03:17:07
13 Alastair Murray MV40 Horwich RMI Harriers 03:18:06
14 Chris Donnelly M Sale Harriers Manchester 03:18:15
15 Will Simmons M   03:21:02
16 Oliver Hart MV40 Totley AC 03:21:50
17 Jez Brown MV40 Buckley RC 03:21:54
18 Andrew Stuart M Beeston AC 03:21:58
19 Rick Houghton MV50 Pennine 03:25:46
20 Nathaniel Winfield M Pennine Fell Runners 03:26:55
21 Tim Street M Holmfirth Harriers AC 03:28:31
22 Ralph Skrimshire M Dark Peak Fell Runners Club 03:29:05
23 Richard Bradbury MV40 Matlock AC 03:29:16
24 Jeremy Fellick MV40 Wallasey AC 03:29:26
25 Chris Webb M Saddleworth Runners 03:29:33
26 Gareth Briggs MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:29:53
27 Nicky Spinks FV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:30:04
28 Austin Frost MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:36:16
29 Chris Baynham-Hughes M Helsby (BICC) RC 03:36:17
30 Mark Pursell MV40 Pennine Fell Runners 03:36:30
31 Michael Tonkins M Porter Valley Plodders 03:38:48
32 Sally Fawcett F Dark Peak Fell Runners Club 03:39:36
33 Andrew Holmes M Pennine Fell Runners 03:39:40
34 Andrew Carlin M Sale Harriers Manchester 03:40:31
35 Adrian Fisher MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:40:37
36 Richard Mackie MV40 Penistone Footpath Runners AC 03:41:00
37 Hazel Tant F Totley AC 03:41:56
38 Tim Rutter M Dark Peak Fell Runners Club 03:43:14
39 Kirsty Hewitson FV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:43:24
40 Douglas Wilders M Dark Peak Fell Runners Club 03:44:20
41 David Whitfield MV40   03:45:44
42 Colin Allott M Goyt Valley Striders 03:45:48
43 Ian Loombe MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:46:05
44 Adam Micklethwaite M Dark Peak Fell Runners Club 03:46:11
45 Kieran Davis M Erewash Valley RC 03:46:46
46 Simon Mounsey MV40 Howgill Harriers 03:47:00
47 Richard Hudson M   03:47:21
48 Andy Marshall MV40 Grindleford Goats 03:48:33
49 Jack Redvers Harris M   03:49:54
50 Craig Muress MV40   03:50:15
51 Bernard Cook MV40 Pennine Fell Runners 03:50:17
52 Peter Watson M Erewash Valley RC 03:50:48
53 Peter Fraser-Smith MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:50:53
54 Dave Douglas MV40 Delamere Spartans 03:54:39
55 Peter Chester M Dark Peak Fell Runners Club 03:55:23
56 Neil Weightman MV50 Erewash Valley RC 03:55:35
57 Dominic Watts MV40 VeloViewer 03:55:42
58 David Phillips M Vale Royal AC 03:56:54
59 Thomas Beaumont M Poppycock Racing 03:57:03
60 Chris Egan MV50 Tring RC 03:57:50
61 Saul Lovatt M Glossopdale Harriers 03:57:59
62 Paul Swindles M   03:58:03
63 Simon Sleney MV40   03:58:08
64 Andrew Roberts MV40 Congleton Harriers & AC 03:58:12
65 Adam Jeays M Sheffield Triathlon Club 03:58:29
66 John Brannock M Porter Valley Plodders 03:58:34
67 Darran Hawkins MV50 Pennine Fell Runners 03:58:56
68 Richard Campbell MV40 Rossendale Harriers & AC 03:59:15
69 Nick Wishart MV50 Delamere Spartans 03:59:33
70 Darren Honeyford M   03:59:38
71 Shaun Jackson MV40 Altrincham & District AC 04:00:00
72 Adam Whitehead M Chorlton Runners 04:00:50
73 Andy Kenyon MV40 Erewash Valley RC 04:00:54
74 Charles Hill MV40 Woodbridge Shufflers RRC 04:01:10
75 Peter Agnew MV50 Denbigh Harriers 04:01:30
76 Ben Crane MV40 Derwent Valley Orienteers 04:01:35
77 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 04:01:42
78 Nigel Jeff MV40 FRA 04:02:12
79 Edward Steele M Tunbridge Wells Harriers 04:02:51
80 Robert Gittins MV50 Macclesfield Harriers & AC 04:03:20
81 Richard Hill MV40 Mornington Chasers 04:03:54
82 Luke Symonds M   04:04:13
83 Damian Thacker MV40   04:04:13
84 Jim Freeth MV40 Pennine Fell Runners 04:06:09
85 Ben Arkell MU23 FRA 04:06:25
86 Andy Brooks MV40 Shelton Striders 04:06:38
87 Daniel Vencovsky M   04:06:38
88 Eleanor Johnstone FU23 Imperial College Cross Country & AC 04:06:46
89 Sean Bolland MV40 Bowland Fell Runners 04:07:37
90 Nicola Parkin FV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:07:51
91 Matthew Evans M   04:07:55
92 Stephen Kenworthy MV40   04:08:03
93 Lisa Trollope F   04:08:08
94 Ishmael Burdeau MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:08:21
95 Phillip Roberts MV40 Helsby (BICC) RC 04:10:41
96 Simon Archer MV50   04:12:29
97 Fintan West M   04:13:57
98 Peter Carvell MV40 Congleton Harriers & AC 04:14:41
99 Helen Allison FV40 Pennine Fell Runners 04:15:36
100 Steve Haake MV50 Steel City Striders RC 04:15:37
101 Rob Moore MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:16:14
102 Richard Gover M York Acorn RC 04:17:15
103 Julian Wareham MV40 Porter Valley Plodders 04:17:36
104 Christopher Hewitson MV40 Congleton Harriers & AC 04:18:55
105 Phil Hinchliffe MV40 Penistone Footpath Runners AC 04:19:03
106 Peter Durkin MV40   04:19:21
107 Keith G Holmes MV60 Dark Peak Fell Runners Club 04:19:38
108 Stephen Bark MV40 Skegness And District RC 04:19:59
109 Matt Yardley MV40   04:21:24
110 Stephen Mayhew M   04:21:28
111 Paul Elliott M Dark Peak Fell Runners Club 04:21:35
112 Stuart Vas M   04:21:37
113 David Berry M Esk Valley Fell Club 04:21:45
114 Joanna Goorney FV40 Lytham St. Annes RRC 04:22:00
115 Leon Boreham MV40   04:22:14
116 Colin Wilshaw MV50 Pennine Fell Runners 04:22:26
117 Diane Mitson FV40 POTOC 04:22:29
118 Simon Davis MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:22:35
119 Dave Clark M Congleton Harriers & AC 04:22:41
120 Adam Grew MV40 Trentham RC 04:22:46
121 Paul Raistrick MV40 Ashbourne RC 04:22:48
122 Adrian Davis M Dark Peak Fell Runners Club 04:22:52
123 Jonathan Tilley MV40   04:23:23
124 Ian Williams MV40 FRA 04:23:37
125 Darren Wallis MV40 Pennine Fell Runners 04:24:25
126 Nick Jones MV40 Buxton & District AC 04:25:40
127 Joanne Worboys-Hodgson FV40 Denby Dale Athletics Club 04:25:43
128 Morten Ellis M   04:25:43
129 Andy Buck MV50 Steel City Striders RC 04:25:47
130 Paul Walwyn M Dark Peak Fell Runners Club 04:25:53
131 Nick Keen M Chapel Allerton Runners 04:26:02
132 Simon Fisher MV40 Calder Valley Fell Runners 04:26:13
133 Tom Whittington MV40 Macclesfield Harriers & AC 04:26:18
134 John Minta MV40 Calder Valley Fell Runners 04:26:36
135 Mike Taylor MV40 Fat Boys RC 04:26:47
136 Richard Andrews MV40 Southwell RC 04:27:17
137 Barry Blyth MV60 Macclesfield Harriers & AC 04:28:06
138 Frank Fielding MV60 Pennine Fell Runners 04:29:15
139 Rob Turner MV40 Derwent Runners 04:29:42
140 David Heenan M FRA 04:30:53
141 Steve Swallow MV40 Macclesfield Harriers & AC 04:31:23
142 Tom Poland M   04:31:35
143 Timothy Jacobs MV40 North Leeds Fell Runners 04:31:53
144 Stephen Picken MV40   04:32:03
145 Ian Horne MV50 Eden Runners 04:33:52
146 Iain Smith MV40 Buffalo Whippets AC 04:34:32
147 Andy Skelhorn MV50 Macclesfield Harriers & AC 04:34:48
148 Peter Charnley MV40 Bowland Fell Runners 04:35:12
149 Steve Briggs MV50 FRA 04:35:39
150 Graham Brown MV40 Macclesfield Harriers & AC 04:35:41
151 Simon Brearley MV60 FRA 04:35:59
152 Jim Londesborough MV50 Hatton Darts RC 04:36:14
153 Helen Pickford FV40 Sheffield RC 04:36:33
154 Chris Smith MV40 Tunbridge Wells Harriers 04:37:16
155 Joseph Johnson M Esk Valley Fell Club 04:37:57
156 Jonny Clowes MV40 Totley AC 04:38:39
157 Kat Love F Fat Boys RC 04:38:50
158 Neil Colquhoun M   04:38:55
159 Joanne Smith F   04:39:05
160 Anthony Horsfall MV50 Handsworth Roadhogs RC 04:40:04
161 Ben Heller MV50 Steel City Striders RC 04:40:56
162 Dan Spooner M   04:41:03
163 Simon Higgins MV40 Congleton Harriers & AC 04:42:56
164 Matt Pentney MV40   04:44:06
165 Stephen Jones M FRA 04:45:40
166 Mandy Calvert FV50 Macclesfield Harriers & AC 04:46:17
167 Chris Usher MV40 FRA 04:46:21
168 Peter Bailey MV50 Buxton & District AC 04:46:26
169 Garry Hodgkinson MV40 Calder Valley Fell Runners 04:46:42
170 Will Buckton M Settle Harriers 04:47:46
171 Caroline Burrell FV40 FRA 04:48:08
172 Christopher Tack M Lincoln & District RRC 04:48:22
173 Helen Davis F Steel City Striders RC 04:48:37
174 Andy Collings MV40 Tring RC 04:48:39
175 Adrian Baker MV50 Dark Peak Fell Runners Club 04:49:12
176 Liga Magdalenoka-Keen F Chapel Allerton Runners 04:49:28
177 Jonathan Hardman M Cheshire Hill Racers 04:49:47
178 Patrick Phelan MV50   04:49:51
179 David Archer MV40   04:50:12
180 Nick Maidment MV40   04:50:38
181 Dean Shears MV40 Rugby & Northampton AC 04:50:44
182 Barnaby Crawshaw M Pennine Fell Runners 04:50:55
183 James Fletcher M Steel City Striders RC 04:50:58
184 Wojtek Siodelski M Totley AC 04:51:31
185 Justin Bramall M   04:51:34
186 Paul Bowerbank MV50 Totley AC 04:51:40
187 Steve Sanders MV40 Penistone Footpath Runners AC 04:53:15
188 Samantha Hulbert FV40 Fat Boys RC 04:53:25
189 Nicola Gover F York Acorn RC 04:55:00
190 Robert Nash M   04:56:05
191 Stephen Burt MV40   04:56:06
192 Alan Willoner MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:56:11
193 David Milton MV40 Holmfirth Harriers AC 04:56:16
194 Andrew Lewis MV50 Handsworth Roadhogs RC 04:56:31
195 Peter Bradley MV50 FRA 04:57:21
196 Keith Allen-Shirtcliffe MV50 Team MK 04:57:28
197 Victoria King F Dark Peak Fell Runners Club 04:58:36
198 Spence Sivewright MV50 Macclesfield Harriers & AC 04:59:27
199 Peter Hampshire MV40 Pensby Runners 05:00:23
200 Bodil Oudshoorn F   05:00:32
201 Mike Symons MV40   05:01:45
202 John Ostrovskis MV50 Fat Boys RC 05:02:53
203 Samuel Heap M   05:05:13
204 Jasmin Smith F   05:05:47
205 Ricky Answer MV50   05:06:13
206 Sam Healy MV40 North Yorks Moors AC 05:07:24
207 Malcolm Cochrane MV50   05:07:31
208 Simon Fagg M   05:07:42
209 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 05:08:18
210 Eddie Lesniak MV60 Achille Ratti Climbing Club 05:08:43
211 Philip Eddison MV50 Handsworth Roadhogs RC 05:10:15
212 Trevor Matty MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:10:18
213 Paul Lorigan MV50   05:10:53
214 Corin Leach F Totley AC 05:10:54
215 James Marson MV50   05:11:22
216 Richard Mcgrath M Rochdale Harriers & AC 05:12:24
217 Paul Winder MV40   05:12:32
218 Jean-Charles Galland MV40 Raid Aventure Bethoncourt 05:13:29
219 Tim Nixon MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:14:02
220 Cheryl Stitt FV40 Glossopdale Harriers 05:14:05
221 Rebecca Ashworth FV40 Glossopdale Harriers 05:14:07
222 Daniel Baron M The Endurance Store 05:14:49
223 Kirsty-Jane Birch F Macclesfield Harriers & AC 05:15:53
224 Paul Hulbert MV40 Fat Boys RC 05:15:59
225 Chris Horsfall MV60 Handsworth Roadhogs RC 05:17:47
226 Tim Saul MV40 Derwent Runners 05:18:19
227 Mark Sinclair MV40   05:20:13
228 Ross Gilmour M   05:21:19
229 Colin Egan MV40   05:21:32
230 Manhar Patel MV40 Calder Valley Fell Runners 05:21:43
231 Andy Kirkland M High Peak Tri Club 05:24:27
232 Steve Evans MV40 Manchester Triathlon Club 05:25:08
233 Anne Cook FV40 Ripley RC Rtd
234 Colin Bostock MV50 Long Eaton RC Rtd
235 Glenn Mead MV40   Rtd
236 Will Meredith MV40 Pennine Fell Runners Rtd
237 Steve Macha MV50 Boalloy RC Rtd
238 Branden Davison MV50 Fat Boys RC Rtd
239 Richard Townsend MV50 Saltwell Harriers Rtd
240 Andrew Jones MV50   Rtd
241 Julie Ferris FV40 Charnwood AC Rtd
242 Dave Halford MV40 FRA Rtd
243 Thomas Bush M Pennine Fell Runners Rtd
244 Donald Obrien MV50 Buxton & District AC Rtd
245 Hazel Winder FV60 Macclesfield Harriers & AC Rtd
246 John Worth MV50 Headington RRC Rtd
247 Steven Jones MV50 Dark Peak Fell Runners Club Rtd
248 Will Blackwood MV40   Rtd
249 Alison Holt FV50 Glossopdale Harriers Rtd